stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

UZMAN ÇAVUŞ VE ALBAY KENDİNİ SAVUNDU!

UZMAN ÇAVUŞ VE ALBAY KENDİNİ SAVUNDU!
  • 14 Haziran 2019, Cuma 20:03

FETÖ'nün Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin 159 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmada, sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanları alındı.

Tutuklu sanıklardan olay tarihinde Zırhlı Mühimmat Aracı (ZMA) sürücüsü olan eski uzman çavuş Zafer Tulunay hakkındaki iddiaları reddettiği savunmasında, darbe girişimi faaliyetlerine katılmadığını, FETÖ diye bir örgüt olduğunu cezaevinde girdikten sonra öğrendiğini ileri sürdü.

Tulunay, FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock kullanmadığını belirterek, şöyle konuştu: 

"Bilgim ve iradem dışı olaylardan dolayı karşınızda vatan haini olarak yargılanıyorum. FETÖ/PDY ile hiçbir bağlantı olmadığı gibi gönül bağım da yoktur. Bu örgüte ait ne varsa hiçbirini kullanmadım. Ast rütbeli, evini geçindirmeye çalışan bir askerim. Başıma gelen olaylardan dolayı 35 aydır tutukluyum. Komutanlarımız her zaman bizim tugayımızın polis ve askerin yetersiz kaldığı durumlarda yardımcı olacağımızı söylerdi. Götürüldüğüm Atatürk Havalimanı'nda hain bir kalkışma içinde olduğumuzu öğrenince asla destek vermedim. Askerleri toplayıp kışlaya dönmek üzere hareket ettim."

Eski Kurmay Albay Barbaros Akça ise savunmasında, darbe girişimi öncesi 14 Temmuz 2016'da darbeye ilişkin yapılan hazırlık toplantısına katılmadığını sıklıkla dile getirdi.

Sanık Akça, bazı sanıklar ve tanıkların toplantıya katıldığını ve içeride kaldığı süreyi dahi söyleseler de ifadeler ile kamera kayıtları arasında tutarsızlıklar olduğunu öne sürdü.

Olay tarihinde kurmay başkanlığını yaptığı Hava Harp Okuluna sıkı yönetim mesajı gelmediğini savunan Akça, Atatürk Havalimanı'na bombalı araç saldırısı olacağı mesajı geldiğini, bunun üzerine tedbirleri aldıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: 

"Mesajda, jandarma, polis aracı, ambulans aracı olabileceği belirtiliyordu. Hem genel hem de özel emir vardı. Havuzlu kavşakta bekleyen araçları orada durmamaları için ikaz ettim. Askerler yeni ve acemiydi. Limanda su bile bulamadık. Hazırlıklı olsak kumanyamız, suyumuz yanımızda olmaz mıydı? Darbe planlı yapılan bir şeydir. Biz Kazlıçeşme'de yakalandık, orada ilk istediğim şey suydu. Limanda vatandaşları terör saldırısı olabileceğine dair uyardım ve dağılmalarını söyledim. İnsanlar azaldı, araçlar da azaldı. Orada bir kez şahsım tarafından havaya kuru sıkı silahtan ateş edilmiştir. Ancak bir ateş farklı tanıklarca duyulmuş. Bu tek el, 5 elmiş ve bir gruba karşı sıkılmış gibi iddia ediliyor. Bu gruptaki 3-4 kişi terörist kılıklı, çimlere basan, sırt çantalı ve aldıkları ikazlara karşı tepki vermeyen kişilerdi. Nitekim silah atışı caydırıcı olmuş ve gruptakiler kaçmışlardır."

Tutuklu sanıklardan eski kurmay yarbay Serbülent Eken savunmasında, şahsının ve ailesinden hiç kimsenin FETÖ ile iltisakı olmadığını, TSK dışında hiçbir örgütle ilgisi bulunmadığını, FETÖ'ye sempati bile duymadığını savundu.

Eken, darbe girişimi öncesi 14 Temmuz 2016'da yapılan darbe hazırlık toplantısına katılmadığını ileri sürerek, toplantıya katıldığını iddia eden kişilerin duruşmada dinlenilmesini istedi. Duruşmalarda kendisini sadece 1 tanığın teşhis ettiğini, o kişinin de emin olmadığını ifade eden Eken, darbeye iştirakten yargılandığı ancak darbe başarılı olsaydı yine kendisinin yargılanacağını kaydetti.

Darbe girişiminden haberi olmadığını iddia eden Eken, şöyle devam etti: 

"Almış olduğum emir, sıralı amirimin bana verdiği terörle mücadeleye yönelik emirdir. Atatürk Havalimanı'nın güvenliğine ve canlı bomba ya da bombalı araçlı saldırı olabileceğine ilişkin bir emirdi. Nitekim 15 Temmuz öncesinde her iki havalimanına da terör saldırısı olmuştu. Ayrıca biz havalimanındayken çevremizde provokatör unsurlar vardı. Buna rağmen canlı bir kimseye ateş etme emri vermedim. Limanda canlı bomba olabileceğinden tedbirli davranıyordum. TSK içinde bir grubun darbe yaptığını ilk kez ana girişte öğrendim. Ömer Korkut albay ile kışlaya dönüşü değerlendirdim. Dönüş yolumdaki iradem ve somut olarak yaptığım eylemler kamera görüntüleriyle ortadadır. Dönüş kararından sonra vatandaşın elimi öptüğü ve beni havaya attığı görüntüler vardır.

Dönüş kararı verdiğimizde ne Cumhurbaşkanı ne Başbakan ne de Birinci Ordu Komutanı açıklama yapmıştı. Dönüşe kadar polislerle yan yanaydık. Bizim darbeci olmadığımıza kanaat getirdiler ki bize karşı herhangi bir müdahalede bulunmadılar. Yalnız sıralı amirim olan tugay komutanımdan emir aldım. Tabur personelim de benim emrimle kışladan çıkmıştır. Personelim masumdur, mutlak itaat gereği emirleri yerine getirmişlerdir."

Serbülent Eken, kışladan çıkarken ve sonrasında suç kastı olmadığını savunarak, "Sıralı amirlerim bana 'Meclise gideceksin' emri verselerdi darbeden şüphelenirdim. Darbe benim aklımın ucundan geçmedi. İddia makamının iddialarının ispatını istiyorum. Üzerime atılı suçlamalar ifadelere dayanmaktadır ve iftiralardan ibarettir. Özellikle bazı astlarım tarafından hakkımda atılan iftiralar 15 temmuz sonrası psikolojilerindendir. 'Polise ateş etti' diyen 2 uzman hariç hepsine hakkımı helal ediyorum." şeklinde konuştu.

Duruşmada savunma yapan diğer sanık da FETÖ üyesi olmadıklarını ve darbe girişimine iştirak etmediklerini savunarak tahliye ve beraat talebinde bulundu.

 

***

 

Akıncı Üssü davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davada sanıklar, savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar ve yakınları ile taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık eski kursiyer pilot üsteğmen Ahmet Oğuzhan Yıldız, 15 Temmuz günü 141. Filo'da normal mesaisine başladığını ve mesainin biteceği söylenen 14.00'e kadar ders çalıştığını iddia etti.

Çıkışlarına yarbay Hakan Karakuş'un konuşma yapacağının söylenip izin verilmediğini ileri süren Yıldız, Karakuş'un telefonları topladığını, ardından da terör harekatı olacağını ve terörün belinin kırılacağını, binbaşı Mustafa Mete Kaygusuz'un bilgilendirme yapacağını söylediğini savundu.

Yıldız, kendileriyle konuşan komutanların bu görüşmelerde bir darbeden bahsetmediğini iddia ederek, bazı kursiyerlerle sağlık amirliği yakınında çevre ve yol güvenliği için görevlendirildiğini anlattı.

Bir süre sonra yakındaki 2-3 katlı binaya kamuflajlı kişilerin geldiğini gördüğünü de dile getiren Yıldız, susadığı için filoya gittiğini, burada da yabancı birliklerden gelen teğmenler ve komandolarla karşılaştığını, terör operasyonu olduğuna yönelik fikrinin pekiştiğini söyledi.

Görev verilen yere döndüğünde iki arkadaşını bulamadığı için kamuflajlı kişilerin yanına gittiğini söyleyen Yıldız, onlara neden geldiklerini sorduğunu, "terör operasyonu için" cevabını aldığını dile getirdi. Uykuları geldiği için sağlık amirliğine girdiklerini öne süren

Yıldız, 03.00 civarı uyuduğunu ve sabah üsse yapılan top atışıyla uyandığını iddia etti.

Yıldız, bir gariplik olduğunu fark etmeleri üzerine gittikleri filoda da kimsenin kalmadığını gördüklerini, bu yüzden üsten ayrıldıklarını dile getirdi.

Televizyon ve telefon irtibatları bulunmadığı için darbe girişiminden gece boyunca bilgileri olmadığını öne süren Yıldız, daha sonra Etlik'teki ailesinin evine gittiğini, 27 Temmuz'a kadar da telefonla yoklama verdiğini söyledi.

Savcılık tarafından çağrıldıklarının söylenmesi üzerine gittiği üste gözaltına alındığını ve sonra da tutuklandığını anlatan Yıldız, 15 Temmuz gecesi suç teşkil eden bir eylemi bulunmadığını savundu.

Suçlamaları reddeden Yıldız, FETÖ üyesi olduğuna yönelik iddiayı da kabul etmedi.

Sanık eski kursiyer pilot teğmen Celal Onat da 15 Temmuz'da 141. Filo'da görev yaptığını, o akşam terörle mücadele harekatı kapsamında görev dağıtımı gerçekleştirildiğini söyledi ancak kendisine hiçbir görev verilmediğini iddia etti. Onat, görev verilmeyen birkaç kursiyerle otoparktaki araçlarına binip sohbet ettiklerini öne sürdü. Onat, burada müzik dinlemek için radyoyu açtıklarında kalkışma girişiminden haberdar olduklarını ifade ederek, yaşadıkları şokun ardından filoya gittiklerini ifade etti.

Onat, er gazinosundaki televizyonda da kalkışma girişiminden bahsedildiğini, o gece Akıncı Üssü'nde gerçekleşen olayların dışında kaldığını savundu.

Tuvalete girmek istediğinde dönemin hava kuvvetleri komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile karşılaştığını, onun burada olmasının sorun olmadığını düşündürdüğünü ve kendisini rahatlattığını ileri süren Onat, üzerine atılı suçlamaları reddetti.

Onat, tahliyesini ve beraatini talep etti.

15 Temmuz'da 141. Filo'da kursiyer pilot üsteğmen olarak görev yapan sanık Melih Döner de suçlamaları reddetti.
"Suçları işlemediğim sabittir. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum." diyen Döner, tahliyesini ve beraatini talep etti.
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık