DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 502,04
BIST 1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 25°C
Gök Gürültülü
Ankara
25°C
Gök Gürültülü
Pts 24°C
Sal 29°C
Çar 28°C
Per 29°C

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI EMRİ YAYINLADI!

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI EMRİ YAYINLADI!
07.12.2018
151
A+
A-

GÖREVDEKİ VE EMEKLİ JANDARMA PERSONELİ 1000 MERMİ ALABİLECEK! 

Jandarma Genel Komutanlığı çalışma başlattı. 

Jandarma Genel Komutanlığında görevliyken emekli  veya müstafi  subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar  yapılacak olan düzenleme ile şahsi tabancaları için, bedeli mukabilinde 1000 adet mermi alabilecek. 

Jandarma Genel Komutanlığınca yayınlanan emirde;  daha önce askerlik şubelerine müracaat ederek mermi ihtiyacını karşılayan emekli ve müstafi jandarma personeli , İçişleri Bakanlığı genelgesi gereği 1000 mermi talep ederken, Askerlik şubelerince  TSK personeline en fazla 200 mermi alım izni  verilmesi nedeniyle sorunlar yaşandığını, personelin mağdur olmaması için çalışma başlatıldığı açıklandı.

Jandarma Genel Komutanlığının başlattığı çalışmanın sonuçlandırılması durumunda, şahsi silah yönergesinde değişiklik yapılacak, emekli ve müstafi jandarma personeli,  bundan böyle bedeli mukabilinde mermi satın alma isteğini  İl Jandarma Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğüne müracaat ederek gerçekleştirecek.

Lojsitik Şube Müdürlüklüklerine gerekli yetkinin verilmesi için, JDYS üzerinden personel bilgilerinin istendiği ve uygulama emrinin ayrıca yayınlanacağı bildirildi. 

Çalışmanını tamamlanması ile birlikte, emekli jandarma personeli mermi ihtiyacı için bundan böyle askerlik şubesi yerine, İl Jandarma Komutanlıklarındaki Lojistik Şube Müdürlüklerine müracaat ederek yıllık olarak silah başına 1000 mermi alabilecek. 

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı TSK’dan ayrılarak İçişleri Bakanlığına bağlanmıştı. 
 

TSK PERSONELİNİN YILLIK FİŞEK İSTİHKAKI 50’DEN 200’E ÇIKARILMIŞTI

2016 yılında TSK personelinin 50 olan yıllık fişek istihkakı, şahsi silah yönergesinde yapılan değişiklikle 200’e çıkartılmıştı.

TSK da çalışan veya  emekli/müstafi askeri personel geçmişte şahsiz tabancaları için, bedeli mukabil olmak üzere en fazla 250 fişek alabiliyordu. Ancak Ergenekon, Balyoz vs. davalardan sonra yakalanan mühimmatların da etkisi ile TSK Şahsi silah yönergesinde değişiklik yapılarak, bu istihkak  50 fişek olarak değiştirilmişti. Köy muhtarlarının ve sivil vatandaşların yıllık 250 fişek aldığı bir ortamda, terörle mücadelede ve   silahla iç içe olan TSK personelinin ücretini ödemesine rağmen, en fazla  50 fişek alması sert eleştirilere neden olmaktaydı. 

Emekli ve muvazzaf personelin sert eleştirine neden olan ve artan terör olayları nedeni ile personelin can güvenliğini de olumsuz yönde etkileyen bu husus, 2015 yılı Temmuz ayında yapılan yönerge değişikliği ile giderildi ve şahsi tabancalar için bedeli mukabilinde fişek istihkakı 200 olarak yeniden düzenlendi.

Yani çalışan veya emekli olan TSK personeli, bedelini ödemek kaydı ile şahsi tabancaları için yılda 1 defa olmak üzere 200 fişek alabilecek.  Çalışan personel,  TSK Şahsi Silah Yönergesi gereği,  her yıl Aralık ayında Lojistik Şube Müdürlükleri aracılığıyla istihkak talebinde bulunabilecek. 

Temmuz 2015 tarihi itibariyle yeni haliyle yürürlüğe giren ve Ağustos 2015 ayında uygulamaya geçen TSK Şahsi Silah Yönergesi’ndeki yeni düzenleme ile, muvazzaf ve emekli/müstafi personele her yıl için bedeli mukabili tahsis ettirilen mermi miktarları 200 adede çıkartılmış oldu. 

 

TSK ŞAHSİ SİLAH YÖNERGESİ DEĞİŞİKLİĞİ : 
 

1. ŞAHSİ SİLAHLARA MERMİ TEMİNİ :
 
   a.  Kuvvet Komutanlıklarının şahsi silah envanterinde kayıtlı olan silahlar için ihtiyaç duyulan mermiler, personel tarafından MKE Kurumundan veya MKE Kurumunun yetkili Satış Bayilerinden ücreti mukabilinde karşılanır. Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara, şahsi silah envanterinde kayıtlı her bir şahsi silahı için, her yıl en çok 200 (iki yüz) adet mermi alma izni verilir.

   b.  Ana Ast Birlik Komutanlıklarınca mermi ihtiyacı olan muvazzaf Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar için toplu olarak; Mermi Tahsis Çizelgesi (EK-M) eksiksiz olarak 3 (üç) suret tanzim edilerek, EK-N’de belirtilen tarihlerde yazı ile veya görevlendirilecek mutemetlerin, ilgili Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına müracaatı sağlanır. Yapılan gerekli inceleme sonrasında, mermi satın alması uygun görülenlere ait çizelge onaylanarak, resmi yazı ekinde mutemetlere teslim edilir veya Birlik Komutanlıklarına yazı ile gönderilir. Mutemet tarafından mermiler bir defada toplu olarak  MKE Kurumu Genel Müdürlüğünden veya MKE Kurumunun yetkili Satış Bayilerinden satın alınmak suretiyle, hak sahiplerine imza karşılığı teslim edilir.

c.  Silah Taşıma ve bulundurma yetkisine haiz, emekli veya müstafi Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar, ruhsatlı her silah için 200 (iki yüz) adet olmak üzere mermi ihtiyaçlarını ikamet ettikleri yerin Askerlik Şube Başkanlıklarına bildirerek, alacakları izin belgesi ile mermi satış yetkisi verilen MKE Kurumu Satış Mağazalarından veya bu kurum mamullerini satan ruhsatlı bayilerden karşılayabilirler.

ç.  MKE Kurumundan satın alınan YERLİ-İTHAL marka silahlara 200 (iki yüz) adet mermi satın alma müsaadesi verildiği için, satın alınan bu silahlara o yıl içerisinde mermi tahsisi yapılmaz.

 

 

MERMİ İSTİHKAKI 200’DEN 1000’E ÇIKARILMIŞTI

Yıllık 200 mermi alma hakkı 1000’e çıkartıldı

Sivil vatandaşların yıllık 200 adet mermi satın alma hakkı 1000 mermiye çıkartıldı

Süleyman Soylu’nun 14 Mart 2018 tarihinde imzaladığı yazıya göre ihtiyaç sahiplerinin valiliklere yapacakları yazılı başvuru üzerine,taşıma veya bulundurma ruhsatlı,ya da kurum kuruluş veya işyeri demirbaşına kayıtlı silahlar için her yıl en fazla iki yüz adet mermi satın alma izni verilir.

Bu miktar İçişleri Bakanı tarafından 5 katına kadar arttırılabilir. Bu hüküm gereğince yukarda belirtilen tarih itibariyle yıllık 200 adet olan mermi istihkakı en fazla 1000 adede çıkarılmıştır.

 

 

  

 

 

Kaynak:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.