DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
ALTIN 457,33
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 6°C
Çok Bulutlu
Ankara
6°C
Çok Bulutlu
Paz 5°C
Pts 4°C
Sal 12°C
Çar 14°C

KUVVETLERE GÖRE İHRAÇ EDİLEN ASSUBAYLAR VE İFTİRALAR!

18.06.2017
28
A+
A-

 

 

 

Kıymetli Dostlarım; 

 

Sözün bittiği yerdeyiz.   TSK personelinin %1-2’sini tekamül eden, FETÖ’cülerin yaptığı  alçak darbe girişimi yüzünden,  tüm TSK’nın imajı  ağır bir şekilde zedelenmiştir.  Tabi TSK’nın imajı zedelenince,  onun güzüde mensubu olan subay, assubay, uzman jandarmalar ile uzman çavuşların da imajı yara almıştır. 

 

Üzülerek duyuyoruz ki, maalesef dışarıda ev kiralamak isteyen askerlere, kimi  vatandaşların ev vermek istemediğini, askeri birliklerin yoğun olduğu şehirlerde,  bazı esnafın “darbeci” diye askerlere mal satmak istemediğini, hatta askeri personelle  uygun olmayan tarzda konuştuğunu medyadan, sosyal medyadan öğreniyoruz. 

 

Bundan sonrası için bozulan imajın düzeltilmesi gerekir. Bunu biz emekli TSK mensupları ve özel kanunla kurulmuş TSK’dan emekli olanların dernekleri yapmalıdır. Yani TEMAD ve TESUD’a bu konuda önemli görevler düşüyor. 

 

Ancak TEMAD Başkanı Ahmet KESER’in, dün Milliyet Gazetesi’nden Tunca BENGİN’e yapmış olduğu akıllara zarar açıklaması bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. 

 

Emekli Astsubayların ve hatta çalışan astsubayların temsilcisi olduğunu iddia eden TEMAD Başkanı Ahmet KESER, sanki elinde liste varmış gibi genelleme yaparak, “şu kuvvetteki astsubayların şu kadarı FETÖ’cü, bu kuvvetteki astsubayların bu kadarı FETÖ’cü, en az FETÖ’cü şu kuvvette” minvalinde, hiç de hoş olmayan ve gerçekten çok uzak açıklamalar yapmıştır.

 

Bakınız, FETÖ Darbe girişimim sonrası polisler de açığa alınan, görevden uzaklaştırılan yok mu?  Buyurun Akşam Gazetesinden alınan rakamlar:

 

 (*)  3 bin 21’i rütbeli 4 bin 774 polis memuru, 92’si sivil memur, 12’si bekçi olmak üzere toplam 7 bin 899 emniyet personeli görevden uzaklaştırıldı… 

Yani neredeyse 8 Bin kişi polis teşkilatından uzaklaştırılmış. Siz hiç bir polis Sendikası EMNİYET-SEN yetkilisinden “şurada şu kadar FETÖ’cü polis var dediğini” duydunuz mu? 

Hayır.

 

Peki Astsubay Derneğinin başkanı Ahmet KESER  ne diyor?  

 

Buyurun  Milliyet Gazete’sinden Tunca BENGİN’e yaptığı açıklamadan bir bölümü okuyun;

 

(**)  “… Ahmet Keser’e göre, özellikle astsubaylar açısından FETÖ’nün en yoğun (yüzde 40 civarında) olduğu yer Jandarma. İkinci sırada da yaklaşık yüzde 10 gibi bir oranla Hava Kuvvetleri geliyor. Kara ve Deniz kuvvetlerinde ise FETÖ’cülerin etkisi çok az… “

 

Yani KESER’in açıklamasına göre, neredeyse her iki jandarma assubaydan biri ile  10 havacı assubaydan  biri FETÖ’cü!

 

Bir de KESER, kerameti kendinden menkul yorumlarıyla, ” neden jandarmalarda FETÖ’cülerin yoğun olduğunu” aşağıdaki sözleri ile anlatmaya çalışıyor;
 

(**)   “… Jandarma’da neden fazla?  Astsubayların cemaatle tanışması subaylar gibi çocukken değil, mezuniyetten sonra oluyordu. Bundan da en çok Jandarma nasibini alıyordu. Çünkü ülkenin her yerinde varlar ve yalnızlar. Okuldan mezun olan bir astsubay, Türkiye’nin herhangi bir köyündeki karakolda göreve başladığında cemaatçiler anında gelip tanışıyorlardı. Sorunlarıyla ilgilenip maddi manevi (eş tayini, çocuklara okul desteği gibi) destek oluyorlardı. Gelişen sempatinin ardından da astsubay kendini onların arasında buluyordu. O nedenle Jandarma kayıp. ” 

 

Peki gerçek öyle mi? 

 

Jandarmalar ülkenin her yerinde görev yapıyor ama bir karacı, havacı veya denizci gibi 10 yıl, 20 yıl gibi uzun sürtelerle değil. 2 yıl, 3 yıl ,4 yıl gibi çok da uzun sayılmayacak sürelerle görev yapıyor. Bir jandarma astsubayı günümüzde 3 şark, ve en az 4-5 batı tayini görüyor. Yani bir yerde uzun süre kalıp KESER’in dediği gibi ilişkilere girmesi çok zor.  

 

Bir de jandarmanın bitmek bilmeyen iş yoğunluğu, adli, askeri, mülki ve diğer görevlerinini bu duruma eklerseniz,  jandarmanın başını kaşıyacak durumu yok. 

 

Ancak, toplu birliklerde kalan, diğer kuvvetlerdeki assubayların birbirinden etkilenmesi ise kaçınılmaz bir gerçek. 

 

 

Şimdi KESER’in iddialarına yönelik olarak, TEMAD’ın  İl Başkanlarından, Muğla TEMAD Başkanı Halil Ergenli, sosyal medya yorumuna göz atalım; 

 

 

 

“HALİL ERGENLİ : Bu açıklamalarda verilen oranların Genel mevcuda oranı gibi anlaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. İhraçlar içindeki oranlar olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

TSK’dan Jandarma ve Özel Kuvvetler dahil (S/G Hariç) ihraç edilen toplam Asb. sayısı 731. Kuvvetlere göre dağılımı ise 227 Jandarma, 256 Kara, 117 Hava ve 63 Deniz, 68 Özel Kuvvetler Komutanlığıdır. Özel Kuvvetlerde her Kuvvetten personel olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Jandarmadan ihraç edilenlerin oranı ihraçlar içinde %31 civarındadır.”

 

***

 

Şimdi bunu biraz açalım;

 

Birincisi KESER, açığa alınan, görevden uzaklaştırılan veya  tutuklanan astsubaylar dememiş, kuvvetler bazında genelleme oranı yapmıştır. 

 

İkinci husus ise KESER,  “en çok FETÖ’cünün %40 oranıyla  jandarma, % 10 oranıyla da Hava Kuvvetlerinde olduğunu , Kara ve Deniz Kuvvetlerinde ise oranın çok az olduğunu” iddia ediyor. 

 

Kendi şube başkanının açıklamalarına bakarsak tam tersi!  

 

Halil ERGENLİ’nin yorumuna göre en çok ihraç edilen astsubay sayısı kara kuvvetlerinde. Karacılardan 256 assubay,  jandarmadan 227 assubay, havacılardan 117 assubay denizcilerden 63 ve özel kuvvetlerden 68 assubaydır. 

 

Şimdi onlar gibi düşünüp, ihraç edilen toplam assubay sayısını, kuvvetlere göre yüzdelersek;

 

İhraç edilen assubaylar ilk sırada  % 35,02’lik oranla Kara Kuvvetlerinden,  

İkinci sırada ise % 31,05’lik oranla Jandarmadan, 

 

Üçüncü sırada ise %16’lık rakamla Hava Kuvvetlerinden, 

 

Dördüncü sırada % 9,3 ile Özel Kuvvetler ve

son sırada 8,61’lik oranla Deniz Kuvvetleri yer almakta. 

 

Yani  KESER’in dediği gibi “jandarma ilk sırada, havacılar ikinci sırada  Karacılar  son sırada değil!”  Karacılar ilk sırada sonra jandarma ardından da havacılar gelmekte.

 

Evet Ahmet KESER hani, en çok FETÖ’cü jandarmadaydı? Araştırmadan, işkermbe-i kübradan sallarsan böyle rezil olursun! 

 

Amacımız kesinlikle “şu kuvvette FETÖ’cü çok, bunda az demek” değil. Amacımız assubaylar hakkında açıklamada bulunan ve onların imajını yerle bir eden, KESER’in açıklamasının yanlışlığını ortaya koymak.  Yoksa Ahmet KESER’den bir farkımız kalmaz. 

 

Şimdi bu rakmaları,  jandarma ve kuvvetlerdeki tüm assubay mevcutlarına  yüzdelik dilimlerde oranlarsak, 

Kara, hava ve deniz kuvvetlerinde toplam 68.978 assubay var, bu kuvvetlerden  ihraç edilen assubay sayısı 504 kişi. Bunu yüzde olarak oranlarsak, %0,73 

 

Keza jandarmada 25.852 assubay var ve ihraç edilen assubay sayısı 231 kişi. Bunu da yüzde olarak oranlarsak; %0,89 !

 

Yani ihraç edilen assubaylar kuvvetlere ve jandarmaya göre  %1 bile değil! 

 

Hiç kimse yukarıda açıkladığımız rakamlardan sonra “KESER, genelleme yapmadı, ihraç edilen, gözlatına alınan assubaylar”  filan diye kıvırmaya kalkmasın.

 

Özellikle bazı il başkanlarının yorumları “PES” dedirtecek türden.  Aksi türlü, kıvırmaya kalkan ve kıvırmaya kalkanlara destek olanların da bir nevi assubay camiasına düşmanlık ettiğini unutymayacağız! Millet herşeyi tüm çıplaklığı ile gördü. Kimsenin assubayları aptal, salak yerine koymaya hakkı yoktur. Açıklama buz gibi ortada. Hala utanıp sıkılmadan kıvırmaya kalkmayın.

 

Aslında bu rakmaların gündeme gelmesi tartışılması bile anlamsız. Ama olur olmaz, bilgisizce, araştırmadan okumadan, rakamlara hakim olmadan yapılan bu tür gereksiz açıklamalar,  maalesef assubay camiasını olumsuz etkilemektedir. Zaten dip yapan imajı yerin dibine geçrmektedir. 

 

 Ahmet KESER’e soralım; 

 

Böyle bir açıklama kime? Neye hizmet ediyor?

 

Size ne kazandırıyor?

 

Assubaylara ne faydası var? 

 

Bu açıklamayı yapmaktaki maksadınız nedir? 

 

“Assubayların FETÖ’cü gibi algılanması sağlamak”  nedir Allah aşkına?

 

Generallerin yaklaşık %30’u darbe girişiminden dolayı tutuklanıp, göz altına alınmışken, “jandarmaki assubayların %40’ı FETÖ’cü demek” nasıl bir kafadır? 

 

Bir gazetede haber olmak için değer miydi buna? 

 

Assubay derneği başkanı olarak KESER;   “assubayların şu kadarı FETÖ’cü diye ilan edeceğine”, polisler gibi  FETÖ ile mücadele eden assubayların ödüllendirilmesi için çalışmalıdır.  Darbe girişimininde “Kahramanlık Destanı” yazan astsubayları anlatmalıdır. Ama nerde…  

 

FETÖ’cü olmayıp da,  iftira veya yanlışlıkla ihraç edilen, kurunun yanında yanmakta olan yaşları tespit ederek, mağdur olmalarını önlenmesi için çalışmalıdır. Bakınız bu konuda uzmanlar derneği çalışıyor, açıklamalar yapıyor.  Ama KESER’de bunu yapacak kabileyet ve çalışma azmi yok. Goygoyculukla, ağız dolusu boş boş konuşmak daha kolay.  Her olayda olduğu gibi bu olaydan da nemalanmaya, kendine pay çıkarmaya çalışıyor. 

 

Assubayalar, “kendilerini oranlarla FETÖ’cü ilan et” diye oraya seçmedi.  Onun için bağışlar yapmadı. Ancak daha darbe girşiminin ilk döneminde “muhbirci ve jurnalci” site ve kişiler aracılığıyla,  meslektaşlarını sosyal medya sayfasından adeta hedef gösteren bir kişiden  başka ne beklenir ki? 

 

Zamanında cemaat kanalı Bugün TV’de defalarca programa çıkan, o günlerde TSK’ya ve Genelkurmay Başkanlığına hadddini ve maksadını aşarak dil uzatan birinden bir şey beklememize de gerek yok.  Rüzgar gülü, her dönemde olduğu gibi gibi fır fır dönüyor! 

 

Ahmet KESER, Sosyal medyada tepkileri görünce, Milliyet’te yayınlanana yazıyı bile, facebook sayfasında paylaşamadı. Ne oldu bay KESER? Ulusal gazetede çıkan bu demecinizi neden facebook sayfanızda paylaşamadınız? Assubayların altına ne yazacağını biliyorsun tabi. Madem büyük dava adamısın, yaptığın işin arkasında dur ve demecini kişisel facebook sayfanda paylaş da görelim! 

 

Bu açıklamaları ile KESER misyonunu tamamlamıştır ve bir an önce istifa ederek o koltuğu boşaltmalıdır.  Artık o koltuk ona fazla geliyor ve bu gömleği taşıyamıyor. Algı yönetimlerinin sonu geldi. Baltayı taşa vurdu. Hiç bir kimse “oranlar vererek assubayların şu kadarı FETÖ’cüdür” diyemez. Hele  assubay derneği başkanı olan, onları temsil ettiğini iddia eden zevat hiç diyemez.

 

En çok şehit veren jandarma sınıfı ve o sınıfın en çok şehit veren personeli olan assubayların “%40’ı FETÖ’cü” deme gafletinde buulanan Ahmet KESER, gerçekten  assubay toplumuna bir iyilik yapmak istiyorsa,  istifa etmeli ve  derhal orayı terketmelidir. Zira tuz koktu! 

 

Yazımın sonunda, emekli bir jandarma assubayı olarak,  KESER’e ATATÜRK’ün aşağıdaki sözünü  hatırlatmak isterim;

“Jandarma, her zaman yurt, ulus ve Cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı; tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusudur.”

 

 

KAYNAKLAR : 

(*) http://www.aksam.com.tr/guncel/aciga-alinan-polisler-ve-icisleri-bakanligi-gorevden-alinan-rutbeli-amir-polislerin-listesi/haber-534488

(*)http://www.milliyet.com.tr/subaylar-okuldan-feto-cu-gundem-ydetay-2294069/ #sthash.lkTvydSS.dpuf

 

 

YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN;
 

FACEBOOK :https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

TWITTER: https://twitter.com/DedeErselAksu

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.