Dolar 32,8148
Euro 35,0974
Altın 2.495,38
BİST 10.743,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 31°C
Açık
Ankara
31°C
Açık
Cts 32°C
Paz 33°C
Pts 34°C
Sal 32°C

BAKIN VERGİLERİMİZ NEREYE GİDİYOR?

BAKIN VERGİLERİMİZ NEREYE GİDİYOR?
25 Nisan 2016 19:40
116

 

Vergilerimiz nereye gidiyor?

 

Türkiye dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinde yüzde 70’lik payıyla zirvede. Tüm vatandaşlar aynı oranda dolaylı vergi ödüyoruz, peki devlet bunu nereye harcıyor?

 

100 liralık vergimizin 22 lirası sosyal güvenliğe, 18 lirası ise eğitime aktarılıyor. 9.90 liramız faiz ödemelerine giderken polisin üstlendiği güvenlik hizmetlerine 5.22 lira, askeri savunmaya ise 4.87 lira harcanıyor.

 

TÜRKİYE dolaylı vergilerde dünyanın zirvesine oynuyor. Peki vatandaşların ödediği vergileri devlet nereye harcıyor?

 

2016 yılı bütçesine göre devlete ödediğimiz 100 liralık vergimizin aslan payı yani 22.03 lirası sosyal güvenlik harcamalarına ve sosyal yardımlara gidiyor.

 

İkincilik eğitimde, 100 liralık vergimizden devlet 17.84 lirayı eğitim harcamalarına aktarıyor. 9.90 liramız faiz ödemelerine giderken polisin üstlendiği güvenlik hizmetlerine 5.22 lira, askeri savunmaya ise 4.87 lira harcanıyor.

 

Hükümetler yapacakları harcamalar ile toplayacakları gelirleri, vergileri bütçe kanunları ile belirliyor. Yıl başlamadan önce bütçe kanunları TBMM’de çıkarılıyor. Böylece vatandaştan ne kadar vergi toplanacağı belirleniyor. Vergilerin ne kadar ödeneceği ise gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel iletişim vergisi gibi kanunlarla belirleniyor. 

 

EĞİTİMİN PAYI ARTTI

Bütçelerin en önemli gelir kalemini vatandaştan toplanan vergiler oluşturuyor. İşçisinden, işadamına, esnafından cep telefonu, buzdolabı alan vatandaşa kadar ödenen vergiler bütçe içinde toplanıyor. Vatandaşın ödediği vergilerin nereye harcandığı bütçenin detaylarında yer alıyor. Sosyal güvenlik ve sosyal yardımlara aktarılan 22.03 liranın yarısı sosyal güvenlik devlet primlerine gidiyor.

 

Hastalık ve malüllük yardımları da bu kalemde öne çıkıyor. Sosyal güvenliği olmayanların sağlık hizmetlerine de 100 liralık vergimizden 1 lira aktarılıyor. Eğitime ise vergilerimizden 17.84 lira gidiyor. Aslan payı okulöncesi eğitim hizmetlerinde. Türkiye’de oldukça düşük oranda olan okul öncesi eğitim için zaten hükümet büyük bir seferberlik yürütüyor. Eğitime vergilerimizden harcanan oranın her geçen yıl artması ise sevindirici haber. 100 liralık verginin 11.57 lirası kamu hizmetine ayrılıyor.

 

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de kamu hizmetlerinin içinde yer alıyor. Sağlık harcamalarımız için 100 liralık vergimizin 4.83 lirası aktarılıyor. Burada en yüksek pay hastanelere devletin ödediği miktar olarak öne çıkıyor.

 

FAİZE 9.90 LİRA 

Kamuoyunun en merak ettiği konuların başında gelen faizler için ise vatandaşın ödediği her 100 liranın 9.90 lirası harcanıyor. Ulaştırma hizmetleri için 4.38 lira bu harcamalarda ise aslan payı artık demiryolu ve karayollarında. Hızlı tren hatları ile duble yollar için vergilerimizden 4.38 lira gidiyor.

 

Din hizmetleri için 1.13 lira kültür hizmetleri için ise 48 kuruş aktarılıyor. Mahkemelere 1.16 lira, tarıma ki burada öne çıkan kalem destekler 3.97 lira harcama yapılıyor.

 

Ödenen vergilerden en az pay ise 24 kuruş ile uluslararası yardıma ayrılıyor.

 

 

Amerika’da durum nasıl?

ABD’nin en büyük harcamasını sağlık harcamaları oluşturuyor. ABD’lilerin ödediği 100 dolarlık verginin 28.7 doları sağlık harcaması için kullanılıyor.

 

ABD’de ikinci önemli harcama ise 25.4 dolarla Pentagon ve askeri harcamalara gidiyor.

 

100 doların 13.7 doları iç borç faizleri için harcanırken, 8 dolar işsizlik ve işgücü için kullanılıyor. 5.9 doların gazilere yardım olarak kullanıldığı ABD’de, tarım ve gıdanın payı 4.6 dolar.

 

Vergi nedir?

Devletin hizmetleri yerine getirmek için yurttaşlardan herkesin geliri ölçüsünde topladığı para. Gelir üzerinden toplanan vergiler yani doğrudan vergiler ile akaryakıt, buzdolabı, cep telefonu, elektrik, doğalgaz gibi mallar alınırken ya da tüketilirken ödenen dolaylı vergiler bulunuyor. Dolaylı vergiler bütün vatandaşlar için aynı oranda uygulanıyor. Türkiye’de dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki paya yüzde 70’yi buluyor.