stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ÜSTEĞMEN; 'KANDIRDINIZ BENİ, BAŞIMI YAKTINIZ!'

ÜSTEĞMEN; 'KANDIRDINIZ BENİ, BAŞIMI YAKTINIZ!'
  • 27 Ekim 2018, Cumartesi 22:48

Zırhlı Birlikler Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52 kişinin yargılandığı davaya, tanık beyanlarıyla devam edildi.

19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklarla taraf avukatları hazır bulundu.

Tanık Astsubay R.P, 15 Temmuz'da tümende istihbarat şubesinde görev yaptığını belirterek, hasta eşine refakat ettiği için izinli olan şube müdürü Muharrem Erdem'in, o gün vekaleten yerine bakan binbaşı Aziz Çiçek'le devir teslim işlemlerini yaptıklarını söyledi.

O gün normal mesaisinin ardından evine gittiğini dile getiren R.P, saat 19.00 civarında Çiçek'in, ardından da komutanının habercilerinin ve en sonunda Tümen Komutanı Tümgeneral Erdoğan Akyol'un aradığını, bir intikal ile ilgili emir bulunamadığı için sıkıntı olduğunu anlattı. R.P, bunun üzerine tümene gittiğini, emri bulup komutana arz ettiğini belirterek, sorun olmadığı anlaşılınca konunun kapandığını kaydetti.

Çiçek'in, ileri tarihli bir intikal emrini daha hazırladıktan sonra çıkmasını söylediğini dile getiren R.P, yaklaşık bir saat sonra, 20.10 gibi kışladan ayrıldığını ifade etti.

R.P, evdeyken saat 23.00 gibi kendisini arayan ve tümende mesai yapıldığını söyleyen Çiçek'in, çağırması üzerine tekrar kışlaya gittiğini söyledi.

Kışlaya 2 nolu nizamiyeden girip, şubesinin bulunduğu tümen karargahına çıktığını ve üstünü değiştirdiğini anlatan R.P, orada şube müdürü Muharrem Erdem'i gördüğünü ve odasında görüştüklerini dile getirdi.

R.P, o sırada dışarıda neler olup bittiğinden haberi bulunmadığını ifade ederek, Erdem'in "Yabancı personel gelmiş, kurmay başkanını görevden almışlar, tümen komutanı değişiyor." şeklinde bilgi verdiğini aktardı.

Daha sonra TRT'de okunan bildiriyi gördüklerini dile getiren R.P, Erdem'in nizamiyeden aranması sonrası Faaliyet İzleme Merkezi'ne (FİM) geçtiklerini belirtti. R.P, birlikten olmayan yabancı personeli FİM'e girip çıkarken gördüğünü de kaydetti.

Erdem'in nizamiyedekilerle cep telefonu ile görüştüğünü, "halka ateş etmeyin, dikkat edin, galeyana gelmeyin" gibi emirler verdiğini iddia eden R.P, o konuşurken astsubay arkadaşlarıyla görüşmek için FİM'den çıktığını bildirdi.

R.P, Erdem'in arayıp birlikte nizamiyeye ineceklerini söylemesi sonrasında dışarı çıktıklarını, yürürken dizilmiş tankları gördüklerini vurguladı.

Tankla çıkan üsteğmen "Başımı yaktınız" diye bağırmış

Dışarı çıkan tanklardan haberleri olmadığını, bu sırada o tankların içeri girdiğini anlatan R.P, üsteğmen Koray Korkmaz'ın panik halinde bağırdığını, "Kandırdınız beni, başımı yaktınız. Niye beni gönderdiniz?" gibi ifadeler kullandığını söyledi.

R.P, Muharrem Erdem'in de "Hangi emre göre çıktın? Kim sana dışarı çık dedi?" gibi ifadeler kullandığını, tanktan inen Korkmaz'ı yarbay Fatih Çubukçu'nun çağırıp görüştüğünü aktardı.

Bu sırada yabancı bir albay gördüklerini ve Erdem'in kim olduğunu öğrenmek için yanına gittiğini anlatan R.P, "Onunla konuştu. Konuşma bittikten sonra bana albay İsa Sancaklı. İzmir'den gelmiş. Ne işi var burada?" dediğini dile getirdi.

Yürümeye devam ettiklerini ve nizamiye bölgesinde Lojistik Destek Komutanı Binbaşı İsmail Suvay'ın durdurup Muharrem Erdem'e yönelik "Bizden misiniz, onlardan mısınız? Bizden değilseniz gelmeyin." dediğini belirten R.P, Erdem'in de yardıma geldiklerini söylediğini ifade etti.

R.P, sabaha kadar nizamiye bölgesinde bulunduklarını dile getirerek, ilerleyen saatlerde tümen karargahındaki darbecilere müdahale edildiğini ve gözaltıların yapıldığını kaydetti.

 

Ben 'O Tanklar Çıkmayacak' Diyorsam Çıkmayacak"

 

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde 15 Temmuz'da uzman çavuş olarak görev yapan İ.Ç, dinlendi.

İ.Ç, o gün Eğitim Destek Bölüğünde nöbetçi olduğunu belirterek, 22.00-22.30 civarı Kemal Zafer uzman çavuşun arayıp astsubay Ali Berçin ile kendisinin mesaiye çağrıldığını ve nizamiyeden almasını rica ettiğini söyledi.

Kapalı bir "land" araçla erler nizamiyesinden iki kişiyi alıp döndüğünü anlatan İ.Ç, dışarıda beklerken Kurslar Taburu'nun olduğu bölgeden G3 silah taşıyan yaklaşık 10 kişilik bir grubun koşarak bölük binasına girdiğini gördüğünü kaydetti.

Bu kişilerin emniyet uzman çavuşu Hüseyin Mendi'nin olduğu odaya girdikten sonra bağrışmalar geldiğini, "Aç, aç" diye ifadeler duyduğunu belirten İ.Ç, içeri girdiğinde bazılarının mühimmat sandığının kilidini kırmaya çalıştığını gördüğünü dile getirdi.

İ.Ç, bazılarının da Mendi'yi sandığı açması için zorladığını ifade ederek, bu gelişme üzerine Astsubay Ali Berçin'in yanına çıkıp durumu anlattığını, onun da gerekirse çatışabileceklerini belirttikten sonra tabur komutanı Erdal Yetim'i aradığını aktardı.

Tabur komutanının "direnmeyin, verin" demesi üzerine Berçin ile alt kata indiklerini ve mühimmatın verildiğini anlatan İ.Ç, şarjörleri alan teğmenlerinin bazılarının beyaz bir araca binerek, bazılarının da tümen karargaha doğru koşturarak uzaklaştığını vurguladı.

İ.Ç, sonraki süreçte de nizamiyede bölüğün ZPT'si ve tankında bulunan silah ve mühimmatları depoya kilitlediklerini söyledi.

Nöbetçi uzman çavuş da gördüklerini anlattı

Uzman Çavuş U.A. da Eğitim Destek ve Tatbikat Taburu Birinci Tank Bölüğü'nde görevli olduğunu ve 15 Temmuz'da nöbeti bulunduğunu ifade etti.

Taburun önünde otururken 22.00-22.30 civarında telefonunun çaldığını, arayan arkadaşlarının darbe yapılıp yapılmadığını sorduğunu, kendinisin ise bilgisi bulunmadığını söylediğini aktaran U.A, bu konuşmanın ardından içeri geçtiğini bildirdi.

U.A, nöbetçi üsteğmen Fatih Mehmet Kılıç ve uzman çavuş Ali Doğan'ın da içeride olduğunu ve televizyondan boğaz köprüsünün kapatıldığını gördüklerini belirterek, onlara da kendisini arayıp darbe girişimi olup olmadığını soran arkadaşlarından bahsettiğini kaydetti.

İçerideyken çalan telefona Fatih Mehmet Kılıç'ın baktığını, arayan üsteğmen Koray Korkmaz ile ne konuştuklarını duymadığını ancak Korkmaz'ın tank sürücüsü olup olmadığını sorduğunu anladığını dile getiren U.A, Kılıç'ın da "Ben kullanabilirim." dediğini, ayrıca bir kişi daha bulunduğunu söylediğini bildirdi.

U.A, Fatih Mehmet Kılıç'ın garajlara gitmelerini söylediğini ve kendilerinden önce çıkıp gittiğini dile getirerek, bölük komutanı Üsteğmen Ayhan Şen'in de askerlerin hepsini toplayıp garajda emniyet almalarını emrettiğini kaydetti.

Garaj bölgesine çıktığında kursiyer teğmenleri gördüğünü anlatan U.A, birkaç tankın cephaneliğe gitmiş olduğunu belirtti.

U.A, önce Ayhan Şen'i, ikinci kez nizamiyeye gittiğinde de rütbelileri aldığını ve bölüğe döndüğünü, bu sırada üsteğmen Koray Korkmaz'ın da araca binip "Hemen beni garajlara bırakın." dediğini söyledi.

Birinin Koray Korkmaz'a "Ne oluyor komutanım?" diye sorduğunu bildiren U.A, onun da "Jandarma Genel Komutanlığına saldırı olmuş, şehit ve yaralılar varmış." karşılığını verdiğini ifade etti.

Tankları cephaneliğe er ve erbaşların götürdüğünü, onları alıp rütbelileri bırakmak için unimog araçla cephaneliğe gittiğini belirten U.A, oradaki bir teğmenin kendisine silah doğrulttuğunu da kaydetti.

"Hepinizi öldüreceğim"

U.A, garaj bölgesine döndüğünde başka birlikten personelin de tankları çıkarmak için geldiğini ancak Ayhan Şen'in onları "Ben sizi tanımıyorum." diyerek gönderdiğini ifade ederek, Şen'in bir ara cephanelikte bulunan binbaşı Özkan Gürkol ile de görüştüğünü söyledi. Telefonunun hoparlörünün açık olduğunu ve konuşmaları duyduklarını belirten U.A, Gürkol'un Şen'e, "Senin nasıl personelin var. Benim emirlerimi dinlemiyorlar." dediğini, Şen'in de "Sen kimsin?" dediğini kaydetti.

U.A, Gürkol'un, "Tanımadın mı beni. Ben Özkan binbaşı." ifadesine de Şen'in "Seni tanıdım ama onların amirleri benim. Ben 'o tanklar çıkmayacak' diyorsam çıkmayacak. O personelin amiri benim." karşılığını verdiğini bildirdi. Gürkol'un, "Sen kimden yanasın?" şeklindeki sorusuna karşılık da Şen'in "Ben devletten yanayım. Başka kimseden yana değilim." cevabını verdiğini dile getiren U.A, bunun üzerine de Gürkol'un, küfredip "Ayhan, garajda bekleyin, hepinizi öldüreceğim." dediğini dile getirdi.

Telefon kapandıktan sonra saldırı olma ihtimaline karşılık pusuya yattıklarını belirten U.A, yaklaşık iki saat sonra takımın tanklarının garaja geldiğini söyledi.

U.A, sabaha doğru da tümen karargaha gittiklerini ve darbecilerin gözaltına alındığını dile getirdi.

 

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde Eğitim Destek ve Tatbikat Taburu'nda ZPT (zırhlı personel taşıyıcısı) sürücüsü olarak görev yaptığını belirten Uzman Çavuş E.M, o gece 23.00-23.30 civarı evde uyuduğu sırada bölük komutanı Üsteğmen Ahmet Turan'ın arayıp "acilen" mesaiye çağırdığını söyledi.

Taburunun garajlar bölgesine gittiğini ve oradakilerden bilgi almaya çalıştığını anlatan E.M, birisinin "TRT'yi ele geçirmişler." dediğini ancak kimler tarafından olduğunu bilmediğini ifade etti.

E.M, daha sonra bölük komutanı Turan'ın ZPT'leri hazırlayıp beklemelerini ancak hareket etmemelerini istediğini, bunun üzerine araçları hazırladıklarını kaydetti.

Garajlar bölgesine teğmenlerin de geldiğini dile getiren E.M, bir teğmenin de ZPT'sine bindikten sonra cephaneliğe gideceklerini söylediğini, yanlarına gelen Ahmet Turan'ın da "Arkadaşlar, emniyetsiz bir durum olmayacak." dediğini söyledi.

E.M, Turan'ın burada şoförleri ayrı bir yere çekerek, "Ne olursa olsun benim bilgim olmadan kışladan çıkmayacaksınız." ifadesini kullandığını belirtti.

"Jandarma Genel Komutanlığına gideceksiniz"

Araca binen bir teğmenle cephanelik bölgesine gittiklerini ve mühimmat yüklendiğini bildiren E.M, cephanelikte bulunan binbaşının teğmene, "Siz Jandarma Genel Komutanlığına gideceksiniz. Orada halk da olsa, kim olursa olsun engel olacak kimseyi yarın, geçin." dediğini, teğmenin de "Emredersiniz." karşılığını verdiğini söyledi.

Durumdan şüphelenince bölük komutanı Ahmet Turan'ı aradığını ve binbaşının bu şekilde emir verdiğini ifade eden E.M, Turan'ın da "Gitmeyeceksiniz. Sizi garajlar bölgesinde bekliyorum, garajlar bölgesine gireceksiniz." dediğini kaydetti.

E.M, cephanelikten çıktıktan sonra yolda Ahmet Turan'ın çevirdiğini ve teğmeni araçtan indirdiğini, mühimmatı da odasına kilitlettirdiğini anlattı.

"Yanlış yoldasınız"

Mahkeme başkanının, teğmenle Ahmet Turan arasında bir diyalog yaşanıp yaşanmadığını sorması üzerine E.M, teğmenin "Biz sizin emrinizde değiliz." dediğini, Turan'ın da "Yanlış yoldasınız, toysunuz." ifadesini kullandığını aktardı.

E.M, daha sonra tabur komutanı Erdal Yetim'in emri doğrultusunda kışlanın emniyeti için üsteğmen Ahmet Turan'ın söylemesi üzerine erler nizamiyesine ZPT ile gittiklerini dile getirerek, cephaneliğe giden teğmenin de kendileriyle geldiğini söyledi.

Nizamiyede dışarıda toplanan halkı gördüğünü ve bölük komutanına haber verdiğini anlatan E.M, onun da garajlar bölgesine dönmesini söylediğini belirtti.

E.M, bu sırada araçtan inen teğmeni de çağırdığını, Ahmet Üsteğmen'in de dönmelerini söylediğini aktardığını kaydederek, teğmenin "Ben Özkan binbaşının emrindeyim." dediğini bildirdi.

Turan'ı tekrar aradığını ve teğmenin Özkan Gürkol'un emri doğrultusunda hareket ettiğini dile getiren E.M, onun da "Hayır, kardeşim. Sen benim dediğimi yapacaksın. Geri geleceksin." demesinden sonra teğmene ondan emir almayacağını ve geri döneceğini söylediğini kaydetti.

Teğmenin ZPT'nin önüne geçtiğini, aracı göndermek istemediğini anlatan E.M, daha sonra ZPT'ye bindiğini düşündüğü teğmenle nizamiyeden ayrıldığını söyledi.

E.M, garajlar bölgesinde de Ahmet Turan'ın emriyle kullanılmaması için ZPT'lerin akülerini söktüklerini belirtti.

Kaynak: HABERLER.COM

ERLERE BERAAT, ÜSTEĞMENE MÜEBBET, UZMAN ÇAVUŞLARA... ERLERE BERAAT, ÜSTEĞMENE MÜEBBET, UZMAN ÇAVUŞLARA...

ETKİN PİŞMANLIKTAN VAZGEÇEN ÜSTEĞMENE 7 YIL! ETKİN PİŞMANLIKTAN VAZGEÇEN ÜSTEĞMENE 7 YIL!

ÜSTEĞMEN; O ALBAY VE ASTSUBAYI REHİN ALMADIM! ÜSTEĞMEN; O ALBAY VE ASTSUBAYI REHİN ALMADIM!

ERİ TUVALETE ÜSTEĞMEN GÖTÜRMÜŞ! ERİ TUVALETE ÜSTEĞMEN GÖTÜRMÜŞ!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık