Dolar 31,5286
Euro 34,2515
Altın 2.120,46
BİST 8.976,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 15°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
15°C
Hafif Yağmurlu
Sal 10°C
Çar 9°C
Per 9°C
Cum 8°C

“EYLEM PLANIMIZIN TAMAMI GERÇEKLEŞTİ!”

“EYLEM PLANIMIZIN TAMAMI GERÇEKLEŞTİ!”
8 Nisan 2016 12:40
107

 

Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet’in 2016 Yılı Eylem Planı toplantısında konuşuyor.

Davutoğlu, “Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100’ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım.”

Davutoğlu: Bugün itibariyle yüzde 100’ü gerçekleşti

Reform tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasında öne çıkan başlıklar:
 

“Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100’ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım.”

 

Vize muafiyeti için yapılana çalışmalar bazı vaatlerin gerçekleştirilmesini geciktirdi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde 64. Hükümet’in 2016 Yılı Eylem Planı toplantısında konuşuyor. Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

 

20 Aralık’ta milletin huzuruna çıkarak yol haritamızı açıkladık. Sadece yol haritamızı açıklamakla kalmadık. 3 ve 6 aylık hedeflerimizi açıkça paylaştık. bugün itibariyle hamdolsun. Gururla ifade ediyorum. Bugün itibarıyla hamdolsun, huzurunuzda gururla ifade ediyorum; 3 aylık vaatlerimizin ve seçim döneminde 81 vilayeti dolaşarak verdiğimiz vaatlerin yüzde 100’ünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım.

 

“Biz icraatlarımızla gece-gündüz meşgulken  bazıları hakaretle meşgul. Biz söz verip gereğini yaparken bazıları sadece ve  sadece haya ve edep duygularını çiğneyerek, muhataplarını hakaretle karşılayan  bir zihniyete sahip. Buradan bir kez daha hakareti siyaset üslubu zannedenleri  şiddetle lanetliyorum ve bir kez daha söylüyorum, söz vermek bize düşer,  verdikleri sözden kaçmak onlara düşer. Söz verip gereğini yapmak bize düşer,  yapmak, icra etmek, inşa etmek, ihya etmek bize düşer, tahrip etmek, yıkmak  onlara düşer. İcraat bize düşer, hakaret onlara düşer.”

 

Başbakan Davutoğlu, eş zamanlı olarak demokratik gelişme istikametinde  reformlar yapıldığını ve yine eş zamanlı olarak kamu düzeninin sağlandığını  belirterek, “Avrupa Birliği hedeflerimize yürüyoruz. Türkiye’nin yürüyüşünü  kimsenin ve hiçbir gücün durdurmasına izin vermedik, vermeyiz Allah’ın izniyle.  Türkiye, bütün negatif çabalara rağmen büyüme hedeflerinden, kalkınma  hedeflerinden, demokrasi ve hukuk devleti hedeflerinden geriye doğru tek bir adım  atmayacaktır” dedi.

 

“TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ”

 

Biz inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye’nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Türkiye ekonomisini daha da büyüteceğiz ve vatandaşımızın refah seviyesini daha da yükselteceğiz.

 

“6,4 MİLYAR TÜRK LİRASI FAZLA VERDİK, ELHAMDÜLİLLAH”

 

“Yılın ilk iki ayında mali disiplinden de taviz vermedik. Çok şüpheler beyan edenler oldu, ‘Bu vaatler gerçekleşirken bütçe yükü ne olacak, bütçe açığı artacak mı, nereye gidiyoruz, acaba bunların hesabı mı yapıldı diye, soru soranlar oldu. Bilsinler biz hesap etmeden yola çıkmayız. Söz verdiğimizi de yaparız, hesabımızı da her gün en son noktasına kadar takip ederiz. Merkezi yönetim bütçesinde Ocak-Şubat döneminde 6,6 milyar Türk Lirası fazla, faiz dışı dengede ise 16,4 milyar Türk Lirası fazla verdik, elhamdülillah, bütçemiz bereketlendi. Çünkü biz milletimizin duasıyla yola çıktık.”

 

KADINA KARŞI ŞİDDET SORUNU

 

“Kadına karşı şiddete ne kadar karşı çıktıysak hep beraber, kadına karşı hakarete de aynı ölçüde karşı çıkma konusunda birliğe, beraberliğe davet ediyorum. Kadına dönük hakaret, tahkir, bir tür şiddettir ve kadına uzanan elleri nasıl durduruyorsak, bu ellere nasıl gerektiği cezayı veriyorsak, kadına karşı uzanan dillere de aynı tepkiyi göstereceğiz.”

 

İŞTE REFORMLAR

 

İş gücü verimliliğini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, çıraklık eğitimini zorunlu eğitim kapsamına alıyoruz.

 

Çocuğu olanlara, çocuklar ilköğretim çağına gelene kadar kısmı çalışmayı getiriyoruz.

 

Mevsimlik tarım işçisi kadınların sosyal güvencelerini yaygınlaştırıyoruz.

 

Gençlerin iş gücüne katılması için, istihdam ve girişimciliği destekliyoruz. İlk kez işe girenlerin ücretlerini 1 yıl süreyle ücretini biz karşılıyor. 2016 yılında 200 bin gencin yararlanmasını bekliyoruz. Firmaların istihdam ettiği kişi sayısına bağlı olarak stajyerlere 130-260 lira arası destek veriyoruz.

 

Üniversite öğrencilerinin kısmı çalışmasındaki engelleri kaldırdık. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarına maddi destek veriyoruz.

 

Kendi işini krumak isteyenlere 50 bin TL’ye kadar karşılıksız destek veriyoruz. 837 işletmeye 7.8 milyon lira destek verdik. 3 yıl boyunca yüzde 75 kazanca kadar üç yıl boyunca muafiyet getirdik.

 

18 – 40 yaş aralığında çiftçilere 30 bin TL’ye kadar hibe desteği çalışmasını tamamladık.

 

Gençler projenizle gelin, destek olacağız.

 

İş gücü piyasamızı daha esnek hale getirmek için, kıdem tazminatına yönelik düzenlemeleri hazırlıyoruz.

 

Orta ve üst teknolojili yatırımı teşvik için adımlar atıyoruz. Hane halkı tasarrufu için konut hesabını başlatıyoruz. 15 bin TL’ye kadar destek vereceğiz.

 

ARGE ve tasarıma yönelik erken aşamaya yönelik 250 milyona varan destek için hazırlık yapıyoruz.

 

Vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik hazırladığımız eylem planını hayata geçiyoruz.

 

Darbe döneminden kalma köhne bu mevzuatı ortadan kaldırıyoruz. Darbeden kalan ne varsa ayaklarımızın altına alıyoruz.

 

Emeklilere yönelik çalışmalarımız oldu. Bağ-kur emeklisi olupta çalışmaya devam eden kesintiyi kaldırdık.

 

Esnafada müjedelerimiz oldu. 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı getirdik.

 

Seracılarımızı kalkındırmak için 100 bin liraya kadar destek sağladık sağlıyoruz.

 

Verimliliği, hakkaniyetli rekabeti artırmak için yaptığımız bu reformları hayati önemli bulduk, hayata geçirdik.

 

Söz verdiğimiz gibi 30 bin öğretmen ataması yaptık. Eğitime verdiğimiz destek ortadadır. Türkiye’de her iki öğretemenden birisi bizim dönemimiz de atanmıştır.

 

Ön lisans ve lisans öğrencilerimizin burslarını yüzde 21 artırdık.

 

YAPILACAK REFORMLAR

 

Yeni bir sağlık reformu üzerinde çalışıyoruz. Uyuşturucu eylem planındaki gerekli adımları atacağız.

 

Vize muafiyeti konusunda 72 gerekliliğin 43’ünü gerçekleştirdik. Haziran ayı sonu itibariyle vizesiz seyahatin mümkün olacağını söyledi.

 

Seçim meydanlarında en büyük vaadimiz. Yeni anayasaydı. Anayasa için bir yıllık bir süre vermiştik. CHP’nin olumsuz tutumu yüzünde anayasa vaadimizi gerçekleştiremedik.

 

Anayasa Vaadimizi öne aldık. Tüm kesimlerin ‘işte bu benim anayasam diyeceği sivil bir anayasa yapacağız.

 

Hedefimiz kısa bir gelecekte Türkiye’ye yeni bir anayasa kazandırmaktır