Dolar 32,3028
Euro 35,0629
Altın 2.402,99
BİST 10.403,40
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
33°C
Hafif Yağmurlu
Cum 25°C
Cts 27°C
Paz 29°C
Pts 30°C

FAİZ, DÖVİZ, ALTIN VE OYAK! EN ÇOK HANGİSİ KAZANDIRDI?

FAİZ, DÖVİZ, ALTIN VE OYAK! EN ÇOK HANGİSİ KAZANDIRDI?
31 Mayıs 2024 16:54
846

PES24.COM / ÖZEL HABER

DÖVİZ, ALTIN, ENFLASYON, FAİZ VE OYAK?

Geçtiğimiz hafta sonu OYAK 64’üncü Genel Kurulunu yapılması ve açıklanan % 77.1 nema oranından sonra sosyal medyada en çok konuşulan konu; OYAK ve 2023 yılı Nema oranıydı.

Yıllardır efsane bir şekilde; ‘paramı dolara yatırsam şu kadar kârım olacaktı’, ‘paramla altın alsaydım daha fazla kazanacaktım’, faiz bile fazla getirdi’ gibi iddialar, sosyal medya yorumlarına yansıdı.

Hatta bir yorumda ticari deha biri; ‘ OYAK paramızla tuvalet kağıdı alsa daha çok kazandırırdı’ diye yorum yaptı. 

Konuyu sizler için araştırdık ve kim daha fazla kazanmış rakamlarla görelim dedik.

Konuya başlamadan önce şunu bilmekte  fayda var; OYAK sadece sıcak para ile iş yapan bir kurum değil. Dolayısıyla kasadaki parasını ‘şuraya yatırsın, buraya yatırsın, daha çok nema versin’  gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü OYAK, yurt içinde ve yurt dışında dünya devleri ile rekabet eden, piyasada reel ticaret yapan büyük bir kurumdur. 

10 BİN LİRAMIZI DÖVİZ, ALTIN VE FAİZDE DEĞERLENDİRSEYDİK NE KAZANIRDIK?

Yıl 2016 ve cebimizde 10 bin liramız var.

Düşünüyoruz, parayı nereye yatıralım?

2016 yılında, 10 Bin liraya dolar alırsak; bugün paramız 83 bin 651 Lira olacaktı,

Aynı yıl paramızı faize yatırsak; 27 Bin 762 lira olacaktı.

Enflasyon ile devam edersek; paramız 63 Bin 560 lira olacaktı.

2016 yılında, Yok ‘ben garanticiyim, ne olur ne olmaz’ diyerek yatırımda ‘güvenli liman’ tabir edilen altına paramızı yatırsaydık 149 Bin 344 lira paramız olacaktı.

2016 yılında OYAK’ta 10 Bin Liramız varsa şu anda 165 Bin 919 Liramız olacaktı.

 

Yani  yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere;  en çok OYAK kazandırmış. OYAK diğer yatırım araçlarına göre, en çok kazandıran yatırım aracı durumunda. Kazanç  bakımından incelersek ;OYAK’ı, altın, Dolar ve Enflasyon takip ederken en az faiz kazandırmış. Üstelik grafik % 75 nema üzerinden yapıldı.

 

ÖNCEKİ DÖNEMLERLE KIYASLAMA

Aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere; OYAK, dolar, altın ve faize göre  son 16 yılda en fazla kazandıran olmuş. Tabloda 2009-2016 yılları arasındaki OYAK yönetim ile 2016-2023 yılları arasındaki mevcut yönetimin performansı da gözler önüne seriliyor.

100 bin liranızın, son 16 yıldaki değişik yatırım enstrümanlarındaki getirisi aşağıdaki tabloda mevcut.

 

AMA BES DAHA ÇOK KAZANDIRIYOR!

Bazı yorumcular Bireysel Emeklilik Sigortasını örnek göstererek OYAK’ın geride kaldığını söylüyor;

Evet OYAK, BES’e göre geride kalmış olabilir ama BES, hiçbir şey üretmiyor, ticaret yapmıyor, devlet katkısı var, vergi olayı yok denecek kadar düşük, yüklü, büyük bir personel gideri yok ve en önemlisi BES sıcak para ile sistemini çalıştırıyor.

OYAK’ts ise 150’ye yakın şirkette binlerce çalışanı var. Mal üretiyor, ticaret yapıyor, vergi veriyor. Dolayısıyla; sadece sıcak para ile sistemini devam ettiren BES ile reel piyasada iş yapan OYAK, gelir anlamında karşılaştırılamaz. Bunun elmanın armutla karşılaştırılmasından farkı yoktur.

KOÇ , SABANCI VE OYAK
Geçtiğimiz günlerde Emekliler Mitingi yapıldı. Burada konuşan CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL; OYAK’ı Koç ve Sabancı Holding ile kıyaslayarak açıklamalarda bulundu.

Ancak Sn. ÖZEL’in açıklamalarında bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz bazı hususlar var.

Konuyu finansal okur yazarlığı olan arkadaşlarımıza araştırdığımızda çok farklı bilgilere ulaştık. Şöyle ki; Koç Holding’in % 720 kâr etmesi gibi bir durum yok. Borsadaki temettü ödemesinde kamuoyu duyurusunda ödenen 7,2 lira olan miktar nominal hisse değeri bir lira baz alındığı için % 720 olarak ifade edilir. Borsa için teknik terimdir. Ancak hisse değeri Kchol 240 (misal) olunca yüzde 3’lük verime isabet eder. Yani gerçek % 720 değil, %3’dür.

Benzer şekilde Sabancı holding temettü ödemesi de 1 liralık nominal hisse değeri için 2,85 lira olan nominal hisse değeri % 285 olarak ifade edilmiştir.

Ayrıca Koç Holding net dönem karı 2022’ye göre %15 düşmüş Sabancı Holding’in %60 düşmüş durumda.

Kısacası %700-, % 300 gibi bir kar marjı söz konusu değil.

 

MATEMATİK ASLA YALAN SÖYLEMEZ 

Sonuç olarak;  yukarıda paylaştığımız  grafik ve  tablonun incelenerek iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Rakamlar net ve açıktır.  Bildiğimiz üzere yazılar, yorumlar yanıltıcı olabilir ama matematik ve rakamlar yalan söylemez aksine net ve kesin sonuçlar verir.

En büyük yanılgı; OYAK’ı sadece verdiği nema üzerinden değerlendirmektir. Hep söylüyoruz; nema bu yıl az, seneye çok olabilir. Önemli olan OYAK ve  sistemin devamlılığıdır. Biz kurumumuza sahip çıkmazsak, başkalarının hedefi konumuna gelir. ‘OYAK satılsın, tüm satış bedeli de üyelere dağıtılsın’ gibi sözler çok tehlikeli ve kurumu yıpratan, hedef haline getiren sözlerdir. İşte en son mitingdeki Ana Muhalefet Partisi liderinin sözleri bu anlamda dikkatle irdelenmelidir.

ONLAR BİZİM İÇİN ÇALIŞIYOR

İşte; ‘önceden bir ev alabiliyordum, şimdi alamıyorum’ diyenlerin gözden kaçırdığı husus; ülkedeki yüksek fiyat artışlarının, enflasyonun sorumlusu OYAK değildir. Bugün bir ev ve bir araba alamıyorsan, bunun sorumlusunu OYAK’da değil, başka yerde aramalısın.  Hedefimiz asla OYAK olmamalı.

Piyasada gerçek anlamda ticaret yapan meslektaşlarınıza lütfen sorun, günümüz koşullarında para kazanmanın ne kadar zor olduğunu en iyi ticaretle uğraşanlar bilir. Evet bazı iş kollarında para kolay kazanılabilir ama günümüzde piyasada ticaret yaparak para kazanmak ve sistemi devam ettirmek büyük bir güç gerektirir.  Bizler genelde düzenli gelirle yaşamaya alıştığımız için, ticari anlamda çok fazla bir faaliyetimiz olmuyor ve piyasa koşullarına büyük ölçüde vakıf değiliz. Bu anlamda;  bizim paramızı piyasa şartlarında en iyi şekilde değerlendiren OYAK’a,  acımasızca hakarete varan eleştiriler yapacağımıza,  kurumumuza sahip çıkıp destek olmalıyız. Unutmayalım ki, onlar bizim için çalışıyor.

Sonuç olarak ; OYAK biz üyelerindir ve üyeler olarak malımıza sahip çıkmalıyız.

YORUMLAR

  1. Sait dedi ki:

    Kriz kokanlarin kriz tellâllarının tek derdi Sn.S.Savaş Erdem. Ağızlarından akan salyalar bu nedenle. Neymiş Sn.C.Başkanımızın adamıymış. Bu nedenle oyak kaynakları hazineye aktariliyormuş. Bunu söyleyecek kadar kör ve cahiller. Pkk ile ittifak kuranların kayığına binmiş onlar. Dikkate almıyoruz.