stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

TSK'DA OPERASYON!

TSK'DA OPERASYON!
  • 11 Mayıs 2018, Cuma 10:40

Dev FETÖ operasyonu… 300 askerin ismi var

Son dakika: Bu sabah operasyonlar başladı... 341 gözaltı kararı

FETÖ/PDY'nin TSK yapılanmasına yönelik son zamanların en kapsamlı operasyonu başlatıldı. İstanbul merkezli operasyonda, 211’i muvazzaf 300 askerin yakalanması için eş zamanlı baskın düzenlenirken, şu ana kadar 150 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Savcılığı iki ayrı FETÖ soruşturması kapsamında 41 şüpheli için gözaltı kararı verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, FETÖ/PDY imamları ile ankesörlü telefonla irtibat kurdukları ve itirafçıların isimlerini verdiği 211'i muvazzaf 300 asker hakkında İstanbul Sulh Ceza Hakimliğinden alınan kararla adreslere girildi.

Savcı Can Tuncay'ın koordinesinde yürütülen operasyona, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri katılıyor. Operasyonda şu ana kadar 150 kişinin gözaltına alındığı ve operasyonun sürdüğü bildirildi.

ANKARA MERKEZLİ İKİ OPERASYONDA 41 GÖZALTI KARARI

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Savcılığı iki ayrı FETÖ soruşturması kapsamında 41 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ'nün 'abla' yapılanması içinde görev alan ve Bylock kullandıkları tespit edilen 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

2012 yılında yapılan Polis Akademisi Giriş sınavında FETÖ silahlı terör örgütü üyelerinin yazılı sınav öncesinde sınav sorularına erişerek sınav sorularını örgüt üyelerine verdiklerinin tespiti üzerine, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Kamu Kurumu Zararına Dolandırıcılık suçlarından, yürütülen soruşturma ile ilgili olarak, sınav sorularını alarak Polis akademisine yerleşen toplam 269 şüpheli öğrenci hakkında daha önce işlem yapılmış ve haklarında kamu davası açılmıştı.

Devam eden soruşturma kapsamında sınav sorularını sınav öncesinde veren, soruların verilmesine aracılık eden, Polis Akademisine yerleşen öğrencilere mahrem abilik yapan ve bir kısmının da Bylock kullandığı tespit edilen 21 şahsa yönelik Ankara dahil 13 ilde gözaltı kararı verildi.

 

***

 

Kahramanmaraş merkezli 9 ilde FETÖ/PDY'nin TSK içindeki 'kripto yapılanması'na yönelik düzenlenen operasyonda 10 astsubay gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, FETÖ/PDY'nin ardışık arama ve kripto şifreleme yöntemlerini kullanan TSK içerisindeki kara, jandarma ve deniz kuvvetlerine mensup astsubaylardan oluşan hücrelere yönelik Kahramanmaraş, Hakkari, Bitlis, İstanbul, Ağrı, Ankara, Kayseri, Sakarya ve Şırnak’ta eş zamanlı operasyon düzenlendi. 

Operasyonda 10 astsubay gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzemeye el konuldu. 

Diğer kentlerde yakalanan şüphelilerin Kahramanmaraş'a getirileceği bildirildi. 

KOM ekipleri, mart ve nisan ayında da FETÖ'nün ardışık arama ve kripto şifreleme yöntemlerini kullananlara yönelik operasyonlar düzenlemiş; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinde görev yapan ve meslekten ihraç edilmiş 25 subay ile subayların sivil sorumlusu olduğu öne sürülen E.A. yakalanmıştı.

 

***

Malatya’da FETÖ/PDY operasyonu: 4'ü astsubay 6 gözaltı

Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 4’ü astsubay 6 kişi gözaltına alındı. 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürüten soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY ile irtibatlı oldukları iddiasıyla 7 astsubay, 2 özel okul öğretmeni, 1 muhasebeci ve 1 üniversite öğrencisi olmak üzere 11 şüphelinin yakalanmasına yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. TEM ve KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa yaptığı operasyonda 4'ü astsubay 6 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon sırasında yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyalin de ele geçirildiği öğrenildi. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü..


Haklarında yakalama kararı bulunan 5 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

 

***

2 ÜSTEĞMEN VE 2 ASKERİ ÖĞRENCİ TUTUKLANDI! 

Sivas merkezli FETÖ operasyonunda 4 tutuklama

SİVAS merkezli 9 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "mahrem askeri yapılanması"na yönelik soruşturma kapsamında kişi gözaltına alınırken, bunlardan 4'ü tutuklandı. 


Sivas Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin 'Mahrem askeri yapılanması'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltına alınan 14 şüpheli Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden ilişiği kesilen 2 askeri öğrenci, 1 üsteğmen ve 1 açığa alınan üsteğmen tutuklandı. İlişiği kesilen 4 askeri öğrenci, 4 astsubay, 1 teğmen ve 1 açığa alınan astsubay adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Sivas, Trabzon, Ankara, İzmir, Malatya, İstanbul, Çorum, Erzurum ve Diyarbakır'da eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında eski askeri öğrenci, astsubay, teğmen ve üsteğmenlerin bulunduğu 14 zanlıyı gözaltına almıştı. Adreslerinde bulunamayan 2 zanlının yakalanması için çalışma sürüyor.

 

***

9 ASTSUBAY, 7 ÜSTEĞMEN GÖZALTINA ALINDI! 

Bolu merkezli 13 ilde FETÖ operasyonunda 16 asker gözaltında

 BOLU merkezli 13 ilde düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda, haklarında yakalama kararı bulunan 16 muvazzaf asker gözaltına alındı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'nin askeri yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, örgütün mahrem yapılanmasındaki kişilerle ankesörlü telefonlar aracılığıyla irtibat kurdukları tespit edilen 16 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Daha önce Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı'nda görev yapan askerler için İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 13 ilde operasyon düzenledi. Samsun, Çankırı, İzmir, Bingöl, Kars, Siirt, Hatay, Ankara, Gaziantep, Giresun, Kilis, Adıyaman ve Tekirdağ'da önceden tespit edilen adreslere yapılan baskınlarda, 9'u astsubay, 7'si üsteğmen, toplam 16 asker gözaltına alındı. Bolu'ya getirilen şüphelilerin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının sürdüğü bildirildi.

 

***

 

11 SUBAY, 80 ASTSUBAY HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Güncelleme 2 - Fetö'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı Yapılanmasına Operasyon

İzmir merkezli 15 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri Komutanlığındaki "kripto yapılanması"na yönelik operasyonda haklarında yakalama kararı verilen, aralarında açığa alınan askerlerin de bulunduğu 96 zanlıdan 87'si gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki kripto yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmalar devam ediyor.

Bu kapsamda FETÖ mensuplarınca oluşturulan dijital materyalde örgüt üyesi olduğuna ilişkin kayıtları bulunan, aynı zamanda HTS çalışması sonucu ankesörlü ve kontörlü telefonlardan mahrem imamlarca aranan Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli askerler tespit edildi.

Bunun üzerine önceden haklarında herhangi bir işlem yapılmayan ve örgütün kripto yapılanması içerisinde yer aldığı iddia edilen 91'i açığa alınan muvazzaf askerler ile 5 mahrem imam hakkında gözaltı, arama ve el koyma kararı alındı.

Yakalama kararı verilen askerler arasında bir albay, bir binbaşı, 5 yüzbaşı, 4 üsteğmen ve 80 astsubay bulunuyor.

İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir merkez olmak üzere İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri, Amasya, Balıkesir, Eskişehir, Erzurum, Diyarbakır, Malatya, Bursa, Kocaeli, Kütahya ve Batman'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 96 zanlıdan 87'si yakalandı.

Operasyon kapsamında FETÖ'nün askerlerden sorumlu olduğu tespit edilen 5 kişiden 2'sinin yurt dışına firar ettiği, gözaltı listesindeki hava istihbarat astsubay Erdal D'nin de darbe girişimi öncesi geçici görevle gittiği Yunanistan'dan dönmediği belirlendi.

Adreslerinde bulunamayan zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

 

***

 

GENERAL TAHLİYE OLDU

O general tahliye oldu

Darbe girişimi soruşturmasında tutuklu olan eski Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç tahliye oldu.

Ayrıntılar geliyor...

 


Kaynak: AJANSLARHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık