stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

SÖZDE SIKIYÖNETİM KOMUTANI ALBAYA HAPİS!

SÖZDE SIKIYÖNETİM KOMUTANI ALBAYA HAPİS!
  • 04 Mayıs 2019, Cumartesi 10:01

Sözde sıkıyönetim komutanına FETÖ'den hapis

FETÖ'nün darbe girişiminde sözde "yurtta sulh konseyi"nce hazırlanan listede adı "Adıyaman sıkıyönetim komutanı" olarak geçen eski albay Mehmet Özdemir'e, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde sözde "yurtta sulh konseyi"nce hazırlanan listede adı "Adıyaman sıkıyönetim komutanı" olarak geçen eski albay Mehmet Özdemir, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Özdemir ile avukatı katıldı.

Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan, bir önceki ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu. Ardından sanığa son savunması yapması için söz verdi.

Sanık Özdemir, FETÖ'nün hazırladığı sözde atama listesinde "Adıyaman sıkıyönetim komutanı" olarak adının geçmesinin kendi iradesi dışında olduğunu ve o gece hiçbir şekilde adı geçen ile gitme girişimin olmadığını savundu.

Örgütle herhangi bir bağı olmadığını ileri süren Özdemir, FETÖ'nün mahrem imamlarınca kontörlü hatlardan ardışık arama yöntemiyle arandığına yönelik savcılık mütalaasına da katılmadığını söyledi.

Sanık avukatının beyanın ardından ardından, kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçunu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden bu suçtan beraatine karar verdi.

Mahkeme, örgütün "mahrem imamları" ile ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği gerekçesiyle Özdemir'e "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

 

***

 

Zırhlı Birlikler darbe girişimi davasında savcı cezalarda değişiklik istedi

İddia makamı, esasa ilişkin mütalaasında, istediği cezalar bakımından bazı sanıklar yönünden değişiklik talep etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 52 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Mahkemenin önceki ara kararından sonra verilen arada gelen bilgi ve belgelerin okunduğu duruşmada, daha sonra talepleri için sanıklara söz verildi.

İddia makamı, esasa ilişkin mütalaasında, istediği cezalar bakımından bazı sanıklar yönünden değişiklik talep etti.

Daha önce Emin Güner'in şehit edilmesine yönelik, sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi olduğu gerekçesiyle "Genelkurmay çatı" davasında da yargılanan eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker ile Ahmet Faruk Çavuş ve Burak Çakır için ağırlaştırılmış müebbet hapis isteyen iddia makamı, bu sanıklar hakkındaki talebini müebbet hapis cezasına çevirdi.

Ardından avukatlar mütalaaya karşı beyanda bulundu.

 

***

 

Kara Havacılık Komutanlığı Darbe Girişimi Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanığın yargılanmasına, sanıkların esasa ilişkin savunmalarıyla devam edildi.
 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları'ndaki salonda görülen duruşmaya, sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Sanık eski yarbay Yasin Candemir, savunmasında iddianamede şahsına isnat edilen suçlamaların tamamını reddettiğini belirterek, mütalaada kendisine isnat edilen "direkt öldürme ve öldürmeye teşebbüs" suçlamasının çok ağır, haksız ve taraflı olduğunu ifade etti.

15 Temmuz gecesi şahsının ve kendisine bağlı birlik personelinin tüm faaliyetlerinin Kara Havacılık Komutanlığına yapılması muhtemel bir terör saldırısına karşı bir savunma girişimi olduğunu iddia eden Candemir, darbe gecesinde yaptığı eylemin 15 Temmuz'dan önceki tüm faaliyetlerden bir farkının olmadığını ileri sürdü.

FETÖ mensubu askerler tarafından planlanan askeri darbeden önceden haberdar olduğu iddiasını reddeden Candemir, askeri darbenin icrasına yönelik planlama yapıldığı iddia edilen toplantıların hiçbirisine katılmadığını öne sürdü.

Sanık Candemir, kursiyer teğmenlerin 4-5'şerli şeklinde gruplandırılması ve teğmenler tarafından kullanılacak mühimmatı atış bahanesiyle aldığına ilişkin iddiayı da reddederek o esnada Kara Harp Okulu'nda mesaide olduğunu, askeri darbe girişimi kapsamında önceden yapılan planlama suçlamasının doğru olmadığını ve kursiyerlerin 4-5'şerli gruplar halinde oluşmasının anlık gelişen bir durum olduğunu savundu. Candemir, atış hazırlılarını başlatan kişinin tabur komutanı vekili binbaşı Erdoğan Tosun olduğunu iddia etti.

Askeri hiyerarşi ve tanımlı görevleri dışında askeri darbe planlaması kapsamında aldığı yasal olmayan emirleri talimatla yerine getirdiği iddiasına ilişkin Candemir, "15 Temmuz gecesi sadece amirim olan okul komutanı tuğgeneral Ünsal Coşkun'dan emir ve talimatlar aldım. Kursiyerlere tamamen bu emir ve komuta zinciri içerisinde emir verdim." dedi.

Akıncı Üssü'nün bombalanması esnasında tellerden atlayarak kaçtığına ilişkin ise Candemir, "O gece kaçmadım, jandarmaya sığındım." ifadesini kullandı.

Candemir, "Darbe, sıkıyönetim" veya bunlara benzer içerikli kelimelerin geçtiği cümleler kullanmadığını, bu kelimelerin içinde geçtiği herhangi bir emir cümlesi almadığını, bu sözcükleri ima edecek herhangi eylem yapmadığını öne sürdü.

Candemir, "15 Temmuz gecesi yaşanan askeri hareketliliğin bir askeri darbe girişimi olduğunu bilmediği" savunmasında bulundu.

FETÖ ile herhangi bir bağının olmadığını iddia eden Candemir, suçsuz olduğunu ileri sürdü ve tahliyesini talep etti.

 

***

 

Akıncı Üssü Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davanın sanıkları, savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptı.
 

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, darbe girişiminin yaşandığı dönemde Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulunda (MEBS) kursiyer teğmen Celal Keçelioğlu savunma yaptı.

Keçelioğlu, 15 Temmuz akşamı sadece amirlerinden aldığı emirlere uyduğunu, darbe girişimiyle bir bağlantısının bulunmadığını savundu.

Normal eğitim zamanlarında silah aldıklarını ve eğitim kıyafeti giydiklerini, bu yüzden 15 Temmuz akşamı da aynı şekilde olmalarını ilk başlarda normal karşıladıklarını belirten Keçelioğlu, "Akıncıya girdikten sonra araçlarımızda oturduk." dedi.

Keçelioğlu, Metin Bilgiç'in kendilerini gruplara ayırdığını ifade ederek, "Gruplara ayrıldıktan sonra okuldaki komutanlarla bilgi halindeydik ve 'güvenli şekilde birliğinize dönün' emri aldık. O gün 'darbenin üssü' gibi kavramları bilmediğimizden, gözaltına alındığımız süreçte hiçbir kursiyerin farklı bir şey anlatmayışı, bizim darbe yapıldığına dair bilgimizin olmadığının kanıtıdır." diye konuştu.

Keçelioğlu, darbe akşamının asıl sorumlusunun emir-komuta zincirinin başındaki kişiler olduğunu iddia etti.

FETÖ/PDY üyesi olmadığını öne süren Keçelioğlu, "Bu olayın hiçbir aşamasında suç işlemedim, amirlerim haricinde kimsenin emrine uymadım." ifadesini kullandı.

Keçelioğlu, tahliyesini ve beraatini talep etti.

"Akıncı'da olduğumuzu öğrendim"

Sanık kursiyer teğmen Fahri Ünver de savunmasında, 15 Temmuz'da 08.00-17.00 arasında mesaide olduğunu söyledi.

WhatsApp grubundan "mesaiye gelmeleri" şeklinde amirlerinden mesaj geldiğini söyleyen Ünver, kışlaya döndüğünü ve 23.50 gibi birlikten çıktıklarını söyledi. Ünver, şöyle konuştu:

"Nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Komutanı takip ediyorduk, çevre yoluna geldiğimizi anladım. 4'üncü Ana Jet Üssü'nü bilmiyordum, orada Akıncı'da olduğumuzu öğrendim. Celal Keçelioğlu ile beraberdik. Telefonumun şarjı az olduğundan kapatmıştım. Celal'in telefonunda, Fatih Candemir'in 'illegal bir durumda olduğumuza' dair mesajını gördük. Yanlış bir olaya bulaştığımızı o anda anladık. Biz de durumu değerlendirerek 9 kişiyle emniyetli yerde bekledik. Gördüğüm personele canlarını tehlikeye atmamalarını, suça bulaşmamalarını söyledim. O sıralarda bombalama sesi duyduk, otopark bölgesine giderek orada toplandık. Sonra nizamiyeye doğru gittik, çıkışta polisler durdurdu ve bize ters kelepçe taktı."

Suçlamaları kabul etmeyen Ünver de tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Sanık kursiyer teğmen Bünyamin Özbek, Akıncı Üssü'ndeki olaylara yönelik "Ben darbe olacağını bilmiyordum, darbeden haberim yoktu." diyerek hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Erlere yaptırıldığı iddia edilen birçok işin darbeden önce de üsleri tarafından kendilerine yaptırıldığını öne süren Özbek, "Darbeyi öğrendikten sonra 08.00-09.00 sıralarında bana da bu durum bölgeden uzaklaşmak için uygun fırsatı veriyordu. Benim eylemim kaçma sınıfına girmez." dedi.

Özbek, o gece kimseyi derdest etmediğini, kimse tarafından da hakkında şikayetçi olunmadığını savundu.

Mütalaada hakkındaki iddialara değinen Özbek, şu ifadeleri kullandı:

"Yaptığım tek iş bana yolu soracak arabalara yolu tarif etmekti. Daha sonra 22.30'a kadar gazinoda dinlendiğim bir süre var. Darbe olduğunu gece 01.00-02.00 sularında öğrendikten sonra şaşkınlık geçirdim. Kime, neye hizmet ettiğini bilemediğim için bulunduğum ortamdan kendimi soyutladım. Üssü terkedip ağaçlık bölgede bekledim. Kimseden emir almadım. Tümgeneral Ömer Şevki Gençtürk'ün ellerine kelepçe taktığım ise kesinlikle doğru değil. Onu ben o sırada görmedim, kamera kayıtlarında böyle bir görüntü de yok. İradem dışında olayların arasında kaldım. Bu da beni suçlu yapamaz."

Darbe faaliyetine karışmadığını öne süren Özbek, tahliyesini ve beraatini talep etti.

"Sadece kendi amirlerimden emir aldım"

Sanık Bekir Dirmit de mütalaada yer alan hakkındaki iddialara cevap verdi.

Darbe akşamı 36 teğmenin birliğe çağrılmasıyla ilgili Dirmit, "O gün herkes çağrıldı, gelemeyenler de düğün ya da yıllık izin dolayısıyla gelemediler. Ben, 15 Temmuz günü Mamak'taki evime gittim. Eren Çalışkan tarafından atılan mesajla birliğe döndüm. Tabur komutanı Metin Bilgiç 'Emri aldık, gönlünüzü ferah tutun' dedi. Ben, askeri birliklere karşı terör saldırısı olduğunu, bizi de bu kapsamda göreve çağırdıklarını düşündüm." iddiasında bulundu.

Dirmit, o gece Fatih Kandemir tarafından 03.00 sıralarında atılan "illegal iş yapıldığına dair" mesajla durumu öğrenip, olduğu yerden kaçma fırsatı bulduktan sonra birliğine geri döndüğünü ileri sürdü.

Darbe girişiminden haberi olmadığını ve bu bilinçle hareket etmediğini savunan Dirmit, "O gün sadece kendi amirlerimden emir aldım. Hiçbir şekilde nöbet tutmadım, orada sadece bekledim." dedi.

Dirmit, FETÖ/PDY üyesi de olmadığını savundu.

"Suça bulaşmadım, böyle bir durumla karşılaşsam buna müsaade etmezdim. FETÖ üyesi değilim." diyen Dirmit, tahliyesini ve beraatini istedi.

 
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık