Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Paz 19°C
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 24°C

O TEKLİF KOMİSYONA GELDİ!

O TEKLİF KOMİSYONA GELDİ!
29 Nisan 2016 20:59
88

 

İzmir Milletvekili Atilla SERTEL’in emekli maaşlarının iyileştirlmeesi konusunda vermiş olduğu teklif komisyona geldi.

 

İŞTE  OTEKLİF:

“Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 11 milyonu bulan emekli sayısı 100 ülkenin nüfusunu geçti.Günümüzde, gelişmiş ülkelerde, çalışan insanların ilerleyen yaşlarında işgüçlerinin yetersiz hale gelmesi nedeniyle mağdur duruma düşmemeleri için bu kişilere emeklilik hakkı tanınmıştır.

 

Bilindiği üzere ülkemizde emekli aylıkları, çalışanlardan kesilen primlerden kesilerek karşılanmaktadır.Türkiye’de emeklilerimizin durumu üç grupta incelenmektedir;

Birinci grup; 4/a’lılar, SSK’lılar. Bunlar bir işverene bağlı olarak çalışanlardır.İkinci grup: 4/b’liler, Bağkur’lulardır. Daha önce bağımsız çalışan esnaf, sanatkar, tüccar ve serbest meslek sahipleridir.Üçüncü grup: 4/c’liler, Emekli Sandığı’na bağlı yani devlet memurlarıdır.            

 

Bugün ülkemizde, sayıları 11 milyonu bulan emekliler, açlık sınırının (açlık sınırı 1.385 TL) altında bir aylıkla geçinmek zorunda bırakılmaktadır. Türkiye’de emekli olanlar, insanca yaşayamadıkları için tam dinlenecekleri yaşlarda bazı özel kurumlarda çalışmakta ya da serbest bir iş yapmak zorunda kalmaktadır.        

 

   Sosyal Güvenlikle ilgili açıkların artması gerekçe gösterilerek, emeklilik koşulları sürekli ağırlaştırılırken, aldıkları maaşlar da günümüz ekonomik koşullarında sürekli eridi.        

 

Türkiye’de emekliler, ekonomik kambur olarak görülmektedir. Oysa emeklilerimiz, bilgi, birikim ve tecrübeleriyle her alanda üretime katkıda bulunmaktadır. Kendilerinden daha çok yararlanmak için mutlaka yaşam standartları yükseltilmelidir. Örgütlenmelerinin önü açılmalı, çalışanlar ile emekliler arasındaki aşırı ücret farkı giderilmelidir.      

 

Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle 65 olarak uygulanacak.    

 

Eski adıyla SSK, yeni adıyla 4/a statüsünden emeklilik için üç ayrı tarihe göre emeklilik koşulu aranıyor.    

 

Bu nedenle, emeklilik yaşının ve prim gün sayısının hesaplanabilmesi için, sigortalı çalışmaya başlanan tarih ve yasal değişikliklerin yapıldığı andaki sigortalılık süresi önemli haline geldi.          

Bu gün ülkemizde üç farklı tarih karşımıza çıkmakta;            

 

1. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların durumu,            

 

2. 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanların durumu            

 

3. 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanların durumu,            

 

Bu üç sistem arasında ciddi adaletsizlikler var. Bu üç farklı sistem nedeniyle 650 lira emekli aylığı alanlar bile var.            

 

Diğer taraftan; birçok emekliyi derinden etkilemeye devam eden İntibak Yasası büyük sorunları da beraberinde getiriyor. İntibak yasasına göre 1999 yılından önce emekli olan birçok kişi rahat bir nefes aldı. Bu yasaya göre aynı iyi yapan fakat farklı tarihlerde emekli olan çok sayıda kişinin maaşlarında farklılık olmasına karar verildi. Emekli maaşlarında büyük bir adaletsizliğe yol açan ve bu durum nedeniyle de büyük sorunlarla karşı karşıya kalan emekliler, çözümü mahkeme kapılarında aramaya başladı.  

 

Güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranında yapılacak değişiklikle emekli maaşları arasındaki adaletsizlikler giderilecek ve emeklilerimiz biraz daha iyi koşullara kavuşacaktır” gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye aşağıdaki Kanun Teklifini sunmuştur.