DOLAR 9,3183
EURO 10,8303
ALTIN 528,91
BIST 1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18°C
Sağanak Yağışlı
Ankara
18°C
Sağanak Yağışlı
Sal 17°C
Çar 16°C
Per 19°C
Cum 20°C

İŞTE OYAK VE GERÇEKLER! SON KALEMİZ OYAK!

06.07.2020
A+
A-

Sevgili Dostlar, 

Gündem her zamanki gibi çok yoğun ve gündemdeki ana başlık OYAK ve nema olayı. 

OYAK’ın 60. Genel Kurulunda alınan kararlardan sonra özellikle sosyal medya cadı kazanına dönüştü. Tepkiler, hakaretler kampanyalar vs. gırla gidiyor. 

Olayları değerlendirirken maalesef toplum mühendisliği yapanların oyununa geliyor ve onların istedikleri yönde tepki veriyoruz.
Size küçük bir örnek vereyim; Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan OYAK haberinde kullanılan OYAK binasına ait yukarıdaki fotoğrafı mutlaka görmüşsünüzdür.

İşte gerçekte olmayan ama basında yayınlanan sözde OYAK Hizmet Binası fotoğrafı;

 

Şimdi soruyorum, OYAK’ın böyle bir binası var mı? 

YOK!

Peki bu resim nereden ortaya çıktı?

Daha önceki yönetimler zamanında yapılmak istenen OYAK binasına ait projeden alınmış bir görsel. Yani gerçekte var olmayan sadece proje için bilgisayarda hazırlanmış bir görsel. Bu proje o dönemde maliyeti nedeniyle kabul edilmemişti. 

Gelelim bu güne; olmayan binanın, yıllar önce hazırlanan ve kağıt üzerinde kalan bir fotoğrafının yıllar sonra adeta dışarı sızdırılarak bu günlerde yayınlanması normal mi?

İşte bu tip gerçekte var olmayan resimler, böyle bulanık dönemlerde ortaya çıkar ve psikolojik harekata yön verir.

 

Şimdi 2. Fotoğrafa bakın. Burada trollerden bahsediliyor ve trollerin nemayı sızdırarak hesaplarını kapatıp gittikleri yazıyor!

Kim bu troller, hesaplarını kapatanlar kimler? Biliyor musunuz? 

Yok bilmiyoruz. 

Dikkat edin tahmin demiyorum, net nema rakamını vermek için hesap açıp, rakamı yayınlayıp ve ardından hesabını kapatıp gidenlerden bahsediyorum. 

Yoksa hepimiz tahminde bulunuyoruz. Mesela ben 6 ay önce yazdığım yazıda nema için % 21-23, olması gereken % 25 ve üyelerin beklentisinin % 30 ve üzeri olduğunu yazmıştım.  Ancak OYAK ciddi bir kuruluştur ve bilançolara göre nemayı belirler. Bizim yazılarımızla veya sosyal medyada yazılanlara göre nema belirlenmez!

Yine sağlıklı ve doğru tahminlerde bulunan OYAK Bilgi Platformunda önce % 27 gibi bir tahmin açıklanmış ve güncellemeler ile bu oranı düşürmüştü.

OYAK’A KARŞI KİMLER PSİKOLOJİK HAREKATI  NASIL BAŞLATTI? 

Birincisi  FETÖ, özellikle yurtdışı kaynaklı FETÖ hesaplarını incelerseniz ne demek istediğimi daha net anlarsınız.

İşte size basit bir örnek; FETÖ’nün elebaşlarından Emre USLU’nun ABD’den attığı bir twit!

 

Bunlar, insanların mağduriyeti üzerinden kendilerine prim çıkarmaya çalışan hainler. 

Allahtan olaya objektif bakan insanlar yorumlarda gereken cevabı vermiş! 

 

 

ALBAYDAN DUYDUM KESİN BİLGİ! YALANINA İNANDIK MI?

Öncelikle sosyal medyada çakma , “Filanca albaydan duydum, kesin bilgi!  OYAK % 45 nema verecek” veya “OYAK içinden haber aldım, nema en az % 35 olacak” gibi sosyal medyada onlarca paylaşım yapıldı ve insanlar büyük bir beklenti içine sokularak psikolojik harekatın ilk adımı atıldı. 

Bizler buna karşı mücadele ederek sağlıklı tahminler yapmaya çalıştık.  Düşünün devasa OYAKBANK satıldığında % 54, çimento grubu satıldığında % 42 veren OYAK, hiçbir mal varlığının satmadan % 45 nema verecek? Aklı başında, basit matematiği bilen bir insan buna inanır mı? 

İkincisi, ideolojik siyasi görüşü nedeniyle OYAK’a yüklenenler. 

Bu grup tamamen siyasi görüşler ile hareket eden ve  amacı OYAK üzerinden siyasi iktidarı hedef alanlardır. Bu grup muhalefet yapabilir, mevcut siyasi iktidarı beğenmeyebilir, ona karşı olabilir, başka hedefleri olabilir ama bunu OYAK üzerinden yapmaya çalışması iğrençliktir.  Siyasi hedeflerine OYAK üzerinden ulaşmaya çalışan bu grup, tamamen siyasi saiklerle hareket etmektedir.

Üçüncüsü OYAK üyeliğinden ayrılmış, OYAK satılsa da bana 3 kuruş düşsün diyen eski OYAKüyeleri.  Adam zamanında OYAK’tan istekle ayrılmış, parasını çekmiş, yemiş bitirmiş, şimdi sıfırı tüketmiş, OYAK satılsın da ben de nemalansam diyor. Meslektaşları umurunda değil, sadece cebine giren paraya bakıyor. Bu arada belirtmekte fayda var, OYAK’a dönemk için mücadele eden yüzlerce emekli var. Bu kouda dava açanlar bile mevcut.

Sonuç olarak maalesef mazlum meslektaşlarımız bu üçlünün güçlü psikolojik harekatına maruz kaldı.Hatta OYAK’a karşı grup kuranlardan ve orada yönetici olan biri OYAK üyesi bile değil.

Dikkat edin, sosyal medyada kimse OYAK’ı net hedef almıyor. OYAK yönetimi istifaya davet edilerek, yönetim üzerinden OYAK ve siyasal iktidar  hedef alınıyor.

Mevcut 3 yıllık yönetim ortalama  % 29,3 nema vermişken ortalığı ayağa kaldıranlar, eski yönetimler 8 yılda ortalama % 15,3 nema vermesine, dün itibari ile maaşlara yapılan % 5.75  zamma hiç sesini çıkarmadı ve halen de çıkarmıyorlar! Bu arkadaşlar o zaman neredeydi? 

Ayrıca arkadaşlar sadece aldığı paradaki düşüşü yazıyor, ayn oranda içerideki rezervindeki artışı neden yazmıyor? 

YILLARCA % 15 ORTALAM VEREN OYAK’TAN % 30 ORTALAM VEREN OYAK’A GEÇİŞ 

Dikkat ediniz OYAK 2009-2019 yılları arasındaki 8 yılda hep % 16’nIn altında nema verdi. Ortalaması % 15,3.  Mevcut yönetim ise son üç yılda ortalama % 29,3 nema verdi. Şimdi bir tarafta 8 yılda ortalama % 15,3 nema veren OYAK, diğer tarafta ortalama % 29,3 nema veren OYAK yönetimi var. Bir konuyu kıyaslarken başkaları ile değil, emsalleri ile kıyaslamak gerekir.

Bir diğer konu, OYAK geçen yıl yaklaşık 9 Milyar lira dağıtma esas kaynak ile %42.2 nema vermiş. Bu yıl ise 8,5 Milyar civarında dağıtıma esas kaynakla % 20,5 nema vermiş. Ama gözden kaçırdığımız husus şu. Geçen yılki üye sayısıyla bu yılki üye sayısı bir mi? Ayrılan üye sayısı çok az ama katılan üye sayısındaki olağanüstü artış ne olacak? Dağıtılan para aynı iken paylaşan üye sayısı artınca nema tabi ki düşecek.

ÖDENEN VERGİ

Üyelerin en önemli tepkilerinden biri de ödenen vergi ile nema için dağıtıma esas kaynağın yakın rakamlarda olması. Bu gün bir araç aldığınızda neredeyse bir araç bedeli vergi ödüyorsunuz. OYAK Renault’un bu yıl kaç araç sattığını ve sadece satılan araçlar için ne kadar vergi ödediğini biliyor muyuz?

OYAK göz önünde, bilançoları bağımsız denetleme kuruluşlarında her yıl denetlenen bir kurumdur.

ÇÖZÜM NE?

OYAK sabit kalan varlıklarla, artan üye sayısıyla asla yüksek nema vermez. Şöyle anlatayım, ortada bir pasta var, geçen yıl bu pastayı 3 kişi yerken bu yıl 5 kişi yiyor. Burada herkesin pastadaki hakkı düşüyor. Çözüm ne? Ya pastayı yiyenleri azaltacaksın, yada pastayı daha büyük alacaksın! İşte OYAK pastayı büyütmelidir ve bunun için çalışıyor. TOTAL vb. diğer alımların nedeni budur. Pasta büyümezse sana düşen dilim her defasında küçülür. Bu arada sadece TOTAL’in isim hakkı alındı diyen arkadaşlar var. Lütfen araştırın, TOTAL ile birlikte alınan taşınmaz mülkiyetler ve işletmeler ne olacak?

Örnek vermek gerekirse;

Güzel Enerji Akaryakıt A.Ş., Aliağa, Gebze ve Samsun akaryakıt, Yarımca, Ankara, Aliağa’da LPG olmak üzere toplam 300.000 m3 kapasiteli modern akaryakıt ve LPG depolama tesisleri ile dünya standartlarında depolama ve dağıtım hizmeti vermektedir.

Moil Tesisleri

Madeni Yağ Fabrikası M Oil, yeterli donanım ve teknolojiye sahip madeni yağ ve antifriz üretim tesisini Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Çiğli / İzmir’de 2000 yılında hizmete açmıştır. Bunların piyasa değerini içinizde bilen var mı? 

İŞTE BİR GAZETEDE ÇIKAN HABER

(Haberin aslını okumak için fotoğrafa tıklayınız.) 

 

OYAK, parasını sadece borsada, altında, dövizde değerlendiren basit bir finans kuruluşu değildir. Yurtiçi ve yurtdışında yanılmıyorsam 87 şirket ile ülkemiz için çalışan, reel ekonomide, piyasa koşullarında mücadele veren, binlerce insana ekmek veren bir kuruluştur.  Çok basit bir örnek vermek gerekirse;  OYAK bu yıl Türkiye’de tüm ödenen vergilerin % 1.35’ni tek başına ödemiştir. Bu geçen yıl da aynı şekildeydi.

HİÇ BİR PARA ŞEHİT KANINDAN DAHA DEĞERLİ DEĞİLDİR!

Sevgili dostlar, yıllardır paramızla yurtdışından alamadığımız ve zırhlı araçlarla tanklarda kullanılan zırh çeliğini OYAK üretmektedir. Adamlar parasını vermemize rağmen zırh çeliğini bize vermiyordu. Yerli ve milli bir kuruluş olan OYAK bu konuya el attı ve zırh çeliğini üretmeye başladı.

Suriye ve Irak’ta yapılan operasyonlarda maalesef vurulan tanklarımızın durumunu gördük. Daha acı olanı o tanklarda şehit olan askerlerimiz. Bir tankın içinde, adeta canlı olarak fırına atılmış bir insan gibi,   yanarak şehit olmak nasıl bir durum bunu kaçımız biliyor?
İşte kahraman askerlerimizin bu durumları yaşamaması için OYAK mücadele veriyor. Böyle durumlarda ekonomi her zaman ikinci plandadır. Öncelik askerimizin can güvenliğidir. Her zaman söylüyorum, bu yıl nema az verilir seneye çok verilir. Bu değişken bir durumdur ama bir askerin, bir insanın hayatının değeri parayla ölçülmez.

İşte OYAK’ın bu tip projelere girmesi, yerli ve milli üretime başlaması hainleri rahatsız etti. Hainler büyük bir toplum mühendisliği ile nemayı bahane ederek, OYAK yönetimi üzerinden OYAK’a karşı kampanya başlattılar.  Bir çok meslektaşımız bu durumu bilmeden bu psikolojik harekatın etkisinde kaldı!

MAAŞLAR NEDEN DÜŞTÜ?

Dostlarım;

Her OYAK üyesi gibi benim maaşımdan da  % 30 gibi önemli bir düşüş oldu. Belki de bir çok meslektaşımız OYAK’tan aldığı maaşa göre borçlandı, kredi çekti ve plan yaptı. Ancak hiç birimiz bunları yaparken maaşların düşeceğini hesap etmedik.

Peki maaşlar neden düştü?

 Geçen yıl verilen yüksek nema ile maaşlara büyük artış oldu ama bu yıl ki nema düştüğü için doğal olarak maaşlar da düştü. OYAK yardımlaşma kuruluşudur ve ticaret yaparak kazanım sağlıyor. 

Bizler de OYAK’ın kar ve zararına ortak olan hissedarlar gibiyiz.  OYAK kazanırsa biz de kazanacağız, OYAK zarar ederse biz zarar etmeyeceğiz. OYAK zarar etse bile % 5 nema garantisi veriyor. Biz OYAK’a böyle ortağız. Kazançta ortak, zararda ortak olmama gibi bir durum ticari hayatta yoktur. İşin özü, şirket gelirleri ve karlar dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle düştü, buna paralel olarak nema düştü, nema düşünce maaş da düştü diyebiliriz.

Mesela, Nemanın lokomotifi olan Erdemir’in 2018 ve 2019 bilançolarına bir göz atınız. Erdemir’in 2019 yılı karı, 2018 yılındaki karına göre % 40 düşmüştür. Bu nemaya yansımayacak mı? Yada satılan bir şirket olmaması nemayı etkilemeyecek mi?

TEMAD VE OYAK

OYAK maaşlarındaki düşüş nedeniyle, TEMAD Başkanlığına yoğun bir müracaat geldiği TEMaD ile yaptığımız görüşmede öğrendik. TEMAD, gelen müracaat ve soruları toplayarak, OYAK’la görüşme hazırlığı yapmaktadır. Bu konudaki detaylar ileride ayrıca açıklanacaktır.

Öncelikle şunu açıklamakta fayda var; TEMAD Başkanlarından Mustafa EROL döneminde, astsubayların OYAK yönetimindeki mevcudunun azlığı nedeniyle OYAK aleyhine dava açılmıştı.  Açılan dava yurtiçindeki tüm yargı kurumlarında kaybedilmesi nedeniyle, TEMAD tarafından  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşınmıştı. Ancak 2011 yılında Mustafa EROL yönetiminin seçimleri kaybetmesi ve Ahmet KESER ekibinin seçimleri kazanmasıyla TEMAD yönetimi el değiştirmişti. 

İşte Eski yönetimin, TEMAD’ın Avrupa İnsanlar Hakları Mahkemesinde açtığı davaya ilgisiz kalması nedeniyle dava kaybedildi ve yurtiçi ve yurtdışında tüm hukuki yollar kapandı. Mevcut TEMAD yönetiminin yukarıda açıkladığım olay nedeniyle hukuken yapabileceği hiçbir şey yoktur. 

ASLAOLAN OYAKTIR VE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Sevgili Dostlar;

Bizler emekli olsak da askeriz.  Bizler kanımızla, canımızla devletimizin bekası için görev yatık.  Bizim için esas olan kişisel menfaatlerden ziyade devlet-i aliyenin yüksek menfaatleridir. Bu gün OYAK’a fütursuzca saldıranlar yarın Allah korusun OYAK elden giderse, eleştirecek bir OYAK bile bulamazlar.

OYAK’a sahip çıkmak her üyenin görevidir. Nema düşer, yükselir, kişiler, yönetimler gelir geçer ama asıl olan OYAK’tır. Gün OYAK’ı yıkma değil, sahip çıkma günüdür.

Belki de OYAK bizim son kalemizidir! 

Selam ve Saygılarımla.

Dede Ersel AKSU
04.07.2020 / Antalya
DİP NOT: Lütfen bu yazıyı saklayınız. Ne demek istediğimi 3-5 yıl sonra göreceksiniz….

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.