DOLAR 8,6226
EURO 10,2995
ALTIN 494,18
BIST 1.417
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 27°C
Gök Gürültülü
Ankara
27°C
Gök Gürültülü
Per 28°C
Cum 29°C
Cts 29°C
Paz 30°C

ASKERİ DERNEKLER TEMAD KOORDİNESİNDE TOPLANDI!

ASKERİ DERNEKLER TEMAD KOORDİNESİNDE TOPLANDI!
10.02.2019
51
A+
A-

TEMAD Resmi internet sitesinden askeri derneklerin TEMAD Koordinesinde toplandığını duyurdu. 

2847 Sayılı yasada yer alan askeri dernekler TEMAD koordinesinde toplandı. Toplantıya TESUD, Muharip Gaziler ve Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ve TEMAD Katıldı. 

İŞTE O DUYURU

 

TEMAD KOORDİNESİNDE, TESUD, MUHARİP GAZİLER VE HARP MALULÜ GAZİLER ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ DERNEĞİ TOPLANDI

2847 sayılı kanunla kurulan 4 askeri dernek TEMAD’ın koordinasyonuyla Gazi Orduevinde bir araya geldi.

Gazi Orduevindeki akşam yemeğine Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Sn. Mustafa IŞIK, Genel Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sn. Şükrü TANDOĞAN, Genel Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkan Yardımcısı Sn. İbrahim Yüksel KUŞ ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN Genel Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TEMAD Yüksek Denetleme Kurulu Başkanı Sn. Süleyman KALYONCUOĞLU, Etimesgut Şube Başkanı Sn. Metin ÇEVRİM, Keçiören Şube Başkanı M. Şerif AKAR ve Çankaya Şube Başkanı Sn. Bayram Ali SERT katılmışlardır.

Toplantı TEMAD Genel Başkan Yardımcısı Sn. Cemal BAŞER’in açılış konuşması ve akabinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile şehit ve vefat etmiş gazilerimiz için saygı duruşu ile başlamıştır.

 

Yemeği müteakip sırasıyla; Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Sn. Mustafa IŞIK, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sn. Şükrü TANDOĞAN, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Başkan Yardımcısı Sn. İbrahim Yüksel KUŞ ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN birer konuşma yapmışlardır.

Genel Başkanlar konuşmalarında özetle Türk Silahlı Kuvvetlerinde olduğu gibi birlik beraberlik içinde olmanın ve TEMAD organizasyonuyla ilk defa düzenlenen bu tür organizasyonların diğer derneklerin de koordinasyonuyla tekrarlanmasının önemi üzerinde durmuşlardır. Özel yasayla kurulan 4 asker kökenli derneğin sorunlarının çözümü için ortak komisyon kurulması ve sorunlar ve çözüm önerileri konusunda projeler üretmesine de karar verilmiştir.

 

 

2847 sayılı Türkiye Emekli Subaylar , Emekli Astsubaylar ,
Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri İle Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun

Kanun Numarası: 2847

Kabul Tarihi: 16/16/1983

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarih Sayısı: 18/06/1983 / 18081

 Amaç ve Kapsam :

Madde 1 – Bu Kanun, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılanların askerlik mesleğine ilişkin ortak anılarını yaşatmak dayanışmalarını devam ettirmek, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak gayesiyle kuracakları Türkiye Emekli Subaylar, Türkiye Emekli Astsubaylar, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Türkiye Muharip Gaziler derneklerinin tabi olacakları esas ve usulleri düzenler.

Tanımlar

Mükerrer Madde 1 – (Ek : 23/7/1999 – 4417/1 md.)

Bu Kanunda geçen; Muharip Gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları,

Malul Gazi: Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya Devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışı mücadelede her çeşit düşman veya terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekat ve hizmetler sırasında, bu harekat ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda engelliliği rapor ile kesinleşenleri. (1)

(1) 25/4/2013 tarihli ve 6462 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle, bu fıkrada yer alan “sakatlığı” ibaresi “engelliliği” şeklinde değiştirilmiştir.”

Kurucular :

Madde 2 – Bu Kanuna tabi derneklerden :

a)      Türkiye Emekli Subaylar Derneği; Türk Silahlı Kuvvetlerinden emeklilik veya maluliyet nedeniyle ayrılan subaylar,

b)    Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği; Türk Silahlı Kuvvetlerinden emeklilik veya maluliyet nedeniyle ayrılan astsubaylar ile uzman çavuş, uzman jandarma çavuşlar,

c)      Türkiye Harp Malulü Gazileri Şehit Dul ve Yetimleri Derneği; harp ve vazife malulü olanlar,

d)      Türkiye Muharip Gaziler Derneği; savaşa katılanlar tarafından kurulur.

 

Tüzelkişilik Kazanma :

Madde 3 – Bu Kanuna göre kurulacak derneklerin tüzükleri, Milli Savunma Bakanlığınca incelenip, gerekiyorsa ilave ve ek değişiklikler yapıldıktan ve son  şeklini aldıktan sonra İçişleri Bakanlığına gönderilir. İçişleri Bakanlığınca Dernekler Kütüğüne kaydedilen dernek, kayıt tarihinde tüzelkişilik kazanır.

Son şeklini alan tüzük, kayıt tarihi ile birlikte kuruculara tebliğ edilir.

Tüzüklerde yapılacak değişiklikler hakkında da aynı yöntem uygulanır.

Üye Olabilecekler :

Madde 4 – (Değişik: 6/11/1996-4204/1 md.)

2 nci maddeye göre kurulacak derneklerden;

a)      Türkiye Emekli Subaylar Derneğine, bu Derneği kurma hakkına sahip olanlar, bunların eşleri ile dul ve yetimleri,

b)      Türkiye Emekli Astsubaylar Derneğine, bu Derneği kurma hakkına sahip olanlar, bunların eşleri ile dul ve yetimleri,

c)      Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğine, bu Derneği kurma hakkına sahip olanlar, bunların eşleri ile dul ve yetimleri, şehitlerin dul ve yetimleri,

d)      Türkiye Muharip Gaziler Derneğine, bu Derneği kurma hakkına sahip olanlar, Kuvayı Milliye’ye katılanlar, savaş ilan edilmemiş olsa bile savaşa katılanlar, işgal kuvvetlerine karşı çarpışanlar, çatışmaya taraf olan bir devletin silahlı güçlerine karşı savaşanlar, bunların eşleri ile dul ve yetimleri üye olabilirler.

Kurucu Ve Üye Olamayacaklar :

Madde 5 – Türk Silahlı Kuvvetlerinden emeklilik hakkı kazanmadan istifa edenler (savaşanlar hariç), mahkeme kararı ile çıkarılanlar,disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle ayırma işlemine tabi tutulanlar,bu Kanuna tabi dernekleri kuramaz ve üye olamazlar.

Yasaklar :

Madde 6 – Bu Kanunla kurulması öngörülen derneklerin dışında; aynı amacı güden, bu derneklerin isimleriyle veya bunların isimlerinin baş ve sonuna ekler yaparak veya asker, gazi, muharip, askeri okul adlarını veya benzeri isimleri  kullanarak dernek kurulamaz.

Kamu Yararına Çalışma :

Madde 7 – Bu Kanuna göre kurulan dernekler kamu yararına çalışan derneklerden sayılırlar. Bu derneklere yardım yapılabilmesi için ayrıca Milli Savunma Bakanlığı Bütçesine ödenek konulabilir.

Derneklere İlişkin Hükümlerin Uygulanması :

Madde 8 – Bu Kanunda özel hüküm bulunmayan hallerde Dernekler Kanunu ile Türk Medeni Kanununun dernekler hakkındaki hükümleri uygulanır.

Yönetmelik :

Madde 9 – Bu Kanunda gösterilen derneklerin,yurt dışındaki aynı amacı güden dernekler tarafından düzenlenen toplantılara katılmalarına izin verilmesi ve benzeri yabancı dernek temsilcilerinin Türkiye’ye davet edilmesi,bu toplantılar ile yurt içi ve yurt dışı tanıtma faaliyetlerinden uygun görülenlerin giderlerinin hangi ölçüde karşılanacağı hususları ile ilgili usul ve esaslar, üyelerin ulusal bayramlarda ve kurtuluş günlerinde giyecekleri kıyafetlerin şekli takabilecekleri madalya ve benzeri alametlerin neler olacağı, Milli Savunma Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte düzenlenir.

Geçici Madde 1 – Bu Kanunun yayımı tarihini izleyen bir ay içerisinde, Milli Savunma ve İçişleri bakanları halen mevcut derneklerin yönetim kurullarından, mensuplarının tabi olduğu statüyü dikkate alarak yeni kurulacak derneklerin kurucu heyetlerinde görev alacak kişilerin tespitini ister. Bu süre içinde dernekler, kurucu heyette görev alacak kişileri belirlemez veya bildirilenler gerekli nitelikleri haiz olmaz yahut sayısı yediden az olursa, yetkili bakanlar kurucu heyetleri doğrudan oluşturur.

Bu şekilde oluşturulan kurucu heyetler, Dernekler Kanununa ve bu Kanunda öngörülen esasları dikkate alarak yeni kurulacak derneklerin tüzüklerini hazırlayıp iki ay içinde Milli Savunma Bakanlığına vermek zorundadır. Milli Savunma Bakanlığı tüzükleri inceleyip, kanuna uygunluğunu sağlayarak, nihai şeklini verir.

Geçici Madde 2 – Mevcut dernekler, geçici 1 inci maddeye göre yeni derneklerin kurulma işlemlerinin tamamlanmasını izleyen üç ay içinde genel kurullarını toplayıp üyelerinin tabi olduğu statülerini dikkate alarak, yeni kurulan derneklerden birine intibak ve mal varlıklarının bu Kanuna göre kurulacak derneklerden bir veya birkaçına intikali hususunda gerekli kararı almak zorundadır. Belirlenen sürede bu kararı almayan dernekler süre bitiminde infisah etmiş sayılır. Bu derneklerin mal varlıkları bu Kanuna göre kurulan derneklerden Milli Savunma ve İçişleri bakanlarınca uygun görülecek bir veya birkaçına intikal ettirilir.

Mal varlıklarının bu Kanuna göre kurulan derneklerden bir veya birkaçına intikali için karar alınmasında üyelerinin statü ve miktarı göz önünde bulundurulur.

İltihak suretiyle veya infisah etmiş sayılarak tüzelkişilikleri sona eren derneklerin üyeleri, tabi oldukları statüye göre yeni kurulan derneklere yeniden üye kaydedilir.

Geçici Madde 3 – Üyelerin nitelikleri ve kuruluş amaçları bakımından geçici 2 nci maddeye göre iltihak kararı alması veya infisah etmiş sayılması mümkün olmayan ancak tüzüklerinde belirlenen amaç ve kullandıkları isimler bakımından bu Kanun esaslarına aykırı durumda olan dernekler, bu Kanunun yayımını izleyen bir ay içinde İçişleri Bakanlığınca tespit edilerek ilgililere yazılı olarak bildirilir. Dernekler bu bildirimden itibaren altı ay içinde gerekli değişiklikleri yaparak tüzüklerindeki Kanuna aykırılıkları gidermek zorundadır. Belirlenen sürede gerekli değişiklikleri yapmayan dernekler, süre bitiminde infisah etmiş sayılır ve Dernekler Kanununa göre tasfiye edilir.

Yürürlük :

Madde 10 – Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme :

Madde 11 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

Kaynak:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.