stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

TUGAY KOMUTANI ESKİ TUĞGENERALE MÜEBBET!

TUGAY KOMUTANI ESKİ TUĞGENERALE MÜEBBET!
  • 08 Mayıs 2019, Çarşamba 20:03

Eski tuğgenerale FETÖ’den müebbet

Hakkari'de FETÖ'nün darbe girişimi davasında karar çıktı.
 

Davada bir sanığın ağırlaştırılmış müebbet, aralarında dönemin Dağ ve Komando Tugay Komutanı eski tuğgeneral Ahmet Otal’ın da bulunduğu 7 sanığın müebbet, 10 sanığın da 12 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasına karar verildi.

Hakkari'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla 6'sı tutuklu 31 sanığın yargılandığı Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada karar verildi.

Duruşmada bazı tutuksuz sanıklar ve avukatlar hazır bulundu. Bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. 

BİR BİNBAŞIYA AĞIRLAŞTIRILMIŞ, 6 KOMUTANA MÜEBBET HAPİS CEZASI 

SEGBİS ile duruşmaya katılan tutuklu sanıklardan eski Binbaşı Selim Arıdcı'yı "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Diğer tutuklu sanıklar Dönemin Dağ ve Komando Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Ahmet Otal, dönemin Hakkari İl Jandarma Komutanı eski Kurmay Albay Demiray Demirci, Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı eski Kurmay Başkanı Kurmay Albay Emrah Şimşek, eski Tabur Komutanı Yarbay Şükrü Acar ve eski Üsteğmen Şenol Karaman ile tutuksuz sanıklar eski üsteğmen Akif Aydın ve eski teğmen Cavit Tarık Sıtkı'yı da "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

O dönem Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli olan tutuksuz sanıklardan astsubay Bedir Sırma 15 yıl, albay Yüksel Özcan, yüzbaşı Emre Turan ve yüzbaşı Selçuk Metin 12'şer yıl 6'şar ay ile yüzbaşılar Hasan Bilgin, Selahattin Çakır, Adnan Tuna ve Celal Kiper ve üsteğmen Ümit Badır 14'er yıl 2'şer ay, yüzbaşı Ersin Durur da 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

11 SANIK BERAT ETTİ

Tutuksuz sanıklardan binbaşılar  Ataman Dayı, İlhan Şen, yüzbaşı Uğur Köleci, üsteğmen Ahmet Deniz Çekiç, astsubay Soner Bayraktar ve uzman çavuşlar Ahmet Küçüktosun, Adem Uzma, Sadık Çetin, Muharrem Bektaş, Tayfun Akpınar ile Yunus Kayhan ise beraat etti. 

Tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan Akif Aydın ve Cavit Tarık Sıtkı'nın tutuklanması için yakalama kararı çıkarttı. Mahkeme sanıklardan Hasan Bilgin ve Ersin Durur hakkındaki "konutu terk etmeme" adli kontrol hükmünü kaldırarak, yurt dışına çıkma yasağı uygulanmasını kararlaştırdı.  

Sanıklar Rıdvan Sapancaoğlu'nun dosyası ayrılarak, Aydın'da görülen başka bir davayla birleştirilmiş, cezaevinde geçen yıl vefat eden Mustafa Elçin'in dosyası da düşmüştü.

 

Müebbet alan Tuğgeneral Darbeci Semih Terzi'ye 'adam uyandı' mesajı atmış

Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde yaşadığı en büyük ihanet olan 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin davalarda kararlar açıklanmaya devam ediyor. Eski Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Otal'ın, darbeci Semih Terzi ile aralarında geçen mesajlarda İsmail Metin Temel'in derdest edilmesinin de konuşulduğu ortaya çıkmıştı. Otal "Adam uyandı" mesajıyla Temel'in alınamadığı bilgisini Terzi ile paylaşmıştı.

FETÖ mensuplarının kalkıştığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasının ardından örgüt mensuplarıyla ilgili davalar görülmeye devam ediyor.

Yurdun dört bir yanında devam eden davalarda son olarak, 15 Temmuz gecesi Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı olarak görev üstlenen eski Tuğgeneral Ahmet Otal ile ilgili karar verildi. Otal, müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Darbe gecesi Semih Tezi ile mesajlaştı

Darbe gecesi Ankara'daki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye gelen ve burada şehit Ömer Halisdemir tarafından vurularak etkisiz hale getirilen Semih Terzi ile Ahmet Otal arasında o gece yoğun bir görüşme trafiği yaşandığı ortaya çıkmıştı.

Terzi, telefonunda "Ahmet Otal R" adıyla kayıtlı eski Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ahmet Otal ile dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in derdest edilmesi planını da görüştü.

İsmail Metin Temel her zaman sahada olan komutanlardan biri olarak biliniyor.

İsmail Metin Temel Paşa için "Adam uyandı" mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında darbe günü 'öldürülme emri verilen tek kişi' olan İsmail Metin Temel'i öldürmek için tim görevlendirilmiş, Temel'in gideceği yeri son anda değiştirmesi ve gittiği yerdeki hareketliliği erken fark etmesi darbecilerin emeline ulaşmasını engelledi.

Terzi'nin 'mutlaka etkisiz hale getirilmesi gerekenler' listesinde adı geçen Temel Paşa ile ilgili gelişmeleri darbe gecesi anlık olarak takip ettiği öğrenildi.

Silopi'den Korgeneral Temel'i derdest etmek için helikopterle gönderdiği ekibi Van'da kimsenin karşılamadığını belirten Terzi'ye, Otal, "Adam uyandı." karşılığını verdi.

Darbeci Ahmet Otal.

Terzi ile Otal arasında geçen WhatsApp yazışması şu şekilde:

Terzi: "Ahmet, helikopterle Diyarbakır'a kalkıyorum, oradan Ankara yapacagım. Benim bas,kan yb. Celal Koca seni arayacak.

Ahmet Otal: Tmm.

Terzi: Haber var mı?

Ahmet Otal: Van'da Siirt ic,in bekliyor.

Terzi: Tm.

Terzi: Bizim adamlar Van ic,in c,ıktı. Havadalar. Kimse kars,ılamadı diyorlar.

Ahmet Otal: Tecrit etmis,.

Terzi: Kim, neyi? Biraz ac,ık yaz, is, bas,ladı artık. Adamlarıma talimat verecegim.

Ahmet Otal: Adam uyandı.

Ahmet Otal: Bizim buraya gelebilirler. (00.44)

Ahmet Otal: Asys, k Kh ta kur Bs,k tecrit etmis,.

Terzi: Bizim Silopi'ye donseler daha iyi olur. (00.46)

Ahmet Otal: I.rtibat yok. (00.46)

Ahmet Otal: Guvenilir adam yok.

Ahmet Otal: Bizim buraya gelecekler.

Terzi: Tm. Bizim c,ocuklarla irtibatın var mı? (01.07)

Terzi: Ahmet, bizim c,ocuklarla irtibatın var mı? Durumu ac,ıkla onlara.

Ahmet Otal: I.kmal yapıp devam. (01.08)

Terzi: Pistin, hedefin koordinatları vs, ne lazımsa yapın. Bana bırakmadan yonetin." (01.50)

 

İsmail Metin Temel, 15 Temmuz'da FETÖ tarafından öldürülmek istenmişti.

O gece neler olmuştu

Darbe girişi sonrasında mahkemede tanık olarak o gece yaşadıklarını anlatan Temel Paşa, şunları söylemişti:

"Olay günü Esendere Hudut Taburu'nu denetlemeye gitmiştim. Akşam henüz hava aydınlıkken geri dönmek istediğimde hava sahasının tüm uçuşlara kapatıldığı bildirildi. Ben de ilk olarak Güvercinlik'teki Hava Karacılık Okulu Komutanı'nı aradım ancak ulaşamadım. Bu esnada Yüksekova'daki 'pilot Eskişehir ile görüşmüş ve uçuş için izin verilmiş. Ancak pilota transponder (radara uçağın bilgilerini göndererek izlenmesini sağlayan sistem) açık olsun denmiş.

Pilota sürekli 'nereye gidiyorsunuz' sorusu soruldu

Ben Siirt'te gideceğimizi beyan ettim. Daha sonra hareket ettik ve pilota tranponderı kapamasını söyledim. Pilot, Hava Kuvvetleri'nin 'açık bırakın' uyarısını hatırlatınca kapattırmadım ancak helikopteri çok alçaktan uçurtmak kaydıyla Siirt yerine Van'a iniş yaptık. Bu arada pilotumuza sürekli nereye gittiğimizin sorulduğunu sonradan öğrendim. Alçak uçtuğumuz için bizim konumumuzu takip edememişler."


Orgeneral İsmail Metin Temel.

"Helikopterle baskına geldiler"

Gece hava karardığında ise karargah üzerinde bir ses duyduğunu ifade eden Temel Paşa, "Ne olduğunu sorduğumda askerlerim irtibat kuramadıklarını söylediler. Polise sorduk, 'bize ait değil' dediler. Van Filo'ya sorduk kendi uçuşları olmadığını ifade etiler. O zaman helikopterin bize yönelik bir tehdit teşkil edebileceğini anladım.

Korumalara ve emir astsubayına karargahın korunması için hareket eden her şeye ateş emri verdim. Takviye birlik istedim ancak onlar gelmeden helikopter iniş yaptı ve içindeki tim inip mevzi aldı. Ben yanlarına giderken askerlerim 'Komutanım size acil telefon gelebilir. Siz kalın, biz kontrol edip gelelim' dediler. Helikopterin yanına varıp kapıyı açarak pilotu zorla aşağı indirmek istemişler. O sırada tim bir anda helikoptere hızla doluşmuş, hatta son iki kişi helikopter hoverdeyken (yerden 1-2 metre yüksekteyken ) atlamış ve süratle kaçmışlar."

"Hain olduğu söylenen generali infaz edecektik"

Darbe girişiminin hemen ardından gelişmelere de işaret eden Temel Paşa, ifadesinde şunları söylemişti:

"Ben daha öncesinde Siirt Valisi ile bölücü terör örgütüne yönelik şehrin içinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde nokta operasyonları sağlıklı bir şekilde yapabilmek için Siirt'te buluşmak üzere sözleşmiştik. Normalde helikopter ile gideceğim yer Siirt'ti. Ancak ben sonradan fikir değiştirip Van'a gitmiştim. 

Yeni Şafak

 


Kaynak: SÖZCÜ

TUGAY KOMUTANI VE İL JANDARMA KOMUTANI TUTUKLANDI TUGAY KOMUTANI VE İL JANDARMA KOMUTANI TUTUKLANDI

TUGAY KOMUTANINDAN ŞOK İTİRAF! TUGAY KOMUTANINDAN ŞOK İTİRAF!

TUGAY KOMUTANI, KURMAY BAŞKANINA SENİ ALNININ ORTASINDAN.... TUGAY KOMUTANI, KURMAY BAŞKANINA SENİ ALNININ ORTASINDAN....

TUGAY KOMUTANINDAN ŞOK TALİMATLAR! TUGAY KOMUTANINDAN ŞOK TALİMATLAR!

ESKİ KOMANDO TUGAY KOMUTANI KONUŞTU! ESKİ KOMANDO TUGAY KOMUTANI KONUŞTU!

SANIK TUGAY KOMUTANI VEKİLİNDEN  PES DEDİRTEN CEVAP! SANIK TUGAY KOMUTANI VEKİLİNDEN PES DEDİRTEN CEVAP!

PİYADE TUGAYI KOLORDUYA TAŞINIYOR... PİYADE TUGAYI KOLORDUYA TAŞINIYOR...

ARDIŞIK ARAMADAN TUGAY KOMUTANI ÇIKTI! ARDIŞIK ARAMADAN TUGAY KOMUTANI ÇIKTI!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık