Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
30°C
Hafif Yağmurlu
Paz 30°C
Pts 31°C
Sal 32°C
Çar 33°C

TUĞGENERAL : ‘SUR OPERASYONU NOBELLİK’

TUĞGENERAL : ‘SUR OPERASYONU NOBELLİK’
8 Mart 2016 22:21
113

Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü Diyarbakır Sur’daki operasyonlar için “Nobellik” dedi

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ertuğrul Gazi Özkürkçü, “Sur operasyonundaki duyarlılık Avrupa ülkelerinde gösterilseydi bu işi başarana Barış Ödülü verilirdi” dedi.

 

Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün bu sözleri tartışma yaratırken Sur’daki operasyonlarda hayatını kaybeden sadece güvenlik görevlilerinin sayısı resmi rakamlara göre en az 70 oldu.

 

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü, Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuştu.

 

“NOBEL VERİLİRDİ”

 

Operasyonların sürdüğü Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki son durumu anlatan Özkürkçü “Operasyonlarda gösterdiğimiz duyarlılıkla övünüyoruz. Bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD’deki yöntem uygulansaydı, operasyonlar 1 ay içerisinde tamamen bitmiş olurdu. Bu operasyonda gösterilen duyarlılığın aynısı bir Avrupa ülkesinde uygulansaydı bunu başaranlara Nobel Barış Ödülü verilirdi” dedi.

 

Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü, bir dönem Cumhurbaşkanına yaptığı   selamlama ile dikkat çekmişti. 

 

SADECE GÜVENLİK GÖREVLİLERİNDEN KAYIP EN AZ 70

 

Sosyal medyada Özkürkçü’nün “Nobel Barış Ödülü verilirdi” sözleri tepki çekerken operasyonların başladığı günden bu yana Sur’daki operasyonlarda hayatını kaybeden sadece güvenlik görevlilerinin sayısı resmi rakamlara göre en az 70 oldu. Operasyon aylardır halen tamamlanamazken, bu sayıya yaşanan çatışmalarda arada kalan sivillerin de eklendiği herkes tarafından kabul görüyor.

 

İŞTE  OYAZI:

 

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki operasyonları Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü ile görüştük.

“İlçe operasyonlarının uzaması, bizim hassasiyetimizden kaynaklanıyor Operasyonlarda gösterdiğimiz duyarlılıkla da övünüyoruz. Bu operasyonda gösterilen duyarlılığın aynısı bir Avrupa ülkesinde uygulansaydı herhalde bunu başaranlara Nobel Barış Ödülü verilirdi.

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde çatışma bölgesinden çıkarılan 45 kişinin yarısının terör örgütü üyesi olduğu tahmin ediliyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesin18 Aralık’tan bu yana yürütülen operasyonların uzamasını, örgüt lehine çevirmeye çalışırken, askeri makamlar ise hassasiyetleri nedeniyle operasyonun uzadığını, halkın terör örgütüne “sırtını dönmeye başladığını” belirttiler.

Genelkurmay Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Jandarma ve polis özel harekat timleriyle ortak yürüttüğü “Bayrak-12” operasyonundaki son durumu şöyle açıkladı:

“Teslim olun” anonsları

“Vatandaşın ev ve eklentilerini işgal eden, cadde ve sokakları kapatan, silahlı saldırıda bulunan bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, ilçe merkezinde açılan çukurları kapatmak, barikatlar ve engelleri kaldırmak, el yapımı patlayıcıları imha etmek maksadıyla operasyon sürüyor.

 

Operasyon bölgesinde farklı saatlerde ve her noktasından vatandaşın duyacağı şekilde, ses yayın cihazları ile vatandaşların zarar görmesini engellemek maksadıyla bölücü terör örgüt mensuplarının teslim olmaları yönündeki anonslara devam ediliyor. Yarın mahkemelerde karşımıza çıkarılır düşüncesiyle bunlar kayıt altına da alınıyor. Bazı yayın organlarında vatandaşların operasyon bölgesinden çıkamadıkları yönünde gerçeği yansıtmayan haberler de yayımlanıyor.

 

Yarısı terörist çıktı

Cizre’de de bu stratejiyi izleyen Terörist Örgüt, operasyonların hızını kendi lehlerine çevirmeyi başarmışlar; ama Güvenlik Kuvvetlerinin sivillere ve çocuklara yönelik gösterdiği hassasiyet daha sonra teröristlerin aleyhine dönüvermişti. Ne Cizre’de ne Silopi’de ne de şu anda Sur’da halktan beklediklerini bulamadılar. Halkımız teröriste sırtını döndü ve Güvenlik Kuvvetlerinin yanında yer aldı. Halkın, Sur’a yürümesi çağrıları da karşılık bulmadı.

 

Sur’da çocukları kalkan yapan teröristler o kadar köşeye sıkıştılar ki, kendi canlarının derdine düşüp, örgütü terk etmek isteyen teröristleri kontrol edemediler ve onların ellerinde bulundurdukları sivillerin de tahliyesine engel olamadılar. Son iki gün içinde tahliye olan 45 kişinin yarısından fazlası ilk değerlendirmelere göre terör örgütü mensubu. Yarısına yakını da sivil vatandaş ve çocuklardan oluşuyor.

 

Avrupa’da Nobel ödülü verilirdi

Vatandaşın emniyeti ve güvenlik güçlerinin zayiatının asgari seviyede tutulması için operasyonlar dikkatle ve titizlikle planlanıyor, icra ediliyor. Sokak sokak, bina bina ve hatta oda oda bölge taranarak teröristlerden temizleniyor. Bundan sonra ki bazı yerlerde yapılacak operasyonlarda da aynı prensiple hareket edilecek.

Operasyonlarda gösterdiğimiz duyarlılıkla da övünüyoruz. Bu operasyonda gösterilen duyarlılığın aynısı bir Avrupa ülkesinde uygulansaydı herhalde bunu başaranlara Nobel Barış Ödülü verilirdi.

 

Tamamen palavra

PKK’nın ‘Sur’da çok iyi direniyoruz’ açıklaması tamamen palavradır. Onlar iyi direndiği için bizim sivil halka ve çocuklara karşı olan hassasiyetimiz, insani yaklaşımımız, eğitimlerimizde bu konuya özellikle dikkat edişimizdir ve en önemlisi de köklerimizden aldığımız ahlakın yansımasıdır.

 

Aslında bu özen gösterilmeyip, bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD’deki usuller uygulanıp, ‘Kurunun yanında yaş da yanar’ mantığı ile hareket edilmiş olsaydı, şu an Sur’da devam eden operasyonlar belki de bir ay içerisinde tamamen bitmiş olurdu. Ama bu yapılmadı ve gelecekte de yapılmayacak. Masum vatandaşlarımız PKK teröristlerinin zulümden kurtuluncaya kadar operasyonlar kararlılıkla sürdürülecek.

 

Bu ilke namusumuzdur

Güvenlik kuvvetlerinin olmazsa olmazı ‘sivil halka zarar verilmemesidir.’ 15 günde bitirebileceğimiz bir operasyon gerekirse 45 günde biter ama siviller zarar görmez düsturuyla hareket etmekten vazgeçmeyiz.

 

Sur’da artık sona gelindi. miştir. Çağrımıza cevap veren ve fırsat bularak bu cehennemden kaçanlar dışında orada kalanlar en kısa sürede etkisiz hale getirilecek. Orada yaşayan masum vatandaşlarımızın içindeki analar bizim anamız, babalar bizim babamız, kardeşler bizim kardeşimiz, çocuklar da çocuklarımızdır. Bu ilke bizim namusumuzdur.”