stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

TÜMAMİRALE İTİBAR SUİKASTI!

TÜMAMİRALE İTİBAR SUİKASTI!
  • 07 Haziran 2018, Perşembe 9:20

FETÖMETRE'nin mucidine itibar suikasti

TSK'daki kriptoları deşifre eden 'FETÖMETRE'nin mucidi Tümamiral Yaycı için örgüt yeni operasyona başladı. İhraç edilen FETÖ'cüler sosyal medyada itibar suikastliği yapıyor

FETÖ ile mücadelede "kurunun yanında yaşın yanmaması", ölçülü, adaletli ve hakkaniyetli olacak şekilde bilimsel yöntemler kullanarak geliştirilen FETÖMETRE'nin mucidi örgütün hedefinde. Tümamiral Cihat Yaycı'nın geliştirdiği sistem sayesinde yakalanan kriptolar gözaltına alındıklarında çeşitli iftiralara başvuruyor. FETÖMETRE'nin diğer kurumlara da yaygınlaşmasını önlemek amaçlı başlatılan iftira kampanyası sosyal medya üzerinden sınır tanımayan bir boyuta ulaştı.

YENİ OPERASYON

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında TSK başta olmak üzere devletin içine çöreklenmiş FETÖ uzantılarıyla ilgili detaylı ve titiz bir çalışma yürütülüyor. Son dönemde özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde uygulanan, Tümamiral Cihat Yaycı'nın geliştirdiği FETÖMETRE örgüte ağır darbeler vuruyor. Örgüt, FETÖMETRE'nin yaygınlaşmasını önlemek için Yaycı ve ailesi üzerinden akla gelmedik iftira ve hakaretlerle itibarsızlaştırma operasyonu başlattı. 2005 yılından itibaren FETÖ'cü kadroların engellemelerine maruz kalan Yaycı'ya yönelik saldırılar, Twitter başta olmak üzere sosyal medya üzerinde açılan bolt hesaplar üzerinden sürüyor. Kripto hesaplar üzerinden Yaycı hakkında kara propaganda yapılıyor. Bazı twitter hesaplarında Cihat Yaycı'nın kendisi ve ailesine tehdit ve hakaret edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın köpeği şeklinde karikatürler çiziliyor. Yüzlerce FETÖCU trol hesap ağza alınmadık küfürler ediyor. Terörle mücadele uzmanları bu saldırıların amacının "Tümamiral Cihat Yaycı'yı sindirmek, sindiremezlerse de itibarsızlaştırarak, FETÖMETRE'nin yaygınlaşmasını önlemek" olduğu görüşünde. FETÖ'cülerin bu konudaki bazı algı operasyonları özetle şöyle:

YIPRATMA GAYRETİ: twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden, başta Yaycı ve ailesi olmak üzere, mücadelede etkin rol oynayan ATİİİ Şube Müdürlüğü personeli ve aileleri hakkında yıpratma, itibarsızlaştırma ve saygınlığını azaltma yoluyla, FETÖ/PDY ile mücadeleye ket vurulması hedefleniyor.

TEZVİRAT MALZEMESİ: Yurt dışına kaçmış FETÖ'cüler Yaycı için "o da bizden" tezviratı için bazı medya ve siyasi isimlere "

İTİBARSIZLAŞTIRMA: Cihat Yaycı'nın sözde "iltisak/irtibat"lı gösterilerek devlet/kamuoyu gözünde itibarsızlaştırılması ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki mücadelenin ilk etapta durdurularak, FETÖMETRE'nin diğer kamu kurumlarında da uygulanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

FETÖMETRE: 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk etapta Deniz Kuvvetleri bünyesinde FETÖ ile mücadelenin sistematik bir biçimde merkezi olarak yürütülmesini sağlamak ve hukuk çerçevesinde gerekli idari tedbirleri tespit etmek üzere 10 Eylül 2016 tarihinde Tümamiral Cihat Yaycı tarafından geliştirildi. Bu mücadele için Adli Takip, İnceleme ve İdari İşlem (ATİİİ) Şube Müdürlüğü kuruldu. Yöntem, 69 temel ve 249 alt kriterden oluşuyor.

810 BİN KİŞİ İNCELENİYOR

ATİİİ Şube Müdürlüğü tarafından görevde/emekli personel ve yakınları olmak üzere yaklaşık 810.000 personele ilişkin bilgiler değerlendiriliyor. 17 bakanlık, 25 kurum ve ilgili savcılıklarla işbirliği ve uyum içerisinde çalışılıyor. FETÖMETRE sayesinde özetle;

- Deniz Personel Yönetim Bilgi Sistemi (DPYBS)'de bulunan 1 milyona yakın GSM numarası Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak Bylock arama motoru vasıtasıyla incelenmiş ve 1500'e yakın bylock kullanıcısı tespit edilmiş,

-700.000 personel yakını incelenerek, yaklaşık 1240 personelin kamu görevinden çıkarılmış olan yakınları tespit edilmiş,

- Yaklaşık 22.000 yabancı dil (KPDS/YDS ve Dinleme) sınav notu incelenmiş ve yabancı dil sınav notları arasındaki anormalliklerin tespiti için analiz edilmiş,

- FETÖ/PDY iltisak/irtibatı nedeni ile kamu görevinden çıkarılmış Dz.K.K.lığı personelinin vermiş olduğu yaklaşık 80.000 sicil kaydı incelenerek, sicil analizi yapılmış. 

 

***

Donanma Komutanlığı'ndaki Darbe Girişimi Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 87 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da izledi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında TCG Yavuz Gemisi'nde alıkonulan dönemin Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin Koruma Astsubayı Ebubekir Öztürk, Söke 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya müşteki ve tanık sıfatıyla katıldı.

Öztürk, darbe girişiminin olduğu akşam Donanma Komutanı Veysel Kösele, Emir Astsubayı Yalçın Gül ile İstanbul Fenerbahçe Orduevi'nde olduklarını söyledi.

Dinlenmek için odasına çekildiğinde televizyondan köprünün askerler tarafından kapatıldığını gördüğünü ve hemen Gül'ü arayarak neler olduğunu sorduğunu belirten Öztürk, "Bana 'Silahını al gel.' dedi. Ben de biri şoför iki uzman çavuşla geldim. Makam aracın plakasını sivile çevirdik. Donanma Komutanımız bankta oturuyor, sürekli telefonla konuşuyordu. O sırada orduevine 2 skorsky helikopter geldi. İçinden Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Özel Birlikler veya SAT komandoları indi. Askerler tam teçhizatlıydı ve ağır silahları vardı. Komutanımız bölgenin güvenli olmadığını düşünerek, 200 metre ileriye gittik. Komutanımız sürekli telefonla birileri ile görüşüyor, 'Bir kısım askerler darbe girişiminde bulundu. Gölcük'te emir komuta zinciri bozuldu. Emirleri sadece benden alacaksınız. Yanlış bir şey yapmayın.' diye emirler veriyordu." şeklinde konuştu.

"Gemi komutanı başına silah dayadı"

Fenerbahçe Orduevi'nden Donanma Komutanı Kösele'nin rütbesini gizleyerek sivil bir şekilde çıktıklarını anlatan Öztürk, komutanın, başkanını tanıdığı için oradan yelken kulübüne gittiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Komutanımız İstanbul açıklarında olan TCG Yavuz Gemisi'ne binmeyi uygun gördü. Yelken kulübünden bot temin ettik. Yaklaşık 45 dakika veya bir saat içinde 03.00 - 03.30 gibi gemiye bindik. Burada bizi Komodor Albay Levent Kerim Uça karşıladı. Kösele, emir komuta zincirinin kendisinde olduğuna dair bir mesaj hazırlattı, donanma ve gemilere çekilmesini söyledi. Ancak sonradan mesajın çekilmesinin engellendiğini öğrendik. Kösele ve Uça, geminin amiral kamarasına geçti. Kamaranın önünde duruyordum. O sırada Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Sezayi Özgür Öztürk yanıma gelerek elindeki silahını sol şakağıma dayayarak, 'Seni teslim alıyorum, yere yat.' dedi. Gemi komutanının bana silah dayaması beni şaşırttı. 'Şaka mı yapıyorsunuz?' dedim. Elindeki silahla başıma bastırıp aşağıya doğru eğdirdi. İkinci Komutan Meftun Metin de silahlı olarak geldi. Boğuşma esnasında Öztürk, bana ve Yalçın Gül'e doğru ateş etmek istiyordu. Elindeki silahı boş alana doğru çevirdim. O sırada silah ateş aldı. Herkes şok olmuştu. O anda belimden silahımı çıkardım. Gemi Komutanı Öztürk'e ateş edecekken, ikinci komutan üzerime atlayarak, hedefi bozdu. O sırada silahım patladı. Bende merdiven boşluğuna düştüm. Gemi komutanı, 'Şu korumanın kafasına ateş edin, bitirin şu işi.' diye bağırarak, yanındakilere emirler veriyordu. Silahımı alarak, beni etkisiz hale getirdiler."

"Beni Kösele'nin bulunduğu kamaranın kapısına kelepçelediler"

Gemi Komutanı Öztürk'ün, Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin olduğu amiral kamarasına girmek istediğini, kendisinin buna izin vermediğini, kendisini öldürmeden buraya giremeyeceklerini söylediğini ifade eden Öztürk, "Gemi komutanı, Kösele ile konuşacaklarını, ona zarar vermeyeceklerini söylüyordu. Ben de kendisine ve orada bulunanlara darbeci olduklarını söyledim. Donanma Komutanı'nı canım pahasına koruyacağımı söyleyip, kelime-i şehadet getirdim. Ancak ateş etmediler. Beni Kösele'nin bulunduğu kamaranın kapısına kelepçelediler." diye konuştu.

Tanık Öztürk, Harekat Subayı olarak görev yapan Kurmay Binbas¸ı Fatih Dalkıran, Harekat Merkezi Komutanı Üsteğmen Ömer Faruk Avcı ve elektronik Astsubayı Olcay Keriman ile makine elektronik Astsubayı Ali Cihan Özçelik'e yaptıklarının yanlış olduğunu söylediğini ifade etti.

Ebubekir Öztürk, sabah saatlerinde kendisi ve Donanma Komutanı'nın serbest bırakıldığını da sözlerine ekledi.

Söz alan Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Sezayi Özgür Öztürk ise Donanma Komutanı'nın koruma astsubayının başına silah dayamadığını ileri sürerek, "Ben Donanma Komutanı Veysel Kösele ve yanındakilerin darbeci olduğunu sanıyordum. Ben darbecilere karşı önlem aldığımı düşünüyordum." diye konuştu.

Ebubekir Öztürk ise Sezayi Özgür Öztürk'e "Başıma silah dayadınız, beni öldürmek istediniz. Donanma Komutanı'nı enterne ettiniz. Ben sizin darbeye bilerek destek verdiğinize inanıyorum." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenilmesi için duruşmayı yarına erteledi.

İddianameden

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı sanık olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 87 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurma veya yönetmek" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altı aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan yirmi dokuzar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

 

KAYNAK : STAR
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık