DOLAR 8,0837
EURO 9,6757
ALTIN 453,52
BIST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18°C
Sağanak Yağışlı
Ankara
18°C
Sağanak Yağışlı
Per 18°C
Cum 16°C
Cts 20°C
Paz 25°C

ALBAYLAR MAĞDUR! BİNBAŞILAR; ÜSTÜMÜZÜN MAAŞININ YARISINI, ASTIMIZ İSE…

ALBAYLAR MAĞDUR! BİNBAŞILAR; ÜSTÜMÜZÜN MAAŞININ YARISINI, ASTIMIZ İSE…
29.03.2021
2.854
A+
A-

Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan UĞURLUOĞLU,  prim gününü dolduran ama yaşını doldurmadığı için EYT (Emeklilikte yaşa takılan) konumuna düşen albayları köşesine taşıdı. 

Ayrıca binbaşılardan gelen mesajı da köşesinde yayınlayan UĞURLUOĞLU, binbaşılardan gelen”- “Emekli binbaşılar, üst subay olmalarına rağmen, üst subayların aldığı makam ve görev tazminatını alamadıkları için, bir üst rütbenin yarısı, mahiyetinde çalışmış rütbelilerin de altında emekli maaşı almaktadırlar.” sözlerine yer verdi. 

İŞTE O YAZI

KAHRAMANLARIMIZA ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK

“Kozmik Albay” kitabının yazarı Emekli Albay Erkan Yılmaz Büyükköprü’den çok çarpıcı bir açıklama aldım. Büyükköprü “Emeklilikte Yaşa Takılan” (EYT) Albayların yaşadığı mağduriyetten şöyle bahsediyor:

“EYT’li Albay” ne demek hiç duymayanlar için açıklayalım.

– “Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarafından isteği dışında YAŞ Başkanı Cumhurbaşkanının kararı ile emekli edilen,

– Emekli maaşı alabilmek için yeterli prim gün sayısını dolduran,

– Ancak yaşını doldurmadığı için emekli maaşını alamayan albaylar…”

Öyle şey olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef oluyor.

Nasıl olduğunu izah edelim.

15 Temmuz hain darbe girişiminden önce kanuna göre albaylıktan generalliğe terfi edebilmek için albay rütbesinde 5 yıl görev yapma zorunluluğu vardı.
Bir albay mesleğinin 28. Yılında şuraya girebiliyor, terfi ediyor, edemezse ya görev süresi uzatılıyor ya da kadrosuzluktan YAŞ kararı ile emekli edilebiliyordu.
Bu albaylar istisnalar hariç 49-50 yaşında oluyorlardı. Bu durumda tabi oldukları 5434 sayılı Emekli Sandığı kanununa göre herhangi bir mağduriyet

yaşamadan yaş kriteri dahil bütün kriterleri doldurdukları için emekli maaşlarını alabiliyorlardı.

 

***

15 Ağustos 2017 tarihinde çıkarılan 694 sayılı KHK’nin 32. Maddesine şu hüküm eklendi:

– ‘Albaylar rütbe bekleme süresine bakılmaksızın ve sicil şartı aranmaksızın YAŞ başkanının (Cumhurbaşkanı) kararıyla YAŞ değerlendirmesine alınabilirler.’
Eskiden 5 yıllık albay, istisnalar hariç 49-50 yaşında YAŞ’a giriyordu.

Bu kararla 1 yıllık albaylar istisnalar hariç 45-46 yaşında YAŞ’a giriyor, terfi edemeyenler kadrosuzluktan emekli ediliyor.

Bu durumda emekli edilen albayların mağduriyetleri başlıyor.

5510 sayılı kanununa emekli olabilmek için prim gün sayısı dışında yaş şartı da getirildi.

İstekleri dışında, YAŞ kararı ile 45-46 yaşında emekli edilen albaylar 1-2 yıl emekli maaşı alamıyorlar.

Bu albaylardan bazıları gösterdikleri ‘üstün başarı’ ya da ‘akademik eğitim’ nedeniyle 5 yıla kadar erken terfi alırlar.

Bu durumdaki albaylar 40-41 yaşında terfi edemezlerse emekli oluyor ve bu durumda da yaklaşık 6-7 yıl emekli maaşı alamıyorlar.

Düşünebiliyor musunuz?

Vatanına milletine 20-24 yıl hizmet etmiş subayları istekleri dışında emekli eden ancak maaş ödemeyen bir emeklilik sistemi yürürlüktedir.

– Mağduriyet sadece alınmayan maaşla kalsa iyi…

Bu albayların sağlıkla ilgili sosyal güvenceleri emekli olduktan sonra 100 gün devam ediyor.

100 gün sonra kendileri, çalışmayan eşleri ve 18 yaşından büyük çocuklarının sağlık güvenceleri de sona eriyor.

18 yaşından küçük çocuklarına ise yeşil kart veriliyor.

Yani Suriyelilere verilen haklarla aynı.

14-15 yaşından beri askerlik mesleğini icra eden ve başka bir uğraşısı olmayan bu insanlar genç yaşta ve en verimli çağlarında bir kenara atılıyorlar.

Bunlar; 2018 yılından itibaren emekli edilen;1996, 1997, 1998, 1999 ve 2000 mezunu albaylardır.”

***

Emekli Binbaşılar Platform Başkanı Fatih Çakırtaş’tan da şu mesajı aldım:

– “Emekli binbaşılar, üst subay olmalarına rağmen, üst subayların aldığı makam ve görev tazminatını alamadıkları için, bir üst rütbenin yarısı, mahiyetinde çalışmış rütbelilerin de altında emekli maaşı almaktadırlar.

– Tabi, o camiaların da, silah arkadaşlarımızın da dinlenmesi gereken haklı talepleri vardır.

– Fakat emekli binbaşıların konusu yene sığmayan kırık kol gibidir.

– Genelkurmay başkanı bu konuda iki sene önce söz vermişti, fakat verilen söz yerine gelmemiştir.

– Tabur emanet edilen, üst subay üniforması giyen binbaşıların sefalet maaşı almaları, öncelikle üniformanın sahibi Türk ulusuna karşı yapılmış bir yanlış, hayatını dağlarda, taşlarda geçirmiş, bu camiaya karşı yapılmış nankörlüktür.”

 

***

Değerli okurlarım

Kutsal görevlerinde şehit ve gazi olma uğruna vatanın bölünmez bütünlüğü için görev yapan bu kahramanlarımızın haksızlığa uğratılmaları vicdansızlıktır.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman subaylarına reva görülen bu haksızlık vicdanları daha fazla sızlatmadan acilen düzeltilmelidir.

Kaynak: YENİÇAĞ

YORUMLAR

  1. RAMAZAN AKSOY dedi ki:

    Albaylarda ağlıyorsa alt mademedeki personel çekdin kafasına sıksın o zaman saltanatları bi bitmedi gitti Allah gözlerini doyursun

  2. Erdal dedi ki:

    Bir Astsubay Kıdemli Başçavuş olarak şunu söylemek istiyorum, konuyla ilgili bilgisiz olduğunuz için bu yazıyı kaleme aldığınızı düşünüyorum. Subaylar hak alınacaksa merak etmeyin fazlasıyla almakta. Kendileri teklif edip kendileri onaylamakta. Asıl Astsubaylar ve Uzman Erbaşlardaki Özlük hakları eksikliğine, eşitsizliğine ve adaletsizliğine bir bakın derim. Tek tek yazmaya kalksam buraya sığmaz.. İyi günler.