DOLAR 17,9085
EURO 18,4803
ALTIN 1.026,13
BIST 2.829,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Cum 32°C
Cts 32°C
Paz 31°C
Pts 30°C

TEMAD GENEL BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ YAPILDI! İŞTE SEÇİLEN BAŞKAN…

TEMAD GENEL BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ YAPILDI! İŞTE SEÇİLEN BAŞKAN…
05.12.2021
7.567
A+
A-

TEMAD Genel Başkanlığı seçimi yapıldı. 

PES24 ÖZEL HABER / DEA

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’ın, 3 yıl süre ile görev yapacak yeni başkan ve kadrosu seçildi.

Seçimlerde Genel Başkan Hamza DÜRGEN ve ekibi güven tazeleyerek, yeniden 3 yıllığına TEMAD Genel Başkanlığına seçildi.

Ankara Beştepe’de bulunan, Anadolu Hotel’de bu gün saat 11.00’da başlayan TEMAD Genel Kurulunda, 482 delegenin katılımı ile yapılan seçimler divan başkanlığının seçilmesine müteakip, saygı duruşu ve istiklal marşı okunarak başladı.

Öncelikle divan başkanlığı için seçim yapıldı.

Başkan adaylarından Atilla ÖZDEN, Cengiz YILDIRIM lehine başkan adaylığından çekildi.

Divan Başkanlığı için Başkan adaylarından ve Mevcut Genel Başkan Hamza DÜRGEN, Cengiz YILDIRIM  başkan adaylarını sundu.

Yapılan seçimde Hamza DÜRGEN’in Divan Başkanlığı  listesi 420 oy alırken, diğer başkan adayı Cengiz YILDIRIM’ın ekibi 169 oy aldı. Böylelikle Hamza DÜRGEN’in ekibi büyük bir oy farkı ile  divan başkanlığını kazandı.

Hamza DÜRGEN’in Divan Başkanlığı listesinde yer alan Çanakkale Şube İl Başkanı İsmail ERDEM, Güzelbahçe Şube Başkanı Osman KAÇMAZ, Gölcük Şube Başkanı Bekir TÜLÜ, İstanbul İl Başkanı Naim BAHAR, Osmaniye İl Başkanı Şenel YILDIRIM, Edirne İl Başkanı Aydın BİLDİŞ ve Avukat Fazıl GÜRLER seçimi kazanarak divanda yerini aldı.

 

İhraçların gündemde öne alınması için önerge verilmek istendi ancak yeterli imza toplanamadığı için önerge girişimi başarısız oldu.

 

Genel Başkan adayı Necmi TENGİLİMOĞLU; görevdeyken verdiği hukuk mücadelesini ve görevdeyken hak aramanın ne kadar zor olduğundan bahsetti. Özlük hakları konusunda hukuksal mücadele vereceğinin altını çizdi.

TENGİLİMOĞLU; her emekli astsubayın siyasete girmesi, siyasi partilerin il, ilçe mahalle teşkilatlarında görev almasını, hatta milletvekili olması gerektiğini, astsubayların gücünün farkında olması gerektiğini söyledi. Son olarak TENGİLİMOĞLU, seçilememesi durumunda tekrar aday olmayacağını, kim başkan olarak seçilirse desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Genel Başkan adayı Sami BAŞKAYA; yaşanan ekonomik sıkıntılardan bahsetti. Seyyanen verilen her paranın yıllar içinde eridiğini belirterek, doktorlara yapılan iyileştirmeden bahsetti ve siyasi ve askeri otorite tarafından verilen sözlerini yerine getirilmediğini, verilen sözlerin yerine getirilmemesi durumunda eylem yapılabileceğini, mücadelenin tabana yayılması gerektiğini, çalışanlarla yeniden bağ kurulmasını, OYAK üyeliğinden ayrılan üyelerin yeniden sisteme döndürülmesi için çalışma yaptıklarını bunun için mücadele edeceklerini belirtti. BAŞKAYA; eski genel başkan Ahmet KESER’in salona girerek yapmış olduğu davranışın yanlışlığını, kendisinin de genel başkan yardımcısı iken Ahmet KESER tarafından ihraç edildiğini belirtti.

Genel Başkan Adayı Cengiz YILDIRIM, yaptığı konuşmada; Genel Başkan Hamza DÜRGEN’in 2017 yılında yayınladığı seçim broşüründen bahsederek, söz konusu broşürdeki vaatlerinden kaçının gerçekleştiğini sordu. 2018 yılında Etiler Orduevinde Milli Savunma Bakanı ile yapılan görüşmede verilen sözlerinin 4 Mart 2021 tarihinde  Bakanlar Kurulunda reddedilmesini nedeninin ve bu süre zarfında TEMAD’ın ne yaptığını sordu. YILDIRIM; Şube kapatma açma yetkisi konusunda eleştirisini  yaptı ve OYAK konusunda TEMAD’ın ne yaptığını sordu. Diğer meslek gruplarına yapılan iyileştirme ek göstergeden bahsederken bir üye yanlış bilgi verdiği konusunda müdahalede bulundu. İhraçlar konusundaki görüşlerini söyledi. Kendi iç çekişmelerimiz dolayından hiç bir kimsenin bizleri ciddiye almayacağını belirtti.

Genel Başkan Adayı Cengiz ERTEN konuşmasında; Duayen büyüklerimizle grup oluşturacaklarını ve eylemler zinciri başlatacağını söyledi. Birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiğini, gücümüzün farkında olduğumuzda masaya yumruk vurarak yaptıramayacağız hiç bir şey yok dedi. 2006 yılında mücadeleye başladığını, akademik bir ekibinin olduğunu, ekibini oluştururken uzman  ve donanımlı kişilerden oluştuğunu belirtti. Verdikleri sözü tutamamaları durumunda yoldan çekileceklerini belirtti. 70 yıldır astsubayların önündeki engelin askeri otorite olduğunu, onların da  bu konuda empati yaparak özür dilemesi gerektiklerini söyledi. Emeklilerin sadece 10’da birinin derneğe üye olduğunu, diğerlerinin ise üye olma sebeplerinin geçmişten bu güne yönetimlerin olduğunu, muvazzafların TEMAD’ın siyasete sıçrama tahtası gibi olarak görüldüğünü vurguladı. Bu gününü kazananının ne olursa olsun astsubay camiası olsun diyerek,  hiç bir siyasi partiye girmeyeceğine de belirterek namusu ve şerefi üzerine yemin etti.

 

Mevcut Genel Başkan

 

 ve Başkan Adayı Hamza DÜRGEN yaptığı konuşmada; şube başkanlıklarının sorunları ve çözümlerini anlattı. Özlük hakları konusunda mücadelenin devam edeceğini bu işin peşini bırakmayacağını,  birlik ve beraberlik içinde hareket edeceklerini, yapılan eleştirilerden ders çıkaracaklarını, azim ve kararlılıkla mücadele eden toplumun hakkını alacağını, yaptığımız tüm görüşmelerin peşini bırakmadıklarını ve takip ettiklerini belirti. 5 Aralık gününün kadınlarımıza seçme ve seçilme haklarının verildiğini, kadınlarımızı kutladığını, özlük haklarını almakta ısrarlı olduklarını, her ne olursa olsun kazananın derneğimizin ve astsubayların olmasını söyledi. ,Genel Başkan Hamza DÜRGEN yaptığı konuşmada; 4 yıllık verdiği mücadeleyi, askeri ve siyasi otorite ile yaptığı görüşmeleri, özlük hakları konusunda gelinen aşama ve çalışmaları anlattı.

 

 

 

 

Genel Kurulun 10’uncu gündem maddesi gereği, Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Organlarının seçimi yapıldı.

Yapılan seçimde mevcut Genel Başkan Hamza DÜRGEN ve ekini  245 oy olarak 3 yıllığına daha TEMAD Başkanlığına seçildi. 

diğer adaylar  Cengiz YILDIRIM :168 

Necmi TENGİLİMOĞLU : 45  oy aldı.

 

Cengiz ERTEN : 15

Sami BAŞKAYA : 9 oy aldı. 

Oylama sonucu güven tazeleyerek tekrar Genel Başkan seçilen Hamza DÜRGEN, teşekkür konuşması yaptı.

 Yapılan Genel Kurulda gündem maddelerinden;

TEMAD Tüzel Kişiliğinin uhdesinde şirket kurulması (Turizm, Özel Güvenlik Şirketi ve Özel Güvenlik Eğitim Merkezi Kurulması, Sigorta acenteliğinin alınması), bu  ve benzeri şirketlerin şubelere entegre edilmesi,

Huzurevi 7 yaşlı  bakımevi kurulması ve işletilmesi,

Genel Merkez ve şubelerde personel çalıştırılması yetkisi,

Genel Merkez ve şube başkanlıkları için gayrimenkul ve araç alımı, satımı,  konusunda genel merkez yönetim kuruluna yetki verilmesi,

Şube açma / kapama yetkisi verilmesi,

Derneğin federasyona  ayrılma konusunda yetki verilmesi,

hususları oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Önceki Genel Başkanlardan Mustafa EROL, konuşma yaparak Avrupa’daki Emekli Askerler Federasyonu konusunda bilgi verdi.

 

İhraçlar konusunda,  ilgili  şube başkanları  ihraç gerekçeleri hakkında  bilgi verdi ve oylama yapıldı.

Oylama Sonucunda;

Derviş EKİNCİ’nin ihracının kaldırılmasının reddine,

Ali KOCABAŞ’ın ihracının kaldırılmasının reddine,

Kadir ŞİŞMAN’ın ihracının kaldırılmasının reddine,

Mahmut TAYMAZ’ın ihracının kaldırılmasının reddine,

Hıdır SAYAR, ihracının kaldırılmasının reddine,

Levent ULUCAN’ın ihracının kaldırılmasının reddine,

Ayhan BAYIRLI’nın ihracının kaldırılmasının reddine,

Haluk TIRAVOĞLU’nun ihracının kaldırılmasının reddine,

Muhterem TAŞKALE’nin ihracının kaldırılmasının reddine,

Halil ERGENLİ’nin ihracının kaldırılmasının reddine,

Selçuk İÇER’in ihracının kaldırılmasının reddine,

Mutlu ÇAĞLAR’ın ihracının kaldırılmasının reddine,

Necdet AKYÜZ’ün ihracının kaldırılmasının reddine,

Hayati ERGÜBÜZ’ün ihracının kaldırılmasının reddine,

Cihat SÜMER’in ihracının kaldırılmasının reddine,

Nurçin KURTOĞLU’nun ihracının kaldırılmasının reddine,

Sadık KIRMIZI’nın ihracının kaldırılmasının kabulüne,

Divan Başkanlığının talebi  üzerine delege oylaması sonucu Ahmet KESER, ihracının kaldırılması için savunma yapmak üzere kürsüye çıktı ve konuşmasını yaptı.

TEMAD adına vakıf kuran Cemil KESER, Ahmet KESER, Bekir KARAKUŞ, Mehmet YAĞCI, Adnan AYVACI, M. Sıracettin ELDEM, F, İbrahim DUMAN ve Osman AKINCI’nın ihracının kaldırılmasının kabulüne,

Antalya İl Başkanı Murat ALDIRMAZ, eski başkan Mustafa DEĞİRMENCİ ve bir önceki TEMAD İl Başkanlığı Yönetiminin ihracına ilişkin konuşma yaptı.

Mustafa DEĞİRMENCİ ve TEMAD Antalya Şubesinin bir önceki yönetiminin ihracının kaldırılmasının kabulüne,

TEMAD Odunpazarı Eski Şube Başkanı Mehmet Ali BÖREKÇİ ve diğer 4 kişi hakkında ihracının kaldırılmasının reddine karar verildi.

 

Kaynak: PES24 ÖZEL HABER

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.