DOLAR 7,2293
EURO 8,7750
ALTIN 414,68
BIST 1.496
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 13°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
13°C
Parçalı Bulutlu
Per 10°C
Cum 12°C
Cts 15°C
Paz 12°C

9/2 KONUSUNDA OLUMSUZ GELİŞME…

18.06.2017
6
A+
A-

 

Assubayların, uzman jandarmaların ve uzman erbaşların umutla beklediği, “başlangıç derecelerinin 9’uncu derecenin 2’nci kademesi olarak düzenlenmesi” şimdilik başka bahara kalmış gibi.  Bu konuda yapılan başvurulara, yetkililerce verilen cevaplar, oldukça karamsar olmamıza neden olacağa benziyor.  

 

Ayrıca,  yetkililerce verilen cevaplarda, bazı kıyaslamaların da yapılarak, açıklamalarda bulunulması, bu konudaki olumsuz algımızı  güçlendirir nitelikte. 

 

Öncelikle, ast kademedeki personelin isteği nedir?  buna bir bakalım;

“Assubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların öğrenim durumlarına göre, göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenerek, 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanların 8/1’inden, 2 yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olanların 9/2’sinden, göreve başlamalarının sağlanması” …

 

Evet ast kademenin talebi bu şekilde… 

 

Peki,  bu talebe bu gün kabul edilemez türde cevap veren, askeri ve siyasi otoritenin, aynı konu hakkında, geçmişte yaptığı açıklamalara ve mecliste soru önergelerine, nasıl cevap verdiğine hep beraber göz atalım;

ASKERİ  OTORİTE GEÇMİŞTE NE DEMİŞTİ? 

Öncelikle, Genelkurmay Başkanlığı,  2012 ve  2013 yıllarında, basına ve personele yaptığı açıklamalarda,  aynen şu metni kullanmıştı; 

… “TSK personelinin özlük haklarını eğitim düzeyine göre düzenleyen tek gösterge tablosunun kullanılmasını öngören teklif, 23 Ocak 2012 tarihinde MSB’ye gönderilmiştir. Bu teklifle; 

(a) Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların öğrenim durumlarına göre göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenerek, 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanların 8/1’inden, 2 yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olanların 9/2’sinden, lise ve dengi okul mezunlarının 10/1’inden göreve başlamalarının sağlanması,”… 

 

***

 

PEKİ SİYASİ OTORİTE NE DEMİŞ? 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, hükümet adına açıklamalarda bulunan, soru önergelerine  cevap veren,  Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ,  bakın bu konuda neler söylemiş?

 

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ın, 22 Haziran 2012 tarihinde, Çanakkale Milletvekili AliSARIBAŞ’ın soru önergesine verdiği yazılı cevap; 

 

(22 Haziran 2012 tarih ve MSB MAİY :   2012/7101/Kan. ve Kar.D.Kan Tetkik ve İşi.Ş.sayılı cevap metni) 

 

“…d.    TSK’da görevli subay, astsubay, uzman erbaşların özlük haklarının eğitim seviyesine göre düzenlenmesi yönünde hazırlanan Taslak ile; Subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların öğrenim durumlarına göre göreve giriş derece ve kademeleri yeniden düzenlenerek, 4 yıllık fakülte ve yüksek okul mezunu olanların 8/1’inden, 2 yıllık fakülte ve yüksek okullardan mezun olanların 9/2’sinden, lise ve dengi okul mezunlarının 10/1’inden göreve başlamalarının sağlanması,..”

 

 

***

 

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ın, 26 Haziran 2012 tarihinde,  Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran BULUT’un soru önergesine verdiği yazılı cevap;

 

(26 Haziran 2012 tarih ve MSB MAİY :   2012/7130/Kan. ve Kar.D.Kan Tetkik ve İşi.Ş.sayılı cevap metni) 

 

 

Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ın, 12 Temmuz 2012 tarihinde, Kütahya Milletvekili Alim IŞIK’ın soru önergesine verdiği yazılı cevap; 

 

(12 Temmuz 2012 tarih ve MSB MAİY :   2012/7134/Kan. ve Kar.D.Kan Tetkik ve İşi.Ş. (1367) sayılı cevap metni ) 

 

 

 

Şimdi, resmi ağızlardan böyle açıklamalar  yapılmışken, meclis çatısı altında soru önergelerine cevaplar verilmişken, geçen hafta verilen cevaba bir bakınız; 

 

Sayın; …….,

1. Müracaatınız incelenmiştir. 

2. TSK personelinin özlük hakları 926 sayılı TSK Personel Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kapsamda söz konusu Kanun’da yer alan gösterge tablosuna göre; Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu astsubaylar 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlatılmaktadır. Ayrıca, 09 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan 6656 sayılı Kanun ile 10’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlatılan lise mezunu astsubaylara bir derece verilerek 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden göreve başlayacak şekilde intibaklarının yapılması sağlanmıştır. 

 

3. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi tüm devlet memurlarının göreve başlama derece ve kademeleri söz konusu Kanun’un 36’ncı maddesi ile düzenlenmiştir. Bu kapsamda;

 

a. 2 yıl süreli yükseköğrenim bitirenlerin 10’uncu derecenin 2’nci kademesinden,

 

b. 4 yıl süreli yükseköğrenim görmüş memurların, 9’uncu derecenin 1’inci kademesinden memuriyete başlayacağı düzenlenmiştir.

 

Ancak söz konusu maddede bazı hizmet sınıflarına görev özelliğinden dolayı istisna getirilmiştir. Bu istisna ile emniyet hizmetleri sınıfında görev yapanlardan 2 yıllık yükseköğrenim gören polis memurlarına bir derece verilmesi öngörülerek, 9’uncu derecenin 2’nci kademesinden göreve başlatılmaları sağlanmaktadır. 

 

4. Kamu görevlileri arasındaki mali ve sosyal haklar personelin yapmış olduğu görevlere göre farklılık arz etmektedir.

Örnek olarak; lise mezunu polis memurları 12/2’den göreve başlatılmakta ve yüksekokul mezunu olsa bile en fazla 3000 ek gösterge alabilmekte iken lise mezunu astsubaylar 9/1’den göreve başlamakta ve 1’inci dereceye yükselerek 3600 ek gösterge almaktadır.(Kamuda 3600 ek gösterge Daire Başkanı seviyesinde görev yapanlara verilmektedir).

 

Böylelikle 3000 ek gösterge alan 25 yıllık bir polis memuru 1.885 TL emekli maaşı alırken, 3600 ek gösterge alan 25 yıllık bir astsubay ise 2.333 TL emekli maaşı almaktadır. Bu sebeple, astsubayların kendilerini polis memurları ile karşılaştırmalarının uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.

 

Evet verilen cevap aynen bu şekilde…

 

Verilen cevaptan anlaşılacağı üzere, assubayların, uzman jandarmaların ve  uzman erbaşların  başlangıç derecelerinin,  9’uncu derecenin 2’nci kademesi olarak düzenlenmesine askeri ve siyasi otoritenin sıcak bakmadığını söyleyebiliriz. 

 

İNTİBAKLAR BAZILARIZ İÇİN ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ!

 

Bir de, intibaklar ile ilgili bazı önemli  sıkıntılar var.  Mesela bize ulaşan bilgilerde, kendi isteği  ile emekli olmak için,  TSK’dan istifa ederek ayrılan ve yaş haddini bekleyen assubayların da  intibaklarının yapılmamakta olduğunu öğrendik. 

Emeklilik kanunun verdiği bir hak olan,  fiili hizmet yılını tamamlayanlar emeklilikte yaş şartını çalışmadan bekleyebilirler hükmü ile sabittir.  Ancak SGK,  bu durumda olanların müracaatlarına,  “emekli ve çalışan personel olmadıkları için”,  intibak yasasını uygulamayacağını yönünde görüş bildirmekte. 

 

İşte SGK tarafından verilen örnek bir cevap;

(Cevap metni kısaltılmıştır.)  

 

Sn. …….

“Halen görevde değilsiniz ve emekli maaşı da almıyorsunuz. Dolayısı ile emekli de değilsiniz. Bu nedenle intibak işlemi size uygulanamamıştır.”

 

Bir türlü sıkıntı bitmiyor!

 

Neden? 

 

Çünkü,  bu çalışma yapılırken, hiç bir kimse, gerçek anlamda hak talep eden muhataplardan,  bilgi istememiş, sadece kendi bildikleri usul ve esaslara göre,  yasal düzenleme yapılmasını sağlamışlardır. Konunun muhatpaları ile görüşülmeden, ince detaylar dikkate alınmadan yapılan bu düzenleme, maalesef  bazı arkadaşlarımızın mağduriyetine neden olmuştur. 

 

Size çok basit bir örnek vereyim;

İntibak yasasında, assubaylıktan subaylığa geçenler için, özel hüküm konmuşken, uzman erbaşlıktan ve uzman jandarmalıktan assubaylığa geçenler için, herhangi bir hüküm konmamıştır.

 

Yani br taraftan mağduriyet giderilirkken, diğer tarafta yeni mağdur kitleler yaratılmış oldu. 

 

***

 

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, özlük hakları  konularının tamamı, tekrardan düzenli bir şekilde tümden ele  alınmalıdır.  

 

Bu bağlamda, kendisi de bir assubay çocuğu olan,  İzmir Milletvekili Sn. Murat Bakan’ın,  17 Şubat 2016 tarihli Milli Savunma Komisyonundaki tepkisi ve talepleri bizler çok önemlidir. Sn. Murat BAKAN’ın talepleri doğrultusunda, özlük hakları  Milli Savunma Komisyonunda yeniden görüşülmek üzere planlamaya alınmıştır.

 

Kendisine üstün gayreti ve çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. 

 

BU KONUDAKİ MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU TOPLANTI TUTANAKLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

 

***

 

YAZARIMIZI TAKİP ETMEK İÇİN;
 

FACEBOOK :https://www.facebook.com/dedeersel.aksu.1

TWITTER: https://twitter.com/DedeErselAksu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.