Dolar 27,5690
Euro 28,9729
Altın 1.618,49
BİST 8.444,44
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Açık
Ankara
22°C
Açık
Per 23°C
Cum 22°C
Cts 23°C
Paz 18°C

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDA SON DURUM

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDA SON DURUM
9 Şubat 2016 10:00
97

 

Trafik sigortası genel şartlarında değişiklik yapıldı ve yeni düzenleme geçen hafta Resmi Gazetede yayınlandı. Sigorta şirketleri, vefat eden kusurlu sürücüler için ödedikleri tazminatı, mirasçılarından talep edebilecek.

 

Kusurlu sürücüye trafik sigortasından tazminat ödenmeyecek, sigorta şirketleri herhangi bir nedenden dolayı tazminat ödese bile sigortalı kişiden ya da yakınlarından talep edebilecek. Hazine Müsteşarlığı, 2015 Haziran ayında uygulamaya giren trafik sigortasının genel şartlarında değişiklik yaptı ve yeni düzenleme geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlandı.

 

Zorunlu trafik sigortasında riski sürücüye yükleyen madde değişti

En önemli değişiklik ise, kusurlu sürücüler nedeniyle sigorta şirketlerinin ödediği tazminatlarda yapıldı. Geçen yıl yayınlanan genel şartlarda, sürücülerin kendi kusurundan dolayı vefatı ya da sakatlık hali, trafik sigortasının teminat kapsamı dışında tutulmuştu. Ancak düzenlemenin kanun değil de genel şart olması nedeniyle mahkemeler, sürücü kusurlu da olsa yakınlarına sigortadan tazminat ödenmesini hükmetti. Bu durum ise sigorta şirketlerini zor duruma soktu. Sigortacılar, bir taraftan yayınlanan genel şartlara göre prim belirlerken, diğer taraftan mahkeme kararları nedeniyle de beklemedikleri tazminatları ödemek zorunda kaldı.

TAZMİNAT GERİ ALINACAK

Hazine, yeni düzenleme ile bu konuya açıklık getirdi. Geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre, sigorta şirketleri, kusurlu sürücü nedeniyle ödedikleri tazminatları kişinin mirasçılarından talep edebilecek, yani rücu edebilecek. Daha açık bir anlatımla, alkollü sürücü kendi kusurundan dolayı kaza yapıp, vefat ederse, mahkeme de bu kişinin yakınlarına vefat tazminatı ödenmesine karar verirse; sigorta şirketi, tazminatı ödeyecek, ancak sonradan rücu edebilecek.

 

Yeni düzenleme ile sigorta şirketlerine, trafikte ağır kusurlu hallerde oluşan hem maddi hem de bedeni zararları sigortalıya rücu etme hakkı da getirildi. Geçen sene yayınlanan genel şartlarda, sigortacılar, ehliyetsiz araç kullanan ya da trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin neden olduğu kazalarda ödedikleri maddi ve bedeni zararları sigortalılardan talep edebiliyordu. Yeni düzenleme de ise yine ehliyetsiz araç kullananlar sigorta kapsamı dışında tutulurken, kazanın ancak trafik kurallarının ağır ihlali sonucu oluşması halinde sigorta şirketleri, ödedikleri tazminatları sürücülerden talep edebilecek.

 

TRAFİKTE AĞIR KUSUR

Yani, yeni uygulamada, sigortacıların tazminatı rücu etmesi için, sürücünün trafik kurallarını ağır kusurlu olarak ihlal etmesi gerekiyor. Daha açık bir anlatımla, kırmızı ışıkta geçen sürücü, bir araca çarpıp maddi hasara neden olur ya da karşıdan karşıya geçen yayaya çarpıp, ölümüne sebebiyet verirse; sigorta şirketi maddi hasarı veya vefat tazminatını ödeyecek, sonra da sürücüden ödediği tazminatın tamamını hukuk yoluyla talep edebilecek.

 

Trafik sigortasının yeni genel şartlarında, aracı sigorta ettiren ile sürücü arasındaki ayrıma da açıklık getirildi. Geçen sene yayınlanan genel şartlarda, sigorta şirketlerine, aracı kullanan sürücü kusurlu da olsa maddi ve bedeni zararların aracı sigorta ettirenden talep etmesi hükme bağlanmıştı. Ancak bu düzenleme hem tepkilere hem de karışıklığa neden olmuştu. Yeni uygulamada ise sigorta şirketleri ödedikleri tazminatları, sadece kazaya neden olan kusurlu sürücüye rücu edebilecekler.

Yeni uygulama ne getiriyor?

* Sürücü kendi kusurundan dolayı kaza yapıp, vefat ederse, mahkemeler tazminata hükmetse bile sigorta şirketlerine, ödedikleri tazminatı mirasçılardan talep etme hakkı getirildi.

 

* Kazanın, trafik kurallarının ağır ihlali sonucu oluşması halinde sigorta şirketleri, ödedikleri maddi ve bedeni tazminatları sürücülerden talep edebilecek.

 

* Sigorta şirketleri ödedikleri tazminatları, sadece kazaya neden olan kusurlu sürücüye rücu edebilecek.

 

Kanuni  düzenleme şart

 

NEOVA Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, yeni düzenlemenin, Haziran 2015’te yürürlüğe giren trafik sigortası genel şartlarının, uygulamalarda tam anlaşılmayan bazı hususlarına açıklık getirdiğini belirterek, şunları söyledi: “En önemli değişiklik, trafik kuralı ihlalinde sigortalıya yapılacak rücu işlemini, ağır kusur ihlaliyle sınırlıyor. Önceki düzenlemede bu husus bazı karışıklıklara yol açmıştı. Ayrıca, rücu işlemini artık sigortalıya değil, ‘kazaya sebebiyet veren sigortalıya” olarak açıklığa kavuşturuyor. Bu düzenlemeler, sadece rücu işlemleriyle ilgili muallakta kalınan bazı noktaları düzenliyor. Şu anki sıkıntıların bertaraf edilmesi için kanuni düzenlemeler yapılması gerekiyor.”

 

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2016 Ne Kadar?

Kamuoyunda zorunlu trafik sigortası olarak bilinen, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’nda 2 yıldır üst üste yapılan değişiklikler, son olarak 1 Haziran 2015’te getirilen ek yük, vatandaşın mağduriyetini katlayarak artırdı. Haziran ayında yapılan bazı yasal değişikliklerle, gider artışını bahane ederek trafik sigortalarında fahiş artışlara giden sigorta şirketleri, yeni araç alan ya da sigortasını yenileyen vatandaşa ağır faturalar çıkartıyor.

 

FİYATLAR 10 KAT ARTTI

 

2 yıldır yapılan yasal değişikliklerle 10 kata kadar artan poliçe fiyatları, vatandaşa pes dedirtiyor. 2013’te aynı aracı 100 liraya sigortalayan vatandaşa, şimdi 1000 lirayı bulan fiyatlar çıkartan sigorta şirketleri, gider kalemlerinin artmasını bahane ederek vatandaşın alın terine göz dikiyor. Tavan fiyat uygulamasının olmaması, sigorta şirketleri tarafından aynı araca çok farklı fiyat verilmesine sebep olurken, piyasa fiyatı 5-6 bin lira olan araçlara bile bin liralık sigorta fiyatlarının çıkarılması, vatandaşın yaşadığı mağduriyeti gözler önüne seriyor.

 

YENİ YASA VATANDAŞA DEĞİL SİGORTA ŞİRKETLERİNE YARADI

 

Sigorta piyasası uzmanları, yeni şartların çok acele yürürlüğe konulduğunu ve bazı hassas noktalara dikkat edilmediğini belirterek, prim fiyatlarının aşırı yükseldiğini bildirdiler.

 

KASKOYU SOLLADI

 

Konuyla alakalı bir açıklama yapan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, “Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu. Ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı” dedi. Trafik sigortasında serbest piyasa sisteminden vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yapan Küçük, “Kaskoyu isteyen yaptırır, trafik sigortası eğer zorunlu ise bunun fiyatını devlet belirlemeli” diye konuştu.

 

SON olarak 1 Haziran’da yapılan değişiklikle gider kalemlerindeki artışları sebep gösteren sigorta şirketleri, yasal denetleme de olmayınca fiyatları katlayarak arttırdı. Vatandaşlardan gelen tepkilere rağmen fiyatlardan herhangi bir değişim yaşanmazken, 2013’te 100 liraya sigortalanan bir araç, şuan bin liraya varan fiyatlarla sigortalanabiliyor.

 

Kusursuz araç sahibinin aracında meydana gelecek hasar sonucunda oluşacak değer kaybının da dava açılmasına gerek kalmadan, eksper raporuyla karşılanmaya başlaması, sigorta şirketlerinin maliyetini yükseltince, özellikle ikinci el araçlarda Zorunlu Trafik Sigortası primlerini neredeyse kasko primlerine yaklaştırdı. Öte yandan sigorta piyasası uzmanları, yeni şartların çok acele yürürlüğe konulduğunu ve bazı hassas noktalara dikkat edilmediğini belirterek, prim fiyatlarının aşırı yükseldiğini bildirdiler.

 

SİGORTA ŞİRKETLERİ KENDİ ARALARINDA TARİFE BELİRLİYORLAR

 

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük sigorta poliçeleri ile alakalı yaptığı açıklamada, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası’nda, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından serbest tarife sistemine geçildiğini hatırlattı. “Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu” diyen Küçük, “Ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı. Kasko isteğe bağlı sigorta iken trafik sigortası zorunludur. Zorunlu sigorta serbest tarifeye geçince, sigorta şirketleri tamamen teknik açıdan fiyat belirliyorlar. Öncelikle karı düşünüyorlar. Piyasada da rekabet ortamı oluşmadığından trafik sigortası artış gösterdi. Bu olayla birlikte, sigorta şirketleri kendi aralarında tarifeyi belirliyorlar” şeklinde konuştu.

 

KASKO İLE TRAFİK SİGORTASI BİRLEŞTİRİLSİN TALEBİ

 

Tüketicilerin yüksek fiyattan kaynaklanan mağduriyetlerinin ortaya çıkmaya başladığını anlatan Küçük, dernek olarak Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünü fiyatları sabitlemeye, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumaya yönelik tedbirler almaya davet ettiğini bildirdi. Küçük, trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığını, geniş bir tüketici kısmını ilgilendiren bu konu için acil bir çözüm beklediğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Tüketicilerimizden kasko ile trafik sigortası birleştirilsin talebi geliyor. Böyle taleplere karşıyız. Trafik sigortası karşılıklı üçüncü şahısları koruyan bir sigorta. Trafik sigortası zorunlu olabilir. Bu durum devam etmelidir. Kasko isteğe bağlı olmalıdır fakat trafik sigortasında serbest piyasa sisteminden vazgeçilmeli. Tüketicilerimiz, her bölgeden sigorta şirketleri arasında mukayese yapma şansına sahip değil. Devletin tüketici haklarının korunması adına tedbir alması gerekir. Kaskoyu isteyen yaptırır, trafik sigortası eğer zorunlu ise bunun fiyatını devlet belirlemeli.”

 

200 LİRADAN 2 BİN LİRAYA

 

Geçen yıl aracını 200 liraya sigortalayan vatandaşların, yeni yasayla beraber 2000 liraya varan poliçe fiyatlarıyla karşılaşması ortaya çıkan tabloyu gözler önüne seriyor. Araçların yaşlarına bakılmadan tamamının “değer kaybı” kapsamına alınması, sigorta şirketlerinin fiyat artışındaki en büyük bahanesi olurken, vatandaş el yakan fiyatların düşürülmesi için yeni bir yasal düzenleme bekliyor.

 

SİGORTA PRİMLERİNDE FİYAT KARMAŞASI

 

Sigorta primlerinde yaşanan karmaşaların sebeplerinden birini de, sigorta şirketleri arasında yaşanan rekabet oluşturuyor. Aracını sigortalatmak için sigorta şirketlerinden fiyat alan vatandaşlar, aynı araç için farklı şirketlerden çok farklı fiyat teklifleri alıyor. Bazı şirketlerin yaptığı teklifler aynı araç için 1500 lira fark edebiliyor. Bir şirket aynı araç için bin lira teklif verirken, başka bir şirket 3 bin liraya varan bir fiyat çıkarabiliyor. Hatta aynı sigorta şirketinin acenteleri bile birbirinden farklı fiyatlar çıkarabiliyor. Acenteler, sigorta şirketlerinden aldıkları primlerden düşerek 50-60 liralık bir indirime gidebiliyor. Farklı bir acente ise müşterisine hediye çeki sunarak teklifini müşterisine cazip kılmaya çalışabiliyor.