Dolar 32,2058
Euro 34,9979
Altın 2.509,49
BİST 10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 17°C
Cum 18°C

YARGITAY’DAN KRİTİK KARAR!

YARGITAY’DAN KRİTİK KARAR!
18 Nisan 2016 20:57
287

 

Subay ve astsubayları karşı karşıya getiren davada kritik karar!

 

EKİM 2014 AYINDA MAHKEME KARAR VERMİŞTİ! 

Astsubay ve subayları karşı karşıya getiren davada karar çıkmış ve davayı TEMAD kazanmıştı. 

 

Kenan Evren 1984 yılında emekli astsubayların derneğini bir gecede lağvedip mallarını emekli subayların derneğine devretti. 29 yıl sonra mahkemeye giden astsubaylar mallarını geri istedi. Önceki mahkeme 1984 yılında malların devir kararını iptal etti.

 

Yargıtay onaylarsa subaylar genel merkezleri de dahil 30 milyon TL’lik gayrimenkulleri astsubaylara iade edecekti.

 

Tüm malları emekli subayların derneğine aktarılan astsubaylar tam 29 yıl sonra bu karara karşı dava açtı. Mahkeme ise kararını önceki gün verdi. Buna göre, 1984 yılında zamanın Türkiye Muharipler Derneği’nin mallarını Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne (TESUD) aktaran karar iptal edildi. Yargıtay bu kararı onaylarsa toplam değeri 30 milyon TL olarak hesaplanan mal varlığı astsubayların 17 Ekim 1984 yılında kurdukları yeni dernekleri Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’ne (TEMAD) iade edilecekti.

 

29 YIL SONRA DAVA 

75 bin üyesi bulunan ve emekli astsubay Ahmet Keser’in başkanı olduğu TEMAD ile 15 bin üyesi olan ve emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş’un başkanı olduğu TESUD’u karşı karşıya getiren sürecin başında 4 Mart 1984’te alınan bir karar yer alıyor. O gün derneğin lağvedilmesiyle Gaziantep şubesi dışındaki tüm mal varlığı subayların derneği TESUD’a geçmişti. Bu karar 29 yıl sonra yargıya taşındı.

 

Astsubaylar kararın iptali ve subaylara devredilen malların iadesi için geçtiğimiz yıl sonunda Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Dava dilekçesinde, subaylara devredilen taşınmazların tespiti ve astsubaylara geri verilmesi istendi. Subayların derneği TESUD ise talebin haksız olduğunu, davanın reddini talep etti.

 

Davaya konu mülklerden biri TESUD’un genel merkez binası

 

İKİNCİ CELSEDE KARAR

Mahkeme, TEMAD ile TESUD arasındaki davanın çözümü için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Prof. Ali Akyıldız geçtiğimiz temmuzda mahkemeye sunduğu raporda, TESUD’a devredilen malların iade edilmesinin gerektiği yönünde görüş bildirdi.

 

Mahkeme,davanın ikinci duruşmasını gerçekleştirdi. TESUD avukatı bilirkişi raporuna katılmadıklarını ifade ederek davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme tarafları dinledikten sonra kararını açıkladı. Kararda, TEMAD’ın talebi kabul edildi. 4 Mart 1984’te alınan ve malların TESUD’a devrini sağlayan genel kurul kararının 2. maddesi iptal edildi.

 

30 MİLYON LİRALIK GAYRİMENKUL

Davaya konu gayrimenkullerin değeri 30 milyon TL olarak hesaplanıyor. Subayların derneği TESUD’un halen genel merkez binası olarak kullandığı Ankara Kızılay’daki 6 katlı bina, İstanbul, Adana, Bursa, İzmir ve Bolu’daki bina ve daireleri kapsıyor. Kararla birlikte, astsubayların derneği TEMAD’ın geçen sürede alamadığı kira gelirlerinin de hesaplanıp ödenmesi söz konusu. Davanın açılması sonrası, mahkeme söz konusu gayrimenkullerin tapu kayıtlarına tedbir koymuştu.

 

SUBAYLAR KARARI TEMYİZ ETTİ 

Subayların derneği TESUD’un avukatı Yurdakan Yıldız ise, kararın hukuki olmadığını savunarak “Karar, hem zaman aşımı yönünden hem de iddialar itibari ile hukuki değil. Biz, kararı Yargıtay’a taşıyacağız. Eğer Yargıtay da, Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını onarsa, o zaman tapu iptal ve tescil davalarının açılması gerekir. Davaya konu 7 gayrimenkul bulunuyor. Anılan gayrimenkuller arasında TESUD’un genel merkez binası olarak kullandığı binanın olup olmadığına emin değilim” dedi.

BAKANLAR KURULU PAYLAŞTIRACAK 

TEMAD avukatı Mehmet Erkan Akkuş, mahkeme kararı ile TESUD’a aktarılan mallarda astsubayların da hak ve alacaklarının olduğunun ortaya çıktığına işaret ederek “30 yıl önceki işlemin mimarı dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren. Biz de, elimize somut bilgi ve belgeler geçince dava açmaya karar verdik. Mahkeme kısa sürede davayı karara bağladı. Karar Yargıtay’a da götürülürse sonuç değişmez kanaatindeyiz. Kararla birlikte, malların devri işlemi şuan hükümsüz kalmış oldu. Karar kesinleştiğinde, Bakanlar Kurulu, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı’ndan görüş alarak bir karar verecek. Bu karar, malların iadesi, kira gelirlerinin hesaplanması şeklinde olacak” dedi.

 

YARGITAY KARARINI VERDİ! 

 

Targıtay 18’inci Hukuk Dairesi TESUD’un temyiz talebini kabul ederek, Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararınının aksi yönde karar   karar veriyor ve TESUD davayı kazanıyor.  

 

Karar üzerine TEMAD’ın  hukukçuları, Yargıtay kararına itiraz ederek “KARAR DÜZELTME” talebinde bulunuyor. TEMAD’ın itirazının  halen Yatgıtay tarafından görüşülmekte olduğu ve  burada verilen kararın kesin olacağı gelen bilgiler arasında. 

 

EKİM 2014 AYINDA O KARAR TEMAD SEÇİMLERİNDE ETKİLİ OLMUŞTU!

 

TEMAD Genel Kurululnun yapıldığı Ekim 2014 ayında, bu karar, genel kurul öncesi açıklanmış, ulusal basında bir hayli yer bularak TEMAD seçimlerinin gidişattında önemli rol oynamıştı. O dönemde Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesinin kararını sosyal medya ve ulusal medyada ön plana çıkartan TEMAD yönetiminin Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin kararından sonra herhangi bir açıklama yapmaması ve sessizliğe bürünmesi dikkatlerden kaçmadı. 

 

 

TEMAD’IN TESUD’DAN SİTEDİĞİ GAYRIMENKULLER

1-Ankara Kızılay Selanik Caddesi’ndeki TESUD’un genel merkez binası,

2-Adana Reşat Bey’deki daire,

3-İstanbul Kadıköy Caferağa Mahallesi’nde iki daire,

4-İstanbul Beşiktaş Ortaköy’de TESUD Şişli Şubesi olarak kullanılan daire,

5-İstanbul Üsküdar TESUD Şubesi olarak kullanılan daire,

6-İstanbul Bakırköy Cevizlik Mahallesi’nde TESUD Şubesi olarak kullanılan daire,

7-İzmir Konak TESUD Şubesi olarak kullanılan büro,

8-Kocaeli /İzmit Kemalpaşa Mahallesi’ndeki TESUD Şubesi olarak kullanılan bina,

9-Bolu Aktaş Mahallesi’ndeki TESUD Şubesi olarak kullanılan 3 katlı bina.

 

İptal edilen o madde

Türkiye Muharipler Derneği’nin lağvedilmesine yol açan 1984’teki genel kurulunun 2. maddesinde şu ifadeler yer aldı: “Bu tarih (4 Mart 1984) itibari ile kasadaki tüm nakitler, gayrimenkullerinin tamamı ile tüm alacak ve borçların, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’ne devrine karar verilmiştir.”

 

PES24 ÖZEL HABER