Dolar 28,9153
Euro 31,2145
Altın 1.885,92
BİST 7.978,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 9°C
Yağmurlu
Ankara
9°C
Yağmurlu
Cum 8°C
Cts 8°C
Paz 8°C
Pts 7°C

EMUJAD: ASTSUBAYLARLA AYNI İŞİ YAPIYORSAK…

EMUJAD: ASTSUBAYLARLA AYNI  İŞİ YAPIYORSAK…
31 Ocak 2016 22:29
287

 Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) Genel Başkanı Adnan Oğuz, özlük haklarıyla ilgili HABERTÜRKTV’ye açıklamalarda bulundu. Açıklamada;  Uzman jandarmalara yapılan haksızlıklara değinen OĞUZ; “Astsubaylarla aynı kadrolarda çalıştırıldıklarını, ama maaşları ile özlük haklarının farklı olduğunu” söyledi. 

Adnan Oğuz, kendisinin “Gazi Uzman Jandarma olduğunu ama Orduevine bile alınmadığını” sözlerine ekledi. 

 

***

 

EMUJAD’IN BU KONUDAKİ BASIN AÇIKLAMASI 

 

Uzman Jandarma kadroların Astsubay kadrolarına dönüştürülmesi ile ilgili basın açıklaması

J.Gn.K.lığı personelinin de malumu olduğu üzere, Uzman Jandarma statüsünde istihdam edilen personel, bir yıllık Uzman Jandarma okulunda çağın gereklerine uygun şekilde, modern bir eğitim ile donatılarak mezun edilmektedir.

 

J.Gn. K.lığının %45 ni yani yarısını oluşturan Uzman Jandarmalar belirli kadro görev yerlerinde istihbarat, bomba imha, mu, trafik, oyi, kriminal, narkotik, kaçakçılık, silah ruhsat, Atlı ekip, Motorize ekip, Arama kurtarma ekipleri, komando, kurslarını Subay, Astsubaylar ile beraber görüp branşlaşarak görev yapmakta.

 

25000 Uzman Jandarma personelin yaklaşık 20000’i üniversite mezunudur. Kanunda düzenleme olmadığı için halen giriş şartımızın ve tahsilimizin de altında ilköğretim mezunu sayılarak 10 tane üniversite dahi bitirsek 11/1 den başlayarak 3/8 den emekli ediliyoruz. Bununla beraber birçok sıkıntılarımız halen çözülmeyi beklemektedir.

 

1989 yılından 1998 yılına kadar sivil kaynaktan Jandarmada Astsubay alınmayarak Jandarma Astsubaylığın temelini Uzman Jandarmalar oluşturmaktaydı. 1998 yılından itibaren “sivil kaynaktan“ astsubay alımına başlanılması ile Uzman Jandarma dan Astsubay olma kontenjanının %15’e indirilmesi ile Uzman Jandarma camiasının da beklentileride boşa çıkartılmıştı.

 

1989 yılından 2005 yılına kadar astsubay okulu Uzman Jandarma okulu gibi “ sınıf okulu “ statüsünü muhafaza ederek 2005 yılından itibaren Astsubay okulu yüksekokul seviyesine çıkarılmış fakat her iki okulda da eğitim-öğretim, müfredat, kullanılan kitaplar, öğretim kadrosu, eğitim alanları, laboratuarlar, eğitim tekniği vb. tüm bu saydığımız mevcut imkanlar bir yıllık Uzman Jandarma okulunda da iki yıllık Jandarma Astsubay okulunda da aynıdır. Personelin bir kısmı Astsubay okulundan Astsubay olarak bir kısmı ise Uzman Jandarma okulundan Uzman Jandarma olarak mezun olmakta kıtada aynı timde aynı kısımda görev yapmaktadırlar.

 

Emniyet teşkilatında özlük hakları yönünden sıkıntılı olan bekçi sınıfının emniyet hizmetleri sınıfına dahil edilerek kanun yolu ile bulunan çözümün en açık örneğidir. Uzman Jandarma okulu ile Astsubay okulunda aynı eğitim verildiği kurum yetkilileri tarafından çok iyi bilinmektedir. Hali hazırda emniyet ve asayiş hizmetlerinin yetişmiş kalifiye personel tarafından yürütülmesi Uzman Jandarma statüsünün Astsubaylığa yakınlığı ve yatkınlığı ile astsubay statüsü anlayışını kazanabilecek eğitim altyapısı ve tecrübeye sahip olduğu göz önünde bulundurularak, Uzman Jandarmaların tamamının istekli olanlarının Astsubay yapılması geç kalınmış ama Uzman Jandarmalar ve Jandarma teşkilatı için atılmış çok olumlu bir adımdır. 30 Mart 2015

 

EMUJAD YÖNETİM KURULU ADINA

Adnan OĞUZ
E.Gazi Uzm. Jandarma
EMUJAD Gn. Başkanı