DOLAR 8,1116
EURO 9,7031
ALTIN 454,91
BIST 1.378
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18°C
Sağanak Yağışlı
Ankara
18°C
Sağanak Yağışlı
Per 19°C
Cum 17°C
Cts 20°C
Paz 25°C

OYAK KAZANDIRDI!

27.04.2019
72
A+
A-

Sevgili Dostlar;

Bir, mayıs ayı daha yaklaşmakta. Baharın son ayı olan mayısın emekli ve çalışan  TSK personeli için ayrı bir önemi var.

Mayıs ayında hem OYAK genel kurulunun yapılması ve 2018 yılı nema oranlarının açıklanması, hem de Atatürk ve Silah arkadaşlarının 19 Mayısta Samsun’a ayak basarak, ulusal kurtuluşumuza giden yolun ilk adımlarının atıldığı ay olması ayrı bir önem taşıyor.

OYAK neması,  Emekli Maaş Sisteminde olan üyeler kadar, çalışanların da birikiminin artışı açısından oldukça önemli.

Bu yıl için açıkladığım ilk kişisel nema tahminim; % 37,2 idi. Ancak OYAK nemasının % 41’in üzerinde olacağının TEMAD Başkanlığınca açıklanması ve akabinde nemanın % 42,2 olduğunun maaş hesaplamalarında ele alınması bu yıl için önemli gelişmeler olarak gözümüze çarptı. 

 

OYAK GÜN GEÇTİKÇE GÜÇLENİYOR

Sevgili Dostlar,

Hatırlayacağınız üzere OYAK Genel Müdürü 2 yıl önce Mayıs 2016’da değişti. Sn. Süleyman Savaş ERDEM, OYAK Genel Müdürü oldu.

Genel Müdür değiştikten sonra bakınız neler oldu?

OYAK  2002 yılından bu yana en yüksek nemasını, 2007 yılında OYAKBANK’ın satışı sonrası % 54,2 olarak vermişti.

Bu yıl nemanın % 42,2 olması ile birlikte OYAK, Oyakbank satışı hariç olmak üzere,  son 17 yılın en yüksek nemasını verecek.  Bu büyük bir başarıdır. 

İçimizden;  “Bu kadar yüksek enflasyon ve döviz fiyatlarında artış varken çok da büyük bir nema artışı değil”  diyenler olacaktır.  Arkadaşlar, OYAK sadece parasını dövizde tutup veya faizde  tutarak değerlendirmiyor, ülkemizde yatırım ve üretim yaparak değerlendiriyor. OYAK  86 şirketi ile üretim yapan dev bir kuruluştur. Son iki yılda ülkemizdeki ekonomik olumsuzluklara rağmen, OYAK gayet iyi performans sergilemiştir.

 Bir çok özel sektör şirketi 2018 için zarar açıklarken, OYAK’ın sadece üyelerine dağıttığı nemasının % 42,2 olması gerçekten büyük bir başarıdır. Ayrıca OYAK 2018 yılı için döviz, enflasyon ve yıllık faizden daha fazla oranda nema vermiştir. 

OYAK’ın kaptan köşküne Süleyman Savaş ERDEM’in oturmasıyla birlikte, dünyada ve Türkiye’de daralan ekonomiye rağmen OYAK, profesyonel yönetim kadrosu ile ekonomik daralmayı fırsata çevirerek üyelerinin refah ve mutluluğu için önemli bir gelir elde etmiştir.

Yine son iki yılda OYAK, 2008 yılından bu yana yani, 10 yıldır ilk kez % 20 ve üzeri nema vermektedir. Son 10 yıldır verilen nemalar % 20’nin altında iken  OYAK’ın başına Sn. ERDEM’in gelmesi ile birlikte nemalar;  2017 yılı için % 24,7 olarak gerçekleşmiş, 2018 yılı için ise % 42,2 olarak gerçekleşmektedir. 

OYAK Genel Müdürlüğüne Süleyman Savaş ERDEM’in getirilmesi ile  son iki yılda oluşan nema oranı artışı, önümüzdeki yıllar için önemli bir gösterge olabilecek niteliktedir. 

 

OYAK BÜYÜMEK ZORUNDADIR

Dostlarım,

Her yıl, TSK’da ayrılan ve emekli olan personelin yaklaşık 10 katı yeni personel göreve başlamaktadır. Yani 1000 kişi emekli oluyorsa 10 Bin kişi TSK’ya girmektedir. TSK’ya katılan bu personel aynı zamanda OYAK üyesi olmakta ve OYAK’ın üye sayısı her yıl artarak devam etmektedir.  Bir tarafta artan üye sayısı, diğer tarafta artmayan ve sabit kalan varlıklarla OYAK’ın, yüksek nema vermesi hatta sistemi devam ettirebilmesi mümkün değildir. 

İşte bu yüzden OYAK,  en azından artan üye sayısı oranında büyümek zorundadır. Yoksa artan üye sayısı ve sabit kalan varlıklarla OYAK’ın nemaları yükselmesi sadece hayal olur.  OYAK büyüyecek ve gelişecek ki, üyelerine yüksek nema vererek  refah seviyesini yükseltebilsin.

 

OYAK’IN DÜNYAYA AÇILMASI ELZEMDİR

Sevgili Dostlar,

Yukarıda yazmıştım, tam olarak hissedilmese de dünyada ve Türkiye’de daralan bir ekonomik sıkıntı var. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin bu ekonomik daralmadan fazlasıyla etkilenmesi gayet normaldir.

İşte böyle bir ekonomik daralmada OYAK, Renault ile 27 yıllık anlaşma yapmış, Çimento fabrikalarının % 40 hissesini yabancıları ortak ederek yaklaşık 640 milyon dolarlık gelir elde etmiş ve böylesine bir ekonomik buhranda Türkiye’ye önemli oranda döviz girdisi sağlamıştır.

Yine OYAK, ortaklıklardan elde ettiği gelir ile Brezilyalılardan, Portekiz ve Afrika açıklarında Çimento fabrikası almış ve inşaat sektörünün önümüzdeki yıllarda parlayacağı yer olan Afrika’da önemli bir girdi sağlamıştır.

Söz konusu ortaklıklardaki ana hedef; Türkiye’de belirli bir kapasitesi olan  inşaat sektörüne bağımlılıktan kurtularak, Avrupa, Çin ve Afrika pazarına girmek ve büyümektir.   Yani OYAK gibi devasa bir kurumu sadece Türkiye’ye hapsetmek haksızlıktır. 

Büyüme stratejisi ile yoluna devam eden  OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem yapılan bu faaliyetler için , “OYAK ve TCC arasında tesis edilen iş birliğinin önümüzdeki dönemde uluslararası arenada büyüme hedeflerimize ve ülke menfaatlerimize uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. OYAK bir dünya markası olma hedefi yolunda atılımlarına devam edecek”  beyanında bulunmuştu.

Kısacası OYAK hızla bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor diyebiliriz. OYAK büyüdükçe,  gelirleri de büyüyecek ve başta nemalar olmak üzere,  üyelerine sunduğu diğer hizmet  dallarında verimlilik ve kalite artacaktır.

 

OYAK VE DİĞER MESLEK GRUPLARININ YARDIMLAŞMA SANDIKLARI 

Sevgili Dostlar,

OYAK diğer meslek gruplarının benzer yapılar ile kıyaslandığında, onlara göre oldukça iyi bir gelir sağladığı görülmektedir.  Zaten düşük emekli maaşı alan, alt gelir düzeyindeki astlar için OYAK, EMS ve BDGS maaşı önemli bir gelir kaynağıdır.

Zira hiçbir personelin, meslek hayatı boyunca maaşının % 10’unu tasarruf ederek,  bu şekilde birikim yaparak, gelirini  değerlendirmesi reel olarak mümkün gözükmemektedir.

Ekonomiden çok iyi anlayan ve bu şekilde birikim yapan personel çıksa bile, yıllara göre vergiden arındırılmış şekilde, böyle  ömür boyu maaşı, hiçbir banka, yatırım veya finans kuruluşu sağlayamaz.

 OYAK karşıtlarının aksine, OYAK TSK personeli  ile emeklileri için önemlidir ve vazgeçilmezidir.  Bu gün OYAK üyeliğinden ve maaşlarından yapılan kesintilerden rahatsız olan personel,  ileride bizler gibi emekli olduğunda ve görevdeki maaşının ancak  %45’ini emeklilikte aldığında, OYAK’ın önemini  daha iyi kavrayacaktır.  

 OYAK kişilerin, sınıfların değil, TSK personelinin öz malıdır. Adı üstünde ordu yardımlaşma kurumudur.

Ayrıca  OYAK’ı diğer mesleklere ait benzer yapılarla kıyasladığımızda; aradaki fark, bariz olarak görülmektedir. Bu gün, polislerin ve öğretmenlerin benzer yapılanmaları ile  OYAK’ı kıyaslayınca, sadece aradaki  rakamsal büyüklük ve her şeyi açıklamaktadır.

Diğer meslek grupları, OYAK konusunda TSK personeline gıpta ile bakmaktadır. 

Bunun yanında, OYAK’ın mal varlığını, yatırımlarını,  çalıştırdığı insan sayısını, yarattığı direk ve dolaylı istihdamı, diğer şirketleri ve gayrimenkulleri göz ardı etmemek gerekir.

 

Sevgili Dostlar;

OYAK Genel Kurulunun yapılmasına ve 2018 yılı nemalarının açıklanmasına çok az bir zaman kaldı. Haliyle üyeliği devam eden emekliler ile çalışan personel Genel Kurul sonucunu merakla bekliyor.

Üyeliği devam eden emeklilerin,  maddi anlamda nefes almasında OYAK’ın katkısı inkar edilemez. Emekli maaşlarının yetersizliği ve emekli bütçelerindeki açığı OYAK Emekli Maaş sisteminin önemli oranda kapattığını bilmeyen yok.

Bir çoğumuzun çocuğu lisede ve üniversitede okuyor. Özellikle Emekli Maaş Sisteminde olan üyelerin, çocuklarının aylık masraflarını karşılamada  OYAK Emekli Maaş Sisteminden  gelen maaşın katkısını göz ardı edemeyiz.

Allah korusun, olası ters bir durumda büyük sıkıntıya, görevdeki kadar maaş ve tazminat alan emekli üst rütbeliler mi? yoksa emekli olunca maaşı % 55 düşen ast personel mi daha çok zarar görür? 

İşte asıl nokta burasıdır. Böyle bir durumda en büyük zararı ast rütbede emekli olan personel görür. 

OYAK BİZİMDİR

Sevgili Dostlar,

OYAK bizim kurumumuzdur. Bize hizmet etmektedir. OYAK’ın her kuruşunda TSK personelinin alın teri vardır.  O yüzden OYAK’a sahip çıkıp destek olmalıyız. “OYAK’a bir şey olur da bana da 3-5 kuruş düşer mi?”  diye bekleyenlerin oyununa gelmemeliyiz.  Bu gün bir çok meslek grubu ‘keşke bizim de OYAK gibi bir kurumumuz olsa’ diye gıpta ile bakarken bizlerin OYAK’a sahip çıkmaması düşünülemez.

OYAK YERLİ VE MİLLİDİR

Dostlarım,

OYAK’ın özelleştirme yolu ile satın aldığı, çok büyük milli kuruluşları unutmamak gerekir. Bu gün OYAK olmasaydı o fabrikalar, devasa kuruluşlar yabancıların elinde, çalışanları ise uluslararası şirket ceolarının oyuncağı konumunda olacaktı. 

OYAK bu şirketleri satın alarak, yerli ve milli tesisler ile çalışanlarına sahip çıkmıştır. Yabancıların satmaktan imtina gösterdiği zırh üretimini kendisi yapacak duruma gelmiştir.  Türkiye’nin zırh konusunda Avrupa ve ABD’ye muhtaç olmasını engellemiştir.

Yazıma son verirken, bu güzel yönetim anlayışı ve 2018 nema oranı için emek sarf eden, başta OYAK  Genel Müdürü Sn. Süleyman Savaş ERDEM  olmak üzere, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederiz.

2018 yılı neması ve çalışmalar tüm üyelere hayırlı uğurlu olsun.

Dede Ersel AKSU
26 Nisan 2019

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.