DOLAR 8,1550
EURO 9,7089
ALTIN 457,33
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 6°C
Çok Bulutlu
Ankara
6°C
Çok Bulutlu
Paz 5°C
Pts 4°C
Sal 12°C
Çar 14°C

TSK PERSONELİ NASIL SİLAH ALACAK? EMEKLİ PERSONELİN SİLAH RUHSAT VE DEVİR İŞLEMLERİ!

TSK PERSONELİ NASIL SİLAH ALACAK? EMEKLİ PERSONELİN SİLAH RUHSAT VE DEVİR İŞLEMLERİ!
31.07.2017
319
A+
A-

Jandarma ve TSK Personelinin Silah edinme yolları ile devir, ruhsat ve fişek alma işlemlerine ait detaylar haberimizde. Yasal mevzuata göre TSK Personelinin silah edinimi, devir ve ruhsat işlemleri için gerekli olan belgeler ve açıklamalar aşağıdar.

İŞTE BU KONUDAKİ BİLGİLER;

TSK PERSONELİ SİLÂH EDİNİMİ

ŞAHSİ SİLÂH SAHİPLENME KAYNAKLARI :

            a.         Teçhizat tabanca (İstihkak olarak bedelsiz)

            b.         Zati demirbaş tabanca (bedelli)

            c.         Zoralım silah (Can güvenliği nedeniyle verilenler dâhil)

            ç.         MKE Kurumundan satın alınan yerli silâh

            d.         MKE Kurumundan satın alınan ithal silâh

            e.         Özel ferdi ithal silâh

            f.          Armağan silâh

            g.         Hatıra silâh

            ğ.         Antika silâh

            h.         Miras yolu ile edinilen silâh

            ı.          Başkasından devir alınan silâh

MKE KURUMUNDAN YERLİ/İTHAL SİLAH TEMİNİ VE İŞLEMLERİ :

            a.         Muvazzaf Subay, Sözleşmeli Subay, Astsubay, Sözleşmeli Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar; görevleri müddetince veya emekli/müstafi olduktan sonra MKE Kurumu tarafından satışa sunulan tabancalardan toplam 2 (iki) adet tabanca satın alabilirler. (1 yerli 1 ithal veya 2 yerli veya 2 ithal)

            b.         MKE Kurumu tarafından satışa sunulan tabancalardan, bedeli mukabilinde satın almaya karar veren muvazzaf Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların, dilekçe (EK-F,EK-G), 2 (iki) adet resim, askeri kimlik kartı fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte mürâcaatları Ana Ast Birlik Komutanlıklarınca Şubat-Ağustos ve Kasım aylarında topluca Kuvvet Komutanlıklarına, Jandarma Genel Komutanlığına ve Sahil Güvenlik Komutanlığına gönderilir. Bu tarihler dışında yapılan mürâcaatlara işlem yapılmaz.

            c.         Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca tabanca almasına müsaade edilen personel listeleri ve ekleri Jandarma Genel Komutanlığına (Harekât Başkanlığı Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğüne) Silâh Satın Alma Yetki Belgesi düzenlenmek üzere gönderilir. Jandarma Genel Komutanlığınca tanzim edilen Silah Satın Alma Yetki Belgesi ilgili Kuvvet Komutanlıklarına ve Sahil Güvenlik Komutanlığına gönderilir.

                        Bu belgenin geçerlilik süresi düzenlendiği tarihten itibaren 1 (bir) yıldır. Bu belge ile bizzat belge sahibi veya Birlik Komutanlıkları tarafından tayin edilecek mutemet belgeli (EK-Ğ) personel veya noter vekâletli askeri personel tarafından silah satış yetkisi olan Kamu Kuruluşundan (MKE Kurumu) silah ve bu silaha ait mermi satın alınır. Bir yıllık süre içerisinde silah satın alma yetki belgesine işlem yaptırmayan personel, silah satın alma yetki belgesinin süre bitiminden itibaren 2 (iki) yıl geçmeden MKE Kurumundan yerli veya ithal silah alma talebinde bulunamaz.

            ç.         Muvazzaf Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaş ile müstafi ve emeklilerin satın almış oldukları silahlara ait fatura asılları ((PBİK Nu (J.Gn.K.lığı için), Rütbe, Sicil yazılacak)), Birlik Komutanlıklarından yazı ile (Muvazzaf personel için) fatura tanzim tarihinden itibaren 60 (altmış) gün içinde, silahın envanter kaydı için personelin bağlı bulunduğu Kuvvet Komutanlıklarına gönderilir.

            d.         Emekli Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar ile mecburi hizmetini tamamlayarak istifa etmek suretiyle ayrılan, müstafi Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve 10 (on) yılını doldurarak, sözleşmelerinin uzatılmaması sonucu veya kendi isteği ile TSK’nden ayrılan Uzman Erbaşlara silâh satın alma izni verilebilmesi ve ruhsat işlemleri için;

                        (1)       Dilekçe,

                        (2)       Garnizon Tabibi yoksa Hükümet Tabibi onaylı “Ateşli silâh taşımasında ve bulundurmasında psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıklar bakımdan sakınca yoktur” ibareli doktor raporu (rapor 6 ay süreyi doldurmamış olmalıdır) (Emekli/müstafi personelin hastaneye sevk işlemleri ikamet ettiği yerin Askerlik Daire/Şubesi tarafından yapılır.),

                        (3)       İkametgâh belgesi,

                        (4)       Cumhuriyet Savcılıklarından alacakları silah ruhsatı için adli sicil sabıka kayıt belgesi (6 ay süreyi doldurmamış olmalıdır),

                        (5)       TSK Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği ile ilgili mevzuata uygun olarak, son üç ay içerisinde çekilmiş 2 (iki) adet vesikalık fotoğraf,

                        (6)       T.C. kimlik numaralı Nüfus Cüzdan fotokopisi,

                        (7)       Emekli/Müstafi kimlik kartı fotokopisi ile ilgili Komutanlıklara mürâcaat edilir.

            e.         MKE Kurumundan yerli veya ithal silah satın alma talebinde bulunan emekli, müstafi ve mecburi hizmetini tamamlamış personelin, göndermiş olduğu belgelerin incelenmesini müteakip, uygun görülen müracaatlar için 6’ncı madde (c ve ç) fıkraları hükümlerine göre işlem yapılır.

MİRAS YOLUYLA DEVİR ALINAN SİLAHLAR :

            TSK’leri personeline miras yolu ile intikal eden silahlar için 91/1779 sayılı Yönetmeliğin 18’inci maddesi hükmü uygulanır.

BAŞKASINDAN DEVİR ALINAN SİLAHLAR (SATIŞ, HİBE,DEVİR) :

            Subay, Sözleşmeli Subay, Astsubay, Sözleşmeli Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar muvazzaflık, emeklilik ve müstafi oldukları süre içerisinde sivil veya askerî şahıslardan yalnız 1 (bir) adet silah devir alabilirler.

YİVLİ AV TÜFEKLERİNİN SATIN ALMA, KAYIT VE DEVİR İŞLEMLERİ:

            a.         Yivli av tüfekleri ile ilgili satın alma, kayıt, ruhsat ve devir işlemleri, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca yürütülür.

            b.         Bu yönerge hükümlerine göre, ruhsat almaya hak kazandığı tahkikat neticesi tespit edilen kişilerden, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Taşra Teşkilatından alınacak Avcılık Belgesi bulunanlara yivli av tüfeği taşıma ruhsatı, diğerlerine de bulundurma ruhsatı tanzim edilir. Yivli av tüfeği taşıma ruhsatı bulunanlar bu tüfeklerini meskûn mahallerde içi boş, muhafazası içinde ve atışa hazır olmayacak şekilde nakledebilirler.

            c.         Personel MKE Kurumundan yalnızca 1 (bir) adet yivli av tüfeği satın alabilir.

YİVSİZ AV TÜFEKLERİNİN SATIN ALMA, KAYIT VE DEVİR İŞLEMLERİ:

            a.         Yivsiz av tüfekleri ile ilgili bütün işlemler ise ikamet edilen yerdeki, ilgili Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma Komutanlığınca yürütülür. Personelin; zoralım yoluyla satın aldıkları yivsiz av tüfeklerine ait faturaları, fatura tanzim tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içinde, ikamet ettikleri ilgili Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma Komutanlığına teslim ederek, yivsiz tüfek ruhsatnamesi işlemlerini yaptırmak zorundadır.

            b.         Bu konuda Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Komutanlığına ikamet edilen yerin mülkî amirliğine hitaben bir dilekçe, faturanın aslı, ikametgâh belgesi, kimlik kartı fotokopisi Birlik Komutanlığından görev onay belgesi ve 2 (iki) adet fotoğraf ile mürâcaat edilir.

***

ÖRNEK OLARAK  EMEKLİ / MÜSTAFİ SUBAY, ASTSUBAY VE UZMAN ERBAŞLARIN SİLAH / RUHSAT İŞLEMLERİ

 

 1. GENEL ESASLAR :

 

   1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından emekli / müstafi personelin silahına ait ruhsat, devir, bağış ve kayıp işlemleri 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında

Kanun, 91/1779 Karar Sayılı Yönetmelik ve Türk Silahlı Kuvvetleri Şahsi Silah Yönergesinde belirtilen esaslara göre yürütülür.

 

   1. Görevde olan personele “Silah Taşıma İzin Belgesi” verilmez. Personelin şahsi silahları, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı şahsi silah envanterine personel adına kaydedilir ve bu kayıt esaslarına göre işlem yapılır. 6136 sayılı Kanun kapsamında personelin, mevzuata uygun olarak edindikleri şahsi silahları, kimlik belgesine işlenir. Üzerine silah kaydı yapılan kimlik belgeleri, silah taşıma ruhsatı yerine geçer.

 

   1. Emekli Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar ile mecburi hizmetini tamamlayarak istifa etmek suretiyle, TSK’nden ayrılan Subay, Astsubay ve en az 10 (on) yıl görev yapıp sözleşmelerinin uzatılmaması sonucu veya kendi isteği ile TSK’nden ayrılan Uzman Erbaşların ruhsat işlemleri mensubu olduğu Kuvvet Komutanlığı tarafından yürütülür,

 

  • Daha önce şahsi silahı bulunduğu halde, bu silahı mahkeme kararı ile müsadere edilen, silah satın almaya engel hali bulunan emekli ve müstafi TSK personeline silah satın alma izni verilmez. Bu kişilerin sahip olduğu diğer silah ruhsatları da iptal edilerek, bu silahların 6 (altı) ay içerisinde silah satın almaya hak kazanmış kişilere devri sağlanır. Bu süre içerisinde devri sağlanamayan silahlar, ilgili Kanunlara göre işlem yapılmak üzere adli makamlara intikal ettirilir.

 

   1. Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından düzenlenen “Silah Taşıma İzin Belgesi” süresizdir. Ancak; bu personelin, silah taşıma ve bulundurma şartlarını koruyup korumadıkları hususu 5 (beş) yılda bir araştırılır.

 

   1. Görevde iken Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumundan silah alma hakkını kullanmayan emekli/müstafi personel Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından satışa sunulan tabancalardan toplam 2 (iki) adet tabanca satın alabilirler. (1 yerli 1 ithal veya 2 yerli veya 2 ithal). Bu silahların devredilmesi halinde ikinci kez talep yapılmaz.

 

   1. Yerli/ithal silah satın alma belgeleri bir yıl için geçerlidir. Süresi içerisinde kullanılmayan belgeler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına iade edilmediği takdirde yeni belge tanzimi yapılmaz.

 

   1. Bir yıllık süre içerisinde silah satın alma yetki belgesine işlem yaptırmayan personel, silah satın alma yetki belgesinin süre bitiminden itibaren 2 (iki) yıl geçmeden MKE Kurumundan yerli veya ithal silah alma talebinde bulunamaz.

 

ğ. Personel tarafından Yerli/İthal Silah Satın Alma Yetki Belgesi ile Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumundan alınan silahın fatura aslı iki ay (60 gün) içerisinde Deniz Kuvvetleri

Komutanlığına gönderilir / elden teslim edilir.

 

 1. Armağan ve hatıra silahlar, sahipleri hayatta oldukları sürece devir/hibe edilemez/satış yapılamaz. Armağan silah sahipleri Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ayrıldıklarında bu silahlar için bulundurma ruhsatı tanzim edilir.

 

ı. Armağan silahlar ve armağan belgeleri İçişleri Bakanlığı adına J.Gn.K.lığı Harekat Başkanlığı tarafından incelenip kayda alındıktan sonra, Armağan Silah ve Mermi Menşe Belgesi düzenlenip armağan silahın Kuvvet Komutanlıkları Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca şahsi silah envanterine kaydının yapılması sağlanır.

 

  1. Antika Silahlar: Kriminal polis laboratuvarlarında (polis laboratuvarlarınca yerine getirilemeyen görevler, Jandarma Kriminal laboratuvarınca yerine getirilir.) antika silah olduğu tespit edilen silahlar (1899 ve öncesinde üretilenler) ruhsata bağlanabilir. Bu silahlara sadece bulundurma ruhsatı verilir. Antika silahları teşhir, gösteri ve benzeri amaçlarla nakletmek için mülki amirden, nakil aracını ve süresini belirten Silah Nakil Belgesinin alınması zorunludur.

 

  1. Miras yoluyla kendilerine silah intikal eden kişiler, ruhsat işlemleri için Deniz Kuvvetleri Komutanlığına altı (6) ay içerisinde müracaat etmelidir.

 

  1. On yıllık hizmet süresini tamamlamadan sözleşmesi feshedilerek ayrılan uzman erbaşların ruhsat işlemleri Emniyet Müdürlükleri / Jandarma Komutanlıkları tarafından yapılır.

 

  1. Silah ruhsatı verilmiş personelin daha sonra yönetmeliğin 16’ncı maddesinde yazılı silah ruhsatı iptalini gerektiren durumlardan birine girmeleri halinde, silah/silahlarına ait ruhsatları iptal edilir. Yeniden silah tahsisi müracaatlarına işlem yapılmaz.

 

  1. Emekli / Müstafi personel, ruhsata bağlanmış silahlara sahip olan şahıslardan yalnız 1 (Bir) adet silah devir alabilir. Daha önce silah devir alan personelin devir alma taleplerine işlem yapılmaz.

 

  1. Silah/silahların devir/hibe işlemleri tamamlanmadan silah teslim edilmez/teslim alınmaz.

 

  • Personel, adına kayıtlı bulunan silahların balistik ve kriminal incelemeyi gerektiren hiçbir parçası üzerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığından izin almadan değişiklik yaptıramaz ve bu parçaları değiştiremez.

 

   • Yivsiz av tüfeği ruhsat tanzimi mahalli mülki amirliklerce (Jandarma Komutanlığı/Emniyet Müdürlüğü) yapılır.

 

  1. Silah Satın Alma Yetki Belgesi, Silah Taşıma İzin Belgesi ve fotoğraf kullanılacak her türlü belgede kişinin açıkça tanınmasını sağlayacak vesikalık fotoğrafının yer alması gerekmektedir. Bu nedenle sakallı ve koyu renk gözlük takılmış fotoğrafların sahiplerine belge tanzimi yapılmaz.

 

 1. Emekli/müstafi personel mermi taleplerini, silah ruhsatını ibraz ederek ikamet ettikleri mahallin Askerlik Şubesi Başkanlığına yapar.

 

2.  SİLAH RUHSATI VERİLMESİNİ ENGELLEYEN HALLER :

 

 • Ateşli silah taşıma ve bulundurma hakkına sahip muvazzaf/emekli/müstafi/sözleşmeli Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlardan aşağıda belirtilen durumda olanlara hiçbir şekilde ateşli silahlarla mermilerini taşıma ya da bulundurma ruhsatı verilmez.

 

  1. Ateşli silahla işlenen cürümlerden hükümlü bulunanlar,

 

  1. Ruhsatlı silahıyla suç işleyenler veya silahın muhafazasındaki ihmal ve kusuru neticesi başkaları tarafından bir suç işlenmesine veya intihar ya da intihara teşebbüs edilmesine neden olanlar,

 

 1. Haklarında Türk Ceza Kanununun 119 uncu maddesinin uygulanması nedeniyle kamu davası açılmamış olsa bile, zorunlu olmadığı halde meskun bir mahalde veya civarında ya da umuma mahsus yol üzerinde veya bu yola doğru silah atanlar ile bu suçların birinden mahkum olanlar,

 

 • Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar ile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla her türlü kaçakçılık, kara para aklama, hayali ihracat, elektronik alet ve cihazlarla işlenen suçlar, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik, anarşik, terör ve benzeri yaygın şiddet eylemlerine katılma ve bu gibi fiilleri tahrik ve teşvik suçlarından birinden hüküm giymiş olanlar,

 

 1. Taksirle veya basın yoluyla işlenenler hariç değişik zamanlarda işlediği aynı veya farklı türden ikiden fazla suçtan dolayı hapis veya ağır hapis ve/veya ağır para cezasına mahkum olanlar,

 

 1. Uyuşturucu ve psikotrop maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç etme ya da bu fiillere teşebbüs etme, satma, satışa arz etme, satın alma, bulundurma, herhangi bir şekilde başkasına devretme veya devralma, sevk veya nakletme, alınıp satılmasına veya devrine ya da her ne suretle olursa olsun tedarikine vasıta olma suçlarından biriyle mahkum olanlar,

 

 1. Ruhsatlı silahını geçici de olsa başkalarına verdikleri için hüküm giyenler,

 

 1. 6136 sayılı Kanunun 12,13,14 ve 15 nci maddelerinde belirtilen suçlardan dolayı 1 (bir) yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar,

 

(ğ) Kanunun 4 ncü maddesinde yazılı silahlardan birini kullanmak suretiyle suç işleyen ve bu suçtan dolayı hapis ve/veya ağır para cezasına mahkum olanlar,

 

 1. Ruhsatların veriliş nedenleri ortadan kalktığı halde durumu ruhsatı veren makama altı ay içinde bildirmeyen ruhsat sahipleri,

 

(ı) Kanunun Ek 1 nci maddesinde belirtilen ateşli silah taşınması yasak yerlerde silah taşıyanlar,

 

 1. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü demirbaşına kayıtlı silahları amacı dışında kullananlar,

 

 1. Mahkeme kararı ile ya da haklarında verilen mahkumiyet kararının sonucu olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinden tard veya ihraç edilenler, rütbesinin geri alınmasına hükmolunanlar ile 926 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin (c) bendi, 3269 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrası ve 3466 sayılı Kanunun 15 nci maddesi uyarınca disiplinsizlik veya ahlaki durum sebebiyle ayırma işlemine tabi tutulanlar, 3269 sayılı Kanunun 12 nci maddesi uyarınca başarısız görülenler ile 3466 sayılı Kanunun 13 ve 16 ncı maddeleri uyarınca ilişikleri kesilenler veya 1402 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince emekli edilenler ile disiplin kurulları veya mahkeme kararıyla meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarılanlar ya da haklarında verilen mahkumiyet kararı sonucu memuriyetle ilişiği kesilenler veya sicilen ya da 1402 sayılı Kanunun 2 nci maddesi gereğince emekli edilenler,

 

 1. Kısıtlı olanlar ile kamu hizmetinden yasaklılar,

 

 1. Akıl hastası veya psikolojik ve nörolojik rahatsızlıkları olanlar,

 

  1. 21 yaşını bitirmemiş olanlar,

 

  1. 6831 sayılı Orman Kanununa, muhalefet suçundan dolayı altı aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar,

 

 • Yukarıdaki ((a)-(h)) ve (n) bentleri kapsama girenler; affa uğramış olsalar veya mahkumiyetleri bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalksa ya da mahkemelerce verilen karar üzerine adli sicilden silinmiş olsa bile, kendilerine hiçbir suretle ateşli silahlarla mermilerini taşıma yada bulundurma izni verilmez. Bu fıkra hükmü Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre suç olmaktan çıkan bir fiil nedeniyle hüküm giymiş olanlara uygulanmaz.

 

 • Söz konusu fiillerden dolayı yargılanması devam eden şahısların ruhsat verilme ve yenileme i şlemleri yargı kararı kesinleşinceye kadar durdurulur.

 

 • Mevcut silah ruhsatı iptal edilenler veya silah taşıma ve bulundurma hakkını kaybeden emekli ve müstafi Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşların silahları İl Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma Komutanlığınca zapt edilerek, altı (6) ay içerisinde silah sahibinin isteği dikkate alınmak suretiyle, silah satın almaya hak kazanmış şahıslara devri sağlanır.

 

 • Bu süre içerisinde devri sağlanamayan emekli/müstafi personele ait silahlar, ruhsatsız silah vasfı kazandığından, ilgili makamlarca mahalli Cumhuriyet Savcılığına müracaat edilerek, müsadere işleminin yapılması talep edilir.

 

3.     ATEŞLİ SİLAHLARIN TAŞINMAYACAĞI YERLER :

 

 • 6136 sayılı Kanunun EK-1 nci maddesi gereğince, aşağıda belirtilen yerlerde;

 

  1. Duruşmalarda, mahkeme salonlarında, hastanelerin psikiyatri bölümlerinde, akıl hastanelerinde, ceza ve tutuk evleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumlarında veya bunların eklentilerinde,

 

  1. Öğrencilerin toplu olarak oturdukları yurtlarda, eğitim ve öğretim kurumlarında,

 

  1. Siyasi partilerin açık hava ve kapalı yer toplantılarında,

 

 • İzinli veya izinsiz yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde,

 

 1. Sendikalarda, derneklerde veya bunlara yönetim ve yapı olarak doğrudan doğruya bağlantılı olan yerlerde veya bunların toplantı ve kongrelerinde,

 

 1. Her türlü spor karşılaşmalarında veya yarışmaların yapıldığı yerlerde,

 

 1. Kanuna uygun veya Kanuna aykırı olarak, grev ve lokavt yapılmakta olan iş yerlerinde,

 

 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi ana binaları ile Meclis Başkanlığınca belirlenen yerlerde, ateşli silahların taşınması yasaklanmıştır.

 

ğ. Ancak; 6136 sayılı Kanunun EK-1 nci maddesinde belirtilen şahıslar aynı maddede belirtilen yerlerde silah taşıma yetkisine haizdirler.

 

 1. YABANCI UYRUKLU KADINLA EVLİLİKTEN DOLAYI AYRILAN PERSONELİN SİLAHLARI :

 

 • Deniz Kuvvetleri K.lığında görevli iken mecburi hizmetini tamamlamadan yabancı uyruklu kadınla evlilikten dolayı istifa etmek suretiyle ayrılmış personele ait silah/silahların ruhsat işlemleri; ayrılan personelin yönetmelik hükümlerinde aranan şartlara uygunluğunun tespit edilmesi halinde Valilikler tarafından silah taşıma/bulundurma ruhsatı verilerek yapılır.

 

 • Ayrılan personel, ayrıldığı tarihten itibaren yönetmelik gereği altı aylık bir süre içerisinde silahlarına ruhsat tanzim ettirmek zorundadırlar. Belirtilen süre içerisinde devri sağlanamayan silahlar ilgili kanunlara göre işlem yapılmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca adli makamlara bildirilir.

 

 1. EMEKLİ / MÜSTAFİ PERSONELİN KAYIP EDİLEN SİLAHLARINA YAPILACAK İŞLEMLER :

 

 • Emekli ve müstafi personele ait Deniz Kuvvetleri K.lığı Şahsi Silah Envanterinde kayıtlı veya ruhsatlı silahın herhangi bir nedenle kayıp edilmesi/çalınması durumunda;

 

    1. Dilekçe, Polis/Jandarma Karakol Tutanağı, Askeri Kimlik Kartı/Nüfus Cüzdanı fotokopisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ordonat Daire Başkanlığına (Bakanlıklar/ANKARA) gönderilir.

 

    1. Gönderilen belgelerin Deniz Kuvvetleri K.lığı tarafından incelenmesini müteakip, kayıp edilen silahlar kayıp silah envanterine alınır. Silahın “kayıp silah envanterine alındı” yazısı şahsın kendisine gönderilir.

 

    1. Bulunduğu Deniz Kuvvetleri K.lığına bildirilen silahlardan Deniz Kuvvetleri K.lığı Kayıp Silah Envanterinde kayıtlı olanlar silahın ait olduğu şahsa bildirilir.

 

    1. Kayıp edilen silahın şahsın kendisi tarafından bulunması halinde, bir dilekçe ile Deniz Kuvvetleri K.lığına bildirilmesi gerekmektedir.

 

  1. HİBE EDİLEN SİLAHLARA YAPILACAK İŞLEMLER :

 

 • Yasal yollardan edinilmiş olan şahsi silahlarını taşımak veya bulundurmak istemeyen emekli ve müstafi personel, şahsi malı olan silahlarını isterlerse Türk Silahlı Kuvvetleri / Emniyet Müdürlüğüne hibe edebilirler.

 

    1. Silahlarını Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hibe etmek isteyen kişiler, aşağıda belirtilen belgeler ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına doğrudan veya Ana Ast Komutanlıklar aracılığı ile müracaat eder.

 

   • Dilekçe,

 

   • Askeri Kimlik/Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

 

   • Veraset ilamı ve veraset ilamında geçen varislere ait noter tasdikli feragatname (veraset yolu ile intikal eden silahlar için),

 

   • Silaha ait ruhsatın aslı.

 

    1. Yapılan müracaatın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından uygun görülmesi halinde hibe edilen silah Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca hibe eden şahıstan teslim tutanağı tanzim edilerek teslim alınır.

 

 1. SİLAH TAŞIMA İZİN BELGESİNİN KAYIP EDİLMESİ, ÇALINMASI VE YIPRANMASI HALİNDE YAPILACAK İŞLEMLER :

 

 • Emekli Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar ile mecburi hizmetini tamamlayarak istifa etmiş personele verilen Silah Taşıma İzin Belgesinin çalınması, yıpranması veya yenilenmek istenmesi halinde;

 

   1. Dilekçe ( Telefon ve ikamet ettikleri adresleri belirtmeleri gerekmektedir)

 

   1. Cumhuriyet Savcılıklarından alacakları silah ruhsatı için adli sicil sabıka kayıt belgesi (6 ay süreyi doldurmamış olmalıdır) ve varsa kesinleşmiş mahkeme kararları,

 

   1. Sağlık Raporu (Garnizon Tabibi / Hükümet Tabibi onaylı “Ateşli silah taşımasında ve bulundurmasında psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıklar bakımından sakınca yoktur” ibareli doktor raporu. (rapor 6 aylık süreyi doldurmamış olmalıdır)

 

  • İki adet Fotoğraf,

 

d.    İkametgah belgesi,

 

e.   Emekli Askeri Kimlik Kartı ile T.C. kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

 

f. Polis veya Jandarma İfade Tutanağı fotokopisi (kayıp ve çalıntı halinde), hazırlanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına gönderilecektir. Gönderilen belgelerin kontrolü sonrasında hazırlanacak olan Silah Taşıma İzin Belgesi, personelin kendisine elden verilir veya iadeli taahhütlü posta ile adresine gönderilir.

 

 1. Emekli/müstafi personelin silah ruhsatının tanzimine esas sağlık raporunun alınabilmesi için hastaneye sevk işlemleri, personelin ikamet ettiği yerin Askerlik Daire/Şubesi tarafından yapılır.

 

–   Yukarıdaki    (b)   ve    (c)    fıkrasındaki    belgeler    ruhsat   tanzim   tarihinden     itibaren

 

 1. (beş) yıllık süre sonrasında kaybolma, çalınma, yıpranma ve yenileme gibi durumlarda istenir.

 

8. EMEKLİ / MÜSTAFİ PERSONELİN MKE KURUMUNDAN SİLAH TEMİNİ :

 

 • Emekli / Müstafi Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar ile 10 (on) yılını doldurarak, sözleşmelerinin uzatılmaması sonucu veya kendi isteği ile TSK’nden ayrılan Uzman Erbaşlar Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından satışa sunulan tabancalardan toplam 2 (iki) adet tabanca satın alabilirler. (1 yerli 1 ithal veya 2 yerli veya 2 ithal). Bu silahların devredilmesi halinde ikinci kez talep yapılmaz. Silah satın alma izni verilebilmesi ve ruhsat i şlemleri için;

 

  1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hitaben dilekçe,

 

  1. Garnizon Tabibi yoksa Hükümet Tabibi onaylı “Ateşli silah taşımasında ve bulundurmasında psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıklar bakımdan sakınca yoktur” ibareli doktor raporu (rapor 6 ay süreyi doldurmamış olmalıdır) (Emekli/müstafi personelin hastaneye sevk işlemleri ikamet ettiği yerin Askerlik Daire/Şubesi tarafından yapılır.),

 

  1. İkametgah belgesi,

 

   • Cumhuriyet Savcılıklarından alacakları silah ruhsatı için adli sicil sabıka kayıt belgesi (6 ay süreyi doldurmamış olmalıdır),

 

  1. TSK Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği ile ilgili mevzuata uygun olarak, son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 (iki) adet vesikalık fotoğraf,

 

  1. T.C. kimlik numaralı Nüfus Cüzdan fotokopisi,

 

  1. Emekli/Müstafi Askeri Kimlik kartı fotokopisi,

 

 • ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına müracaat edilir. MKE Kurumundan yerli veya ithal silah satın alma talebinde bulunan emekli, müstafi ve mecburi hizmetini tamamlamış personelin, göndermiş olduğu belgelerin incelenmesini müteakip, Silah Satın Alma belgesi tanzim ettirilerek personelin adresine gönderilir.

 

 • Makine Kimya Endüstrisi Kurumundan satın alınan silahın fatura aslı, ruhsat tanzimi için en geç iki ay (60 gün) içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ordonat Daire Başkanlığına elden teslim edilir veya posta yolu ile gönderilir. Belirtilen süre içerisinde ruhsat müracaatında bulunmayan emekli/müstafi personel hakkında adli işlem yapılır. Adli işlem sonucunda süresi içerisinde ruhsat tanzim edilmeyen silahlara Yönetmelik gereği devir işlemi yapılır/el konulur.

 

9. EMEKLİ / MÜSTAFİ PERSONELİN SİLAH DEVİR ALMASINDA YAPILACAK İŞLEMLER :

 

 • Emekli / Müstafi personel, ruhsata bağlanmış silahlara sahip olan şahıslardan yalnız 1 (Bir) adet silah devir alabilir. (Daha önce silah devir alan personelin devir alma taleplerine işlem yapılmaz) Silahı devir alacak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli ile devir edecek şahıs aşağıda belirtilen belgeleri tanzim ederek işlem yapılmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığına gönderir.

 

  1. Silahı devir alacak personelin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hitaben dilekçesi,

 

  1. Askeri emekli veya müstafi kimlik kartı fotokopisi,

 

  1. İkametgah belgesi (muhtarlıktan)

 

ç. 2 adet vesikalık fotoğraf (sakalsız, son 6 (altı) ay içinde çekilmiş)

 

 1. Psikolojik ve nörolojik bakımdan ateşli silah taşımasında sakınca olmadığını belirten uzman doktor raporu,(Asker / Devlet Hastanesi)

 

 1. Cumhuriyet Başsavcılığından sabıka kayıt belgesi (Affa uğramış, bütün neticeleri ile ortadan kalkmış, adli sicilden silinmiş olan suç ve cezaları dahil).

 

 1. Silahı Devredecek şahsın Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hitaben dilekçesi,

 

 1. Silahı Devredecek şahsın silah ruhsatının fotokopisi,

 

ğ. Silahı Devredecek şahsın nüfus cüzdanı fotokopisi,

 

 • Gönderilen silah devir alma talep formunun incelenmesini müteakip, silahın kayıtlı olduğu Kuvvet Komutanlığından menşei belgesi veya Emniyet Müdürlüğü / Jandarma Komutanlığından silaha ait işlem dosyası Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından istenir. Menşe Belgesi / Silah

İşlem Dosyası teslim alındıktan sonra silahın devrini yapmak için personel Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Notere sevk edilir. Silahın devir edildiğine dair Noter Sözleşmesi ve Silah Ruhsatının aslının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Ordonat Daire Başkanlığına gönderilmesini müteakip, silah devir alan personel üzerine kayıt edilerek ruhsat tanzim edilir.

 

 1. MİRAS YOLU İLE MİRASÇILARA İNTİKAL EDEN SİLAHLARA YAPILACAK İŞLEMLER :

 

  1. Vefat eden şahıs sivil, varis Dz.K.K.lığı emekli veya müstafi personeli ise;

 

   1. Vefat eden şahsın veraset ilamı, veraset ilamında belirtilen diğer mirasçıların haklarından feragat ettiklerine dair noter tasdikli feragatname, emekli veya müstafi personele ait sağlık raporu, sabıka kayıt belgesi, ikametgah ilmuhaberi, emekli askeri kimlik kartının fotokopisi ve iki adet vesikalık fotoğrafın ekleneceği dilekçe varis tarafından Dz.K.K.lığı Ordonat Daire Başkanlığına gönderilir.

 

   1. Dz.K.K.lığı tarafından silah/silahların silah işlem dosyası, ruhsata bağlandığı Emniyet Müdürlüğü/Jandarma Komutanlığından istenir.

 

 

 

 

ÇALIŞAN VE EMEKLİLER İÇİN FİŞEK İSTİHKAKLARI 200’E ÇIKMIŞTI! 

 

TSK ŞAHSİ SİLAH YÖNERGESİ DEĞİŞİKLİĞİ ..

Temmuz 2015 tarihi itibariyle yeni haliyle yürürlüğe giren ve Ağustos 2015 ayında uygulamaya geçen TSK Şahsi Silah Yönergesi’ndeki yeni düzenleme ile, muvazzaf ve emekli/müstafi personele her yıl için bedeli mukabili tahsis ettirilen mermi miktarları 200 adede çıkartılmış oldu.

1. ŞAHSİ SİLAHLARA MERMİ TEMİNİ : 

a. Kuvvet Komutanlıklarının şahsi silah envanterinde kayıtlı olan silahlar için ihtiyaç duyulan mermiler, personel tarafından MKE Kurumundan veya MKE Kurumunun yetkili Satış Bayilerinden ücreti mukabilinde karşılanır. Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara, şahsi silah envanterinde kayıtlı her bir şahsi silahı için, her yıl en çok 200 (iki yüz) adet mermi alma izni verilir.
b. Ana Ast Birlik Komutanlıklarınca mermi ihtiyacı olan muvazzaf Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar için toplu olarak; Mermi Tahsis Çizelgesi (EK-M) eksiksiz olarak 3 (üç) suret tanzim edilerek, EK-N’de belirtilen tarihlerde yazı ile veya görevlendirilecek mutemetlerin, ilgili Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına müracaatı sağlanır. Yapılan gerekli inceleme sonrasında, mermi satın alması uygun görülenlere ait çizelge onaylanarak, resmi yazı ekinde mutemetlere teslim edilir veya Birlik Komutanlıklarına yazı ile gönderilir. Mutemet tarafından mermiler bir defada toplu olarak MKE Kurumu Genel Müdürlüğünden veya MKE Kurumunun yetkili Satış Bayilerinden satın alınmak suretiyle, hak sahiplerine imza karşılığı teslim edilir.

c. Silah Taşıma ve bulundurma yetkisine haiz, emekli veya müstafi Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar, ruhsatlı her silah için 200 (iki yüz) adet olmak üzere mermi ihtiyaçlarını ikamet ettikleri yerin Askerlik Şube Başkanlıklarına bildirerek, alacakları izin belgesi ile mermi satış yetkisi verilen MKE Kurumu Satış Mağazalarından veya bu kurum mamullerini satan ruhsatlı bayilerden karşılayabilirler.  ç. MKE Kurumundan satın alınan YERLİ-İTHAL marka silahlara 200 (iki yüz) adet mermi satın alma müsaadesi verildiği için, satın alınan bu silahlara o yıl içerisinde mermi tahsisi yapılmaz.
 

Kaynak: -

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.