stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

TABUR KOMUTANI BAŞÇAVUŞU SUÇLADI VE...

TABUR KOMUTANI BAŞÇAVUŞU SUÇLADI VE...
  • 02 Şubat 2019, Cumartesi 9:41

Genelkurmay Çatı Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin, aralarında sözde yurtta sulh konseyi üyelerinin de yer aldığı 224 kişinin yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen duruşmada, darbe girişiminin yaşandığı dönemde kurmay yarbay olan, eski 28. Mekanize Piyade Tugayı İkinci Tabur Komutanı Ertuğrul Terzi esasa ilişkin savunmasına devam etti.

Sözde yurtta sulh konseyi üyesi olduğu belirtilen Terzi, 15 Temmuz'da bazı askerler teslim olmak istemelerine rağmen onlara engel olduğuna yönelik iddiayı kabul etmedi.

O gecenin ilerleyen saatlerinde taburuna ait bir ZPT ve ZMA'nın Jandarma Genel Komutanlığı bahçesinden kapıyı kırarak çıktığını hatırlatan Terzi, ancak bu araçlar çıkarken onlara ateş ettiğine yönelik ifadeleri reddetti.

Terzi, darbe girişimi sonrası tugaydaki odasında yapılan aramada bulunduğu iddia edilen harita ve krokilerin, kendisine ait olmadığını savundu.

Söz konusu belgelerin o gece kışlada kalan binbaşı Ü.T.'ye ait olduğunu değerlendirdiğini ileri süren Terzi, Ü.T'nin psikolojik sorunları olduğunu iddia etti.

Terzi, 20 Temmuz'da yapılan ikinci aramada biri örgütle iltisaklı yayınevine ait olduğu belirtilen iki kitap bulunduğunu ifade ederek, ilk aramada bulunmayan bu kitapların da kendisine ait olmadığını öne sürdü. Ertuğrul Terzi, kitapların da başçavuş F.U. tarafından konulmuş olabileceğini öne sürdü.

Bu belge ve kitaplarda parmak izi dahi bulunmadığını bildiren Terzi, yapılan aramaların da hukuki olmadığını savundu.

Terzi, kendisine kumpas kurulduğunu, hakkında suç üretilmek istendiğini iddia etti.

Darbenin başarılı olması için whatsapp üzerinden yazışmalar yaptığına yönelik suçlamayla ilgili Terzi, darbe mesajlarının paylaşıldığı belirtilen grubu kendisinin kurmadığını öne sürdü.

Terzi, uydurma belgelerle söz konusu iddiaların kuvvetlendirilmeye çalışıldığını iddia ederek hakkında dedikodudan ibaret ifadeler verildiğini savundu. Terzi, "Tüm bu iftiralara rağmen, o gece kışladan çıkan askerler emrime göre hareket etmiştir. Onlar mutlak itaat anlayışıyla verilen emirleri yerine getirmişlerdir. Onlardan tabur komutanı olarak ben sorumluyum." diye konuştu.

15 Temmuz'dan birkaç ay önce tabur komutanı olarak atandığı birliği tanımak, silah ve araçların neler olduğunu öğrenmek maksadıyla çalıştığını anlatan Terzi, darbe girişiminin yaşandığı güne kadar geçen sürede rutin faaliyetlerle ilgili emirler verdiğini söyledi.

Terzi, ancak o günlerde rutin olan bu faaliyetlerin, 15 Temmuz sonrasında darbeye yönelik faaliyetler olarak değerlendirildiğini ileri sürerek bu faaliyetlerin hiçbirinin darbe hazırlığı değil, yapılmadığı takdirde görevi ihmal suçu sayılabilecek faaliyetler olduğunu savundu.

- "Tesadüfen alarm verildiğini öğrenmiş"

15 Temmuz'da mesai sonrası kışlayı terk etmeden önce "iyi nöbetler" dilemek ve "iyi tatiller" demek için tugay nöbetçi amiri Ercan Türkmen'i aradığını bildiren Terzi, onun alarm verildiğini bildirdiğini anlattı.

"Alarm verildiğini tesadüfen öğrendim." diyen Terzi, kurmay başkanı ile görüştüğünde kendisinin tam bilgisi olmadığını, Genelkurmayda büyük bir çatışma çıktığını, yaralı ve şehitlerin olduğunu bildirdiğini söyledi.

Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) tatbikatı kapsamında alarm verildiğinin belirtildiğini ileri süren Terzi, Genelkurmay Başkanlığına yapılan terör saldırısına karşı takviye için saat 21.30 gibi bölük komutanlarını kışlaya çağırıp, oraya gidecek yeterli araç ve personel hazırlamalarını emrettiğini ifade etti.

Terzi, Genelkurmaya giderken Jandarma Genel Komutanlığına da saldırı olduğu ve destek gerektiğini öğrendiğini, verilen emir sonrası da oraya geçtiğini ifade etti.

Seyir halindeyken Türk bayrağı taşıyan vatandaşların, "En büyük asker bizim asker", "Her Türk asker doğar", şeklinde slogan atarak destek verdiklerini dile getiren Terzi, "Halktan aldığımız destek, motivasyonumuzu daha da arttırdı." dedi.

- "Bazıları illegal işaretler yapıyordu"

Terzi, jandarmanın önüne geldiklerinde kalabalığın ortasında kaldıklarını, bu kişilerden bazılarının elinde sopa, bıçak ve hatta tabanca olduğunu iddia etti.

Teröristlerin halkın arasına sızıp sızmadığını anlayamadığını ileri süren Terzi, "Bazıları İBDA-C'nin işareti gibi illegal işaretler yaparak sloganlar atıyordu. Bu işaretler, müştekiler tarafından sunulan görüntülerde görülmüştür." diye konuştu.

Yaşadıkları şaşkınlık karşısında personeline, komutanlığın etrafında çepeçevre emniyet kuşağı oluşturulmasını, halka karşı ateş edilmemesini kesin olarak emrettiğini savunan Terzi, ancak kalabalıktan bazı kişilerin araçların üzerine çıkmasından dolayı havaya birkaç el ikaz ateşi açıldığını öne sürdü.

Terzi, bunun üzerine kalabalığın 500-600 metre çekildiğini fakat slogan atıp küfür ettiklerini savunarak "Çift taraflı silah atışlarıyla üzerimizde baskı kurulmuştu. Bulunduğumuz yerden hareket edemiyorduk. Bu sırada kalabalığın içinden gelen atışlara da maruz kaldık." dedi.

Jandarma Genel Komutanlığından görüştüğü bir yarbayın yardım istediğini de bildiren Terzi, bunlar yaşanırken olanları darbe girişimi değil, terör saldırısı olarak düşündüğünü belirtti.

Terzi, daha sonra iki üç zırhlı aracı komutanlık bahçesine aldığını, dışarıda ise üç dört zırhlı araç kaldığını aktardı.

İçeriye giren zırhlı araçlardan ikisinin, bir süre sonra demir kapı ve bariyerleri kırıp çıktığını, halkın içinde kalınca da dönüp nizamiye önündeki polislere teslim olduklarını bildiren Terzi, bu zırhlı araçların kapıları kırarak çıkmalarına anlam veremediğini söyledi.

Terzi, "Ben ve arkadaşlarımın hiçbiri vatandaşlara ateş etmedik. Olayları provoke etmek isteyenlerin ateş ettiği açıktır." ifadelerini kullandı.

Terör saldırısına karşı kışladan çıktıklarını tekrarlayan Terzi, gözaltına alınana kadar bilerek veya bilmeyerek yasalara karşı bir eylemde bulunmadığını savundu.

Terzi, bölgedeki polislerden bazılarının da kendileriyle aynı çapta silah kullandığını, vatandaşlara da silah dağıtıldığını öne süren Terzi, oradaki insanları kendisinin vurduğunun iddia edilemeyeceğini dile getirdi.

Terzi, bu yüzden gruba atılan, darbeyle alakalı mesajları da kendisinin göndermediğini savundu.

Konsey üyeliği

Terzi, sözde yurtta sulh konseyi üyeliğinin bir iddiadan öteye geçemediğini ileri sürerek, tek başına 38 kişilik bir listenin varlığının, konseyin varlığını kanıtlayamadığını iddia etti.

"Savcı bey varolduğunu iddia ettiği şeyin varlığını ispatlayamamıştır." diyen Terzi, konsey üyesi olduğu belirtilen Savaş Kabaklı haricindeki diğer kişileri, bu davadan önce tanımadığını öne sürdü.

Terzi, darbe girişiminin planlandığı bir toplantıya da katılmadığını kaydetti.

Suçlamaları reddeden sanık Terzi'nin savunmasını tamamlamasının ardından, avukatı Dilek Aras da beyanda bulundu.

Mütalaa

Duruşmada, mütalaasını açıklayan iddia makamı, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Mahkeme, daha sonra sanıkların ve avukatlarının tahliyeye yönelik taleplerini aldı.

Duruşmaya, ara karar için müzakere arası verildi.

 

***

BİNBAŞI EMRİNDEN KAÇAN TANKA ATEŞ ETTİ! 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 52 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Olay tarihinde Zırhlı Birliklerde kursiyer astsubay olarak eğitim gören tanık Yılmaz Kiper, 23.00 sularında sanık eski üsteğmen İbrahim Zengin'in araması üzerine tümene geldiğini anlattı.

Talimat üzerine silah ve mühimmat alarak subay temel kurs bölüğüne gittiğini belirten Kiper, sanık eski yarbay Fatih Çubukçu'nun terör saldırısı olduğu yönünde açıklama yaptığını beyan etti.

Olay gecesi, kışlaya gelen personelin tank mürettebatı olacak şekilde sanık eski binbaşı Özkan Gürkol tarafından eşleştirildiğini, tanklarla kışla dışına çıkmaları talimatı verildiğini anlatan Kiper, bunu reddetmeleri üzerine Gürkol'un kendilerini azarladığını söyledi.

Kışla dışına çıkmak istemeyen askerlerin bölgeden ayrılmak istediğini ancak Gürkol'un bir tanka ateş ettiğini anlatan Kiper, "Gecenin karanlığından faydalanarak kaçmaya çalıştık ancak bu sırada Gürkol'un emrinden kaçan tanka ateş açması sonucu bizi de vurabileceğini düşünerek korktuk. Bir süre beklemek zorunda kaldık." ifadelerini kullandı.

Bir süre sonra bulunduğu bölgeden ayrıldığını aktaran Kiper, ilerleyen saatlerde kanunsuz bir emri yerine getirmemek için bölük binasında beklediğini dile getirdi.

Sözde konsey üyesi Akyüz beyanda bulunmadı

Tanık sıfatıyla ifadesi alınmak üzere duruşmada hazır edilen sözde yurtta sulh konseyi üyesi eski kurmay albay Bilal Akyüz, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Genelkurmay çatı davasında yargılanmasına devam edildiğini, esas hakkındaki savunmasını henüz yapmadığı için beyanda bulunmak istemediğini dile getirdi.

Söz alan sanıklar Faruk Yaman ve İsa Sancaklı'nın 15 Temmuz akşamı kendilerini Zırhlı Birlikler'e gitmeleri yönünde bir telkinde bulunup bulunmadığını sorduğu Akyüz, soruları cevapsız bıraktı.

Darbeyi televizyondan öğrenmiş

Olay tarihinde Zırhlı Birlikler tümeninde kursiyer teğmen olan tanık Adem Yücesoy, 15 Temmuz'da beylik silahlarının dağıtıldığını, bir gün sonra atış yapılacağının söylendiğini ifade etti.

Akşam saatlerinde alarm verilmesi üzerine kışlaya geldiğini ve verilen emirle uzun namlulu silah aldığını anlatan Yücesoy, neler olduğunu sorduğunda Genelkurmay'a terör saldırısı olduğunun söylendiğini belirtti.

Bir süre sonra devre arkadaşları ile bölük astsubayının yanına gittiklerinde televizyondan darbe girişimini öğrendiğini ve bölük astsubayınca içtima yapıldığını beyan eden Yücesoy, komutanlarının bilgisi dahilinde kanunsuz bir olaya karışmamak için sabah saatlerine kadar beklediğini söyledi.

Kaynak: AJANSLAR

JANDARMA KOMANDO TABURUNDA MORAL KONSERİ... JANDARMA KOMANDO TABURUNDA MORAL KONSERİ...

JANDARMA KOMANDO TABUR KOMUTANINA TUTUKLAMA! JANDARMA KOMANDO TABUR KOMUTANINA TUTUKLAMA!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık