stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

KOMUTANLAR SİLAHINI BIRAKIP KAÇTI, BAŞIMIZDA HİÇ KOMUTAN KALMADI!

KOMUTANLAR SİLAHINI BIRAKIP KAÇTI, BAŞIMIZDA HİÇ KOMUTAN KALMADI!
  • 16 Mart 2019, Cumartesi 18:47

Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki Eylemlerle İlgili Dava

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlerle ilgili 142 kişinin yargılandığı davaya tanık beyanlarının alınması sürdürüldü.
 

Ankara 19'ncu Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığında piyade er olarak görev yapan tanık İ.S, SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Tanık İ.S, 15 Temmuz'da saat 20.30-22.30'da 11 No'lu kulenin nöbetçisi olduğunu ifade etti. Akşam 21.30 sularında kule telsizinden grup destek kıtalarının acil toplanması şeklinde kodsuz anons geçildiğini belirten İ.S, saat 23.30'da nöbetin kendisinden devralındığını söyledi.

İçtimaya gittiğinde yanındaki arkadaşlarının bir albayın kendini yeni grup komutanı olarak tanıttığını ve askeriyenin yönetime el koyduğunu söylediğini aktaran İ.S, bunun üzerine darbe girişiminden haberdar olduklarını kaydetti.

O gece alayda tanımadıkları komutanların olduğunu ve darbecilerin erlerin silahlarını aldıklarını beyan eden İ.S, ilerleyen saatlerde darbeci komutanlardan birinin gelerek konuşma yaptığını söyledi.

Tanık İ.S, "Komutan bize, 'Askeri darbe olmuştur. Bu olay bizim namusumuzdur. Karşıdaki demir parmaklıklarda polis ya da sivil görürseniz, size emir verildiğinde ateş edeceksiniz.' dedi. Ben de yanımdaki arkadaşıma, 'Neden polise ya da vatandaşa ateş edelim ki?' diye sordum. Daha sonra bizi beşerli gruplara bölüp her komutana 5 asker verdiler." beyanında bulundu.

Darbe girişimi sırasında kışlaya helikopterlere silah ve mühimmat yüklendiğini anlatan İ.S, darbe girişiminin başarısız olmasından sonra ise darbecilerin kaçmaya başladığını ifade etti.

Tanık İ.S, "Sabah saat 06.00 civarı komutanlar silahları bırakıp kaçmaya başladı. Başımızda hiç komutan kalmadı." dedi.

"Özel harekatçıları bekliyoruz"

15 Temmuz'da vatani görevini yapan er S.A.A, SEGBİS vasıtasıyla duruşmaya tanık olarak katıldı.

S.A.A, darbe girişimi günü saat 21.00'de arkadaşlarıyla çardakta oturdukları sırada Özbek garajında toplanılması emri geldiğini söyledi. Özbek garajında bütün alayın toplandığını gördüğünü belirten S.A.A, albay rütbesindeki Hasan isimli komutanın TSK'nın yönetime el koyduğunu söylediğini aktardı.


Birliğinden kantin bölgesine götürülürken bazı darbecilerin cephaneliğin kapısını kırmaya çalıştığını gördüğünü dile getiren S.A.A, bir süre sonra kendilerine nöbet tutulması görevi verildiğini anlattı. S.A.A, kışlaya çok sayıda askeri personelin giriş yaptığını belirtti.

Nöbet tutarken başlarında bir üstsubayın olduğunu söyleyen tanık S.A.A, "(Bu durum nedir?) diye sordum. Üstsubay da 'Özel harekatçıları bekliyoruz.' dedi. Ben de bunun üzerine, 'Özel harekatçılar bizim kardeşimiz değil mi?' dedim. Üstsubay da, 'Hayır onlar özel harekatçı kılığına girmiş provokatörler.' dedi. O sırada bir helikopter iniş yaptı ve mühimmat yüklendi." ifadesini kullandı.

Darbeciler eri rehin almış

15 Temmuz günü muhafız taburunda birinci nizamiyede er olarak görevli olan H.G, tanık olarak duruşmaya katıldı.

Darbe girişimi gecesi nöbetçi olduğunu belirten H.G, "Akşam 17.00 gibi görevi devraldım. Araç kontrolü yapıyordum o sırada iki üsteğmen bana doğru koşmaya başladı ve sert bir şekilde 'Kapıları kapat.' diye iki kere bağırdı." diye konuştu.


Darbeci komutanların birbirine "tertip" diye hitap ettiklerini söyleyen H.G, kapıları açıp kapatan kumandaların kendisinden alındığını söyledi. Kendisinin bir kulübeye götürüldüğünü kaydeden H.G, görev yerini terk edemeyeceğini söylemesi üzerine, üsteğmenin kendisine bağırarak orada durması emrini verdiğini aktardı. H.G, darbecilerin kumandaları kendisinden aldıktan sonra içeriye kimleri aldıklarını ise bilmediklerini söyledi.

Tanık H.G, "15 dakika kulübede bekletildikten sonra başka bir üsteğmen geldi ve beni temizlik malzemelerini koyduğumuz depoya kilitledi. Yaklaşık 2 saat sonra, beni içeriye kilitleyen üsteğmen tekrar geldi ve dışarıya çıkarttı. Sonra nizamiyeye aldılar bizi." beyanında bulundu.

 

***

 

Akıncı Üssü Davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 kişinin yargılandığı davaya sanıkların, savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunma yapan tutuksuz sanık Muhammet Cihan Aydın, mütalaada hakkında "anayasayı ihlal" suçundan ceza istenmediğini ancak örgüt üyeliğinden ceza talep edildiğini söyledi. Aydın, örgüt üyeliğiyle ilgili suçlamayı kabul etmediğini belirterek, beraatini talep etti.

Savcılık makamınca hakkında bir kişinin daha örgüt üyesi olduğuna yönelik ifadesi olduğu belirtilen Aydın, bu ifadenin kendisinde olmadığını, ifadeyi aldıktan sonra beyanda bulanabileceğini dile getirerek süre istedi.

Hakkında "anayasal düzeni ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen tutuksuz sanık İsrafil Bedir ise savcının mütalaasına katılmadığını belirtti.

Mahkeme huzurundaki ilk savunmasını kabul ettiğini dile getiren eski kabin hizmetleri astsubayı Bedir, verilen emir üzerine uçuşa katıldığını ancak darbe girişimine iştirak etmediğini öne sürdü.

Silahlı bir eyleme de karışmadığını savunan Bedir, beraatini talep etti.

Örgüt üyeliği suçlaması bulunan sanıklar da beraat istedi

Tutuksuz sanıklar İbrahim Çalışkan, Enes Yeşilkütük ile tutuklu sanıklar Halil İbriham Yurdusev, Mahmut Açıkbaş, Serdar Nergiz ve Ömer Dolay da haklarında örgüt üyeliğinden ceza istendiğini ifade ederek, suçlamayı kabul etmedi.

Çalışkan ve Yeşilkütük beraat, Yurdusev, Açıkbaş, Nergiz ve Dolay da beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Tutuksuz sanıklar Faruk Altunok, Nuri Özcan, Serkan Alkaç, Fatih Zeki Sungur, Mesut Üstüncan, Hüseyin Görgülü, İsmail Boyacı, Samet Acar, Mehmet Ateş ve tutuklu sanıklar savcının beraatlerine yönelik mütalaasına katıldıklarını ifade ederek dosyalarının ayrılmasını istedi.

 

***

 

Adana'daki Fetö/pdy Davası

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada, örgütün "mahrem imamları"yla ankesörlü ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri iddia edilen eski astsubay 2'si tutuklu 3 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık M.K. ile avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Levent K. ve Habip B. ise bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Sanık Levent K. savunmasında, FETÖ'nün "mahrem imamlarıyla" ankesörlü ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleşmediğini iddia ederek, "FETÖ/PDY üyesi değilim. İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığında görev yaparken beni sabit hatlar üzerinden zaman zaman askeri personelim aramaktaydı. Örgütsel bir konumum bulunmamaktadır. Suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ederim." diye konuştu.

Diğer sanıklar da FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını belirterek, beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Levent K. ve Habip B'nin tutuklulukta kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

 

***

 

Ankesörlü Telefon Operasyonu Zanlısı 3 Şahsa Adli Kontrol

Samsun merkezli FETÖ soruşturması kapsamında örgütün mahrem sorumluları ile ankesörlü telefon üzerinden görüşmeleri tespit edilen askeri personele yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün mahrem sorumluları ile ankesörlü telefon üzerinden görüşme yaptıkları tespit edilen askeri personellere yönelik 2 gün önce Samsun merkezli 6 ili kapsayan operasyon düzenlenmişti. Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Samsun, Erzurum, Gaziantep, Bolu, Tokat ve Çorum illerinde 10 ayrı adrese eş zamanlı operasyonda 9 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınarak Samsun Adliyesine sevk edilen emekli Astsubay Yunus T. ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevliyken açığa alınan Mustafa T. ile kapatılan askeri okul öğrencisi Ahmet B.T adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

6 kişinin gözaltı süresi devam ediyor.

Kaynak: HABERLER.COMHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık