Dolar 28,8928
Euro 31,2380
Altın 1.878,22
BİST 8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 11°C
Az Bulutlu
Ankara
11°C
Az Bulutlu
Per 10°C
Cum 8°C
Cts 7°C
Paz 8°C

YILLAR SONRA ŞEHİT SAYILDI!

YILLAR SONRA ŞEHİT SAYILDI!
13 Ocak 2023 07:30
1.146

Yıllar sonra şehit sayıldı
VERYANSIN TV.

Kars’ta vatani görevini yaparken psikolojik sorunları doktor raporu ile kanıtlandığı halde terhis edilmeyen, sonrasında intihar eden Jandarma Er Sait Çığcı (20), ailesinin açtığı dava sonucunda 7 yıl sonra şehit sayıldı. Mahkeme kararının ardından oğlunun mezarını ziyaret eden Emine Çığcı, “Sen şehitsin, şehitliğin ile gurur duyuyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta 2007 yılında ağabeyinin kullandığı otomobilin uçuruma yuvarlanması sonucu ablası Muazzez Çığcı ile yengesi Tülay Çığcı’yı kaybeden Sait Çığcı, kazadan yaralı olarak kurtuldu, ancak psikolojik sorunlar yaşamaya başladı.

Daha sonra vatani görevini yapmak için silah altına alınan Çığcı’nın psikolojik sorunları burada da devam etti ve 3 kez intihara teşebbüs etti.

Kars Boğatepe Jandarma Komutanlığı’nda vatani görevini yaptığı sırada hastaneye sevk edilen Jandarma Er Sait Çığcı hakkında doktor, ‘hizmette yararlı olamayacağı, hatta diğer askerleri de olumsuz etkileyeceğine’ dair rapor düzenledi. Bu rapora rağmen terhis edilmeyen Çığcı, 26 Ekim 2015 tarihinde kendini asarak intihar etti.

AİLENİN AÇTIĞI DAVA SONUÇLANDI
Sait Çığcı’nın ailesi, rapor olmasına rağmen çocuklarının terhis edilmediğini, bu nedenle Kars Boğatepe Jandarma Komutanlığı’nın ihmali olduğunu gerekçe göstererek çocuklarının şehit sayılması için Ankara 15’inci İdare Mahkemesi’nde Sosyal Güvenlik Kurumu’na dava açtı. Mahkeme, geçen yılın sonunda Sait Çığcı’nın şehit sayılmasına karar verdi. Kararın gerekçesinde ablası ve yengesini kaybettiği kazanın Çığcı’yı psikolojik olarak olumsuz etkilediği belirtilerek, şöyle denildi:

“Sait Çığcı’nın askerlik yaptığı süreç içerisinde evde çalışan kimsenin olmaması durumunu dert ettiği ve psikolojik sorunlarını tetiklediği, kollarında jilet izlerinin bulunduğu, tavırlarının mesafeli olduğu, son 1 yıldır aşırı alkol kullanımı olduğu, askerlik sürecinde 3 kez intihar girişimi olduğu, hizmette yararlı olmayacağı ve diğer er ve erbaşları olumsuz etkileyeceğinin Jandarma Sağlık Asteğmen Psikolojik Danışman Z.G. tarafından tespit edildiği halde müteveffa Sait Çığcı’nın askerlik görevine devam ettirildiği ve adı geçenin 26 Ekim 2015 günü ası suretiyle intihar ederek vefat ettiği görülmektedir.

Bu durumda, davacının oğlunun askerlik vazifesini yaptığı sırada psikolojisinin iyi olmadığının, askerlik görevinin ailesinin geçim kaygısından dolayı müteveffa Sait Çığcı’nın psikolojik sorunlarını tetiklediği ve hizmette yararlı olmayacağının psikolojik danışman tarafından tespit ve tevsik edilmesine karşın, adı geçenin terhis edilmeyip askerlik görevine devam ettirilmesi nedeniyle, vefatın askerlik vazifesinin neden ve tesiri ile meydana geldiğinin kabulü gerektiği sonucuna varıldığından, vazife malullüğü hükümleri uygulanması gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, davacının yoksun kaldığı vazife malullüğü aylıklarının idareye başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine oy birliğiyle karar verildi.”

YORUMLAR

  1. Beyazıt KARACA dedi ki:

    Olayın gerçekleştiği askeri birlik Ardahan İl Jandarma Komutanlığı Göle İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Boğatepe Jandarma Karakol Komutanlığıdır ! Göle-Kars karayolu üzerinde konuşludur ! 13 Ocak 2023

    Beyazıt KARACA
    Malulen Emekli Uzman Jandarma