Dolar 32,8766
Euro 35,2012
Altın 2.498,23
BİST 10.743,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Açık
Ankara
31°C
Açık
Cts 32°C
Paz 33°C
Pts 34°C
Sal 32°C

ŞAHSİ TABANCALAR İÇİN FİŞEK İSTİHKAKI ARTTI

ŞAHSİ TABANCALAR İÇİN FİŞEK İSTİHKAKI ARTTI
18 Mart 2016 11:38
921

 

TSK PERSONELİNİN ZATİ TABANCALARI İÇİN FİŞEK İSTİHKAKLARI DEĞİŞTİRİLDİ! 

TSK da çalışan veya  emekli/müstafi askeri personel geçmişte şahsiz tabancaları için, bedeli mukabil olmak üzere en fazla 250 fişek alabiliyordu. Ancak Ergenekon, Balyoz vs. davalardan sonra yakalanan mühimmatların da etkisi ile TSK Şahsi silah yönergesinde değişiklik yapılarak, bu istihkak  50 fişek olarak değiştirilmişti. Köy muhtarlarının ve sivil vatandaşların yıllık 250 fişek aldığı bir ortamda, terörle mücadelede ve   silahla iç içe olan TSK personelinin ücretini ödemesine rağmen, en fazla  50 fişek alması sert eleştirilere neden olmaktaydı. 

 

Emekli ve muvazzaf personelin sert eleştirine neden olan ve artan terör olayları nedeni ile personelin can güvenliğini de olumsuz yönde etkileyen bu husus, 2015 yılı Temmuz ayında yapılan yönerge değişikliği ile giderildi ve şahsi tabancalar için bedeli mukabilinde fişek istihkakı 200 olarak yeniden düzenlendi.

 

Yani çalışan veya emekli olan TSK personeli, bedelini ödemek kaydı ile şahsi tabancaları için yılda 1 defa olmak üzere 200 fişek alabilecek.  Çalışan personel,  TSK Şahsi Silah Yönergesi gereği,  her yıl Aralık ayında Lojistik Şube Müdürlükleri aracılığıyla istihkak talebinde bulunabilecek. 
 

Temmuz 2015 tarihi itibariyle yeni haliyle yürürlüğe giren ve Ağustos 2015 ayında uygulamaya geçen TSK Şahsi Silah Yönergesi’ndeki yeni düzenleme ile, muvazzaf ve emekli/müstafi personele her yıl için bedeli mukabili tahsis ettirilen mermi miktarları 200 adede çıkartılmış oldu. 

 

TSK ŞAHSİ SİLAH YÖNERGESİ DEĞİŞİKLİĞİ : 
 

1. ŞAHSİ SİLAHLARA MERMİ TEMİNİ :
 
   a.  Kuvvet Komutanlıklarının şahsi silah envanterinde kayıtlı olan silahlar için ihtiyaç duyulan mermiler, personel tarafından MKE Kurumundan veya MKE Kurumunun yetkili Satış Bayilerinden ücreti mukabilinde karşılanır. Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara, şahsi silah envanterinde kayıtlı her bir şahsi silahı için, her yıl en çok 200 (iki yüz) adet mermi alma izni verilir.

 
   b.  Ana Ast Birlik Komutanlıklarınca mermi ihtiyacı olan muvazzaf Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar için toplu olarak; Mermi Tahsis Çizelgesi (EK-M) eksiksiz olarak 3 (üç) suret tanzim edilerek, EK-N’de belirtilen tarihlerde yazı ile veya görevlendirilecek mutemetlerin, ilgili Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına müracaatı sağlanır. Yapılan gerekli inceleme sonrasında, mermi satın alması uygun görülenlere ait çizelge onaylanarak, resmi yazı ekinde mutemetlere teslim edilir veya Birlik Komutanlıklarına yazı ile gönderilir. Mutemet tarafından mermiler bir defada toplu olarak  MKE Kurumu Genel Müdürlüğünden veya MKE Kurumunun yetkili Satış Bayilerinden satın alınmak suretiyle, hak sahiplerine imza karşılığı teslim edilir.
 

c.  Silah Taşıma ve bulundurma yetkisine haiz, emekli veya müstafi Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar, ruhsatlı her silah için 200 (iki yüz) adet olmak üzere mermi ihtiyaçlarını ikamet ettikleri yerin Askerlik Şube Başkanlıklarına bildirerek, alacakları izin belgesi ile mermi satış yetkisi verilen MKE Kurumu Satış Mağazalarından veya bu kurum mamullerini satan ruhsatlı bayilerden karşılayabilirler.
 

ç.  MKE Kurumundan satın alınan YERLİ-İTHAL marka silahlara 200 (iki yüz) adet mermi satın alma müsaadesi verildiği için, satın alınan bu silahlara o yıl içerisinde mermi tahsisi yapılmaz.

 

 

 PES24 ÖZEL HABER