DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
ALTIN 457,33
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 5°C
Kar Yağışlı
Ankara
5°C
Kar Yağışlı
Pts 8°C
Sal 13°C
Çar 17°C
Per 17°C

UZMAN JANDARMALARDAN JANDARMA GENEL KOMUTANINA MEKTUP KAMPANYASI

UZMAN JANDARMALARDAN JANDARMA GENEL KOMUTANINA MEKTUP KAMPANYASI
25.02.2021
6.183
A+
A-

EMUJAD mektup kampanyası başlattı.

Emekli Uzman Jandarmalar Derneği (EMUJAD) sorunlarının düzeltilmesi amacıyla Jandarma Genel Komutanına hitaben mektup kampanyası başlattı.  Tıpkı subay ve astsubaylar gibi muvazzaf olan ve zorunlu hizmet süresine  de tabi olan uzman jandarmalar hakları için EMUJAD önderliğinde çalışmalarına devam ediyor. 

Sosyal Medyadaki EMUJAD Grubunda kampanya ile ilgili olarak ;

‘Değerli Meslektaşlarım;

Her statü kendi mücadelesini veriyor. Diğerlerini Kıyaslamayı bırakalım kim ne alıyor veriyor bu etapta bizi ilgilendirmez.
Şu aşamada Bizler #MEKTUP gönderme işine yoğunlaşalım.
Mektupların son kısımlarına Mutlaka el yazısı ile
Uzman Jandarma Eşi
Uzman Jandarma oğlu
Uzman Jandarma kızı
Uzman Jandarma annesi
Uzman Jandarma babası
Vb. Yazmayı unutmayalım. Öncelikle bu mektupla ailelerinde bu mücadelede olduğunu belirtmemiz lazımdır.
Destek olup duyarsız kalmayalım.
En azından Bu grupta 20 binin üzerinde kişi var herkes
Eş ve çocukların adına 1 tane MEKTUP yazsa bile 60 bin tane eder. Lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım.
Düşünün çok mektubun genel komutanlığa gittiğini.
Mektup uzun diyenler sadece Uzman Jandarmalar hakkını istiyor desin onu göndersin yeter ki bir mektup daha genel komutanlığa ulaşsın rahatsızlığımız çok sayıda mektupla dile getirilsin.
Elinden geleni yani bir mektubu dahi yazmadığın müddetçe, şikayette haksızsın. Lütfen hep beraber birbirimize destek verelim.’ sözlerine yer verildi.

 

 

 

 

JANDARMA GENEL KOMUTANI ORGENERAL SAYIN ARİF ÇETİN KOMUTANIMIZA

Sayın Komutanım.

Bizler Uzman Jandarmalar ve Emeklileri olarak her fırsatta yanımızda olduğunuzu, bizlerin gözünüzde ne kadar kıymetli olduğumuzu her fırsatta dile getirdiğinizi gerek Emekli Uzman Jandarmalar Derneğinin (EMUJAD) aktarımı, gerekse çeşitli söylemlerde dile getirmeniz sebebi ile yakinen bilmekteyiz, Takdiriniz bizim için gurur ve onur kaynağıdır.

Bizler bildiğiniz üzere en gencimiz 9 yıldır bu Kurum, statü ve kıyafet altında siz değerli komutanlarımızdan aldığımız DEVLET terbiyesi, aidiyet ve sadakat ile görevimizi başarıyla yürütmeye çalışmaktayız,

2012 yılında sebebini halen daha anlayamadığımız “Jandarma Teşkilatının Homojen Yapıya kavuşması” adı altında okulumuz kapandı ve tüm Uzman Jandarma Kadroları Astsubay kadrosuna dönüştürüldü, o tarihten itibaren Tüm Uzman Jandarmalar Astsubay görevlerine atandık ve halen atanmaya devam ediyoruz, hatta bazı birliklerde mevcut personel yetersizliği sebebiyle (4) Astsubay görevine (1) Uzman Jandarma atanmaktadır ve aidiyeti gereği bu görevleri layıkıyla yapmaya çalışmakta/çalışılmaktadır.

2012 yılında Uzman Jandarma Okulu kapatıldığı zaman hem siyasilerden, hem kurum amirlerimizden ve komutanlarımızdan hem de tüm ulusal haberlerden Uzman Jandarmaların Astsubay naspedilecekleri söylendi ve bizde sabır ile bekledik, aradan zaman geçtikten sonra Jandarma Genel Komutanlığı ile yapılan görüşmelerde Astsubay Emeklilik Yaş Hadlerinin geçişe uygun olmadığını bu sebeple bu geçişin gerçekleşemeyeceği bildirildi, Ama Biz Biliyorduk ki kanun çıkarıldığı zaman Yaş Hadlerinde de düzenleme yapılarak çıkarılması halinde bu sorunmuş gibi öne sürülen basit engelde ortadan kalkacaktı. Bizler Devletimize ve Teşkilatımıza olan aidiyet duygumuzdan dolayı yine sabır ve umutla bekledik.

2016 yılında Ülke olarak Hain girişim olan FETÖ kalkışmasına maruz kaldık. Hep birlikte Başta Siz Değerli Komutanlarımızın emir komutasında Kalkışmanın yaralarını sarmak ve en kısa sürede atlatabilmek için zor zamanlar geçirdik. Teşkilat olarak içimize sızmış hainlerin temizlenmeye başlamasına müteakip Jandarma Genel Komutanlığının İcraat Birimleri Olan İlçe Jandarma Komutanlıkları ve Jandarma Karakol Komutanlıklarında ileri derecede Astsubay ihtiyacı haiz oldu, JNET üzerinden giriş yapılabilen “SÖZ SİZDE” isimli tüm personelin şahsi fikirlerini beyan edebileceği uygulamaya Türkiye’nin Dört bir yanından bir çoğu İl Jandarma Komutanı, Üst Subay, Subay ve Astsubay, Uzman Erbaş hatta Sivil Memuru olmak üzere OnBinlerce “UZMAN JANDARMALARIN ACİL OLARAK ASTSUBAY NASBEDİLMESİ GEREKTİĞİ” hususunda görüş ve öneriler yazıldı ve akabinde “SÖZ SİZDE” uygulaması genel ulaşımdan kaldırılarak kişisel sayfalar içerisine alındı, bizler nedenini bilmediğimiz bir şekilde cezalandırılıyorduk.

2017 yılına geldiğimizde, Millet olarak birlik beraberlik içerisinde Hain Kalkışmanın yaralarını yavaş yavaş atlatıyorduk, Biz Uzman Jandarmalar olarak Devletimizin ve Teşkilatımızın dar günler atlatılmasına müteakip bizlere hak ettiğimiz değerin verileceğinden emin olarak sabırla beklemeye devam ettik. Kurumumuz personel eksikliğini kapatabilmek adına hızlı bir şekilde çeşitli kaynaklardan Astsubay almaya başladı biz Uzman Jandarmalar yıllardır sabırla ve aidiyetle Kurumumuzun ve Devletimizin bize sarılacağı günü beklerken 3-4,5-6 ay gibi kısa ve hızlandırılmış kurslara müteakip AS-1, AS-2 gibi Astsubay mezun edilerek atanmaya başladı.

Aynı yıl içerisinde Uzman Jandarmalardan da az sayıda Astsubay alımı oldu, Astsubay olan kardeşlerimiz bizim gurur kaynaklarımızdır ancak, sadece 27 yaşını doldurmamış yani Yaş itibari ile en genç olanlar mülakat ile seçilerek Astsubay naspedildiler, Acil Personel ihtiyacı karşılanmak üzere Hiyerarşinin ve Disiplinin en destansı uygulandığı Jandarma Teşkilatımızda Uzman Jandarma Statüsü İçerisinde ortalama 3500 kişi yaşça ve rütbece en küçük olanlar, Astsubay Naspedildiler, peki yaş itibari ile yaşı büyük olan astsubay görevlerini yapan Uzman Jandarmaların suçu neydi.

Uzman Erbaşlarımız da Astsubaylığa geçebiliyordu ancak Uzman Jandarma Statüsünü atlayarak direk Astsubaylığa geçiyorlardı (Halen Aynı), hiyerarşik sistemde ast/üst oluyor, 1 yıl önce astımız olan personeliniz, 1 yıl sonra size sicil veren amir oluyordu, bir Uzman Jandarmanın Astsubay naspedilmeden direk Subay naspedilmesi ile aynıydı bu, herkesin bildiği gibi Sözleşmeli Bir Subay Üst Subay olması için öncelikle Muvazzaflık sınavına girip Muvazzaf Subay olduktan sonra ÜST SUBAY oluyor. Benzer uygulama ASTSUBAYLAR içinde geçerlidir. Sözleşmeli bir Astsubay, Subaylık sınavına direk giremiyor öncelikle Muvazzaf Astsubaylık sınavına girecek onu kazanıp Muvazzaf Astsubay olduktan sonra SUBAYLIK sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Benzer uygulamalar UZMAN ERBAŞLAR için uygulanmıyor. Sözleşmeli Uzman Erbaşlar Muvazzaf olmadan aradaki Muvazzaf Uzman Jandarma Statüsü atlanarak direk Astsubay oluyorlar. Bizler yine nedenini bilmediğimiz bir şekilde cezalandırılıyorduk.

Aynı yıl içerisinde Devletimizin en azından bizim farkımızda olduğunu göstereceğinden emin olmamızla birlikte Uzman Jandarma statüsünün kurulduğu günden bu yana kanayan yara olan, dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir hukukunda mazereti bulunmayan Uzman Jandarma Okulumuzun Hizmetten Sayılmasını istedik, yani Subay, Astsubay, Uzman Jandarmalar Jandarma Okullar Komutanlığı içerisinde aynı dershane ve sıralarda, aynı dersleri, aynı öğretmenlerden ve aynı eğitim süresinde görüyorduk, aynı mezuniyet töreninde aynı kağıda basılı diplomaları alıyorduk ama bizim gördüğümüz eğitim hizmetten sayılmazken, Subay ve Astsubayların okulları sayılıyordu, Konuşmalar yapıldı, kesin olacaktı, tam oylamaya sunulacakken önergeler geri çekildi, sebep olarak Devlete Maddi Külfet getireceği beyan edildi, ama diğer statülerinki sayılıyordu, biz de biliyorduk ki az olan sayımıza istinaden 1 yıllık sigorta pirimi Devlete Külfet Olmayacaktı, Binlerce şehit vermiş halen vermeye devam eden bir statünün Devlete Külfeti söz konusu olamazdı, Bizler yine nedenini bilmediğimiz bir şekilde cezalandırılıyorduk.

Hiç kimse ortada yok iken 3600 ek göstergeyi uzman jandarmalara verileceğini siz komutanlarımızın birçoğu kıta ziyaretlerinde söylediniz. Şuan Bahsedilen statülere bakıyoruz Polis,Öğretmen, Hemşire ve İmamlara verileceği beyan ediliyor. Biz neredeyiz sayın komutanım sizin dediğiniz gibi içinde var mıyız yomuyuz inşallah var oluruz.

2017 yılı içerisinde Jandarma Genel Komutanlığında Erbaş ve Erler azaltılmaya ve yerlerine daha önce sadece Özel Harekat Taburlarında görev yapan Uzman Erbaşlarımız alınmaya başlandı, Statülerimiz ve görev tanımlarımız farklı olmasına ve onların üstü ve birim amirleri olmamıza rağmen statü isimlerimizin başında bulunan “UZMAN” kelimesinden dolayı birçok görev işleyişi ve hukuksal sorunlar doğurmaya başladı, Uzman Erbaş Arkadaşlarımız gerek çalışanları adına hareket edebilen sivil toplum kuruluşları, gerek ise sosyal medyalar aracılığıyla toplu halde bizlere yani kanun önünde üstü ve amiri konumunda olan Uzman Jandarmalara ağza alınmayacak, giydiğimiz üniformanın şerefine yakışmayacak söylem ve hakaretlerde bulundular/bulunuyorlar ve biz bu durumlarla kendimiz bireysel olarak mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

2019 yılında en azından bizleri Uzman Jandarmalar’ı Devletimizin ve Teşkilatımızın unutmadığını gösterir diyerekten tüm adalet dışı sorunlarımızdan vaz geçerek Uzman Jandarmaların İsminin Değiştirilmesi arzımız oldu ve bu yönde çalışma başlatılması emrini verdiğiniz müjdeyle bizlere duyuruldu, Hakkımız olan Astsubaylık verilmeyecekti ama İsmimiz “YARDIMCI ASTSUBAY” olacaktı Siz Değerli Komutanımız ve diğer kıymetli Komutanlarımız her fırsatta biz Uzman Jandarmalardan ne kadar memnun olduklarını ve özlük hakları konusunda ellerinden geleni yapacaklarını tebliğ etmekteydiniz, bu defa olmuştu diye düşünmüştük evet küçük bir şey bile olsa Devletimiz ve Teşkilatımız bizi unutmamış diyecektik. Sonucunda MSB.lığınınbizlerin özlük ve maddi haklarında kayıp olacağını beyan etmesi sebebi ile rafa kaldırıldığını duyduk. Bizler ayrı bir kanun istemediğimizi ve sadece 3466 sayılı mevcut Uzman Jandarma kanununun isminin değişmesini istiyorduk ve böyle bir çalışmada herhangi bir maddi ve özlük kaybımız olmayacağını biliyoruz ve yine bizler biliyoruz ki 1 gecede Yedek Astsubaylık isimli statü çıkarılabiliyor ve hemen uygulamaya geçilebiliyordu. Yetişmiş ve donanımlı Uzman Jandarmaların isimleri JANDARMA YARDIMCI ASTSUBAY olarak değiştirilerek lider kadrolara atanarak daha çok verim alınabilir.

Şöyle Bir geçmişe baktığımızda SUBAY’larımız için kullanılan STATÜ ve RÜTBE isimlerinde de zaman içerisinde değişiklik yapıldığı görülmektedir.( Kaynak: Tarihten Günümüze Türk Ordusunda Kullanılan Rütbe Sembolleri, Silahlı Kuvvetler Dergisi, Ocak 2012, Sayı: 411 Sayfa:69-81)

Ayrıca Uzman Jandarmalarla aynı okuldan mezun olan hemen hemen aynı görevleri yapan ASTSUBAY statüsüne bakıldığında da zaman içerisinde STATÜ ve RÜTBE isimlerinde şekillerinde değişiklik yapıldığı görülmektedir. Osmanlı Devleti ordularında Astsubay statüsü Gedikli Zabit, Küçük Zabit, Hor Zabit, Kizir, Gedikli Küçük Zabit gibi isimler ile yer almıştır. Cumhuriyet döneminde ise önce Astsubay Statüsü Gedikli Zabit, sonra Gedikli Erbaş olarak adlandırılırken, 1951 yılında çıkartılan bir kanunla mesleğin ismi “Astsubay” olarak değiştirilmiştir. Bu kanunla birlikte daha önce Astsubay olarak adlandırılan “Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen ve Yüzbaşı” rütbeleri de “subay” olarak, “Baş Gedikli” rütbesi ise “Kıdemli Başçavuş” olarak değiştirilmiştir. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Astsubay). Bizler yine nedenini bilmediğimiz bir şekilde cezalandırılıyorduk

2020 yılına içerisinde Başta Ülkemiz olmak üzere Dünyada hiçbirimizin aklına gelmeyeceği doğal zorluklar olmaya başladı, Depremler, Pandemi, İklimsel değişiklikler vb. derken bu süreçte Özlük Hakkı peşine düşmek Devletimize ve Teşkilatımıza olan aidiyet duygumuza aykırıydı, ancak Devlet Kurumlarında ve kendi kurumumuz içerisinde bulunan diğer statülerde iyileştirmeler ve değişiklikler hızla devam ediyor, gün geçmiyor ki Devletin Herhangi bir kurumundaki herhangi bir kamu çalışanı statüsü için olumlu bir şey açıklanmasın (Başpolislerin statü yükseltilmesi, Uzman Erbaşların Garnizon Hizmet Süreleri vb.) lakin biz elimizde olanları da kaybetmeye başladık sayın Komutanım, 2020 Jandarma Genel Komutanlığı Genel atamalarında Türkiye’nin tercih edilmeyen Sosyal durumu düşük statüdeki illerinde Astsubay kadrolarına Uzman Jandarmalar Tercih dışı toplu olarak atandı, biz Devletimizden ve Teşkilatımızdan bizi fark edeceği ve 79 yıllık aidiyetin taltifini takdim edeceği günü beklerken elimizdeki adil uygulamalar da alınmaya başlandı, bu kez bizler ile birlikte ailelerimiz çocuklarımızda cezalandırılıyorduk.

2021 yılını ilk aylarında TBMM’de UZMAN ERBAŞ’lar için 44 maddelik yasa teklifi MSB’lığı komisyonunda kabul görerek TBMM’sine sevk edildi. Eminimki onlar için teklif edilen maddeler geçecektir. Peki yıllardır bir tek Jandarmada görev yapan UZMAN JANDARMALAR için neden özlük haklarına yönelik düzenlemeler olmuyor. Cezalandırılmaya devam mı edilecek.

Eşidimiz Kurum olarak lanse edilenEmniyet Genel Müdürlüğünün personel yapısı ile ilgili değişiklikler olmaya başladı, Baş Polisler Komiser Yardımcılığına atandı, Polislerde Yükselme Yaşı 45’e çıkarıldı 3600 Ek gösterge sözü verildi, evet sıra bize gelmişti, aynı bakanlığa bağlı aynı görev amacı güden iki kurumduk, sabır ve aidiyet ile beklemeye başladık, biz yine unutulduk göz ardı edildik, Bizler yine nedenini bilmediğimiz bir şekilde cezalandırıldık.

Sayın Komutanım, Emrinizde Onur ve Gururla görev yapan biz Uzman Jandarmalar ve Emeklileri mevcut halimizle Halen Kurumuz içerisinde, bu şerefli kıyafet altında sizlerin emrinde görev yapmaktan her zaman gurur ve onur duyacağız, sadece şunu bilmek istiyoruz. Çalışanı ve Emeklisi başta olmak üzere Uzman Jandarma Ailesi eş ve çocukları yıllardır neden özlük hakları düzeltilmiyor diye açıkçası merak ediyor ve zatıâlinizin düzelteceğine yürekten inanıyoruz. Arz ederim.

Kaynak: PES24 ÖZEL HABER

YORUMLAR

  1. Yusuf dedi ki:

    Neden uzman jandarmalar özlük haklarının iyileştirilmesini isterken genel komutanlıkta görev yapan uzm cvslar üzerinden yapıyorlar bunu