stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

KUMPAS MAĞDURU ALBAYIN İSYANI!

KUMPAS MAĞDURU ALBAYIN İSYANI!
  • 01 Şubat 2019, Cuma 10:45

Kumpas mağduru Albay’ın isyanı!

İzmir’deki Askeri Casusluk Kumpası davası savcısı mahkemeye mütalaasını sundu. Savcı, 85 sanıktan, 18’inin dosyasının ayrılmasına, 35 sanığa beraat talep etti, 32 sanığın ise görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmalarını istedi. İzmir Casusluk davası mağduru Emekli İstihbarat Albay ve terör uzmanı Coşkun Başbuğ, “Bu mütalaaya göre karar verilirse hepsi çıkar ve kaçar. Hepsine müebbet istenmesi gerekirdi” dedi

85 şüphelinin İzmir Casusluk Kumpası davasındaki yargılanmasına devam ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde ise İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme savcısı Sacit Savaşçi esasa ilişkin verdiği mütalaayı mahkemeye sundu. Mütalaada, 85 sanıktan, 18'inin doyasının ayrılmasına, 35 sanığa beraat verilmesini talep edildi, 32 sanığa ise görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmaları istendi.

KUMPAS OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İzmir Casusluk Kumpası davası için yapılan soruşturmada, FETÖ'nün emniyet yapılanmasındaki uzantılarının askeri personeli usulsüz dinledikleri, usulsüz belgelerle arama kararları çıkardıkları ve bunların sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin içerisindeki birçok subay ve astsubay sınıfı personele soruşturma açtırıldığı kumpasın ise İzmir Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ile İstanbul Şube Müdürlüğü'nde görev alan bazı FETÖ'cü emniyet mensupları tarafından kurgulandığı belirtiliyordu.

ARAMA YAPILAN EVLERE "BELGE" KOYDULAR

FETÖ'cülerin davayla ilgili soruşturma öncesinde önleme dinlemeleri yaptıkları, İstihbarat şubesinin yön verdiği, daha sonra yapılan ev aramalarında ele geçen ve "Pandora" adı verilen dijital verilerin barındırıldığı harici belleklerin ve içerisindeki bilgilerin kurguyu hazırlayanlar tarafından oluşturulup arama yapılan evlere montelendiği de ortaya çıkartılmıştı.

 

FETÖ SAVCISI İZMİR'DEKİ DAVADA NEDEN YARGILANMIYOR?

İzmir Casusluk Kumpası davasında mahkeme savcısının mütalaasında ise sadece görevi kötüye kullanmak ve terör örgütü üyeliğinden ceza talep etmesi dikkat çekti. İzmir Casusluk Kumpası davasında kumpasın mağduru olarak duruşmalara katılan, tüm gelişmeleri takip eden Emekli İstihbarat Albay ve terör uzmanı Coşkun Başbuğ da mahkeme sürecinde itirazlarını sunmasına rağmen mahkemece ret edildiğini belirtti. Albay Başbuğ, "İzmir Casusluk davasının kumpas savcısı olan Zafer Kılınç'ın Yunanistan'a kaçarken yakalandığında İzmir'deki Askeri Casusluk Kumpası davası ile birleştirileceğini zannettiğini ve İzmir'deki davada yargılanmamasının nedenini merak ettiğini söyledi.

ASKERİ KUMPASI KURAN KİŞİ YEDİ YILLA YARGILANIYOR!

Emekli İstihbarat Albay Başbuğ, "Zafer Kılıç'ın İzmir Casusluk Kumpası davasına dâhil edilmesi gerekirken Ankara'ya gönderildi ve şu an yargılandığı davada isnat edilen suç FETÖ üyeliği. Bu Askeri Casusluk kumpasını kuran baş aktör Zafer Kılınç'tı. Enteresan olan, bu adam kendi davasında tanık olarak dinlendi. Zafer Kılıç'ın aslında darbeye teşebbüs, örgüt üyesi olmak, devlete ait gizli bilgi ve belgeleri bulundurmak ve kumpas kurmak için o belgeleri temin etmek gibi suçlardan da yargılanması gerekir!" diyerek FETÖ'nün kumpas savcısının neden yedi yılla yargılandığını sordu.

ZEKERİYA ÖZ NE İSE ZAFER KILINÇ DA O'DUR

Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, "Zafer Kılınç, sadece ByLock ve örgüt üyesi olmaktan yedi yılla yargılanıyor. Zaten tavan rakam yedi yıl, sonra beş yıl verilecek, ardından yattığına sayılacak. Sonra da şapkayı alıp gidecek! Bu adam casus kumpasını kuran savcı! Zekeriya Öz ne ise Zafer Kılınç da o" dedi.

KUMPASA NİYE CEZA YOK?

Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, "Mütalaada görevi kötüye kullanma ve terör örgütü üyeliğinden ceza talep ediliyor. Kumpas kurulduğuna dair hiçbir suç ve ceza talebi bulunmuyor. Kumpasa niye ceza yok? Bize imaj verilmedi, dijital delil olarak gösterilenlerin suç olduğunu belirtmiştik. Bu suçtan bile 'İki seneye kadar hapsi' diyor. Ve diğer bütün suçları yok sayıyor. Savcının verdiği mütalaaya göre karar çıkarsa FETÖ'cülerin hepsi çıkar ve gider. Sonra da kaçarlar." diye söyledi.

KUMPAS YAPANLARA ÜYELİK DEĞİL, MÜEBBET VERİLMELİ

İzmir Askeri Casusluk Kumpası davasında hepsinin müebbet alması gerektiğini belirten Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, "Savcının yazdığı mütalaa kabul görürse, bunlar turist gibi çıkarlar! Hâlbuki savcı 'Kumpas kuruldu' kanaati olduğunu mütalaasında da belirtiyor. Ancak cezayı talep ederken bunu görmezden gelerek cezayı talep ediyor. Tüm mahkemeleri takip ettim. Duruşmalarda sanıklar için bilgi ve belge toplamışlar, bunları bulundurmuşlar, isnat edilen suçtan, suçu işlediği kanaati oluştuğundan tutukluğun devamına diyen savcı, esasa ilişkin mütalaada neden bunları belirtmiyor? Bu isnatların hepsi buharlaşmış, uçmuş. Kısacası 'ByLock' hariç hiçbir şey tespit edilmemiştir' diyerek kapatmış her şeyi…" diye belirtti.

KARAR DURUŞMASI ŞUBAT'TA YAPILACAK

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Askeri Casusluk Kumpası davası savcısının geçtiğimiz günlerde verdiği mütalaanın ardından karar duruşması 4 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, İzmir’deki Askeri Casuslukta Kumpas davasıyla ilgili “Savcının verdiği mütalaa ile kumpas kuran vatan hainleri ellerini kollarını sallayarak adliyeden çıkacak’’ dedi ve ekledi: Davanın bir numaralı sanığı olması gereken FETÖ’den tutuklu savcı, davada tanık olarak dinlendi.
 

10 Ağustos 2010’da gelen ihbar e-postası üzerine başlatılan Askeri Casusluk soruşturması kapsamında, FETÖ üyelerinin sahte delil üreterek kumpas kurduklarına ilişkin aralarında terörist başı Fetullah Gülen’in de bulunduğu çoğunluğu eski polislerden oluşan 85 sanığın yargılandığı davada sona gelindi. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme savcısı Sacit Savaşçı esasa ilişkin verdiği mütalaada dönemin İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve Batman eski Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan için ‘görevi ihmal’ ve ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu firari 18 sanığın dosyalarının ayrılmasını istendi. Askeri Casusluk davasında örgüt lideri olarak yargılanan ve 2,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra beraat eden ardından yaptığı suç duyurusu ile kumpas davasını başlatan emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, davanın bilinmeyen yönlerini anlattı

BİRLEŞTİRİLMEDİ 

Bir kumpas sonucu 350 subay ve birçok devlet memuru bürokratın casus diye yargılandığını belirten Başbuğ “Adli, askeri ve emniyet ayağında yürütülen davalar kasıtlı olarak birleştirilmiyor. İzmir Askeri Casusluk davası kumpasını kuran polis, savcı ve hakim ile askerlerden oluşan ‘şeytan üçgeni’ var. Bu üç ayağın aslında tek bir dosyaya dönüşmesi gerekir. Bunun aksine hiç ilgisi olmayan usulsüz dinleme davaları dosyayla birleştirildi. Diğer taraftan birleştirilen dosyalardaki diğer örgüt mensubu FETÖ’cü polisler diğer örgüt mensubu FETÖ’cü polislere şahitlik etti. Dava çıkmazın içerisine girdi. Esasa ilişkin mütalaası tam bir rezalet ve hukuk skandalı. Bu mütalaaya mahkeme uyarsa, kumpas kuran kişiler dava sonucunda vatan hainleri adliyeden elini kolunu sallayarak çıkmış olduğunu görmüş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

DELİLLER UYAP’TAN SİLİNDİ

UYAP sistemindeki delillerden kimilerinin casus virüs yazılımıyla silindiğini, mahkeme heyetinin de bunu tutanakla kayıt altına aldığını belirten Başbuğ şu yorumda bulundu: Mahkeme bu tutanakla şunu demek istiyor ‘Müşteki ve avukatları casusluk maksadıyla getirdikleri belleklerle bir virüs programı yanında getirdiler, kanunen vermek zorunda olduğumuz dosyaları alırken, sistemin içerisine bu casusluk virüs programı sızdı ve delilleri yok etti.’ Mahkemede savcının mütalaası yönünde bir karar çıkarsa, büyük feveran kopacak ‘Bu nasıl adalet’ diye. Mahkeme ‘Ben eldeki delillere göre yargıladım’ diyecek. ‘Biz delilleri hatırlatacağız’ mahkeme ‘Sistemden silinmiş, tutanak tuttuk görmediniz mi?’ diyecek ve işi kapatacak. 

YARGILANDIĞI DAVADA TANIK OLDU

Savcı Zafer Kılınç’ın kendi kurduğu İzmir Casusluk Kumpas davasında, tanık olarak dinlendiğini belirten Başbuğ, şunları söyledi: Kılınç, bizim yargılandığımız ve şuan o polislerinde kumpasçı olarak yargılandığı davaya konu iddianamenin sahibi. Bütün o iddianameyi yazan, soruşturmayı yürüten, operasyonlara karar veren kişi, kendisi. Normalde İzmir’de bu davanın içerisinde yargılanıyor olması lazım. Bu kişi şuanda Ankara’da, başka bir dosyadan örgüt üyeliğinden, ByLock’tan tutuklu. Karşılığı 7 yıl. Bütün kumpasın başındaki kişi, kendi davasında tanık olarak dinlendi.

Kaynak: SABAHHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık