Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 17°C
Az Bulutlu
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Paz 19°C
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 24°C

ASTSUBAYLAR İÇİN İKİ YASA TEKLİFİ BİRDEN!

ASTSUBAYLAR İÇİN İKİ YASA TEKLİFİ BİRDEN!
22 Şubat 2016 21:24
383

Ankara Milletvekili Levent GÖK’ten iki ayrı yasa teklifi verildi. 

 

İLK TEKLİF: BAŞLANGIÇ DERECELERİ (9/2)

 

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “ 926 sayılı Kanunun 137 inci maddesindeki (EK:28/05/2003-4861/9 md.) düzenleme ile Astsubay meslek yüksek okulu mezunları ve kendi nam ve hesabına fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okulunu bitirerek temel askerlik eğitiminde başarılı olup Astsubay Çavuşluğa nasbedilenler, Ek VIII/A sayılı cetvele göre 9 uncu derecenin birinci kademesinden göreve başlamaktadırlar. Yapılan yasa teklifi ile astsubayların dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve başlatılması hedeflenmektedir. 

 

Bunlar görevde oldukları süre içerisinde lisans tamamlama eğitimi yaptıkları veya en az dört yıl ve daha fazla süreli bir fakülte veya yüksekokulu bitirdikleri takdirde, mezun olduklarına dair resmi belgeyi ibraz edip müracaatını yaptığı tarihteki derece ve kademelerine iki kademe ilave edilerek intibakları yapılmakta olup, birden fazla fakülte veya yüksek okul öğrenimi yapsalar dahi dikkate alınmamaktadır.

 

Başlangıçta alacakları bir kademe ile askerliğin ağır yükünü taşıyan Astsubayların durumlarının bir nebze iyileştirilmesi amaçlanmıştır” gerekçesini sunmak suretiyle 4 Şubat 2016 günü TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Ankara Milletvekili Levent GÖK’ün sunmuş olduğu Kanun Teklifine göre; 

 

 

BİNBAŞI VE BAŞÇAVUŞLARA MAKAM TAZMİNATI!

 

Ankara milletvekili Levent GÖK’ün verdiği diğer bir teklifte ise;  TSK’da Binbaşılar ile Kıdemli Başçavuşlara da makam tazminatı verilmesi ve Astsubay Emeklileri arasındaki maaş farkının giderilmesi” amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifidir.

Binbaşı ve Başçavuşlara da Makam Tazminatı Verilmesi Kanun Teklifi Komisyona Geldi!

 

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “ TSK’da Binbaşılar ile Kıdemli Başçavuşlara da makam tazminatı verilmesi ve Astsubay Emeklileri arasındaki maaş farkının giderilmesi” amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Astsubaylara makam tazminatı verilmesi içeren yasa tasarısının metni.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli olan Subay ve Astsubayların emekli maaşlarında son dönemlerde reel olarak ciddi kayıplar meydana gelmiş, bu nedenle emekli subay ve astsubayların büyük bir kısmı ekonomik sıkıntıya girerken, yasam standartları düşmüştür.

 

Öte yandan zaman içerisinde bazı kamu görevlilerinin çalışan ve emeklilerine birçok kez yapılan maaş iyileştirmeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yapılmamamış, bu da onların aleyhine bir durum yaratmıştır.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde özellikle, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olmuş bulunan veya halen görevli olan Binbaşılar ile ortaokul, lise veya dengi okullardan mezun olmuş olan Kademeli Kıdemli Başçavuşlar, Kıdemli Başçavuşlar ve Astsubaylar emeklileri maddi sıkıntı çekenlerin en başında yer almaktadır.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve emeklileri arasındaki maaş dengesinin yeniden oluşturulması gerekmektedir. O nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Sosyal Güvenlikle ilgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Temsil Tazminatı Ödenmesi Hakkındaki Kanunda değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu düzenleme ile yüzbinleri çok yakından ilgilendiren mağduriyet de ortadan kalkacaktır.

 

Teklif ile Türk Silahlı Kuvvetleri Personelinden binbaşılar ile Kıdemli Başçavuşlara da makam tazminatı verilmesi ve Astsubay Emeklileri arasındaki maaş farkının giderilmesi öngörülmektedir” gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. TBMM’ye sunulan Kanun Teklifinin metni ise şu şekildedir;

 

 

ASTSUBAYLARA GÖREV TAZMİNATI (Okumak için Tıklayınız…)