Dolar 28,9130
Euro 31,2193
Altın 1.885,20
BİST 7.978,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 9°C
Yağmurlu
Ankara
9°C
Yağmurlu
Cum 8°C
Cts 8°C
Paz 8°C
Pts 7°C

ALBAYLARA KADRO BULUNAMAYINCA…

ALBAYLARA KADRO BULUNAMAYINCA…
8 Şubat 2016 21:53
164

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) albay rütbesinde meydana gelen yığılmanın önüne geçilmesi için çözüm aranıyor. TSK bünyesinde, subay personelinin yüzde 16’sını oluşturan 6 bin 102 albay görev yapıyor. TSK için ideal oranın “yüzde 8” olduğu değerlendiriliyor.

 

TBMM’de geçen ay kabul edilen yasayla subaylıkta 28, 29 ve 30. hizmet yıllarını dolduran albaylara erken emeklilik teşviki getirildi. Yüksek Askeri Şüra’nın da onay vermesiyle erken emekli olacak bin 75 albaya, 19 bin TL ile 57 bin TL arasında ilave ikramiye ödenecek.

 

Ancak, bu yıl yaklaşık 800 yarbay albaylığa terfi edeceği için kapsama giren albayların tamamı erken edilse bile rakam öngörülen düzeye düşmeyecek. Albaylıktaki yığılma 1985-90 tarihleri arasında harp okullarına fazla öğrenci alınmasından kaynaklanıyor.

 

SINAV SİSTEMİ

 

Generallik öncesindeki en yüksek subay rütbesine sahip olan albaylar diğer subaylara kıyasla önemli özlük haklarına sahip. Albaylıktaki yığılmanın önlenebilmesi amacıyla albaylığa terfi için “yabancı dil sınavını geçme” şartının gündemde olduğu öğrenildi. Düzenlemenin, Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor. Zira kuvvet komutanlıklarının atama planlamalarını mart ayı başı itibarıyla tamamlaması gerekiyor. Düzenlemenin marta yetişmemesi halinde, bu yıl terfi sırası gelen yarbayları kapsamayacak.

 

KAPSAMLI OLACAK

 

TSK’da başta albay olmak üzere kadrolarla ve kuvvet yapılanmasıyla ilgili geniş kapsamlı “reform”un ise 2017 yılı Yüksek Askeri Şüra’sında yapılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

 

ALBAYLARA ERKEN EMEKLİLİK PİYANGOSU

 

ALBAY sayısı toplam askeri personel sayısının yüzde 16’sına ulaşınca, hükümetten emeklilik teşviki geldi.

 

Torba yasada yer alan düzenlemeye göre, 30’uncu hizmet süresini tamamlayacak albaya, emekliye ayrılması halinde 19 bin TL, 29’uncu hizmet süresini tamamlayacak albaya 38 bin TL, 28’inci hizmet süresini tamamlayacak albaya ise 57 bin TL ikramiye ödenecek. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’daki ‘Albayların fazla emeklilik ikramiyesi ödenerek emekliye sevk edilmesiyle’ ilgili madde üzerindeki soruları yanıtladı.

 

Yılmaz, yapılan düzenlemeyle, kadrosuzluktan emekliye hak kazanmış albaylara, istekleri halinde bir defaya mahsus olmak üzere ek emeklilik ikramiyesi ödenerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılma imkanı getirildiğini söyledi.

 

YÜZDE 16’SI ALBAY

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde halen 6 bin 102 albayın görev yaptığını belirten Yılmaz, bu sayının toplam personel sayısının yüzde 16’sına tekabül ettiğini bildirdi. Yılmaz, şunları kaydetti: “İdeal oran yüzde 8’dir. Fransa’da yüzde 7, ABD’de yüzde 6’ya yakın, İngiltere’de yüzde 4. Bu düzenlemeden bütün albaylar yararlanırsa, bin 75 personel yararlanmış olacak. Bu albaylardan 1986 girişli olanlar 308 kişi, 1987 girişli olanlar 346 kişi, 1988 girişli olanlar da 421kişi. Bu albayların Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki sayıları, giriş yılına göre 27 ve 29, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki sayıları ise 28, 24 ve 55. Gerek birliklerin birleştirilmesi gerek Silahlı Kuvvetler’deki reform gerçekleştiğinde, albay sayılarını ideal sayıya düşüreceğiz. Bunun üzerindeki çalışma devam ediyor. 2017’deki Yüksek Askeri Şura’da bununla ilgili karar alınacak.”

 

Harp okullarına fazla öğrenci alındı

 

BAKAN Yılmaz, milletvekillerinin, “neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna” ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi: “1985-1990’larda harp okullarına daha çok öğrenci alınması bu dönemde yığılmaya neden oldu. Eskiden her yüksek lisans için bir ilave kıdem veriliyordu, bu da yığılma yaptı. En son Yüksek Askeri Şura’da (kış şurası), ‘Yasal düzenlemeyle emeklilik özendirilirse uygun olur’ kararı alındı. YAŞ’ta karar alınarak resen emekli etme imkanı vardı ancak kurumsal vefa kapsamında bu yöntemin uygun olacağı düşünüldü.”