stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ÖZGÜR ÖRS'ÜN TSK'DAN ATILMA KARARINDA KİMLERİN İMZASI VAR?

ÖZGÜR ÖRS'ÜN TSK'DAN ATILMA KARARINDA KİMLERİN İMZASI VAR?
  • 27 Aralık 2018, Perşembe 20:44

ODA TV. yazarlarından Müyesser YILDIZ, yine  çok tartışılacak bir konuyu gündeme taşıdı. 

Astsubay Özgür ÖRS hakkında  'IŞİD'e mukavemet göstermediği, bu olayın basında yer almasıyla örgüt propagandasına malzeme olduğu ve TSK'nin itibarını zedelediği' gerekçesiyle soruşturma başlatılmış ve  TSK'dan ihraç edilmişti. 

MSB Bütçesi görüşülürken Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Özgür ÖZEL arasındaki sert tartışma esnasında AKAR, 15 TEMMUZ Darbe girişiminde ise yaşadıklarını "...Saat 20.30 civarında içeri o alçaklar girdiler ve kafamıza tabancayı dayadılar, 'Başımıza geçeceksin' dediler ve ben bunu reddettim. İçinizde -yatağa yattığınız zaman düşünün- kafanızda tabanca varken, 'hayır' diyebilecek kaç kişi var?..."  sözleriyle açıklamıştı. 

Gazeteci Müyesser YILDIZ, iki olayı kıyaslayarak yazdı. 

 

İŞTE O YAZI

Hulusi Akar'ı zor durumda bırakacak imza

Müyesser Yıldız yazdı

Erdoğan her fırsatta, “Seçilmişleri, atanmışlara kul etmeyiz” diyordu. Ancak atanmış Milli Savunma Bakanı ile seçilmiş Özgür Özel arasında Meclis'te yaşanan olağan bir tartışma, giderek büyüyen siyasi ve hukuki bir krize dönüştü. Dün Erdoğan, Özel'e “Yargının gerekli dersi vermesini” isteyip, “Önce tazminat, ardından ceza” hükmünü kesti. Bugün de Milli Savunma Bakanı Akar, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Özel hakkında suç duyurusunda bulunup, tazminat davası açtı.

O halde, Meclis'te Milli Savunma Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında meydana gelen tartışmadan bir bölümün üzerinde daha durup, geçmişte yaşanan bir olayı hatırlatalım.

Bakan Akar, 15 Temmuz gecesini anlatırken, şunları söyledi: 

“Saat 16.00’ya kadar, saat 20.30’a kadar darbe lafı yok 15 Temmuz'da, yemin ediyorum, yok böyle bir şey. Saat 18.30’da, böyle bir kaçırma olayı, münferit kaçırma olayını duyduğumuzda, saat 18.30’da... Bilen bilmeyen konuşuyor, emeklisi, muvazzafı. Bunlar doğru değil. 18.30’da verdiğim emir, bizzat –ceridelerde var, mahkeme dosyalarında var- 18.30’da verdiğim emir, 'Uçakları indirin, uçak kaldırmayın' tedbiren. Bu emir saat 19.20’de, örnek olarak veriyorum, Kars’ta, Kars’taki –efendime söyleyeyim- havaalanında, 19.10’da Hava Kuvvetleri Komutanının telefonunda, oradaki harekât merkezinden yayıldı hepsi, bir. İki; Saat 20.30 civarında içeri o alçaklar girdiler ve kafamıza tabancayı dayadılar, 'Başımıza geçeceksin' dediler ve ben bunu reddettim. İçinizde -yatağa yattığınız zaman düşünün- kafanızda tabanca varken, 'hayır' diyebilecek kaç kişi var?.. Benim sizden ricam, AK Parti Grubundan ricam, lütfen dosyalara bakın, dosyaları inceleyin, bunların hepsinin açık seçik, övünecek cevabı var. Akıncı’ya götürdüler, etrafımızda silahlı insanlar, bir sürü asker, tek başıma oturuyorum, bütün o alçakların önünde, önüme iki sayfa çıkardılar, 'Bunu okuyun, imzalayın' dediler, imzalamadım.”

Özetle Akar, darbeciler tarafından nasıl “esir” alındığını ve kendisinin nasıl direndiğini açıkladı.

O geceye ilişkin Genelkurmay-Akıncı, ertesi gün de Mehmet Dişli'yle beraber Çankaya Köşkü'ne gidiş görüntüleri ve sadece sanık değil, tanık beyanlarını bir başka yazıda ele almak üzere, 4 yıl önceki bir olaya gidelim. 

ASTSUBAY ÖZGÜR ÖRS NEYLE SUÇLANDI

Tarih 1 Ocak 2015... Kilis 3. Hudut Bölük Komutanlığı'nda karakol astsubayı olarak görev yapan Özgür Örs, “Bir grup kaçakçı var” ihbarı üzerine Suriye sınırına geçtiğinde, IŞİD'liler tarafından rehin alındı.

Örs, 5 gün sonra serbest bırakıldığında, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu haberi Twitter hesabından duyururken, Erdoğan da Astsubay Örs’ün eşini telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ancak kısa süre sonra Örs hakkında hem disiplin, hem de ceza soruşturması başlatıldı.

Disiplin soruşturmasının gerekçesi; “IŞİD'e mukavemet göstermediği, bu olayın basında yer almasıyla örgüt propagandasına malzeme olduğu ve TSK'nin itibarını zedelediği” idi. 

Disiplin soruşturmasından başlayalım:

İlk soruşturmayı 2. Ordu Komutanlığı yaptı ve 9 Şubat 2015 tarihli raporla,“Astsubay Örs'ün yaptığı eylem ve sonuçları itibarıyla T.C. Devleti'nin ve TSK'nın itibarına zarar verdiği kanaatiyle, TSK'da kalmasının uygun olmayacağının değerlendirildiği” bildirildi.

Dosya Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'na geldi. Bu Kurul da 15 Nisan 2015'te, Astsubay Örs'ün TSK ile ilişkisinin kesilmesine karar verdi.

Özetle Örs, TSK'dan atıldı. 

Örs ve Avukatı Erkan Akkuş, kararın iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi(AYİM)'ne dava açtı. AYİM Başsavcılığı, Astsubay Örs'ün talimatlara aykırı davransa da doğrudan TSK'dan çıkarılmasının orantılı olmadığı gerekçesiyle işlemin iptali yönünde görüş bildirdi. Ancak yargılamaya geçilme aşamasında askeri yargı kapatıldığı için dosya Gaziantep 1. İdare Mahkemesi'ne gönderildi. 

Buradaki yargılama sırasında Milli Savunma Bakanlığı'nın gönderdiği savunma dilekçesinde de Astsubay Örs'ün, “Kaçırılması ve bu olayın basına olumsuz yansıması sonucunda Devletin ve TSK'nın itibarını derinden sarstığı”vurgulandı.

Astubay Örs ise kendisini, “Hayatım boyunca 60'a yakın takdir aldım. Sicillerim çok iyi. TSK'dan atılmam, yasal dayanaktan yoksun ve keyfi. En temel insan hakkı olan yaşama hakkını korudum. TSK'nın itibarını sarsacak herhangi bir eylemim yoktur” diye savundu. 

Bu dava 1 Şubat 2018'de sonuçlandı. Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, TSK Disiplin Kanunu, 2. Ordu Komutanlığı'nın soruşturma raporu ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararına dayanarak, Astsubay Örs'ün TSK'dan atılmasını onayladı. Yargılama giderleri ve Milli Savunma Bakanlığı'nın avukatlık ücreti de Örs'ün üzerine bırakıldı. İstinaf süreci de Örs'ün aleyhine sonuçlandı.

Örs hakkındaki ceza soruşturmasına gelirsek;

4 Aralık 2015'te hazırlanan iddianame ile hakkında 1 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava 5'inci Zırlı Tugay Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülecekti. Ancak yine askeri yargının kapatılması sebebiyle dava Kilis 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gitti.

Dava 24 Haziran seçimlerinden 4 gün sonra 28 Haziran'daki ikinci celsede sonuçlandı. Örs duruşmada yoktu. Avukatı Erkan Akkuş ise mazeret dilekçesi göndermişti. Avukatın mazeret dilekçesi kabul edilmedi ve her ikisinin yokluğunda, yani Örs'e son sözü sorulmadan karar açıklandı.

Karar;

“1 ay hapis cezası ile cezalandırdılması, mahkemedeki saygılı tutumu lehine takdiri indirim nedeni kabul edilip, cezasından takdiren 1/6 oranında indirim yapılarak 25 gün hapis ile cezalandırılması, yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkemede vicdani kanaatin oluşması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılması, bu nedenle sanığın 5 yıl süreyle denetim sürecine tabi tutulması” şeklindeydi.  

Bu dava henüz sonuçlanmadı, istinafta bekliyor. 

TSK'DAN ATILMA KARARINDA KİMLERİN İMZASI VAR 

Astsubay Özgür Örs, olaydan 7 ay sonra bir gazeteciye yaptığı açıklamada, şunu söylemişti:

“Dört kişi kalaşnikof namlularını bana doğrulttu. İşte o an ilk defa irkildim. Kendi kendime, 'Ben ne yaptım!' dedim, ama iş işten geçmişti.”

2 çocuk babası Örs'ün, Balıkesir'de çaycılık yaparak, ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını da belirttikten sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun aldığı TSK'dan atılma kararına dönelim.

Oy birliğiyle alınan kararın ikinci maddesinde şöyle denildi:

“Yetki sınırlarını aşarak, kendisini töhmet altında bırakabilecek şekilde sınır hattının ötesinde terör örgütü mensubu unsurların olduğunu bilmesine rağmen emniyetsiz ve tedbirsiz davranmak suretiyle sınır hattını geçmesi neticesinde, kimliği belirsiz silahlı kişi/kişiler tarafından kaçırılması ve karıştığı bu olayın basına olumsuz yansıması sonucunda Devletin ve TSK'nın itibarını derinden sarsıldığı...”

Kararın altındaki imzalara ve bugünkü durumlarına gelirsek; 

Kurul Başkanı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar: 15 Temmuz'da derdest edildi. 1 yıl sonra emekli edildi.

Üye İstihbarat Başkanı Tümgeneral Osman Erbaş: Korgeneral oldu. Halen 8. Kolordu Komutanı.

Üye Harekat Başkanı Tümgeneral Mehmet Okkan: 15 Temmuz'dan 1 yıl sonra emekli edildi.

Üye Personel Başkanı Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk: 15 Temmuz'da derdest edildi, 1 yıl sonra emekli edildi.

Üye Tayin Daire Başkanı Tuğgeneral Şener Topuç: Tutuklu.

Üye Personel Plan ve Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Ahmet Bican Kırker:Tutuklu.

Üye Yönetim Şube Müdürü İstihbarat Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan: Tutuklu.

Üye Adli Müşavir Hakim Albay Mehmet Emin Yapar: Tutuklu.

Üye Sicil ve Kıdem Şube Müdürü Personel Yarbay Ertuğrul Yavuz: Tutuklu.

Ve son imza:

“Uygundur” diyerek, kararı onaylayan, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar.

 

 

İmzalar, TSK açısından yakın tarihimizin acı bir tablosu gibi değil mi?

Her neyse! “Birinde IŞİD silah dayamış, diğerinde darbeciler, ama akıbetleri bambaşka”...

 

YAZININ TAMAINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: ODA TV

HÜRRİYET'TEN TEPKİ ÇEKEN MANŞET HÜRRİYET'TEN TEPKİ ÇEKEN MANŞET

MAHKEMEDEN O ASTSUBAYLA İLGİLİ FLAŞ KARAR! MAHKEMEDEN O ASTSUBAYLA İLGİLİ FLAŞ KARAR!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık