Dolar 33,0996
Euro 36,1046
Altın 2.600,28
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 32°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
32°C
Parçalı Bulutlu
Cum 32°C
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 34°C

Emekli Astsubaylar, Tazminat Talebiyle Ankara’da Bir Araya Geldi!

Haber: CEYLAN SAĞLAM- Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU Emekli astsubaylar, 2001 yılında astsubaylara Kanun Hükmünde Kararname ile verilen ancak, kararnamenin süresi dolduğu için artık ödenmeyen, bugün yaklaşık 8 bin lira karşılığı olan 10 bin ek …

Emekli Astsubaylar, Tazminat Talebiyle Ankara’da Bir Araya Geldi!
29 Ocak 2024 14:44
1.295

Kaynak: ANKA / Güncel / FOXTV. 

Haber: CEYLAN SAĞLAM- Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU

Emekli astsubaylar, 2001 yılında astsubaylara Kanun Hükmünde Kararname ile verilen ancak, kararnamenin süresi dolduğu için artık ödenmeyen, bugün yaklaşık 8 bin lira karşılığı olan 10 bin ek göstergenin yansıtılmasını bekliyor. Emekli Astsubay Haraketi İnisiyatifi Başkanı Levent Ulucan ise “Emek bizim, ömür boyu nöbet bizim. Zimmet bizim, Türk Ordusu astsubaya zimmetli astsubaya. Bu çarpık düzen nereye kadar’Birlikte kurşun sıkıp kurşun yiyoruz, birbirimize canımızı emanet ediyoruz. Ama adil paylaşıma gelince adalet terazisi hep sizden yana ağır basıyor. 21. yüzyıldayız derebeylik dönemi değil. Bu lale devri anlayışı nereye kadar” diye konuştu.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, “Türk Silahlı Kuvvetleri bir aileyse bu ailede subay da astsubay da uzman çavuş da sözleşmeli er de, şehit olduğunda bir. Hepsi şehit, aynı mertebede. Dolayısıyla sağken de özlük hakları bakımından aynı imkanlara, aynı koşullara sahip olması gerekir” dedi.

 

Emekli Astsubaylar İnisiyatifi Hareketi üyesi emekli astsubaylar, 2001 yılında astsubaylara Kanun Hükmünde Kararname ile verilen, ancak kararnamenin süresi dolduğu için günümüzde 8 bin liranın karşılığı olan, yansıtılmamış 10 bin puanlık göstergenin sigortalarına yansıtılmasını ve kendilerine vaat edilen tazminatların ödenmesini talep ediyor.

Emekli astsubaylar, söz konusu taleplerini dile getirmek için ve emekli aylıklarını protesto etmek için bugün Ulus Meydanı’nda bir araya geldi. Türkiye’nin dört bir yanında gelen emekli astsubaylar, insanca yaşama talebinde bulundular. Söz konusu eyleme CHP Milli Savunma Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu, CHP İçişleri Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ve İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Ali Demir,

Murat Bakan, şunları söyledi:

“TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ BİR AİLEYSE BU AİLEDE SUBAY DA ASTSUBAY DA UZMAN ÇAVUŞ DA SÖZLEŞMELİ ER DE, ŞEHİT OLDUĞUNDA BİR”

“Ben astsubay çocuğu olarak 9 sene önce, 2015’te parlementoya geldim ve iddia ediyorum Cumhuriyet tarihinde bir milletvekilinin astsubaylarla ilgili verdiği en çok soru önergesini, kanun teklifini, meclis konuşmasını yaptım. Meclis kürsüsünde özgüvenle ben başçavuşun oğluyum gurur duyuyorum dedim. Tekrar söylüyorum ‘başçavuşun oğluyum ve başçavuş çocuğu olmaktan gurur duyuyorum’ haykırıyorum ve haykırmaya devam edeceğim.

2016’da intibaklar yapıldı, astsubayın intibakı yoktu. Bir yıllık sanat okulu mezunu olup subay olmuş, arkasından harp okulları 1 yıl olmuş, 2 yıl olmuş, 3 yıl olmuş, 4 yıl olmuş, hepsinin intibakı yapılmış. Ama astsubay hazırlama okulu, sınıf okulu, meslek yüksekokulu olmuş, intibakları yapılmamıştı. İlk geldim onu dile getirdim, 2016’da intibaklar yapıldı. Ama o intibakları 9’a 2 başlangıç derecesi olsun dedik, onu da mecliste ilk dile getiren bu kardeşiniz. Ama lise mezunu astsubaylara bu intibakı tanımadılar. Yine ayrımcılık yaptılar. Tazminatlarla,ilgili hem geçen dönem kanun teklifi verdim. Hem Emekli Sandığı Kanununda hem Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda, bu dönem tekrar kanun teklifi verdim.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir disiplin bir hiyerarşi var, o hiyerarşiye de saygılıyız. Türk Subayı başımızın tacıdır. Biz zaten bir Türk subayının bir çift mavi gözün, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden insanlarız. Ancak bakışımız şudur; Türk Silahlı Kuvvetleri bir aileyse bu ailede subay da astsubay da uzman çavuş da sözleşmeli er de, şehit olduğunda bir. Hepsi şehit, aynı mertebede. Dolayısıyla sağken de özlük hakları bakımından aynı imkanlara, aynı koşullara sahip olması gerekir.”

Ali Demir, ise şunları dedi:

“HAK VE MENFAATLERİNİZİN HAK ETTİĞİNİZ ŞEKİLDE TECELLİSİ YÖNÜNDE, SİZLERİN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Açlık sınırı, TÜİK’in rütuşlanmış rakamları, ki geçtiğimiz haftada dedi ki açıklamalarımız, hissedilen açıklananların iki katıdır. Sürekli maaşları enflasyon karşısında eriyen emekli kesimimizin, yapılan yasal düzenlemelerle maaşlarının yüzde 40 seviyesine düşürülmesi, açlık sınırının birebir yakınında maaş alması, kira ve barınma sorunlarını dikkate aldığınızda, 926 sayılı personel kanununa göre; eğer memurlarına farklı olarak meşakkatli bir hizmet yürüten bu silah arkadaşlarımızın mali haklarının, hak ettikleri şekilde öncelikle düzeltilmesi zaruriyet arz etmektedir.

Biz de 17 Ekim 2023 tarihinde emekli personelimizin mali haklarının düzeltilmesi için sayın milletvekilimiz Kürşat Zorlu bey vasıtasıyla bir kanun teklifi verdik. Daha öncesinde geçen yıl bir emekli silah arkadaşımızı milletin kürsüsünde konuşturduk. Hak ve menfaatlerinizin hak ettiğiniz şekilde tecellisi yönünde, sizlerin sesi olmaya devam edeceğiz.”

Astsubayların taleplerine ilişkin basın açıklamasını yapan Emekli Astsubay Haraketi İnisiyatifi Başkanı Levent Ulucan ise şunları kaydetti:

“Bağımsızlığımızın sembolü olan ay yıldızlı bayrağımızı havada karada, denizde her zaman her yerde dalgalandıran Balkanlarda Kosova’da Bosna Hersek’te Azerbaycan tüm sevdiklerinden uzakta mavi vatanın korunması için Akdeniz de Ege’de su altında su üstünde yapan görev astsubaylara selam olsun. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ilk mermisini atan ve devleti için canını hiç düşünmeden feda eden Ömerlere Kahpe ellerin kahpece kurdukları bomba düzeneğini imha ederken bedeninin her parçasını bu topraklara feda eden Esma astsubaya selam olsun. Bize bırakılan kutsal vatan emanetine, Atatürk ilke ve inkılaplarına, demokrasiye sahip çıkmak için ömür harcayan astsubayları bu karda kışta meydanlara inmeye mecbur eden zihniyete ve o zihniyetin sahiplerine bir çift sözümüz var.

PEYGAMBER OCAĞINI MENFAAT OCAĞINA ÇEVİRDİNİZ”

Birileri aileyiz diyordu öyle mi? Size ballı börek bize kuru ekmek bu mu aile? Aileysek TBMM komisyonlarında neden haklarımızın verilmesine engel oluyorsunuz? Bize bu kar?ı duru?unuz neden!? Bu kör inat, bu anlaşılmaz haset nereye kadar? Bu ülkenin her karış toprağında kanımız ve alın terimiz var. Bu inkar neden, nereye kadar? Her ihtilalde kendinize bir tazminat aldınız, bombayı imha edene değil imhası için emir verene verdiniz Peygamber ocağını menfaat ocağına çevirdiniz, bir tek canım sıkıldı tazminat almadığınız kaldı. Kadrosuzluk adı altında ben general olamadım tazminatını alıyorsunuz. Astsubaya bir tek tazminatı dahi çok gördünüz, sizce bu düzen sürer mi sonsuzu kadar? Adaletin olmadığı yerde huzur, adaletin olmadığı yerde ba?arı olmaz. Hiyerarşi ile sorunumuz yok ama rütbe asalet ünvanı üst efendi, ast köle değildir. Emek bizim, ömür boyu nöbet bizim. Zimmet bizim, Türk Ordusu astsubaya zimmetli astsubaya. Bu çarpık düzen nereye kadar?

Temeli Mete Han’a dayanan 2000 yıllık ?erefli bir tarihe sahip Türkiye Cumhuriyeti Ordusunda Apoletin değil, adaletin hükmü sürsün artık. Apoletin sırmayı hor görmesi. Analarımızın ak sütü gibi helal haklarımıza engel olması nereye kadar devam edecek?

Subay da astsubay da hepsi sıvasız evlerin çocukları. Siz hiç villadan ?ehit cenazesi çıktığını gördünüz mü? İsterim ki, sıvasız evlerin çocukları birbirini ayrıştırmasın, ötekileştirmesin, geldiği yeri kader birliğini unutmasın mezara kadar.

“LOJMANDAN ÇIKMADAN EMEKLİ OL, HER YIL ASKER, KAMPTA TATİL YAP, ORDU EVLERİ BEYLERİN EMRİNDE, HEPSİNİ ANLADIK DA ASTSUBAYIN LİSANS EĞİTİMİNE NEDEN KARŞISINIZ”

Lojmandan çıkmadan emekli ol, her yıl asker, kampta tatil yap, ordu evleri beylerin emrinde, hepsini anladık da astsubayın lisans eğitimine neden karşısınız? Korkunuz nedir korkunuz? Bu korku ne zamana kadar? Birlikte kurşun sıkıp kurşun yiyoruz, birbirimize canımızı emanet ediyoruz. Ama adil paylaşıma gelince adalet terazisi hep sizden yana ağır basıyor. 21. yüzyıldayız derebeylik dönemi değil. Bu lale devri anlayışı nereye kadar? Bir çift söz de dünden bugüne gelen siyasi iktidarlara:

Yıllardır, devletin en tepesinden başbakandan bakanlarına kadar söz verip sözlerinizi unuttunuz. Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz Mart 2014, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık 3 Mart 2017, Genelkurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar 29 Ekim 2015, Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar 25 Ocak 2019, Milli Savunma Bakanı Sayın Yaşar Güler 27 Aralık 2013. Sorunlarımızın çözüleceğine dair söz vermiştiniz. Ama hiçbiriniz sözünüzde durmadınız. Yıllardır için için kanayan yaralarımızın olduğunu biliyor, görüyor kabul de ediyorsunuz da Allah aşkına neden söz verip çözmüyorsunuz?

“HİÇ KİMSE YOK SAYDIĞI ASTSUBAYIN KAPISINI OY VERMEK İÇİN ÇALMASIN”

Türk töresinde söz namustur. Nerede kaldı sizin mertliğiniz, nerede kaldı siyasi adaletiniz? Hiç kimse yok saydığı astsubayın kapısını oy vermek için çalmasın, ta ki adalet sağlanıncaya kadar. Yurdumuzu koruyup kollayan, bekasını sağlayan meslektaşlarımızın aidiyet duygusunu zarar görmesin diye sustuk, artık susmayacağız. 1975 ruhu ile meydanlarda olacağız, 1975 ruhu yolumuza ışık tutacak, bedel ödemek gerekirse her bedeli ödemeye hazırız. Biz meslek yemini ölümü göze alarak ettik. Adalet sağlanıncaya kadar, sesimiz duyuluncaya emeğimizin karşılığını alıncaya kadar yasal zeminler içinde kalarak mücadelemiz hukuk içerisinde devam edecektir.”

ETİKETLER: astsubay, Bakan, Hep, Kanun, Söz
YORUMLAR

 1. Erdal YAZICI dedi ki:

  İnşallah bu haykırışı duyarlar.Onca yıldır söz verip verip, sanki bu sözler verilmemiş gibi davranan onca makam sahibi kişiler oldu ki.Kalıbına ve makamına baktığında değer verilmesi gereken amma icraatlarına baktığında tiksinmen gereken insancıklar hepsi bence.

 2. Sait dedi ki:

  Keşke bu hassasiyeti şovunuza katılan ve teröristlerle DEM.lenen chpkk.lı milletvekillerine tepki koyarak da gösterseydiniz. Bu nedenle zerre kadar dikkate alınmıyorsunuz.

  1. Erdal YAZICI dedi ki:

   İnşallah bu haykırışı duyarlar.Onca yıldır söz verip verip, sanki bu sözler verilmemiş gibi davranan onca makam sahibi kişiler oldu ki.Kalıbına ve makamına baktığında değer verilmesi gereken amma icraatlarına baktığında tiksinmen gereken insancıklar hepsi bence.Sait sen herşeyi particilik yönünden bakan CAHİLİN birisin Astsubayın alın teri anasının ak sütü kadar hakkı PARTİCİLİKLE karıştırılmaz .Astsubayların özlük hakları PARTİLER ÜSTÜDÜR.Sen sığ beyinli ve sığ düşünceli her konuya PARTİCİLIK yönünden bakan AT GÖZLÜKLÜ birisin.Vazifesi vatanı korumak ve kollamak olan, gerekirse bu uğurda can vermeye yemin etmiş kişilerin haklarının TÜM PARTILERİN üzerinde olduğunu göremeyecek kadarda DAR GÖRÜŞLÜ bir particisin.Ben ise tüm partilerin canı cehenneme diyen VATANINI Canından çok seven bir emekli askerim.Şu anda bile vatanıma bir kötülük gelse yine yeminime sadık kalarak CANIMI veririm.Ya sen bil keseden konuşan SAİT sen Kurtuluş Savaşındaki şartlar oluşsa ne yaparsın.Pılıyı pıhtıyı toplayıp sıkışmanın yolunu ararsın.Sana ve senin gibilere yazıklar olsun.Biz askerlerin ne yapmaya çalıştı gibi anlamayacak kadar zavallısın.Seni Yüce Türk Milletine havale ediyorum, çünkü o millet bizim gerçek değerimizi bilir ve bizi bağrına başar.

   1. Sait dedi ki:

    Erdal efendi yazdıkların cehaletinin nişanesi. Bu cevap sana yeter sanırım.

  2. Erdal YAZICI dedi ki:

   Sait sen herşeye PARTİCİLİK yönünden bakan CAHİLİN tekisin.Astsubayların ÖZLÜK HAKLARI partiler üstüdür.Bütün partilerin canı cehenneme, hepsi ÇIKAR BIRLIKTELIKLERIDIR.Kimisi Atatürkü, kimisi Dini, kimisi Milliyetçiliği, kimisi Ideolijileri kullanan Şahsi ve Partiye üye olanların menfaatleri için çalışan mekanizmalardır.Partidekiler genellikle çıkarcı kişilerdir.Ben doğduğumdan beri hicbir partiye üye olmadım ve hiçbir partiden de ne kendim, ne de aile fertlerin için ÇIKAR istemedim.Biz askerler VATAN söz konusu olduğunda gerekirse canımızı seve seve vermeye yemin etmiş kişileriz.Şu anda VATAN için bir tehlike söz konusu olduğunda yeminimize sadık kalarak yine çekinmeden canımızı veririz.Ya sen SAİT efendi VATAN ‘ın başına KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ bir benzer durum gelse ne yaparsın.Bizler yine canımızı çekinmeden veririz, siz ve sizler gibilerde kaçmanın yolunu ararsınız.Anlamadın değil mi Astsubay ÖZLÜK HAKLARI partiler üstüdür.Bütün partilerin canı cehenneme.Vatan Partiler üstüdür.Milli değerler PARTİCİLİKLE değerlendirilemez Senin gibi sığ beyinler, her şeye particilik gözlüğü ile bakan ZAVALLI KİŞİLİKLER bunu anlayamazsınız.Biz bu konuyu YÜCE ŞANLI TÜRK MILLETİNE havale ediyoruz.Sizin gibi zavallıları da MİLLETE şikayet ediyoruz.Sana ve senin gibi düşünenlere yazıklar olsun.Türk Milleti bizi anlaşın yeter.

   1. Sait dedi ki:

    Eyy erdal efendi çıkarım için şeytanla anlaşırım diyorsun işte sana ve senin gibi düşünenlere de bu yakışır. Vatan millet bayrak dilinizde birer kelime. Yazdıkların akıl yetinin eksikliğini gösteriyor. Yoksa benim yazdıklarımı particilik safsatasıyla değerlendirmez bana kabaca yorumda bulunup kendini bu pozisyonuna sokmazdın.

 3. İbrahim dedi ki:

  Siyasetçinin canını acıtacak en önemli şey, ” OY ” dur. Bir kampanya başlatılsın binlerce tek elden “Emekli Assubay” kaşesi yaptırılsin ve tüm camiaya dağıtılsın. Özlük haklarımızda hala bir değişiklik olmaz ise seçimde bu kaşeleri kullanarak oyumuzu iptal edelim. İptal edilen oylar onların akıllarını başlarına getircektir.

  1. erdal yazıcı dedi ki:

   Şeytanla ancak sen anlaşırsın, biz milletimizle anlaşırız.Şerle işimiz olmaz, hakkımızın da kanunlar çerçevesinde peşinde oluruz.Senin benim akıl fonksiyonlarımı ölçecek derecede zeki olduğunu sanmıyorum.Ama ÖSYM 1983 yılında ölçtü ve sıramada ilk yüzde bir diliminde olduğumu tespit etti ve birinci tercihim olan ODDÜ Kimya Mühendisliğini kazandığımı tescilledi.Sen kendi akıl fonksiyonlarına baktırsan iyi olur.

 4. Reşat Altın dedi ki:

  İç sorunsallarla başa çıkamamış,kendi söküğünü dikemeyen bir siyasi partiyle birlikte hareket etmek , sorunlarımızı bir siyasi partinin emelleriyle tevhit etmek ne kadar üzücü ve ne kadar çözümden uzak