stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ORGENERAL, BENİ DE YAKTINIZ ÇOCUKLAR!

ORGENERAL, BENİ DE YAKTINIZ ÇOCUKLAR!
  • 05 Nisan 2019, Cuma 9:44

"Olmadı Komutanım, Başaramadık" Sözünü Mahkemede İnkar Etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve cezaevi girişinde karşılaştığı dönemin 2. Ordu Komutanı orgeneral Adem Huduti'nin "Ne yaptınız çocuklar, beni de yaktınız" sözüne "Olmadı işte komutanım, başaramadık.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından tutuklanan ve cezaevi girişinde karşılaştığı dönemin 2. Ordu Komutanı orgeneral Adem Huduti'nin "Ne yaptınız çocuklar, beni de yaktınız" sözüne "Olmadı işte komutanım, başaramadık." şeklinde karşılık verdiği tanık beyanlarına yansıyan dönemin 7. Ana Jet Üs Komutanı tuğgeneral Emin Ayık, mahkemede inkara devam etti.

FETÖ'nün darbe girişiminde aktif rol alarak birçok vatandaşın şehit olması veya yaralanmasında talimatları bulunan darbeci sanıklar, yargılandıkları davalarda, elde edilen görüntü, ses kayıtları ile tanıkların teşhis ve anlatımlarına rağmen savunmalarını "inkar politikası" üzerine kurmayı sürdürüyor. Örgüt talimatı çerçevesinde inkar yolunu seçen sanıkların savunmalarında öne sürdükleri tezlerin birçoğu, delillerle çürütülüyor.

İnkar stratejisini izleyen darbecilerden biri de bir süre önce sonuçlanan Malatya'daki darbe girişimi davası sanıklarından eski 7. Ana Jet Üs Komutanı tuğgeneral Emin Ayık oldu.

İddianameye göre, darbecilerin sözde atama listesinde "Sıkıyönetim 7. Ana Jet Üs Komutanı olarak görevine devam" yazılan Ayık'ın darbe girişimi olacağından önceden haberi vardı.

Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının İstanbul Fenerbahçe Orduevi'ndeki du¨ğu¨nu¨ne gitmek u¨zere Harekat Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay Tayfun Tuna'ya vekaletini bırakan Ayık, du¨ğu¨ne gitmeyerek kentte kaldı. Saat 17.30'da sanık Tayfun Tuna ile üsten ayrılan Ayık, saat 21.30 civarında tekrar üsse giriş yaptı.

Ayık, darbe girişimi gecesi tu¨m uçuşların durdurulduğunun ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının haberi olmadan hiçbir uçuş yapılamayacağının belirtildiği emri bildiği halde 7. Ana Jet Üssu¨nden 4 F4 uçağının kalkışı için telsizden talimat verdi.

Eskişehir Birleşmiş Hava Hareketleri Merkezinden (BHHM) "uçuşların yasak olduğu izinsiz rule yapan uçakların kalkış yapmaları halinde vurularak indirileceği" talimat gelmesine rağmen Ayık, uçakların kalkmasını emretti.

Ayık, bu konuya ilişkin savunmasında kendisine gelen emrin de BHHM tarafından verildiğini iddia etmesine rağmen ifadesi ilgili makamlarca doğrulanmadı.

Emin Ayık, darbeciler tarafından kullanılan 7 kargo uçağının üsse inişini de sağlamasına rağmen F4 uçakları, pistin belediyeye ait kamyonlar tarafından kapatılması nedeniyle kalkış yapamadan park yerlerine gitmek zorunda kaldı.

"BHHM'den aramışlardır, bir sorun"

Tanık sıfatıyla mahkemede dinlenen H.Ç.Ö, 7. Ana Jet Üs Komutanlığının telsiz ve telefon ses kayıtları ve kamera göru¨ntu¨leri çözu¨mu¨ içeriğine ve kendi beyanına göre saat 04.43'te telsizden Emin Ayık ve Tayfun Tuna ile konuştu.

H.Ç.Ö'nün "2 tane F4 bizden izin almadan şu an ruleye başladı, şu an emergency pisti u¨stu¨ndeler. Komutanım emriniz nedir?" dediği, Ayık'ın ise "Harekat komutanın kontrolu¨nde, BHHM'den aramışlardır, bir sorun" sözlerini sarf ettiği belirlenen kayıtlarda, Tayfun Tuna'nın "devam" dediği, sanığın ise bu konuda sessiz kalarak yetkiyi Tayfun Tuna'ya bıraktığı anlaşıldı.

Aynı telsiz konuşmaları içerisinde Tayfun Tuna'nın ısrarlı bir şekilde F-4'lerin kalkması yönu¨nde emir vermesine rağmen sanık mu¨dahil olmayarak Tuna'nın eliyle uçakların kalkmasına yönelik kastını ortaya koydu.

Sanık Ayık, DHMİ Mu¨du¨ru¨ Akan Aydoğan ile yaptığı göru¨şmede pistlerin açılması ile ilgili vali ile göru¨ştu¨ğu¨nu¨ söylemesine rağmen tanık olarak beyanı alınan dönemin valisi Mustafa Toprak bu konuşmayı kabul etmedi.

"Olmadı işte komutanım başaramadık"

Tanık beyanlarına göre, Emin Ayık, sanıklar Adem Huduti ve eski Kurmay Başkanı Avni Angun ile Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Du¨zce T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna sevki sırasında mahkum kabul bölu¨mu¨nde karşılaştı.

Sanıklar kişisel malzemelerinin bulunduğu yere gittikleri sırada Adem Huduti'nin daha önceden göru¨şmediği ve araçtan indirildiği yerde gördu¨ğu¨ sanıklar Avni Angun ve Emin Ayık'a "Ne yaptınız çocuklar, beni de yaktınız." şeklinde beyanda bulundu. Emin Ayık da "Olmadı işte komutanım, başaramadık" şeklinde karşılık verdi.

Mahkemede tanık olarak dinlenen jandarma personeli İ.M, Adem Huduti, Avni Angun ve Emin Ayık'ı Du¨zce'ye götu¨rdu¨klerini anlatarak, "Cezaevi girişinde Huduti, kelepçesi açıldığı sırada diğer iki tutukluya bakarak 'Ne yaptınız çocuklar, beni de yaktınız' dedi, Emin Ayık da 'olmadı işte komutanım, başaramadık' ifadesini kullandı. Kurmay başkanı da 'siz ve biz' gibi bir şey söyledi. 2. Ordu Komutanı elinin tersiyle hareket yaptı. Kurmay başkanı da kafasını yere eğdi." ifadelerini kullandı.

Tanık jandarma personeli R.P. de Düzce Cezaevi'ne iki araç gittiklerini anlatarak, "Adem Huduti'nin 'Ne yaptınız, beni de yaktınız' diye bir sözünü duydum. Ayık'ın da 'oldu' ya da 'olmadı' gibi bir söz söylediğini, cümlesinin sonunu 'Komutanım' diye bitirdiğini duydum." beyanında bulundu.

Ayık, mahkemedeki savunmasında, Adem Huduti'ye cezaevi girişinde "Olmadı işte komutanım, başaramadık" dediği yönündeki tanık beyanlarını kabul etmeyerek, "Belirtildiği şekilde söz konusu şahıslarla aramda bir diyalog geçmedi. Böyle bir konuşma asla olmadı." dedi.

Darbe girişimi günü annesinin rahatsızlığı nedeniyle planını değiştirerek korgeneral Mehmet Şanver'in kızının İstanbul'daki du¨ğu¨nüne gitmediğini savunan Ayık, hakkındaki iddiaları kabul etmedi.

Gizli tanık beyanı

Gizli tanık "Toprak" ifadesinde, Emin Ayık'ın örgu¨t içerisinde yer aldığını ve iletişim için Viber programını kullandığını belirterek, kendisiyle Malatya'da belli periyotlarla göru¨ştu¨ğu¨nu¨ anlattı.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, darbecilerin merkezi Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanlığından, Malatya'daki 7. Ana Jet Üssü'nün defalarca arandığı HTS kayıtlarıyla ortaya çıkarıldı.

Darbe girişimi sırasında Akıncı'dan Malatya 7. Ana Jet Üssü'ne saat 09.32 ile 23.58 arasında 14 arama gerçekleştiği belirlendi.

Kayıtlara göre, tutuklu yargılanan eski Akıncı Üssü Komutanı tuğgeneral Hakan Evrim ve emir astsubayı Fatih Aslantaş, 143. filo komutanı olan ve F-16'ların bombalanması için Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığını lazerle işaretleyen eski binbaşı Mustafa Azimetli'nin, darbe girişimi sırasında Malatya'daki 7. Ana Jet Üssünü aradığı ortaya çıktı.

Evrim'in 15 Temmuz günü üssü arayarak saat 12.02'de 12 saniye, saat 13.50'de 2 dakika 12 saniye, saat 14.11'de de 1 dakika 6 saniye görüşme yaptığı belirlendi.

Fatih Aslantaş'ın saat 20.51'de 24 saniye, Mustafa Azimetli'nin ise saat 23.41'de 42 saniye, 23.58'de de 18 saniye 7. Ana Jet Üssü ile görüştüğü de tespit edildi.

Akıncı'dan yapılan aramalara Malatya 7. Ana Jet Üssünde kimlerin cevap verdiği ise belirlenemedi.

Kayıtlarda, Malatya'daki darbe girişimi davasında tutuklu yargılanan dönemin 7. Ana Jet Üs Komutanı tuğgeneral Emin Ayık ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı 171. Filo Komutanı binbaşı Metin Çivilibal'ın da Akıncı Üssü ile irtibat halinde olduğu yer aldı.

Ayık'ın, 15 Temmuz saat 21.26'da 4. Ana Jet Üs Komutanlığı emir astsubayıyla 14 saniye, 21.29'da 150 saniye, 16 Temmuz 00.52'de de 14 saniye, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı 143 Filo Öğretmen Gazinosu ile 16 Temmuz 01.02'de 4. Ana Jet Üs Komutanlığı santraliyle 219 saniye görüştüğü kaydedildi.

Aramaların Malatya'dan kaldırılmak istenen ancak pistin kapatılması dolayısıyla kalkış yapamayan F4 savaş uçaklarının hazırlık aşamasında gerçekleşmesi ise dikkati çekti.

Darbe girişimi gecesi, Malatya Havalimanı ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığının ortak kullandığı ana pistler, havaalanındaki itfaiye ve iş makineleri ile Malatya Büyükşehir Belediyesine ait otobüs, iş makinesi ve kamyonlarla kapatılarak, uçakların kalkış ve iniş yapması engellenmişti.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dönemin 7. Ana Jet Üs Komutanı tuğgeneral Emin Ayık'a "cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.

Dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'ye "Cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s etmek suçuna yardım"dan 15 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, dönemin 2. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, 2. Ordu Harekat Destek Yarbaşkanı tuğgeneral Zeki Karataş, eski albaylar Bahadır Erdemli, Erkan Varol, Mustafa Özkan ve Tayfun Tuna, eski yarbaylar Ahmet Üçbudak ve İsmail Akın, eski binbaşılar Eyüp Kök, Metin Çivilibal, Tuncay Öztürk ve İbrahim Dede ile eski yüzbaşı Kemal Keskin'e "cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, eski albay Mehmet Ergün ve üsteğmen Hüseyin Çakıcı'ya ise müebbet hapis cezası verilmesine hükmetmişti.

Heyet, ayrıca İbrahim Dede'ye, 15 Temmuz Gazisi Enes Gün'ü yaralamaya yönelik eylemi nedeniyle 24 yıl, eski 2. Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı tuğgeneral Ersin Yıldırım ile kara pilot teğmen Mustafa Sinan Soybaş'a da "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Davada tutuklu yargılanan eski 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun'un da aralarında yer aldığı 57 sanık ise beraat etmişti.

 

***

 

TRT'yi Basan Darbeciler Halka Ateş Açmış

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı personelinin eylemlerine ilişkin davada savunma yapan tutuksuz sanıklardan M.Ç, 15 Temmuz'da TRT yerleşkesinde eski kurmay albay Muhammet Tanju Poshor ile korsan darbe bildirisini okutan eski kurmay yarbay Ümit Gençer'in askerlere, "Halktan gelen olursa ateş edin." emrini verdiğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin davada, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu 521 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada sanıklar, yakınları ve taraf avukatları hazır bulundu.

Savunma yapan tutuksuz sanıklardan Ö.Ö, 15 Temmuz'da Muhafız Alayında vatani görevini yaptığını, bölük komutanı tarafından askerlere akşam saatlerinde tatbikat yapılacağının söylendiğini beyan etti.

Sözde tatbikat sırasında askerlere uzun kollu gömlek giymeleri ve üniformalarındaki Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı rozetini sökmeleri talimatı verildiğini bildiren Ö.Ö, alarm verilmesinden sonra otobüslere bindirilerek TRT'ye götürüldüklerini anlattı.

Kendilerine ilk başta TRT'ye terör saldırısı olduğunun söylendiğini, ardından personelin kelepçelenerek yere yatırıldığını aktaran Ö.Ö, bu sırada darbe girişiminden haberdar olmadığını savundu.

İlerleyen saatlerde TRT önünde vatandaşların toplanmaya başladığını ve bölgeye gelen bir helikopterden vatandaşlara doğru ateş açıldığını ifade eden Ö.Ö, yaşananlardan şüphelenen bir uzman çavuşun silahlarını kullanmamaları yönündeki talimatına uyduklarını, kanunsuz bir olaya karışmadığını ileri sürdü.

Tutuksuz sanık Ö.Ö, mahkeme heyetinden beraatini istedi.

"Halktan gelen olursa ateş edin"

Davanın tutuksuz sanıklarından M.Ç. de yaptığı savunmasında suçsuz olduğunu ifade etti.

Olay günü tatbikat yapılacağının söylenerek TRT yerleşkesine götürüldüklerini belirten M.Ç, eski kurmay albay Muhammet Tanju Poshor ile korsan darbe bildirisini okutan eski kurmay yarbay Ümit Gençer'in askerlere, "Halktan gelen olursa ateş edin." emrini verdiğini söyledi.

M.Ç, Poshor ve Gençer'in halka ateş ettiğini de kaydetti.

Diğer sanıkların savunmalarının ardından duruşma yarına bırakıldı.

BİR ORGENERAL, NEDEN EMEKLİ BİR ASTSUBAYI REFERANS GÖSTERİR? BİR ORGENERAL, NEDEN EMEKLİ BİR ASTSUBAYI REFERANS GÖSTERİR?

KORGENERAL; 'MANYAK MISIN, NE DİYORSUN?' KORGENERAL; 'MANYAK MISIN, NE DİYORSUN?'
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık