Dolar 28,9105
Euro 31,7323
Altın 1.899,73
BİST 8.009,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 13°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
13°C
Hafif Yağmurlu
Per 16°C
Cum 16°C
Cts 14°C
Paz 14°C

ASTSUBAYLARIN 62 YILLIK TAZMİNAT HÜSRANI!

ASTSUBAYLARIN 62 YILLIK TAZMİNAT HÜSRANI!
7 Nisan 2023 11:40
14.846

Yıl 2017

Aylardan Aralık.

15 Temmuz Hain Darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçmiş, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’nin genel kurulu yapıldı ve eski Başkan Ahmet KESER ve yönetimi seçimi büyük bir farkla kaybederek, görevi Hamza DÜRGEN ve ekibine devretti.

Hamza DÜRGEN ve ekibi TEMAD’ı devraldığında;  yaklaşık 3 Trilyon (eski parayla) bitirilmiş, kasada yaklaşık  sadece  1250 Lira  bırakılmış, 84 bin 986 lira  borç bırakılmış, 2017 Genel Kurulu için toplamda 211 bin 976 Lira harcama yapılmış, üstelik bir haftalık devir teslim sürecinde  92 bin 500 lira eski heyet tarafından harcanmış bir TEMAD devralınmıştı.

TEMAD DEVİR TESLİM DURUMU’NU BURAYA TIKLAYARAK TEMAD SİTESİNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

Ancak seçimin kazanılmasına rağmen bu kez KESER ve ekibi, TEMAD’a kayyım atanması için 3-4 dava açmış, KESER kendisinin açtığı kayyım davasına üyelerce tepki gösterilmesi üzerine, kayyım davasının ‘şehven’ açıldığını açıklamak zorunda kalmış ve davasını geri çekmişti.

Gelen icra ihbarına istinaden TEMAD yönetimde olanlar kendi ceplerinden 10’ar bin lira para toplayarak ve bir TEMAD şubesinden 60 bin lira borç alarak icra olayının durdurdu. Yani TEMAD Genel Merkezi o kadar batık durumdaydı ki kendi şubesinden borç almıştı.

Bunlarla uğraşırken Anayasa Mahkemesinden gelen tebliğ artık işin tuzu biberi olmuştu. Astsubayların her hakkı alınmış, hiç bir sorunu kalmamış gibi Ahmet KESER tarafından TEMAD Başkanının 3 dönemden fazla ve ömür boyu seçilebilmesini sağlayacak Tüzük değişikliğinin onaylanmaması nedeniyle konu Anayasa Mahkemesine kadar götürülmüştü. Bunun uygun olmayacağını bilen Hamza DÜRGEN ve yönetimi yapılan itirazı geri çekerek konuyu gündem düşürmüş ve eskiden olduğu gibi bir kişinin en fazla 3 kez başkan seçilmesinin devamına karar vermişti. 

Yapılan ve tüm diğer eylem türlerinin önünü tıkayan ‘Ölüm Orucu’ eylemi ile intibaklar dışında bir sonuç elde edilememesiyle astsubaylar çaresizlik ve çözümsüzlük içinde beklemekteydi. TEMAD Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığınca kabul görmüyor, eski başkan Ahmet KESER’in seçim sürecinde hükümet ve İçişleri Bakanına yönelik sert sözleri nedeniyle hükümet ile de ipler koparılmıştı. Kısacası tüm köprüler yıkılmıştı.

O dönemde KESER yönetimi çatışma kültürü ile hak arama mücadelesi yapmış, boy boy televizyonlara çıkmış, olağanüstü maddi bir güç elde edilmişti, ancak yapılan onca desteğe rağmen paralar suyunu çekmiş üstelik intibaklar dışında gerçek anlamda hiç bir hak da alınamamıştı.

Bu yetmezmiş gibi TEMAD’ın meşhur kooperatif dosyası, emlak arsa işleri, TEMAD resmi internet  sitesi ise Ankara Emlakçılar Odasının sitesi gibi olmuştu. TEMAD’ın sitesinde boy boy kooperatif, emlak, arsa ilanları yer almaktaydı. 

2017 Genel Kurulunda KESER ve ekibinin Genel Kurulda vakıf kurmak için aldığı gündem maddesi delegelerce reddedilmişti ki, TEMAD seçimlerini kaybeden KESER ve ekibi, bu hususun TEMAD Genel Kurulunda reddedilmesine rağmen devir teslim için geçen bir haftalık sürede, seçimi kaybetmesine rağmen Yönetim Kurulu Kararıyla TEMAD Vakfının kurulmasını onaylamıştı. TEMAD Vakfı halen TEMAD ile ilgili hiç bir faaliyeti olmamasına rağmen faaliyetlerine devam etmekte olup konu TEMAD tarafından yargıya taşınmıştır.

HAMZA DÜRGEN VE EKİBİ GÖREVE GELİYOR

Hamza DÜRGEN ve ekibi göreve gelince ilk önce borç batağından kurtulmak için girişimlerde bulundu ve kamuoyuna açılan yüzümüz olan TEMAD sitesini, emlakçı sitesi yerine tekrar normal haline getirdi.

İhraç edilen tüm üyelerin ihraçları kaldırıldı, Ankara’da bir toplantı yapılarak küskünler bir araya getirildi ve yeniden birlik mesajı verildi.

Daha sonra askeri otoriteyle ast makamlardan başlayarak görüşmeye, yıkılan köprüleri onarma çalıştı. Bir süre sonra kendilerini tanıtıp askeri ve siyasi otoritenin en üst makamlarıyla, Cumhurbaşkanıyla, Milli savunma Bakanıyla, muhalefet liderleriyle, Genel Kurmay Başkanıyla ve diğer sivil ve askeri bürokrasiyle görüşmeye başladı. Görüşmelerin ana gündem maddesi , 9/2 Başlangıç derecesi ve Tazminatlardı.

 

DÜRGEN ve ekibi uzlaşı kültürüyle hak almaya çalışırken ve bu görüşmeler sürerken araya pandemi girdi.

İlk 3 yıllık dönemde kendilerini tanıtmaya ve diyalog kapısını açmaya çalışan DÜRGEN ve ekibi bu stratejilerinde başarılı olmuş ve görüşmeler yeniden başlamıştı.

DÜRGEN YÖNETİMİNİN 2. DÖNEMİ

2021 Yılının sonlarında tekrar seçimi kazanarak güven tazeleyen Hamza DÜRGEN ve ekibi, 2023 seçimleri öncesi başta 9/2 Başlangıç Derecesi olmak üzere Tazminat ve diğer konularda hak almak üzere harekete geçti.

 

Bu konuda Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, hükümet ve AKP olmak üzere, CHP lideri Kemal KILIÇDAROĞLU ve İyi Parti lideri Meral AKŞENER ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde Astsubayların özlük haklarını içeren dosyalar kendilerine takdim edildi.

 

 

İKTİDAR VE MUHALEFET GÖRÜŞMESİ İLK SONUCUNU VERDİ

TEMAD tarafından iktidar ve muhalefetle yapılan görüşmede, astsubayların onur meselesi olarak adlandırdığı Başlangıç Derecesi konusu 2022 yılı içinde çözüldü. Başlangıç Derecesinin düzeltilmesiyle binlerce astsubay bir üst derece veya kademeye geçerek maaşlarında artış oldu. Özellikle 2. Dereceye düşen astsubaylara 3600 ek gösterge verildi ve maaşlarında 1700 TL. civarında artış sağlandı. Yine 3600 ek gösterge alamayan ve sadece polisler için tasarlanan 1200 liralık ek ödeme teklifine emekli astsubaylar da dahil edilerek 1200 liralık ek ödeme yapılması sağlandı. 1. Dereceye düşen ve halen 1. derecede olan astsubaylara ise her ne kadar içi doldurulmamış olsa da 4200 ek gösterge alındı.

 

 

SIRA TAZMİNATLARDA

2022 Yılı ortalarında Başlangıç Derecesi sorununu çözen DÜRGEN ve ekibi bu kez hedefe tazminatları koydu ve özellikle iktidarla görüşerek astsubayların tazminat hakkını alması için uğraş verdi. Bu amaçla tüm şubelere dosya hazırlanarak verildi ve şubeyi ziyarete gelen her siyasi kişiye bu dosyaların verilmesi konuların izah edilmesi istendi.
Seçimlerin yaklaşması ile birlikte Başka Cumhurbaşkanı ile 8-9 kez görüşen DÜRGEN ve ekibi, Tazminat çalışmasına hız verdi ve içinde üstçavuşlarında olduğu tazminat teklifini hazırlayarak  Milli Savunma Bakanlığına gönderdi.

DEPREM TÜM PLANLARI ALT ÜST ETTİ

TEMAD tarafından gönderilen tazminat teklifinin sosyal medya üzerinden de desteklenmesi amacıyla Ocak 2023 ayından itibaren twitter üzerinden organize sosyal medya çalışması başlatıldı. Her şey yolunda adım adım giderken bu kez de 11 ilimizi kapsayan büyük deprem felaketi yaşandı. Yaklaşık 50 Bin vatandaşımızın hayatını kaybettiği felaket sonrası, TEMAD her sorumlu sivil toplum örgütü gibi önce AFAD’a bağış kampanyası  başlattı.

Daha sonra ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına üyelerinden aldığı destekle yaklaşık 670 Bin lira bağışta bulundu. TEMAD bu ve buna benzer sosyal sorumluluk faaliyetlerinin devamında depremin vurduğu Antakya’da aşevini devralarak günlük yaklaşık 5 bin kişiye yemek verdi. Yine Adıyaman İlimizde bir köye 25 çadır kurarak oradaki köylülerimize destek oldu.

Ve son olarak devam eden 1000 kolilik yardım kampanyasını başlattı. Kısacası TEMAD sosyal sorumluluk kapsamında üzerine düşeni fazlasıyla yaptı diyebiliriz.
Bu arada TEMAD’ın Tazminat Teklifini alan MSB, konu üzerinde çalışma yaparak hazırladığı kanun teklifini hükümete iletti. Artık 62 yıldır tazminat bekleyen astsubayların sorunlarının çözülmesine ramak kalmıştı.

 

Twitter’daki sohbet odalarında binlerce astsubay toplanıyor, sayıları yüzbinleri geçen twitler atıyor, Genel Başkan Hamza DÜRGEN sohbet odalarında günlük bilgilendirmeler yapıyordu. Kısacası astsubaylar sosyal medyaya el koymuştu. İktidar olsun muhalefet olsun tüm mecliste grubu bulana parti liderleri etiketlenerek neredeyse üç ay içinde 2 milyara yakın twit atılmıştı.

DÜRGEN, deprem sonrasında da tazminat konusunda açıklamalar yapıyor ve ‘herhangi bir sorun ve sıkıntının olmadığını’ sık sık dile getiriyordu.

Bu arada eleştiriler gelmeye başlamış, bir kısım emekli astsubay tarafından; tazminata ilişkin görüşmelerde muhalefetinde yer almasını istemiş, muhalefetle de yeterince görüşülmediğini dile getirmekteydi.

Yine maalesef bir kısım emekli astsubay tarafından ‘Neden Hamza DÜRGEN’in hesabını takip ediyoruz, milletvekili mi olacak?’ gibi sorularda gelmeye devam ediyordu. Hamza DÜRGEN, canlı yayınlarda görevinin başında olduğunu açıkça belirtti ve takip gerekçesini açıkladı.

Bir gece  twitter sohbet odasında konu hakkında konuşmak isteyen, CHP İzmir Milletvekili Murat BAKAN’a söz verilmemesi  tepkilere neden oldu. Ancak konu iç iletişim yolları ile görüşülerek tatlıya bağlandı ve Murat BAKAN bizzat yönettiğim sohbet odalarına biri gündüz, diğerleri de akşam olmak üzere toplamda 3 kez gelerek açıklamalarda bulundu.

 

 

Bu arada Murat BAKAN’dan ‘muhalefetin itici güç olduğunu, Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU’nun astsubaylarla ilgili bir twit atmasını’ hem özel görüşmelerimizde hem de sohbet odasında binlerce astsubayın huzurunda dile getirdim. Ancak seçim yoğunluğu gerekçesiyle son güne kadar beklenen twit maalesef gelmedi. Ancak şunu da belirtmem gerekir ki; astsubay evladı, TEMAD üyesi Sn. Murat BAKAN her daim astsubayların yanında oldu ve gerçekten elinden geleni yaptı. Bu konularda Murat BAKAN’ın hakkı asla ödenemez. Keşke Murat BAKAN gibi birkaç milletvekilimiz daha olsa.

GECE YARISI SOSYAL MEDYAYA BOMBA DÜŞTÜ

Tüm bunlar yaşanırken seçim tarihi açıklanmış ve siyaset ısınmaya başlamıştı.

Yine bir gece twitter sohbet odasında DÜRGEN’in konuşmasına 5 dakika kala, merakla beklenen tazminat yasa tasarısı yarım yamalak da olsa sosyal medyaya kimliği bilinmeyen kişilerce sızdırılmıştı. Tasarı adeta bomba gibi sosyal medyaya düştü.

Söz konusu tasarıda, TEMAD kendi teklifinde 10.000 katsayı isterken, katsayılar 3500’lere düşürülmüş, üstçavuş ve kıdemli üstçavuşlar tasarıdan çıkarılmış ve yerine binbaşılar ve kıdemli binbaşılar eklenmişti.

Uzman çavuşlar kadro beklerken, meslekten atılmalarını kolaylaştıracak çok ağır hükümler içeren maddeler ayrıntıları ile tasarıya eklenmişti.

Haliyle tepkiler çığ gibi büyümeye başlamış ve sanki TEMAD bunu teklif etmiş gibi, TEMAD ve emekli astsubaylar üzerinde önemli bir algı operasyonu ve psikolojik harekat yapılmıştı. Ortalık curcuna olmuştu ve maalesef bin bir güçlükle sağlanan astsubay birliği yine dağılmak üzereydi.

Şokun atlatılmasıyla birlikte Hamza DÜRGEN, sohbet odalarında herhangi bir sıkıntının olmadığı yönünde açıklamalarda bulunmaya devam ediyor, birlik mesajları veriyordu.

ASTSUBAYLARIN TAZMİNAT HÜSRANI

Ancak süre hızla azalırken sızdırılan tasarı bir türlü komisyona gelmiyordu ve sürekli öteleniyordu. Bu da tepkilere neden oluyor, hükümetin istediği kanunu bir gecede çıkarabileceği biliniyordu.

Sonuç olarak vakit darlığından görüşmelerin yetişemeyeceği bahanesiyle tasarı seçim sonrasına bırakıldı.

TEMAD’ın da son dakikalarda yaptığı tüm ataklara rağmen tazminat tasarısı yine bir başka bahara kalmıştı. Tam da bu sırada KILIÇDAROĞLU’ndan beklenen twit geldi ama iş işten geçmişti.

KILIÇDAROĞLU astsubaylara tazminat kanunun geçmeyeceği anlaşılınca  twit atmıştı. Aynı şekilde  emekli astsubay ve Kayseri Milletvekili Dursun ATAŞ ise KILIÇDAROĞLU’ndan bir gün sonra aşağıdaki twiti attı.

Astsubayların tazminat talepleri konusunda ilk kez gerçekten gündeme alındı ve ciddi bir yol kat edildi. 62 yıldır astsubaylara çok görülen tazminat artık sivil, asker, siyasetçi herkese duyuruldu  ve Türkiye tarihinde ilk kez astsubaylar için Milli Savunma Bakanlığınca ve iktidarca bir kanun teklifi hazırlandı. Bundan sonra hiç bir siyasetçi ‘Ben astsubayların Tazminat Talebini görmedim, duymadım’ diyemez.

TEMAD Başkanı Hamza DÜRGEN ve Yönetim Kurulu astsubaylarla tek yürek olup gerçekten elinden gelenin fazlasını yaptı. Stratejileri, yöntemleri eleştirilebilir ama ilk kez bir TEMAD Başkanı astsubaylar adına ciddi ciddi yüklendi ve sonuç alamasa da tazminatların alınması yolunda önemli bir mesafe kaydetti.

Belki Astsubayların tazminat talebi başka bahara kaldı ama birlik içinde hareket ederek ben bunu bir gün mutlaka başaracağımızı ve söke söke alacağımıza inanıyorum. Asla haklarımız konusunda mücadeleden vazgeçmemeliyiz.

Ayrıca maalesef astsubayların tazminat talebi gerçekleşmediği gibi  uzman jandarmaların ‘Sınıf okullarında geçen geçen sürelerin hizmetten sayılması’ ve uzman çavuşların ‘kadro talebi de’ başka bir bahara kaldı.

 

Sonuç olarak astsubayların 62 yıldır beklediği tazminat bir kez daha tarihin tozlu sayfalarının arasında yerini almış, astsubaylar yine yalnız bırakılmıştı.

Ve kandırılanlar, kandırıla kandırıla kandırmayı öğrenmişti artık…

Saygılarımla

Dede Ersel AKSU

07 Nisan 2023

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  1. Erdal YAZICI dedi ki:

    Dede Ersel tüm gayretleriniz için emeği geçen herkezi tebrik ederim.Elinizden geleni yaptınız tüm süreci takip ettim.Ben 1984 lü astsubay ve 926 sayılı kanunun 14 ncü maddesinden 1990 nasılı subay olmuş bir kisiyim.Gorevde iken astsubayliktan gectigim için mobbing uygulaması nedeniyle binbaşı olarak zamanım hemen dolunca 02 ocak 2006 tarihinde dilekceyi vererek emekli olmuş birisiyim.Ben görevdeyken üstlerimin davranışları devamlı subay gibi değilde astsubay gibi idi.Ben Türkiyenin değil, dünyanın en iyi subayı da olsam görüşleri değişmeyecek bir subay zümresi olduğu için kendimi ezdirmemek için erken emekli oldum.Su anda aynen astsubay emeklisi gibi özlük hakkı alıyorum.Cabalarınızı destekliyorum ve desteklemeye de devam edeceğim.2022 yılında çıkarılan 9/2 ve 8/1 başlangıç derece ve kademesinde de MSB nin çıkan kanuna yalnız astsubaylar tabiri koyup astsubayliktan subaylığa geçenler tabiri konmadığı için 1/3 ‘den 1/4 e gecieilmeyip de hakkımda yenmiştir.Konuyu MSB ye gönderdiğimde onlarda KKK ya gönderip top çevirip hakkımı aramadılar ve vermediler.Ileride her hakkın alinacağını biliyorum ve sizleri destekliyorum.

  2. Hasan dedi ki:

    Ben Pes 24 sürekli takip ediyorum. Ersel AKSU.nun TSK için çıkan kanun değişiklikleri olsun haklarımız olsun konu ile ilgili ne varsa buradan takip ediyorum. Ancak bu yazıda belirtilen Kılıçdaroğlu nun mesajı geç geldi. Aslında tazminatlar olacaktı ama sızdırıldı sözlerine katılmıyorum. Kılıçdaroğlu konunun muhatabı değildir. Pek tabii ki attığı twitin veya ben vereceğim dediği zaman hükümetin delleneceğinin farkındayız ama yapılanın olumsuza çevrilmesinde dahli yoktur. Katılmıyorum.
    Sızdırılma olayı oldu ise bu sitede de yayınlandı. Siz mi sızdırdınız. Veya sızdırılan yüzünden deniyor. Sanki 10000 puanmış ama düşürülmüş 3500 puana indirgenmiş olayı YALANMIŞ gibi bir sonuç çıkıyor. Yani özellikle küçümsenmiş aslında sadece ASTSUBAYLAR VAR ve 10000 puan alıyorlar denmeye getirilmiş. KATILMIYORUM. Demek ki teklifimize Subaylar eklenmiş ve parasal yük daha da artmış bu vesile ile Maliye Bakanlığı olur vermemiş. O yüzden hükümet bu tasarıyı 3500 göstergelere bağlamıştır. DOĞRUSU BUDUR. Ben buna inanıyorum. Yazınızda zaten GERÇEK TEKLİF NEYDİ. SONUÇTA BU MU MECLİSE GELDİ. BU MU KADÜK OLDU. Onu da belirtmemişsiniz. o yüzden HİÇ KATILMIYORUM. Lütfen gerçekçi olun. Son ifadem de şu arkadaşlar sizin yaptığınız söyleşilerde Başkanın hiç bir zaman teklifle ilgili konuşmadığını hatta tekliften bihaber davrandığını söylediler. Rütbeler konusunda karmaşa yaşadığını hangi rütbeye kıdeme veya seneye ne şekilde tazminat verilmesi konularını bilmediğini söylediğini söylediler. ŞAŞIRDIM. Böyle bir şey olabilir mi. Bir öneri bir taslak bir teklifiniz varsa o teklifi ezberlersiniz. Biz bile ezberledik. Sonra birkaç alternatifiniz olurdu. Direnç göstergeniz olurdu. Yani burada bu tip şeyler ASTSUBAYLARIN hüsranına yol açtı. Bizi koruyacak kurumun başkanı bazı şeylerden habersiz. Nasıl teklif yapıyor gibisinden. O zaman yanınızda konunun Uzmanını getirirsiniz. Onunla görüşmelere katılırsınız. Bilmemek ayıp değil ama öğrenmemek ayıptır. Murat Bakana yapılan ayıptır. Yakışıksızdır. Katılmıyorum. Durmuş ATAŞ.ın hiç bir şekilde müdahil olmamasına da ŞAŞIRDIM. son gün twit atıyor. Bir gün bile Astsubaylık için bir tek kelime etmemiş adamın yaptığına bak. İnşallah seçilemez. Seçilenler böyle yapacaklarsa hiç seçilmesinler. Yine Astsubayım MV. adayıyım diyenler var. Boş. İyi niyetle davranılmıştır. Buna katılırım. Yöntem denenmiştir. Ama yine başarılı olunamamıştır. Demek ki Başta MİLLİ SAVUNMA olmak üzere Astsubaylara bakış açıları iyi değildir. Budur anladığımız. 21 Yıldır oyalanıyoruz. Yine oyalandık. Ötelendik. Örselendik. İtildik Katıldık. Subaylara paravan olduk. Rezil olduk. Ağladık. yalvardık. Aşağılandık tek kelimeyle. Yazıklar olsun bunu bize yaşatanlara. Ne demek twit atalım yalvaralım. BİNBAŞILAR twit attımı. Yalvardı mı? Hayır. Yarbaylar, albaylar. HAYIR. Çünkü onların hamileri orada. MSB.de. Bizi yalvartıyorlar. YANLIŞ. Yalvarılmaz teklif götürülür. verilir. Sonuç beklenir. İstişare kurulur. Olmadı mı. EYLEME geçilir. Budur. Kolaylıklar diliyorum. Bloğunuzu takip ediyor ve sizi kutluyorum. Destekliyorum. Olumsuz şeyler yazmamın nedeni de bu nedenlerdir. Sevgiler, saygılar. Emekli Astsubay