Dolar 32,8863
Euro 35,8680
Altın 2.537,24
BİST 11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 33°C
Açık
Ankara
33°C
Açık
Sal 31°C
Çar 31°C
Per 28°C
Cum 27°C

Yunanistan adalarda olduğu gibi sınırımızda da Lozan’a uymuyor!

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım açıkladı.
1-Lozan’ı ihlal eden Yunan Tugayı’nın komutanı Edirne’deki tugayımızı ziyaret etti.
2-Türk generali, Gayri Askeri Bölge’de konuşlu Yunan Tugayı’nı ziyaret etti.
3-Savunma Bakanlığı Gayri Askeri Bölge’de/Dedeağaç’ta konuşlu ABD Askeri üslerine seyirci kalıyor.
4-Savunma Bakanlığı işgalci Nikon Dendias ile Güven Artırıcı önlemleri görüşüyor.

Yunanistan adalarda olduğu gibi sınırımızda da Lozan’a uymuyor!
6 Mayıs 2024 20:16
268

KAYNAK : SÖZCÜ.COM.TR

MilliSavunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Türkiye ile Yunanistan arasında başta işgal edilen adalarımız olmak üzere birçok sorun devam ederken Yunanistan’ın 1923 Lozan Antlaşması’ndaki egemenlik haklarımızı yok sayarak skandal uygulamalara imza atmaya devam ettiğini açıkladı. Yunanistan’ın 20 adamız ve iki kayalığımızın işgalini ilk gündeme getiren ve adalarla ilgili her gelişmeyi kamuoyuna belgelerle duyuran Ümit Yalım bu kez adalar dışında farklı bir gelişmeye diktkat çekti ve ‘Skandal uygulamalar’ olduğunu öne sürdü ve bunları şöyle sıraladı:

Ümit Yalım

LOZAN’I İHLAL EDEN ZİYARET

1- Lozan’ı ihlal eden Yunan Tugayı’nın Komutanı General, Edirne’deki tugayımızı ziyaret etti. T.C. Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde Trakya’daki Türk ve Yunan sınır birlik komutanlarının karşılıklı olarak ziyaretler yaptığı açıklandı. Bu kapsamda Yunanistan 3. Mekanize Piyade Tugay Komutanı’nın 16-17 Nisan 2024’te Edirne’deki 54. Mekanize Piyade Tugayı’nı ziyaret ettiği belirtildi. Yunan 3. Mekanize Piyade Tugayı, Meriç Nehri’nin batısında Orestias bölgesinde konuşlu olup bölge 1923 Lozan Antlaşması’na göre Gayri Askeri Statüde’dir. Yunan Tugay Komutanı’nın ziyaret ettiği 54. Mekanize Piyade Tugayı ise Bulgaristan sınırının güneyindeki bölgede konuşludur. Yani Yunan sınır bölgesinde değildir. 1923 Lozan Antlaşması’na ekli Trakya sınırlarına ilişkin sözleşmenin 1. Maddesi ile Ege Denizi’nden Karadeniz’e kadar Türkiye’yi Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan ayıran sınırların iki yanındaki topraklar üzerinde 30 kilometre genişliğinde Gayri Askeri Bölge oluşturuldu. Sözleşmenin 3. Maddesi’ne göre Gayri Askeri Bölge’de hiçbir kara, deniz ve hava tesisi/birliği kurulmayacak/bulunmayacak, sadece jandarma, polis, gümrük memurları ile her türlü top dışında tüfek ve makinalı tüfeklerle donatılmış Hudut Birlikleri bulundurulacaktır.

Yunanlı general Edirne’de konuşlu 3. Mekanize Tugay Komutanlığı’nı ziyaret etti. 

2- Türk Generali, Gayri Askeri Bölge’de konuşlu Yunan Tugayı’nı ziyaret etti. Savunma Bakanlığı, Keşan’da konuşlu 4. Mekanize Tugayı Komutanı’nın 18-19 Nisan 2024’te Yunan 31. Mekanize Piyade Tugayı’nın yaptığı ziyaretin haber ve görüntülerini de yayınladı. Yunan 31. Mekanize Piyade Tugayı, Meriç Nehri’nin batısında Ferecik bölgesinde konuşlu olup bölge 1923 Lozan Antlaşması’na göre Gayri Askeri statüdedir. Türkiye, Gayri Askeri Statü’deki adalara yapılan askeri ziyaretleri sert bir şekilde eleştirip Yunanistan’a nota verirken T.C. Milli Savunma Bakanlığı’nın Gayri Askeri Bölge’de bulunan Yunan Tugayı’na ziyaret maksadıyla Türk generalini göndermesi tam bir skandaldır. Bakanlık bu uygulaması ile Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nı ihlal etmesini kabulleniyor ve sınır güvenliğimizi tehlikeye atıyor. Yunanistan’ın Gayri Askeri Statü’deki sınır bölgesine konuşlandırdığı 2 Tümen’de toplam 4 Tugay bulunuyor. Yunanistan’ın Gayri Askeri Bölge’nin dışındaki sınır bölgesinde 2 Tugay bulundurması dikkat çekiyor.

Türk subaylar Meriç’in batısındaki Ferecik bölgesinde konuşlu Yunan tugayını ziyaret etti. 

DEDEAĞAÇ ÜSSÜNE SEYİRCİYİZ

3- Savunma Bakanlığı, Gayri Askeri Bölge’de/Dedeağaç’ta konuşlu ABD Askeri üslerine seyirci kalıyor. Trakya Sınırları’na İlişkin Sözleşme’nin 3. Maddesi ile Gayri Askeri Bölge’de kara, deniz ve hava üsleri kurulamaz ve hava araçları uçurulamaz. ABD 2020’de Yunanistan’ın Gayri Askeri Statü’deki Dedeağaç bölgesinde deniz ve hava üssü kurdu. Hem ABD hem de Yunanistan bu uygulama ile 1923 Lozan Antlaşması’nı ihlal ediyor. Gayri Askeri Bölge’deki ABD üslerine seyirci kalan bakanlık, ABD ve Yunanistanın Lozan Antlaşması’nı ihlal etmesini kabulleniyor ve sınır güvenliğimizi tehdit ediyor.

ABD’nin Dedeağaç bölgesindeki askeri yığınağı bölgedeki dengeleri değiştirdi.

TÜRKİYE’YE MEYDAN OKUDU

4- Savunma Bakanlığı işgalci Nikos Dendias ile Güven Artırıcı Önlemler’i görüşüyor. Savunma Bakanlığı’nda görevli amirallerden oluşan Türk Heyeti 22 Nisan 2024’te Atina’da işgalci Yunan Savunma Bakanı Nikos Dendias ile görüştü. 2015-2016 yıllarında da Savunma Bakanlığı yapan Dendias 11 Ocak 2015’te Aydın Eşek Adası’na gelerek bizim adamızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapmış ve Türkiye’ye meydan okumuştu. Dendias’ın bizim adamızda bize meydan okuduğu tarihte şimdiki Savunma Bakanı Yaşar Güler de Genelkurmay İkinci Başkanı olarak görev yapıyordu. Dendias’ın Aydın Eşek Adası’ndaki fotoğrafları da Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi intirnet sitesinde yayınlanmıştı.

İşgalci Dendias ile Güven Artırıcı Önlemleri görüşmek havanda su dövmek ve adalarımızdaki Yunan işgaline meşruiyet kazandırmaktır. Savunma Bakanlığı Yunanistan ile yapılan Güven Artırıcı Önlemler toplantılarına ve sınır birlik komutanlıklarının karşılıklı ziyaretlerine derhal son vermelidir.

Türk heyetin görüştüğü Yunanlı isim Dendias Aydın Eşek adasını ziyaret ederek poz vermişti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.