Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

ESKİ TÜMGENERAL MEHMET DİŞLİ'NİN EMEKLİ EDİLMESİNİ KİM ENGELLEDİ?

ESKİ TÜMGENERAL MEHMET DİŞLİ'NİN EMEKLİ EDİLMESİNİ KİM ENGELLEDİ?
  • 29 Mayıs 2020, Cuma 21:48

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, 15 Temmuz darbe girişiminin kritik ismi Mehmet Dişli'nin emekliliğiyle ilgili Ahmet Davutoğlu'nun gündem yaratan iddiasını köşesine taşıdı. Erkin, dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e Dişli ile ilgili sunulan bilgi notunu hatırlattı.


AKP’den ayrılarak Gelecek Partisi’ni kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, 15 Temmuz 2016 gecesi, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı derdest eden ekibin başındaki Mehmet Dişli hakkındaki, “Kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk… Son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti” sözleriyle başlayan tartışma devam ediyor. 

NECDET ÖZEL BİLİYORDU

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, 2014’teki Yüksek Askeri Şura’dan sonra hazırlanan ve 2015’te dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e sunulan “Bilgi Notu”nu hatırlattı. Notta, “FETÖ'nün kendisini TSK içerisinde yeterince güçlü hissettiği anda bedeli Türkiye'yi kaybetmek dahi olsa ihtilal yapmaktan çekinmeyeceği, en geç 2017 yılında ihtilal veya savaş beklendiği” ifade ediliyordu.
Erkin, gereği yapılmayan bu not ve Davutoğlu’nun sözleri ortadayken, 15 Temmuz’un en etkili isimlerinden Dişli’nin TSK’da kalmasını sağlayan “gücün” bir an evvel açığa çıkarılması gerektiğini savundu.

Erkin, yazısı ile dikkat çeken bir tweet de paylaştı. Erkin paylaşımında "Dayının Casusları kitabımda Fetullah’la ilgili raporları yayımlamıştım. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yarım bıraktığı cümleyi tamamladım." dedi.
 
Aytunç Erkin’in, Sözcü’de yayınlanan yazısı:

“2015 YAŞ'ına (Yüksek Askeri Şura) giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem Sayın Hulusi Akar ve Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli'nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT'ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına…”

Bu cümle, 2014 ile 2016 arasında Başbakanlık görevini yürüten Ahmet Davutoğlu'na ait. Davutoğlu, Akit Tv'de, darbe girişiminin kritik isimlerinden Mehmet Dişli'nin, 2015'te nasıl tuğgenerallikten tümgeneralliğe yükseltildiğini anlattı. Ancak… Detaya girmeyeceğini söyledi: “… Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına…”

Davutoğlu, AKP'li Şaban Dişli'nin kardeşi darbeci Mehmet Dişli'yle ilgili neden detaya girmedi? Bir gün anlatır! Anlatmalı…
Çünkü… Genelkurmay Karargahı'nda Orgeneral Hulusi Akar'ı derdest eden ekibin başına olan, Akıncı Üssü'ne Akar'ı götüren, Akıncı'dan Akar'la aynı helikopterle dönen Mehmet Dişli'nin hikayesi önemli!

O zaman Davutoğlu'nun da sözünü ettiği 2015 YAŞ sürecine giderken dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e iletilen rapora bakalım…

43 sayfalık raporu okuyun…

15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesinin bitimi ve sabahı. Yani 16 Temmuz! Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile Genelkurmay General-Amiral Şube Müdürü Kurmay Albay Cemil Turhan'ın makam odaları o sabah aranır. Çekmecelerden mavi klasör, kırmızı dosya, siyah karton kutu ve sarı zarf çıkar… Bunların içindeki evraklar, Genelkurmay İstihbaratı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilir.

Fişlemeleri ve raporları inceler. Askeri usullerle ilgili hata yapmamak için Genelkurmay Başkanlığı'na başvururlar. Karargah, Tuğgeneral Nerim Bitlislioğlu, Albay Orhan Gürdal ve Albay Oğuz Okuyucu'nun olduğu bir Bilirkişi Heyeti oluşturur. Bilirkişi heyetinin başındaki Tuğgeneral Nerim Bitlislioğlu ve ekibi, “mavi, kırmızı, siyah ve sarı” dosyaları da titizlikle inceler ve 6 Mart 2017'de 43 sayfalık rapor hazırlar. Bu bilirkişi raporu, Türkiye'nin dört yanında görülen FETÖ askeri darbesi mahkemelerinin en önemli delillerinden biri olur.

‘Darbe yapacaklar' raporu ne oldu?

O renkli dosyalardan çıkan evrakların ayrıntılarında darbe girişimine nasıl gelindiği ortaya çıkar. Tuğgeneral Nerim Bitlislioğlu ve ekibi, evrakların altına kısa kısa notlar da düşer.

Sayfa 8… (Mavi Dosya) Dosya No: 2…

2014 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrası hazırlanan ve Ocak 2015'te Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e sunulan “Bilgi Notu”nu okuyalım: Bilgi notu incelendiğinde FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'ne nasıl sızmaya başladığı ve TSK'nın ele geçirilmeye çalışıldığıyla ilgili detaylı bir analiz yapıldığı görülmektedir. (Bilgi notunun 2014 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrası hazırlanan ve Ocak 2015'te Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildiği değerlendirilmektedir.) Örgütün kendisini TSK içerisinde yeterince güçlü hissettiği anda bedeli Türkiye'yi kaybetmek dahi olsa ihtilal yapmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir. Bu amaçla Silahlı Kuvvetler'e hâkim olmanın mutlaka bir amaç için olduğu ve en geç 2017 yılında ihtilal veya savaş beklendiği ifade edilmektedir.

SONUÇ: “Bilgi Notu”nun muhtemelen Ocak 2015'te Genelkurmay Başkanlığı'na ulaştığı… Dönemin Genelkurmay Başkanı (Necdet Özel) tarafından 30 Ocak 2015 tarihinde görüldüğü ve önemli görülen yerlerin altının kırmızı kalem ile çizildiği…

SORU ŞU: Tümgeneral Mehmet Dişli'nin 2015'te emekli edilmesini kim engelledi?


KILIÇDAROĞLU KONUYU GÜNDEME ALDI

Tuzak kuruyorlar

Kılıçdaroğlu’nun AKP’nin partilerini “bataklığa çekmek için provokasyona başvurduğu" değerlendirmesinde bulunduğu ve “O tuzağa düşmeyeceğiz” dediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun, iktidarın “gidici” olduğunu dile getirdiği ve “İlk seçimde gidecekler Millet İttifakı büyüyecek, biz kazanacağız” dediği bildirildi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun partilerine yönelik “saldırıları” değerlendirdiği ve “Arkadaşlarımıza dönük saldırılar, entrikalar artarak devam edecektir. Çünkü biz cephenin ön safındayız. Sivil darbeye karşı mücadeleyi biz veriyoruz. O nedenle rahatsızlar ve CHP’yi tuzağa düşürmek çabasındalar. Biz onların tuzaklarına düşmeyeceğiz. Siyaseti kime dönük yapacağız. AKP’ye dönük yapacaksak bataklık orada. Bizi o bataklığa çağırıyorlar. Ama orada vatandaşın bir tek gündem maddesi yok. Siyaset yaparken bizim muhatabımız halkımızdır. Halkın desteği ile Millet İttifakı büyüyecek ve Türkiye'nin önünde yepyeni bir yol açılacak” dediği öğrenildi.

“BAŞKA MALZEMELERİ KALMADI”

ANKA’nın CHP kulislerinden öğrendiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu, AKP’nin halka söyleyecek bir şeyinin kalmadığını ve bu yüzden “provokasyona başvurduğu”nu dile getirirken, “Camiden yayın yapanları bulama, gel neden böyle olur diye hesap soran CHP’liyi cezaevine koy. Gençlik kollarımıza saldırı da, İzmir üzerinden yapılan saldırı da, bundan sonra gelecekler de halka hiçbir şey söyleyemeyenlerin tuzaklarından başka bir şey değildir. Çünkü başka malzemeleri kalmadı” diye konuştu.

“BU HALKIN ALIN TERİ İLE BİRİKTİRDİĞİNİ TEFECİYE VERİRKEN HİÇ Mİ YÜREĞİN SIZLAMIYOR”

Kılıçdaroğlu MYK’da koronavirüs sürecinde yaşananları da değerlendirdi. İktidarın bu süreçte stratejisinin olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetin birikimi olan sağlık çalışanları kahramanca mücadele ettiler. İktidar onlar için ne yaptı? İşsizler, esnaf, yoksullar için ne yaptı? Uçak biletinden yüzde 18 KDV’yi yüzde bire indirdi. Nasıl çözüm ama! İşte onların stratejisi bu!” dedi.

Salgın sürecinde iktidarın eline 668 milyar lira para geçtiğini ancak bunun 38 milyarının “tefecilere verildiğini” belirten Kılıçdaroğlu’nun şu sözleri kullandığı öğrenildi:

“38 milyarını tefecilere verdiler, faiz ödediler. Sadece 6 milyar lirası garibanlara verildi. O da bir kez olmak üzere. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Zorladık, sağlıkçılar için ek ödenek geçti. Neden sağlıkçıların ek ödeneğini vermiyorsun? Eve hapsettiğin insanlara neden asgari ücret ödemiyorsun? Bu halkın alın teri ile biriktirdiğini tefeciye verirken hiç mi yüreğin sızlamıyor?”

“VATANDAŞLARA SÖYLEYECEKLERİ HİÇBİR ŞEY KALMADI ONUN İÇİN PROVOKASYON YAPIYORLAR”

Kılıçdaroğlu, MYK’da iktidara zor durumdaki vatandaşlara 3 ay asgari ücret ödenmesi çağrısı yaptıklarını ancak buna kulak asılmadığını ifade ederek, “İşsizin parasını işsize vermiyorlar, sanatçıların fonda biriken 320 milyon lira parası var. Ne oldu o paraya?” değerlendirmesi yaptı.

“Sivil darbeye karşı mücadele verdiklerini" MYK’da bir kez daha dile getiren Kılıçdaroğlu’nun partilerinin üzerine “entrikalarla” gelineceği uyarısını yaparak, “Saldırılar artarak sürecek. Çünkü biz cephenin ön safındayız. Sivil darbeye karşı mücadeleyi biz veriyoruz. Bundan rahatsızlar ve CHP'yi tuzağa düşürme çabasındalar. AKP’nin bulunduğu bataklık tuzaktır. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Vatandaşlara söyleyecekleri hiçbir şey kalmadı. Onun için provokasyon yapıyorlar. Biz bu tuzaklara düşmeyeceğiz” dedi.

“YANDAŞLARINDAN BAŞKA KİMSEYİ KABUL ETMİYOR”

Kılıçdaroğlu, toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ilişkin de konuşarak, “Ekonomiyi sosyetik damatla kafa kafaya vermiş her gün biraz daha batırıyor. Saray’dan bakınca ekonomiyi ancak bu kadar görüyorlar. Ekonomik Sosyal Konseyi topla sorunların taraflarıyla konuş diyoruz. O tuzu kuru yandaşlarından başka kimseyi kabul etmiyor” diye konuştu.

“DÜNYALIKLARINI YAPTILAR, ARPALARI TAMAM”

Siyasi partiler ve seçim kanunlarının değiştirilmek istenmesiyle ilgili MYK üyelerine açıklayıcı bilgi veren Kılıçdaroğlu, AKP’nin “iktidardan kaçmak zorunda olduğunu” ve “iktidarının baki kalması için bütün yasaları değiştirmek isteyeceğini” söyledi ve “Dünyalıklarını yaptılar, arpalıkları tamam. Seçimde gideceksin Millet İttifakı büyüyecek, biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

“MEHMET DİŞLİ’Yİ CHP MYK’SI MI TUTTU?”

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu’nun 15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden Mehmet Dişli’nin son gece emekli edilmemesiyle ilgili açıklamalarını da toplantıda gündeme getiren Kılıçdaroğlu’nun MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Davutoğlu’nun Dişli’nin görevden alınmasını istediğini ancak bunun gerçekleşmediğini hatırlatarak, “Peki kim görevden alınmasını engelliyor? Ben mi, Kılıçdaroğlu mu, CHP MYK’sı mı engelledi. Mehmet Dişli’yi orada kim tuttu? Sen tuttun Erdoğan. Türkiye bir sivil darbe süreci yaşıyor” dediği aktarıldı.

“TEZGAH KURACAKLAR”

Seçim ve ittifak tartışmaları konusunda da toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu’nun şunları söylediği öğrenildi:

“Seçim gelecek, gelsin. Biz kazanacağız. Tezgahlar kuracaklar çünkü ayakta duramıyorlar, gidecekler. Sen istediğini değiştir, millet tabanda ittifakını kurar. Milletten, halktan kopuk, onların sorunlarına arkasını dönmüş, ülkeyi yönetemeyen, israfı engelleyemeyen bu. Halkın desteği ile Millet İttifakı büyüyecek. iktidar ilk seçimde gidecek.”

Kaynak: SÖZCÜ

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ! O GENERAL TASFİYE EDİLECEKTİ AMA... DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ! O GENERAL TASFİYE EDİLECEKTİ AMA...
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık