Dolar 32,1994
Euro 35,0213
Altın 2.505,01
BİST 10.739,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Az Bulutlu
Ankara
26°C
Az Bulutlu
Sal 28°C
Çar 26°C
Per 17°C
Cum 18°C

“HARP OKULUNDAYKEN BELLİYDİ”

“HARP OKULUNDAYKEN BELLİYDİ”
17 Nisan 2016 21:25
202

Avukat Muhammed Sarıkaya’nın dün yayınlanan yazısı, bir dönem, askerlerin, yaşadıklarına  tanıklık edercesine,  oldukça ilginç iddialarla dolu. 

 

İŞTE O YAZI! 

 

Bir zamanlar Silahlı Kuvvetlerden isimsiz kahramanlar çıkardı artık maalesef “isimsiz mağdurlar” çıkıyor. “İsimsiz mağdur” diyorum çünkü bir kere mağdur edildikten sonra isimleri bile anılmıyor. Son yıllarda birçok başarılı general, subay, astsubay çeşitli kumpas davalarıyla ordudan tasfiye edildiler.

 

Her ne kadar bu kumpas davaları teker teker beraat kararlarıyla sonuçlanmakta ise de Türk Silahlı Kuvvetlerinin şu anki ve gelecek yıllardaki komuta kademesi birilerinin isteği doğrultusunda şekillendirildi. Bu süreçte kumpas davalarını takip edenler tüm ayrıntıları bilirler. 

 

Kısaca kumpas davalarının işleyişini şöyle özetleyebiliriz; yıllar içerisinde devlet içerisinde yuvalanan cemaatçiler görevleri esnasında karşılaştıkları, kendilerinden olmayan, kendilerine zararı dokunmuş veya ilerde dokunabilecek kişilerin isimlerini bir havuza attılar.

 

Zamanı geldiğinde ülkenin çeşitli yerlerinde yargı ve emniyet içerisindeki hatta Silahlı Kuvvetler içerisindeki uzantılarını kullanarak bu havuzdaki isimleri isimsiz ihbar mektubu, isimsiz mailler, üretilmiş dijital veya yazılı belgeler gibi metotlarla açılan uygun bir kumpas davasına monte edip, ceza almalarını veya emeklilik, istifa, atılma gibi çeşitli yollarla tasfiye edilmelerini sağladılar. 

 

17 ÖĞRENCİ OKULDAN ATILDI

 

Başarılı askerlerin ordudan nasıl tasfiye edildiğine güzel bir örnek olarak size şimdiye kadar gündeme gelmeyen bir kumpas mağdurunu anlatacağım. 

 

Yıl 2002, Kara Harp Okulu, bir harbiyeli Musa Ünsal, 3.sınıfta kendi isteği ile çok istediği Jandarma Sınıfına ayrılmıştır.

 

Başına gelen bir olayla ileride ne kadar başarılı bir Jandarma Subayı olacağını belli etmiştir. Musa Ünsal, iki erkek harbiyeli öğrenciyi tesadüfen ahlaka aykırı bir vaziyette yakalar. Yakalamakla da kalmaz, kendilerine dostça yaklaşarak bir sohbet ortamı yaratır ve o tarihte henüz dersini bile almadığı sorgulama tekniklerini kullanıp suçlarını kendilerine gönüllü olarak itiraf ettirir.

 

Birkaç sene içerisinde subay olacak bir harbiyeliye böyle bir durumun yakışmadığını bilen Musa, olayı komutanlarına ilettiğinde kendisine inanmayacaklar ve bir harbiyeli bunu yapmaz diyeceklerdir. Ta ki Musa, yapılan suç itirafı ile ilgili delilleri komutanlarının önüne koyana kadar.

 

Kara Harp Okulunda ses getirecek böylesine önemli önemli bir olayın duyulmasının komuta kademesinin terfisine engel olabileceğinden midir bilinmez önce olayın üstünü örtmek isterler. Fakat bu ses kaydı karşısında mecburen soruşturma başlatırlar. Açılan soruşturma büyür neticesinde olayla ilgili 17 öğrenci okuldan atılır. Fakat nedense hiçbiri ahlaksızlıktan atılmamış, disiplinsizlik gibi basit bir gerekçe gösterilerek atılmış, olayın üstü örtülmüştür. 

 

ATILANLARDAN BİRİ PENSİLVANYA’DA

 

Gelelim bu olayın önemine. Yapılan bu soruşturmada okuldan atılan öğrencilerden biri şu an Pensilvanya’da Fethullah Gülen’in bilişim danışmanı olarak görev yapmaktadır.  

 

Yıl 2006, Musa Ünsal mezun olmuş Sakarya Akyazı Jandarma Karakol Komutanlığı görevindedir. Görevi boyunca sayısız takdir ve mükâfatlar alır, bölgesinde başarılı operasyonlara imza atar.

 

Bu başarılı operasyonlardan birinde, irticai faaliyetlerin yapıldığına dair aldığı bir duyum üzerine orman içerisinde, etrafı kameralarla gözetlenen bir yerde Türkiye’nin her yerinden gelen yaklaşık 300 öğrencinin içerisinde bulunduğu, öğrenci yurdu olarak gösterilen, ruhsatsız, izinsiz dört ayrı binaya baskın yapar. Kanunları uygulayarak öğrencileri ailelerine teslim eder, o tarihte aşırı sağ yapılanmada ismi Sakarya-Düzce sorumlusu olarak geçen yöneticileri Mustafa Deniz gözaltına alınır, fakat kısa süre sonra serbest bırakılır.

 

Bu olaydan sonra Akit Gazetesi “Allahsız Teğmen” başlığıyla karalamaya çalışır ve hedef gösterir Musa Ünsal’ı. Artık cemaatin açıkça hedefi haline gelmiştir.

 

2008 yılında Musa Ünsal’ın emrindeki jandarma personeli bir yol aramasında S.A. adında bir şahsın üzerinde ruhsatsız silah yakalar ve hakkında işlem yapar, şahıs bir süre gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakılır.

 

Bu olaydan altı ay kadar sonra savcı Agah Oktay Kamış, daha önceden de sabıkası kabarık olan bu şahsı çağırır ve gözaltında olduğu esnada jandarmanın silahını bozduğu yönünde ifade verdirir ya da önceden hazırlanan ifade imzalatılır.

 

Fakat S.A. ertesi gün yeniden savcılığa gelerek şikayetinin olmadığını, dün verdiği ifadenin doğru olmadığını değiştirmek istediğini söylerse de savcı Agah Oktay Kamış tarafından derdini mahkemede anlatması gerektiği nedeniyle geri çevrilir. Nitekim S.A. mahkemede de sözünün arkasında durur, ifadelerinde jandarmanın asla suçu olmadığını, silahının bozulmadığını, böyle bir olay yaşanmadığını, ifadesinin Savcı Agah Oktay Kamış’ın baskı ve yönlendirmesiyle yazıldığını defalarca beyan eder.

 

Davadaki her delil Musa Ünsal’ın lehine olmasına rağmen gerekli deliller toplanmadan, olayla ilgili tanıklar dinlenmeden “Resmi Belgede Sahtecilik ve Mühür Fekki Suçu”ndan 2010 yılında, 2 yıl 6 ay ceza alır. Musa Ünsal dosyayı temyiz eder. 

 

SAVCI CEMAATÇİ ÇIKTI

 

Bu soruşturmayı yapan savcı Agah Oktay Kamış, basında “Paralel Sürgünü” başlığıyla yer alan cemaate yakın olan hakim savcıların tabiri caizse sürüldüğü 2015 HSYK yaz kararnamesi ile Uzunköprü Başsavcılığından Bakırköy Adliyesine düz savcı olarak atanmıştır.

 

Kendisinden sözde şikayetçi olan S.A. daha sonra yine Sakarya’da yapılan bir operasyonda suç çetesine bilgi sızdırmakla suçlanan o zamanın İl Emniyet Müdürü olan Faruk Ünsal hakkında şikayetçi olarak kullanılmıştır.

 

Paralel yapı tarafından hedefe alınarak tutuklanan Faruk Ünsal bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmış, şu an Emniyet Genel Müdür Yardımcısı’dır. 

 

40 CEMAATÇİ ASKER AYİNDE

 

Yıl 2011, Musa Ünsal, İzmir Bergama’da görev yaptığı esnada bir vatandaştan aldığı bilgi ile İzmir ve civarı illerden 40 civarındaki askeri personelin eşleriyle birlikte hafta sonları üç gün boyunca sürekli olarak toplandığı, birlikte ayin benzeri tören yaptıkları, Fethullah Gülen’in kasetlerinin izlenip dinlenildiği, binbaşı rütbesindeki subayların uzman çavuşlara “abi” şeklinde hitap ettikleri iki apartman dairesini tespit eder.

 

Durumu o zamanki komutanına ayrıntılı şekilde rapor eder. Zaman içerisinde sunduğu raporun akıbetini sorduğunda “gerekli yerlere bildirildi sen artık bu işi kurcalama” şeklinde emirler alır bu komutanından. Bununla da kalmaz aynı komutanı tarafından görevinde çok başarılı olmasına rağmen ufak tefek birçok şeyden uyarı ve cezalar almaya başlar. 

 

Bu olayın da üzerinin örtülmesine o zamanlar anlam veremeyen Musa Ünsal, daha sonra terfi de alan bu komutanının şu sıralar TSK içerisindeki Paralel yapılanmada adı geçtiği için geçtiğimiz sene Silahlı Kuvvetlerden ayrıldığını öğrenince vaziyeti anlar.

 

AKIN İPEK’TEN RANDEVU TALEBİ

 

Yine o tarihlerde Bergama’da bulunan Koza Altın Tesislerine sürekli gelen Akın İpek, İlçe Jandarma Komutanı olan Musa Ünsal’la görüşmek için pek çok kez randevu talep eder. Fakat Musa, bu talepleri görevi itibariyle kendisinden menfaat temin edilmek isteneceğini bildiği için reddeder, kendisine gönderilen hediyeleri iade eder, emrindeki personelin de bu tarz menfaat sağlamaya yönelik girişimlere alet olmaması için uyarır, ikaz eder.

 

Sonradan öğrendiği bilgiler de bunu doğrulamaktadır. Cemaat evlerine yaptığı soruşturmanın üzerini örten komutanı, Akın İpek’le görüşmesi için kendisine şifahi emirlerde bulunsa da Musa Ünsal bunu kabul etmez. 

 

Bu olaylar üzerine Musa Ünsal’ın görev yeri teamüllere aykırı bir şekilde apar topar değiştirilir.

 

Artık şimşekleri üzerine iyice çekmiştir. 2008 yılında Cemaatin sözde yurtlarına yaptığı baskınlardan itibaren planlı olarak hedefe koyulduğu bir süreç devam etmektedir. Hakkında kumpas davalarında aşina olduğumuz şekilde isimsiz, yalan bilgi ve iftiralarla dolu birçok ihbar mektubu gelir. Bu ihbar mektupları nedeniyle yapılan idari soruşturmalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması nedeniyle herhangi bir yaptırımla karşılaşmaz.

 

Fakat 2012 yılında İzmir Askeri Casusluk Davası başlamıştır. Bu davada şüpheli olarak ifade verdiğinde hakkındaki suçlamaları görünce içerisinde bulunduğu planlı oyunu daha iyi anlar.

 

Üzerine yüklenen asılsız suçlamalar ne hikmetse kendisi hakkında gelen isimsiz ihbar mektupları ile neredeyse bire bir benzerlik göstermektedir. Bergama’da yaptığı ihbarla operasyonun başlamasını sağlayan vatandaşı fişlemekle suçlanmaktadır. Bu vatandaş daha sonra ifadesinde “Musa Üsteğmen böyle bir şey yapmaz, yapsa bile kendisinden şikayetçi değilim” diyecektir. 

 

HATANI SAKARYA’DA ARA

 

Musa Ünsal ifade verdikten sonra serbest bırakılırken soruşturmayı yürüten savcı Zafer Kılınç’a “serbest bırakılıyoruz ama suçumuz nedir ben anlayamadım” dediğinde şu cevabı alacaktır; “Sen tutuklanmadığına dua et ve hatanı da Sakarya’da ara hepiniz yargılanacaksınız hesap vereceksiniz elimde çok ciddi belgeler var şimdi çık git”.

 

Musa Ünsal daha sonra Zafer Kılınç’ın Sakarya’da kendisi ile aynı dönem görev yapan,  sözde yurtlara yapılan baskında sorumlu yöneticiyi sevk ettiği savcı olduğunu, Sakarya’da ceza almasıyla sonuçlanan davayı açan savcı Agah Oktay Kamış’ın yakın arkadaşı olduğunu fark eder.

 

 Savcı Kılınç Şubat 2016’da İzmir Askeri Casusluk Davasının soruşturma sürecinde usul ve yasaya aykırı işlem tesis ettiği gerekçesiyle görevden uzaklaştırılmıştır.

 

Musa Ünsal her ne kadar İzmir Askeri Casusluk Davasından diğer sanıklar gibi beraat etse de, 2014 yılında Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 2008 yılında cemaate yakın olması nedeniyle pasif göreve atanan bir savcı tarafından başlatılan tamamen usulsüz ve sahte delillerle yürütülen ve sonunda Musa Ünsal’ın ceza almasıyla sonuçlanan kararı onar. Karar kesinleştiğinde bu ceza nedeniyle Silahlı Kuvvetlerden ihraç edilir. 

 

DOSYA ANAYASA MAHKEMESİNDE

 

Sahte delillerle yapılan yargılama nedeniyle çok sevdiği mesleğinden ihraç edildikten sonra uğradığı haksızlığa karşı savaşını sürdürür Musa Ünsal. Ceza almasına gerekçe gösterilen S.A. kendisinden alındığı iddia edilen ifadenin doğru olmadığını, her ne kadar savcı Agah Oktay Kamış’a ve mahkemeye bunu ifade ettiyse de kendisini dinlemediklerini, Musa Ünsal’ın herhangi bir suçu olmadığını beyan ettiği dilekçeyi Yargıtaya gönderir.

 

Yargılanmanın yenilenmesini gerektirecek bu dilekçe ile mahkemeye başvurulmasına rağmen bu talep, savcının olumlu görüşüne rağmen mahkemece oy çokluğuyla reddedilir. 

 

Hakkında kasıtlı ve taraflı soruşturma yürüten, hukuka aykırı delil üreterek yargılanmasına neden olan savcılar Agah Oktay Kamış, Zafer Kılınç ve Hüseyin Alaybay hakkında HSYK’ya şikayette bulunur.

 

 Ceza aldığı dava nedeniyle Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru incelenmeyi beklemektedir.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…