stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

TUTUKLU ASTSUBAYDAN ABİDİN ÜNAL HAKKINDA ŞOK AÇIKLAMA!

TUTUKLU ASTSUBAYDAN ABİDİN ÜNAL HAKKINDA ŞOK AÇIKLAMA!
  • 23 Şubat 2020, Pazar 10:00

"Beni ateşe atmasının sebebi ispatlanması imkansız bu görüşmenin tanığı olmamdır"

Akıncı davasında sanıkların esas hakkında mütalaaya karşı savunmalarının alınmasına devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Akıncı davasında sanıkların esas hakkında mütalaaya karşı savunmalarının alınmasına devam edildi.

Bugünkü celsede savunma yapan dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın koruma şefi eski astsubay Fatih Kahraman, savunma hakkının 1 günle sınırlanmasına tepki göstererek, Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ı, "Hak hırsızlığı, yıllarınızı verdiğiniz hukuk adamlığınıza gölge düşürecektir" sözleriyle eleştirdi.

Kahraman, "Bu davada, 'Bizi ikna edeceksiniz' sözünü çok duyduk. Sizi ikna etmek ne demek, çok düşündüm. Abidin Ünal gelip, 'Fatih suçsuzdur. Tüm emirleri ben verdim' dese de sizin ikna olmayacağına ikna oldum" dedi.

15 Temmuz'la ilgili olarak komuta kademesi ve MİT Müsteşarı'ndan hesap sorulmamasının darbenin gerçek sorumlularına ulaşılmasını engellediğini vurgulayan Kahraman, Başkan Giray'ın da katıldığı bir çalıştayda "Şüpheden devlet yararlanmalı" şeklinde bir kriter belirlendiğini hatırlattıktan sonra şöyle konuştu:

"Ancak Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter ve Emre Belözoğlu'nda devlet şüpheden yararlanmamış, erklerin baskısı ile beraat ettirilerek, şüpheden sanığın yararlanması sağlanmıştır."

“BUNLARIN KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE AKINCI'YA GETİRİLMESİNİ, DİĞERLERİNİN BIRAKILMASINI SÖYLEDİ”

Kahraman, 15 Temmuz gecesi İstanbul Moda'daki düğünden Akıncı'ya gidişleriyle ilgili olarak şunları anlattı:

"Moda'dan çıkarken Abidin Ünal bir not verdi. Hatırladığım, Mehmet Şanver ve Hasan Küçükakyüz'ün isimleri vardı. Abidin Ünal, bunların kontrollü bir şekilde Akıncı'ya getirilmesini, diğerlerinin bırakılmasını söyledi.

Helikopterde de telefon görüşmelerine devam etti. Sabiha Gökçen'deki VIP uçağa geldiğimizde uçuş ekibine 'İyi akşamlar' dedi ve ben refakat ettiğim için 'Akıncı'ya gidiyoruz' dedi. Akıncı'ya inince doğrudan 141. Filo'ya gidileceğini söyledi. Geçtik. 30-40 asker vardı. Komutanı selamladılar, o da 'İyi akşamlar, kolay gelsin' dedi. Harekat Komutanı Ahmet Özçetin'le ofis gibi bir odaya geçtiler.

Öyle Abidin Ünal'ın söylediği gibi kırık dökük, boş bir oda değildi. Kapıyı kapatıp, bir müddet konuştular. Bir süre sonra çıktılar. Abidin Ünal tuvalete gitti. Sonra harekat komutanın odasına geçtiler. Orada bir tutuklu yoktu, biz de gardiyan değil, koruma personeliydik. Saat 04.00 gibi tekrar tuvalete gitti. Çıktığında bana 'Araç hazır olsun' dedi.

Ben VIP minibüse giderken, o odadan telefonunu aldı. Aracı ben kullandım. Üs komutanın karargahına gittik. Orada görüştüğü kişi Hulusi Akar'dır. Ben gördüğümü söylüyorum."

“BENİ ATEŞE ATMASININ SEBEBİ İSPATLANMASI İMKANSIZ BU GÖRÜŞMENİN TANIĞI OLMAMDIR”

Abidin Ünal için, "Kuyruğunu kurtarma derdinde" ifadesini kullanan Kahraman, şöyle devam etti:

"Abidin Ünal odada tutulduğu sürece hiçbir şey yiyip, içmediğini söyledi. Öyleyse bu kadar sık tuvalete gitmesinin sebebi neydi? Yaz günü üşüttü mü? Akıncı'da sadece kendi görüntülerinin ortaya çıkmasıyla kendisine karşı tavır alındığı hissine kapıldığı anlaşılıyor. Üstü kapatılmaya çalışılsa da Akıncı'da Hulusi Akar'la görüşme yaşanmıştır, gerçektir ve her iki taraf da bu sır görüşmeyi bilmektedir. Kendisinin kamuoyunun önüne atılması, Hulusi Akar'ın ise işin içinden sıyrılıp, kamuoyunda karşılık bulmasından paniklendi.

Ancak mahkemeye rahatça gelip gitmesi, kendisine istediği teminatın verildiğini gösteriyor. Bunca süredir neden cezaevinde olduğumu düşünüyorum. O sır görüşmenin, Abidin Ünal'ın telefonuyla an be an gelişmeleri takip etmesinin tek şahidi benim. Beni ateşe atmasının sebebi, ispatlanması imkansız bu görüşmenin tanığı olmamdır. Dışarıda olup da bunu açıklasaydım, her halde yer yerinden oynardı."

“BEYANLARI UYDURMADIR VERDİĞİ EMİRLERİ GİZLEMEYE ÇALIŞMIŞTIR”

Ünal'ın, "Bana silah doğrulttular" ifadesinin tam bir iftira olduğunu öne süren Fatih Kahraman, "Hiçbir kamera kaydında böyle bir görüntü yok. Silah nasıl doğrultulur, erden orgenerale herkes bilir. Böyle ucuz bir ifade koca bir orgenerale yakışmamıştır. Beyanları uydurmadır, verdiği emirleri gizlemeye çalışmıştır" dedi.

“KOCA DAĞ GİBİ ADAM BİR KUZU BİR KEZ DE DİREN YA”

Duruşmanın saat 14.00'te başlayan öğleden sonraki bölümünde Abidin Ünal'ın 6 ifadesindeki farklılık ve çelişkilere dikkat çeken Kahraman, söz konusu farklılıkların, "Ünal'ın bu çirkin tuzakla ilişkilerini ortaya çıkardığını" öne sürdü. Kahraman, şunları söyledi:

"Bizler işkence altında alınan ifadelerimizi değiştirmekle suçlanırken, baskı altında olmayan, kendiliğinden ifadesini değiştiren bir korkak general yüzünden bunca zamandır tutukluyum. Bir ifadesinde, 'Bana darp olmadı, hakaret ve tehdit gibi bir saygısızlıkla karşılaşmadım' dedi. Sonra birilerinden aldığı akılla, 'Bu şahıslar tüfekler ve tabancaları doğrultarak, beni Akıncılar'a getirdiler' dedi. Darbeci olsam, onları hemen oracıkta tecrit eder, adım atamaz hale getirirdim. Tam tabiriyle 'Gık' bile diyemezlerdi.

Abidin Ünal'ın bir görev, bir de eşinin adına kayıtlı özel telefonu vardı. Görüşmelerini istediği gibi yaptı. Ama özel telefonunun kapandığını, pin kodunu hatırlayamadığı için açamadığını belirtti. Abidin Ünal'ı tanıyanlar çok iyi bilir ki, zeki ve hafızası kuvvetlidir. Bunu söyleyerek, özel telefonunu gündemden düşürmek, sorgulanmamasını sağlamak istemiştir. O gece kimlerle görüştüğünün ortaya çıkması için bu telefonun da HTS kayıtlarına bakılmalıdır. Abidin Ünal'ın çaldığı minare kılıfa sığmamaktadır. Telefonunu istemişiz, o da vermiş. Koca dağ gibi adam bir kuzu. Bir kez de diren ya."

“BİR GÜN BU SANIK SANDALYESİNE ÇIKARILACAK VE YARGILANACAK”

Abidin Ünal'ın Sabiha Gökçen'den Akıncı'ya "VIP uçuşunda" her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu bildiren Kahraman, "Bu uçak Abidin Ünal'ın kendi isteği ve emri ile Akıncı'ya gitmiştir. Abidin Ünal'ın amacı, darbenin seyri değiştiği için mağdur olmaktı. Çünkü buna muhtaçtı" dedi.

Kahraman, Abidin Ünal'la ilgili beyanlarını şu sözlerle tamamladı:

"Şundan emin olun, dünyanın neresinde olursa bir gün bu sanık sandalyesine çıkarılacak ve yargılanacak, ben de onun gibi göğsümü gere gere müşteki sıralarında oturacağım."

Kahraman, hürriyetinden yoksun bırakmakla suçlandığı diğer generallere de şöyle seslendi:

"Ülke yangın yerine dönmüşken, takım elbisesinin ütüsü bile bozulmayan, göbeğini kaşıyarak sabah kahvaltısı yapan Abidin Ünal'dır. Mağdur edildiğini söyleyen siz generallerin hürriyetini engelleyen ben değil, Abidin Ünal'dır. Siz bunları yaşarken, hareketlerini ve akıbetini gördüğünüz Abidin Ünal ile 1 yıl daha nasıl çalıştınız? Size bunu yaptıran, gerçekleri anlatmanızı önleyen korku mu, rütbe ve makam beklentisi miydi? Burada asıl mağdur Mehmet Şanver'dir. Hem kullanılmış hem de çocuğunun düğünü mahvedilmiştir. Tam tabiriyle Mehmet Şanver'i üzerine toz kondurmadığı Abidin Ünal satmıştır."

Örgüt üyesi olduğu yönünde ifade veren çok sayıda itirafçının esas hakkında mütalaadan önce ifadelerini geri çektiğini, buna rağmen savcının mütalaada bunlara yer verdiğini belirten Fatih Kahraman, FETÖ/PDY üyeliğini kesinlikle reddettiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Abidin Ünal'ın örgüt üyesi olduğuna dair daha fazla iddi olduğu halde o örgüt üyesi sayılmıyor, hakkında işlem yapılmıyor veya yapılamıyor. Genelkurmay çatı davasında Mehmet Partigöç, terör örgütü liderinin ona gömlek gönderdiğini ve Ünal'ın da ondan dua istediğini söyledi. Bana kimse gömlek göndermedi, garip anamdan başka kimseden de dua istemedim. Mütalaada, Abidin Ünal'ı darbeyi yönetenlerle görüştürmemekle suçlanıyorum. Böyle bir talebi olmadı. Olsaydı ve görüştürseydik, acaba iddia makamı bizi neyle suçlayacaktı? Hulusi Akar başta olmak üzere kursiyerler ve teğmenlerle görüştü. HTS kayıtlarının incelenmesine izin vermediği için telefonla kimlerle görüştüğünden bilgim yok."

Kahraman, savunmasını şu sözlerle tamamladı:

"Dosyada somut bir tane bile delil yokken, kendi suçunu örtbas etmek isteyen bazı gafillerin ifadeleri gerekçe gösterilerek, bin 310 gündür haksız yere tutukluyken, aldığınız kararlar yerlebir edilirken ve sizlerin bu konuda bağımsız bir karar alma yetiniz yokken, tahliyemi kimden talep edeceğimi bilmiyorum.

Abidin Ünal ve Hulusi Akar başta olmak üzere gerçekleri saklayan ve bu elim olayı bir avuç insanın üzerine yıkmaya çalışan zavallıları Allah'a havale ediyorum."

Kahraman'ın Avukatı Özay Arıkan da Gezi davasında verilen beraat kararı üzerinden medya eliyle algı oluşturulup, ondan sonra  yargılama yapılmasını eleştirerek, "Gezi davası 1.5, 2 yıl önce, ABD'yi protesto ettiğimiz, Iphone'ları yaktığımız dönemde karara çıkmış olsaydı, böyle bir karar verilebilir miydi? Dilerim ki, o kararı veren hakimler biz evlerimize varmadan görevden alınmış olmasınlar" dedi.

Av. Arıkan, Hulusi Akar, Hakan Fidan, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve 15 Temmuz'da Ankara'ya gelip toplantılar yapan Putin'in Danışmanı Dugin dinlenmeden verilecek kararın yanlış olacağını da vurguladı.

 

Duruşmada, 15 Temmuz öncesi İstanbul'daki Sualtı Taarruz Komutanlığı'nda görev yapan eski astsubay Mevlüt Öncel, esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Sanık Öncel, Akıncı Üssü nizamiyesinde darbe karşıtı vatandaşların askerler tarafından vurulmasının kısa mesafeden yapıldığı iddiasını reddederek, söz konusu ateşin uzak mesafeden asker olmayan keskin nişancılar tarafından yapıldığını ileri sürdü.

Darbe girişimi sırasında Boğaz Köprüsü'nde de vatandaşlara keskin nişancılar tarafından ateş açıldığı ve şehitler verildiğine dair haberleri ve çekilmiş video görüntülerini hatırlatan Öncel, kendisinin kimseye ateş etmediğini ileri sürdü.

Konuyla ilgili bilirkişi raporlarını hazırlayan uzmanların mahkemede dinlenilmediğini söyleyen Öncel, bu kişilerin mahkeme huzurunda dinlenilmesini talep etti.

Sanık avukatının da beyanlarının alınmasının ardından duruşma yarına bırakıldı.

 

 

Kaynak: ODA TVHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık