stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ERDOĞAN, ASTSUBAY MEZUNİYET TÖRENİNDE KONUŞTU

'(TSK) astsubaylık rütbesi kritik görevdir. 15 Temmuz'un sembol ismi Ömer Halisdemir de astsubaydı'

ERDOĞAN, ASTSUBAY MEZUNİYET TÖRENİNDE KONUŞTU
  • 31 Ağustos 2018, Cuma 20:01

Erdoğan’dan Astsubay Mezuniyet Töreni'nde önemli açıklamalar
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Astsubay Mezuniyet Töreni’nde önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan açıklamasında ABD’ye çok sert mesajlar vererek “Biz anlaşmanın gereği 900 milyon dolar ödeme yaptık. F35’lerin bize verilmesi gerekiyor. Verilir verilmez… Artık dünya tek ülkeden ibaret değil. Orası vermezse biz başka ülkeden bunları temin ederiz. Veya üretiriz” şeklinde konuştu. Öte yandan Erdoğan yüksek döviz kuru ile ilgili de "Türkiye bu saldırının da üstesinden gelecektir. “Döviz kuru ne olacak” diye soranlar varsa onlara verecek cevabımız şudur: Bu da geçer ya hu…" dedi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezuniyet Töreni'nde konuştu. Döviz kurundaki artışa değinen Erdoğan, "Döviz kurundaki istikrarsızlık, ülkemize yönelik bir operasyondur. İçimizdeki ihanet çeteleri vasıtasıyla yapamadıklarını döviz kurunu, döviz kurşunu haline getirdikleri ekonomi silahıyla gerçekleştirmek istiyorlar. Türkiye, bu saldırının da üstesinden gelecektir. 'Döviz kuru ne olacak?' diyenler varsa cevabımız, 'Bu da geçer yahu' olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de bulunan Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda düzenlenen 'Diploma ve Sancak Devir Teslim Töreni'ne katıldı. Toplam 2 bin 561 astsubay çavuşun mezun olduğu törende; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, kuvvet komutanları ile mezun olan astsubayların aileleri de yer aldı.

Törende konuşan Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) astsubaylık rütbesinin kritik görev olduğuna vurgu yaparak, 15 Temmuz'un sembol ismi Ömer Halisdemir'in de astsubay olduğunu hatırlattı. Erdoğan, TSK'nın tüm kademelerinin; azmi, disiplini, kabiliyeti ve hedefi olan herkese sonuna kadar açık olduğunu kaydetti.

TSK'nın, geçmişi zaferlerle dolu ordu olduğunu belirten Erdoğan, "Milletimizin tamamı; ezanı, bayrağı, vatanı, devleti tehlikeye düştüğünde cesaretle mücadeleye atılmaktan çekinmeyecek karakterdedir. 15 Temmuz gecesi darbecilerin karşısına dikilen 15 yaşındaki bıyıkları terlememiş gencinden, 75 yaşındaki ak sakallı ihtiyara kadar tek yürek olan milletimiz, bu gerçeği bir kez daha teyit etmiştir. Bu ordu, tarihe sığmayacak kahramanlıkların sahibidir.

Sizler, böylesine şerefli bir kurumun kapısından ilk adımınızı atıyorsunuz. Unutmayınız; giydiğiniz üniformanın onuru, sizin en büyük mükafatınızdır. Bu yolda nasibinizde varsa sahip olacağınız gazilik, şehitlik unvanlarının anlamlarını hiçbir maddi değerle tarif edebilmek mümkün değildir" diye konuştu.

 

'HER TERCİH GİBİ BUNUN DA BEDELİ VAR'

Milletlerin tarihlerinde dönüm noktaları olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bizim tarihimizde de kimini sevinçle yad ettiğimiz kimini hüzünle hatırladığımız pek çok dönüm noktamız bulunuyor. Son yıllarda yaşadığımız hadiseleri, milletimiz bakımından böyle bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bölgemiz ile birlikte ülkemizi de kendi senaryolarına göre biçimlendirmeye çalışanların karşısına kendi irademizle kendi hedeflerimizle çıkma kararını verdiğimiz andan itibaren zorlu bir mücadelenin içine düştük. Ülke ve millet olarak tercihimizden asla pişman değiliz. Tam tersine bugün hep birlikte başı dik, alnı açık bir şekilde geleceğimize umutla bakabiliyor olmamızı, işte bu durumumuza borçluyuz. Her tercih gibi bunun da elbet bir bedeli var. Bu bedeli kimi zaman terör örgütlerine karşı yürüttüğümüz, mücadelede vermiş olduğumuz şehitlerle gazilerle ödüyoruz. Bu bedeli kimi zaman uluslararası alanda eşi benzeri görülmemiş çifte standartlara maruz kalarak, ayrımcılığa, haksızlığa uğrayarak ödüyoruz. Bu bedeli, kimi zaman işte son günlerde olduğu gibi ekonomik faturalarla ödüyoruz. Elini vicdanına koyan herkes, şu gerçeği kabul edecek. Türkiye'nin ne sınırları içinde ve dışında maruz kaldığı terör saldırıları, ne uluslararası alanda karşılaştığı riyakarlığı ne de ekonomide oturtulmaya çalışıldığı kriz görüntüsünü hak edecek bir sorunu bulunmuyor."

'DAYATMALARI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

"Terörle mücadele konusunda bizden istenen nedir?" diye soran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Suriye ve Irak'tan, DEAŞ'ından PKK'sına kadar tüm terör örgütleri ülkemizi taciz etsin; ama biz elimiz kolumuz bağlı oturalım, öyle mi? Üstelik bu, kendi topraklarından binlerce kilometre uzakta devasa operasyonlar yapanların talebi. Kaldı ki bunlarla stratejik ortaklığımız da var. Terörle mücadele herkese hak görülüyor; ama konu Türkiye olunca birden işin rengi değişiyor. Halbuki biz uzun yıllardır Kuzey Irak'tan, bir süredir Suriye'den ülkemize yapılan saldırılar karşısında adeta yalnız bırakılmış bir ülkeyiz. Suriye'den Kilis, Gaziantep, Reyhanlı ve Kırıkhan'a 127 roket, top ve havan saldırısı yapılır, 7 vatandaşımız hayatını kaybeder, 125 vatandaşımız yaralanırken, bunlar ne yapıyordu biliyor musunuz? Ülkemize daha önce konuşlandırılmış hava savunma sistemlerini hemen geri çekiyorlardı. Sadece bununla kalınmadı. Kedimizi koruyabilmemiz için ihtiyacımız olan füze savunma sistemleri ve diğer yüksek teknolojiye dayalı silahlar, ekipmanlar olmadık bahanelerle bize verilmedi. Hatta bize parasıyla satmadıkları silahları götürüp terör örgütlerine bedava verdiler. Topraklarımızı korumak ve milletimizin can, mal güvenliğini sağlamak için alternatif arayışlara girdiğimizde de hemen karşımıza dikilip, 'Sakın ha' diyorlar. Bizim bu tür dayatmaları kabul etmemiz mümkün değildir."

'ARTIK DÜNYA TEK ÜLKEDEN İBARET DEĞİL'

Türkiye'nin S-400'lere ve F-35'lere ihtiyacı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Türkiye'nin S-400'lere ihtiyacı var ve bunun da anlaşması bitmiştir. İnşallah en kısa zamanda alacağız. Türkiye'nin zaten proje ortağı olduğu F-35'lere de ihtiyacı var, kendi milli uçaklarına veya bir başka ülkeyle değiştireceği uçaklara da ihtiyacı var. Verirler, vermezler; onu bilemem. Verdikleri taktirde anlaşmaya uyduklarının ispatıdır. Şu ana kadar biz ortaklığımızın gereği 900 milyon dolar ödeme yaptık. Taksitler geldikçe ödüyoruz. 120 F-35, anlaşmamızda bize verilmesi gerekiyor. Verilir veya verilmez. Artık dünya, tek ülkeden ibaret değil. Bunların çok alternatifleri var. Orası vermezse biz bunları bir başka yerden temin ederiz veya üretiriz. İnsansız hava araçlarını vermediler, şimdi biz üretiyoruz. Silahlı insansız hava araçlarını vermediler, şimdi biz üretiyoruz. İşte bu teröristleri bunlarla vuruyoruz, etkisiz hale getiriyoruz. Kötü komşu bizi de ev sahibi yaptı" dedi.

'İZMİR'DE HUKUK İÇİNDEKİ DAVAYI BAHANE EDİYORLAR'

Türkiye'nin Avrupa ve ABD ile olan müttefiklik ilişkilerinin yanı sıra diğer ülkelerle tesis edeceği iş birliklerine de ihtiyacı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bizi tek taraflı ilişkiye zorlayanların, kendilerinin gizli veya açık dünyanın dört bir yanında ne tür faaliyetler içinde olduklarını gayet iyi biliyoruz. Bugüne kadar ikili veya çok taraflı ilişkilerimizin hiçbirinde sözümüzü tutmamazlık etmedik. Kimseye riyakarlık yapmadık; ama bize hepsi yapıldı. Eğer bir güvenilirlik testi yapılacaksa bu testten alnının akıyla çıkacak tek taraf Türkiye'dir. Hem Avrupa hem de Amerika bu konuda defalarca sınıfta kalmıştır. Biz buna rağmen yükümlülüklerimize, sözlerimize bağlı kalmayı sürdürdük. Amerika'nın sadece Suriye konusunda bize verip, yerine getirmediği sözleri burada saymaya kalksam kimsenin yüzümüze bakacak hali kalmaz. Ülkemizle ilgili olarak Amerika'da açılan davaların, verilen mahkumiyet kararlarının örneği bir başka ülkede yok. İzmir'de tamamen hukuk içinde bir davayı bahane ederek, Türkiye'yi askeri ve ekonomik alanda çökertmeye yönelik gayretler içerisine girilmesini hiçbir mantıkla izah etmek mümkün değildir."

Konuşmasında Avrupa Birliği'ne (AB) yönelik eleştirilerde de bulunan Erdoğan, "AB'nin tam üyelik müzakerelerinde sıra bize geldiğinde o çok övündüğü kriterlerini nasıl fırıldak gibi döndürdüğünü, en iyi kendileri biliyor. Ülkemizin ne ekonomisiyle ne de demokrasisiyle mukayese bile edilemeyecek düzeydeki devletleri çok kısa süre içinde tam üye yapanlar, Türkiye'yi dışlamak içi adeta kendilerini inkar etmekten çekinmiyor" dedi.

'DÖVİZ KURUNU DÖVİZ KURŞUNU HALİNE GETİRDİLER'

Ekonomideki gelişmeleri bu yaşananlardan bağımsız görmediklerini belirten Erdoğan, "Türkiye'de döviz kurunun böylesine yüksek rakamlara çıkarılmasının gerisindeki saikleri görmek için allame olmaya gerek yok. Her şey apaçık ortadadır. Biz ekonomideki artılarımızın da eksilerimizin de gayet iyi farkındayız. Buradan bir kez daha söylüyorum. Döviz kurundaki istikrarsızlık, ülkemize yönelik bir operasyondur. Terör örgütleri eliyle içimizdeki ihanet çeteleri vasıtasıyla yapamadıklarını döviz kurunu, döviz kurşunu haline getirdikleri ekonomi silahıyla gerçekleştirmek istiyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin dirayetiyle nice oyunları bozan, nice senaryoları yırtıp atan, nice ihanetleri tepeleyen Türkiye, bu saldırının da üstesinden gelecektir" diye konuştu.

'BU DA GEÇER YAHU'

Ne yapılırsa yapılsın, 2023 hedeflerine ulaşılmasının engellenemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı ​Erdoğan, şunları söyledi:

"İhracatımız yükselmeye devam ediyor. İstihdamımız artırmayı sürdürüyor. Üretim çarkları dönüyor. Bayram tatilinde turizmimiz, ticaretimiz tarihi rekorlar kırdı. 'Peki döviz kuru ne olacak?' diyenler varsa onlara da cevabımız, 'Bu da geçer yahu' olacaktır. Biz bir yandan 'Bu da geçer yahu' derken diğer taraftan da teknik olarak üzerimize düşenleri yapıyoruz. Ekonomi yönetimimiz ülke içinde ve dışında gereken tüm tedbirleri alıyor, temasları kuruyor. Yavaş yavaş bunların somut neticelerini almaya başladık. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım. Bunu sağladığımızda diğer tüm sıkıntıların çözüm yoluna girdiğini göreceğiz. Güçlü siyaset, ancak güçlü ordu, güçlü bir ekonomiyle hayata geçirilebilir. Türkiye hem siyasette hem askeri alanda hem ekonomide kat ettiği mesafeyle güçlü olmayı hak eden etmeye çalışan bir ülkedir."

CEHENNEME KADAR KOVALARIZ’

Biz bu orduyla değil terör örgütlerini tıpkı ecdadımız gibi yedi düveli önümüze katar cehenneme kadar kovalarız. Askerlerimizin eğitim öğretim ve morali her gün daha da yükseliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından dönem birincilerine diplomalarını verdi. Sancak devir teslim töreni ve geçit töreniyle program, sona erdi.

 

***

 

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulunda Mezuniyet Sevinci
 

Öte yandan Milli Savunma Üniversitesi Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulundan (DAMYO) mezun olan 11'i yabancı 86 astsubaya törenle diplomaları verildi.

Milli Savunma Üniversitesi Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulundan (DAMYO) mezun olan 11'i yabancı 86 astsubaya törenle diplomaları verildi.

DAMYO Komutanı Deniz Albay Abdullah Can, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, harp silah teknolojileri ne kadar gelişirse gelişsin etkin ve güçlü deniz kuvvetlerinin kuvvet çarpanının yetişmiş ve nitelikli insan gücü olduğu bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.

Can, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak bugün, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 6'sı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 4'ü Türkmenistan ve 1'i Azerbaycan'dan olmak üzere toplam 86 deniz astsubayını görev yerlerine ve ülkelerine uğurladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Deniz Kuvvetlerine üstün hizmet verebilecek şekilde beden yeteneğiyle, genel kültür, askerlik anlayışına ve davranışlarına sahip, ulusal değerlere bağlı, yurdunu ve milletini daima yüceltmeye çalışan, Atatürk ilke ve inkılaplarına gönülden bağlı, denizi seven, denizcilik bilincine haiz, ufuk ötesini görebilen, aidiyet duygusu yüksek genç astsubaylarımız Türk ulusuna layık olabilme heves, heyecan ve arzusuyla karşınızdadır."

Törende mezun astsubaylar adına dönem birincisi Astsubay Çavuş Melih Yıldırım konuşma yaptı.

Daha sonra astsubaylar ant içti, 128. dönem sancağı toka edildi. Astsubay Çavuş Melih Yıldırım, yaş kütüğüne 128. dönem plaketini çaktı ve dereceye giren astsubay çavuşlara diplomaları verildi.

Dönem birincisi Yıldırım'a diplomasını Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu verdi.

Sancak devir teslimiyle devam eden tören, Deniz Astsubay Meslek Yüsekokulu Marşı'nın okunmasını ardından program tören geçişiyle sona erdi.

Törene, Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, Kocaeli Derince Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Tümamiral Kadir Yıldız, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğamiral Ayhan Gedik, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral da katıldı.

 

***

 

85 HAVACI ASTSUBAY MEZUN OLDU

Genç Kartalların Mezuniyet Sevinci
 
İzmir'de, Milli Savunma U¨niversitesi (MSÜ) bünyesindeki Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanlığından astsubay çavuş rütbesiyle mezun olan 85 öğrenci, diplomalarını törenle aldı.

Okulun Gaziemir ilçesindeki yerleşkesinde düzenlenen törene Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Rafet Dalkıran ve mezun astsubayların aileleri katıldı.

Milli Savunma U¨niversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Okul Komutanı Kurmay Albay Ender Kartal, yaptığı konuşmada, 80'i Türk, 4'ü Somali ve biri de Afgan uyruklu olmak üzere toplam 85 öğrencinin astsubay rütbesiyle mezun olduğunu söyledi.

Bulunulan coğrafyada yaşanan olayların, harbe her an hazır olunmasını gerektirdiğini belirten Kartal, "En son teknolojiyle teçhiz edilmesi elzem olan Türk Hava Kuvvetlerinin teknolojik gelişmelere anlık reaksiyonlar verebilecek düzeyde kalması kaçınılmaz bir sorumluluktur. Sizler aldığınız askeri eğitimin hakkını verecek her türlü yeniliğe ve teknolojik gelişmeyi en üst seviyede takip edecek, ülkemiz ve milletimizin bölünmez bütünlüğünün en önemli teminatı olmaya devam edeceksiniz." dedi.

Kartal, astsubay rütbesiyle mezun olan askerlere şu sözlerle seslendi:

"Meslek hayatınız süresince tarafınıza tevdi edilen görevleri icra ederken aziz milletimizin teveccühünü kazanma ve ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırma onurundan başka en ufak bir mükafat beklentisi içine girmeyin. Namusunuz ve şerefiniz üzerine yemin ederek giydiğiniz bu temiz üniformaya leke sürülmesine yaşamınızın hiçbir anında izin vermeyin. Yolunuz ve bahtınız açık olsun."

Törende mezun öğrenciler adına konuşan dönem birincisi Astsubay Çavuş Kaan Kırma, yetişmelerinde katkısı olan komutanlarına, öğretmenlerine ve ailelerine teşekkür ederek mezun arkadaşlarına yemin ettirdi.

Kırma, konuşmasının ardından diplomasını Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'in elinden aldı ve okul yaş kütüğüne plaket çaktı.

Okulda dereceyle mezun olan öğrencilerin diplomalarını, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile diğer protokol üyeleri verdi.

Misafir öğrenciler arasında okulu derece ile tamamlayan Somalili misafir askeri personel İsmail Muhammed Abdullahi diplomasını, MSÜ Rektör Yardımcısı Tuğgeneral Ersin Göse'den aldı.

Mezunlara diplomalarının verilmesinin ardından okul sancak devir teslimi yapıldı.

Tören, mezun öğrencilerin yürüyüşüyle sona erdi.

Mezuniyet töreni sonunda, aileleriyle bir araya gelen hava astsubaylar hatıra fotoğrafı çektirdi.


Kaynak: HÜRRİYETHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık