stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

TUĞAMİRALDEN ASTSUBAYA ŞOK SÖZLER!

TUĞAMİRALDEN ASTSUBAYA ŞOK SÖZLER!
  • 06 Nisan 2018, Cuma 0:30

Donanma Komutanlığı'ndaki Darbe Girişimi Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 51'i tutuklu, 12'si firari 86 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmada, tutuklu, tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları hazır bulundu.

Davaya müdahil olan Başbakanlık adına avukat Halit Çokan, TBMM adına avukat Ömer Burak Barış ile AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın avukatları Hüseyin Coşkun ve Samet Genç katıldı.

Duruşmayı AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar ve yönetim kurulu üyeleri, Gebze Belediyesi Meclis üyeleri, AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da takip etti.

Mahkeme heyeti, Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin yargılanan tutuklu sanık Aytekin Tekin hakkında, Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, ByLock kullandığı, FETÖ'ye ait televizyon kanallarının Digitürk'ten kaldırılmasının ardından Digitürk'ü mahkemeye verdiği, Marmaris Aksaz ve Mersin'de deniz astsubaylardan sorumlu "mahrem imam" olduğu gerekçesiyle "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlamasıyla açılan davanın bu dosya ile birleştirilmesine karar verdi.

Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin, "tutuklu eski Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren'in Mersin'de görev yaptığı dönemde 'mahrem abiliğini' yaptığı ve burada Deniz Kuvvetleri'nden sorumlu 'abi' konumunda olduğu" suçlamalarına karşı daha önce savunma yapan Tekin, yeni dosyadaki suçlamalara ilişkin savunmasını gerçekleştirdi.

Örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması "ByLock"u indirmediğini ve kullanmadığını, FETÖ'nün Deniz Kuvvetleri'nden sorumlu "abi" veya "mahrem abi" olmadığını ileri süren Tekin, hakkındaki iddiaları ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Adına kayıtlı internetten Bylock indirildiği iddialarına değinen sanık Tekin, "Birisi wifi şifresini kırıp ByLock indirmiş olabilir. ya da mor beyin mağduru olabilirim." dedi.

Yaklaşık 21 yıldır ticaretle uğraştığını belirten Tekin, Digitürk'ü FETÖ'ye ait televizyon kanallarını kaldırdığı için değil yüksek fatura gönderdiği için avukatı aracılığı ile mahkemeye verdiğini kaydetti. Mahkeme Heyeti Başkanı Yusuf Sevimli ise 'Davayı sen açmışsın, avukatın açmamış.' demesi üzerine "Ben tam olarak hatırlamıyorum." cevabını verdi.

"Eşim parayı eve yakın olduğu için Bank Asya'ya yatırdı"

Eşinin Bank Asya hesabına yatırdığı 43 bin liradan haberinin olmadığını, daha sonra eşinin babasından kalan miras payını alarak bu bankaya yatırdığını öne süren Tekin, eşinin bu parayı Bank Asya'ya Fetullah Gülen'n çağrısı ile değil, eve en yakın banka olduğu için yatırdığını ileri sürdü.

 

FETÖ ile irtibatı bulunan Kocaeli'deki Özel Erkul Koleji'nin müdürlüğünü yapmadığını, burada sadece telefonlara bakan büro elemanı olduğunu öne süren Tekin, FETÖ'cü olduğu konusunda ifade veren Selman Fettahoğlu'nu kardeşlerinin çalıştığı okulda öğrenci olmasından dolayı tanıdığını, hakkında anlattıklarının yalan olduğunu, etkin pişmanlıktan kurtulmak için kendisine iftira attığını savundu.

İki yıllık meslek yüksek okulu mezunu olduğunu ve okulu 6 senede zor bitirdiğini belirten Tekin, "Selman Fettahoğlu, benim Marmaris Aksaz Deniz Üssünde ve İskenderun'da astsubaylardan sorumlu mahrem imam ve abi olduğumu söylemiş. Bu iddiaları kabul etmiyorum. Benim gibi eğitim seviyesi düşük biri nasıl mahrem imam olabilir. Astsubayları okula nasıl yerleştirebilirim." diye konuştu.

Sanık avukatı da müvekkilinin ByLock kullandığı yönündeki iddiaları kabul etmediklerini, mor beyin mağduru olabileceğini belirterek, müvekkili hakkında beyanda bulunan kişinin FETÖ'cü olduğunu ve etkin pişmanlıktan yararlanmak için senaryo uydurduğunu ileri sürerek, müvekkilinin beraatini ve tahliyesini talep etti.

 

"Komutanım' dediğin Cumhurbaşkanı ile hareket eden haindir"

Duruşmada tanık olarak ifade veren Donanma Komutanlığı Hazır Kıta Nöbetçi Astsubayı İdris Çekirdekçi, 15 Temmuz'da nöbetçi astsubayı olarak görev yaptığını, saat 22.00 sıralarında birlikte hareketlilik olduğunu söyledi.

Birlikte terör alarmı verildiğini anlatan Çekirdekçi, br süre sonra tutuklu sanık eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren'nin yanına geldiğini, üssün güvenliğini sağlamak için kendisiyle birlikte 4 timi görevlendirdiğini belirtti.

Çekirdekçi, televizyondan darbe girişimi haberlerini izlediğini, birlikte hareketlilik yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kimin darbeci kimin darbeci olmadığını anlayamadık. Kimin emrine gireceğimizi şaşırdık. Herkes birbirine soruyordu. Kafamız çok karışıktı. Timdeki arkadaşlarla kendi aramızda bir parola oluşturduk. Bir anormallik olursa karanlıkta bir birimizi tanıyalım diye. Bu arada dışarıda vatandaşlar toplanmıştır. Arkasından silah sesleri geldi. Kimin ateş ettiğini görmedim. Daha önce birlikte çalıştığımız Uğur Çelikten albayın yanına giderek neler olduğunu sordum. Bana, 'Ne olduğunu tam olarak anlamadım ama Hayrettin İmren'e güvenme' dedi."

Daha sonra Hayrettin İmren'in askerleri toplayarak, "Bizler Mustafa Kemal'in askerleriyiz. Kaleyi koruyacağız." dediğini aktaran Çekirdekçi, "İmren'in yanına giderek Donanma Komutanımız Veysel Kösele'yi sordum. Çok sinirlendi. Bana kızdı, 'Emirlerimi dinlemezsen seni döverim, öldürürüm. Senin 'Donanma Komutanım' dediğin Cumhurbaşkanı ile hareket eden haindir. Ben Donanma Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanından değil Genelkurmay'dan emir alıyorum' dedi." şeklinde konuştu.

"Hemen özür dile konuyu kapatayım"

İmren'in, 'Benden hemen özür dile konuyu kapatayım.' dediğini belirten Çekirdekçi, olayın daha fazla büyümemesi için özür dilediğini ifade etti.

Çekirdekçi, tutuksuz sanık yüzbaşı Semih Aksel'in Donanma Komutanlığı önünde toplanan vatandaşlara megafonla, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız bu darbe girişiminin içinde olmadığını açıkladı. İçimizde FETÖ'cü darbeciler varsa onları temizleyeceğiz." şeklinde anons yaptığını ve ardından vatandaşların sakinleştiğini söyledi.

Sabaha kadar üssün güvenliğini sağladıklarını ifade eden Çekirdekçi, saat 08.30 gibi Harp Filosu Komutanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım'ın üssü kontrol altına aldığını, Hayrettin İmren ve diğer amirallerin botla kaçtığını öğrendiğini sözlerine ekledi.

 

***

 

Cephaneliğin Kapısını Balyozla Kırmaya Çalışmışlar
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki (KKK) eylemlere ilişkin 142 sanığın yargılandığı davada tanık beyanı alındı.
 

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, Astsubay Alpay Adakoğlu, tanık sıfatıyla 15 Temmuz'da yaşadıklarını anlattı.

KKK Destek Kıtalarına bağlı Lojistik Bakım Bölüğünde görev yaptığını belirten Adakoğlu, olay tarihinde nöbetçi olduğunu, akşam saatlerinde nöbetçi heyetinin toplanması için telsizden anons yapıldığını söyledi.

Anonsun kimin tarafından yapıldığına ilişkin bilgisinin olmadığını söyleyen Adakoğlu, toplanma alanına gittiğinde sanık eski Albay Hasan Yılmaz'ın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) yönetime el koyduğunu, emir komutanın kendisinde olduğunu söylediğini bildirdi.

Sanık Yılmaz'ın karargahın güvenlik tedbirlerini arttırmak için bir manga asker hazırlattığını ifade eden Adakoğlu, "Hasan albay benden mühimmat istedi, karşı çıktım ama sonunda vermek zorunda kaldım. Cephaneliğin kapısını spiral, çekiç ve balyozla kırmaya çalışıyorlardı. Mühimmatları askerlere dağıttım." dedi.

Adakoğlu, darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra dağıttığı mühimmatları askerden aldığını sözlerine ekledi.

- "Albayı zorla götürdüler"

Tanık Astsubay Gürkan Ayhan da olay tarihinde karargahta nöbetçi olduğunu söyledi.

Ayhan, akşam saatlerinde Özbek garajına giden er ve erbaşları gördüğünü, neler olduğunu sorduğunda içtimanın bu bölgede yapılacağı bilgisini aldığını aktardı.

Daha sonra görüştüğü askerlerin kendisine, Destek Gurup Komutanı Albay Tuncay Polat'ın zorla götürüldüğünü söylediğini bildiren Ayhan, bu bilgiyi Hizmet Tabur Komutanı Binbaşı İhsan Bozkurt ile paylaştığını anlattı.

Askerlerin toplandığı Özbek garajında sanık eski Albay Hasan Yılmaz'ın "TSK'nın yönetime el koydu, yeni Destek Grup Komutanı benim." dediğini ifade eden Ayhan, ilk başta bu duruma anlam veremediğini dile getirdi.

Askerleri dikkatli olmaları konusunda uyardığını ifade eden Ayhan, ilerleyen saatlerde kışladaki durumu anlatmak için 155 polis hattını aradığını ancak telefonlarına cevap verilmediğini söyledi.

Kendisinden 20 tüfek isteyen Binbaşı Levent Akçaoğlu'na "Silahlar için önce beni öldürmen gerekir" dediğini iddia eden Ayhan "Bana, kuvvet komutanın emri olduğunu ve kışlanın emniyetini alacaklarını söyledi. Ben de 'Emniyet alınacaksa bu bizim görevimiz değil mi? Gerekirse 50 silah alırız ancak benim böyle bir emirden neden haberim yok' diye sordum ve silahları vermedim." diye konuştu.

Kaynak: MİLLİYETHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık