Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Paz 20°C
Pts 26°C
Sal 28°C
Çar 25°C

UZM. JANDARMA VE UZM. ERBAŞLARIN MEMUR EŞLERİ…

UZM. JANDARMA VE UZM. ERBAŞLARIN MEMUR EŞLERİ…
8 Nisan 2016 22:10
168

UZMAN JANDARMA VE ERBAŞIN MEMUR EŞİ NORM KADRO SAYISI SINIRLAMASINA TABİ OLMAYACAK
 

Uzman jandarma ve erbaşın memur eşi, norm kadro sayısına sınırlamasına tabi olmayacak 

 

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelikte, uzman jandarma ve uzman erbaşlar için düzenleme yapıldı 
Uzman jandarma ve erbaşın memur eşi, norm kadro sayısına sınırlamasına tabi olmayacak

 

Tüm Devlet memurlarının yer değiştirme işlemlerinde genel esasları düzenleyen ve çerçeve yönetmelik olarak adlandırılan, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte, değişiklik yapıldı. 

 

Önceki düzenlemede, 6 grup personel için, aile birlikteliğinin sağlanmasında norm kadro sayılarının dikkate alınmayacağı düzenlenmişti. Bu unvanlar arasına uzman jandarma ve uzman erbaşlar da eklenmiştir.

 

Buna göre, uzman jandarma veya uzman erbaş bir yere atandığında, memur olan eşin uzman jandarma ve erbaşın yanına atanması sırasında norm kadro sayısı sınırlaması uygulanmayacaktır.

 

Bir örnek verecek olursak, uzman jandarma zorunlu yer değiştirmeye tabi olarak Ankara’ya atandığında, memur olan sağlıkçı eşinin Ankara’ya atanması sırasında eğer Sağlık Bakanlığının uyguladığı bir norm kadro sayısı var ise bu sınırlama uygulanmayacaktır.

 

Eşinin yanına naklen atamada, norm kadro sınırlamasının uygulanmaması için zorunlu yer değiştirmeye tabi eşinin çalışması gereken unvanlar şu şekildedir:

 

“İlgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan;

 

– eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı, 

 

– mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı ve 

 

– emniyet hizmetleri sınıfına giren memurlar, 

 

– Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile 

– hakim ve savcılar,

 

Son bir not olarak şuna dikkat çekmek istiyoruz. Bu maddenin uygulanabilmesi için eşin zorunlu yer değiştirmeye bağlı olarak bir yere il’e atanmış olması gerekmektedir. Zorunlu yer değiştirmeye tabi olmak demek belirli sürelerle belirli bölgelerde görev yapılması anlamına gelmektedir.

 

Devlet memurlarının yer değiştirme yönetmeliğinde değişiklik;

Karar Sayısı : 2016/8671

Ekli “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığının 2/3/2016 tarihli ve 1341 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 2 nci ve 72 nci maddelerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 21/3/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“İlgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı, mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı ve emniyet hizmetleri sınıfına giren memurlar, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile hakim ve savcıların görev süresiyle sınırlı olmak üzere atandıkları yere, memur olan eşinin atanmasında mevzuatı uyarınca yürürlüğe konulan norm kadro sayılarına ilişkin hükümler uygulanmaz.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

DEĞİŞİKLİK YAPILAN FIKRANIN ESKİ HALİ

(Ek fıkra: 21/10/2000 – 2000/1466 S.Yön./1. md.) İlgili mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı, mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı ve emniyet hizmetleri sınıfına giren memurlar, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubaylar, hakim ve savcılar ile bu Yönetmeliğin ek 1 inci maddesi kapsamına girenlerin görev süresiyle sınırlı olmak üzere, atandıkları yere, memur olan eşinin atanmasında mevzuatı uyarınca yürürlüğe konulan norm kadro sayılarına ilişkin hükümler uygulanmaz.