stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

'KOMUTANIN EMRİ İLE X-BANDI DEVREDEN ÇIKARDIM'

'KOMUTANIN EMRİ İLE X-BANDI DEVREDEN ÇIKARDIM'
  • 27 Eylül 2018, Perşembe 19:20

Donanma Komutanlığı'ndaki Darbe Girişimi Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 15'i firari 90 sanığın yargılandığı davada, esasa ilişkin savunmalar alındı.
 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar ve sanık yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukat Ömer Furkan Yayla da duruşmada hazır bulundu.

Darbe giris¸imi sırasında, "Gemi Komutan Sezayi Özgür Öztürk'ün verdiği talimat gereği, gemide kamaraya kapatılan Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin bulunduğu kamaraya giden uydu telefon bağlantısını, Donanma Komutanı'nın darbeye karşı mesajını çekmeye çalışan Nurdoğan Balkaya ve harekat subayı Hürol Çırmıktılı'nın ikazına rağmen geminin X-bandını devreden çıkardığı, ilerleyen saatlerde gemi komutanının analog hattını da söktüğü, sanığın bu eylemiyle Donanma Komutanı'nın darbeye karşı yayınlayacağı direktiflerin gönderilmesi, mesajın MEDAS üzerinden gitmesini engelleyerek kendisine verilen kanun ve hukuk dışı emirleri uyguladığı" iddiasıyla hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık eski TCG Yavuz Savaş Gemisi Muhabere Elektronik Astsubayı M.K, esasa ilişkin savunma yaptı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen sanık M.K, 15 Temmuz günü Heybeliada'daki Deniz Lisesi mezuniyet programı bitişinde Gölcük'e doğru seyir halinde oldukları sırada, gemi 2. Komutanı Meftun Metin'in, Tuğamiral Ayhan Bay'dan aldığı emirle, terör saldırısı gerekçesiyle geminin Marmara Denizi'nde kalacağını söylediğini belirtti.

Donanma Komutanı'nın gemide olduğundan ve koruma astsubayı ile gemi komutanı Sezayi Özgür Öztürk arasında yaşanan arbededen haberinin olmadığını ileri süren M.K, "Personel gemi komutanının emirlerini uygulamak zorundadır. Emir sahte ve hukuksuzsa emri veren sorumludur." dedi.

"X-Bant sistemini gemi komutanının emriyle kapattım"

FETÖ ile bir bağının bulunmadığını ve darbeci olmadığını savunan M.K, şöyle konuştu:

"Gemide SABKOR (Sabotaja Karşı Koyma) alarmı verildi. Gemi komutanı telefonla arayarak, muhabere cihazı X-bandın kapatılması emrini verdi. Bu emre uyarak cihazı kapadım. Donanma Komutanı'nın darbeye kars¸ı yayınlayacagˆı direktiflerden haberim yoktu. Donanma Komutanı'nın mesajında ne yazdığını bilmiyordum. Ben sadece emirleri uyguladım. Bana mesaj çekmek istediklerini söyleyerek, sistemi açmamı istediler. Gemi 2. Komutanı Meftun Metin elinde silahla telsiz odasına girerek, mesajın çekilmeyeceğini söyledi. X-bandı sadece 45 dakika boyunca kapattım, daha sonra açtım. Daha önce olağanüstü hallerde komutanın emriyle birçok kez sistemi kapatmıştık."

Suçsuz olduğunu ileri süren sanık M.K, beraatini ve tahliyesini istedi.

Tutuklu sanık O.K savunma yaptı

Darbe girişimi sırasında, "Darbeci Amiral Ayhan Bay tarafından Gemi Komutanı Sezayi Özgür Öztürk'e verilen ve gemide uygulanan kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uyguladığı ve darbecilerle birlikte hareket ettiği, gemide Donanma Komutanı Veysel Kösele ve Komodor Levent Kerim Uça'nın kamaraya kapatılarak etkisiz hale getirilmesi, Donanma Komutanı'nın emir astsubayı Yalçın Gül'ün ve koruma astsubayı Ebubekir Öztürk'ün etkisiz hale getirilmesi, koruma astsubayının etkisiz hale getirilirken silahla 2 kez ateş edilmesi olayları sırasında Ebubekir Öztürk'ün kelepçelenmesi sonrasında başında nöbet tuttuğu" iddiasıyla hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık eski TCG Yavuz Savaş Gemisi Muhabere Elektronik Astsubayı O.K, esasa ilişkin savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Donanma Komutanı'nın gemide olduğunu bilmediğini ileri süren O.K, olaylardan 3,5 saat sonra haberinin olduğunu öne sürerek, "Kamaranın kapısına kelepçelenen Ebubekir Öztürk'ün Donanma Komutanı'nın koruma astsubayı olduğunu bilmiyordum, sonradan öğrendim. Gemi komutanı, koruma astsubayının ihtiyaçlarını karşılamam için emir verdi. Ben onun başında nöbet tutmadım. Donanma Komutanı'nın sonradan gizlice gemiye geldiğini duydum. Normalde amiral ve komutanlar gemiye geldiğinde anons edilirdi. Bize bir emir vermedi. Deniz Kuvvetleri Komutanı, televizyondaki açıklamasında Donanma Komutanı ile ilgili bir şey söylemedi. Bu durumdan şüphelendim. Donanma Komutanı Veysel Kösele bize darbe karşıtı olduğunu söylemedi. Bu konuda önlem almadı. Bu nedenle Donanma Komutanı bizi darbecilerin ellerine bırakmıştır."

Gemi komutanının, "Genelkurmay Başkanı'ndan, Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın bilgisi dahilinde emir alıyorum" dediğini öne süren O.K, "Bize, Donanma Komutanı ve Komodoru, Gölcük'e dönüldüğünde emniyet güçlerine teslim edeceğini söyledi. Biz de kendisinin darbe karşıtı olduğunu düşünerek, verdiği emirleri yerine getirdik. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum." diye konuştu.

Eski TCG Yavuz Savas¸ Gemisi'nde SAS Subayı eski teğmen tutuklu sanık B.Ö, tutuksuz sanıklar eski radar astsubayı İ.K, güvenlik astsubayı M.E.Ç, gemi astsubayları K.T ve H.A, esas ilişkin savunmalarında, haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, beraatlerine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddederek, diğer sanıkların savunma yapmaları için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

Mütalaada ağırlaştırılmış müebbet istemi

Mütalaada, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile kurmay albayların da aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında, "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele ile Komodor Levent Kerim Uça'nın derdest edildiği TCG Yavuz Gemisi Komutanı eski Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk ve 15 personeli ile İstanbul Moda açıklarında top atışı yapılan TCG Kemalreis Gemisi Komutanı Yarbay Arif Çıtlık, TCG Turgutreis Gemisi 2. Komutanı Kurmay Yarbay Ali Kocamanoğlu, TCG Salihreis Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar, TCG Oruçreis Gemisi 2. Komutanı Özgür Gencer, bu suçtan cezalandırılmaları istenen sanıklar arasında yer alıyor.

İddianameden

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 90 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 29'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar ve sanık yakınları katıldı.

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukat Ömer Furkan Yayla da duruşmada hazır bulundu.

Darbe girisimi sırasında, "Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olaylarda üs komutanı darbeci Amiral Hayrettin İmren ile hareket ettiği, İmren'in kurallara aykırı tüm talimat ve emirlerini sorgulamadan uyguladığı, silahlı olan sanığın darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, etkisiz hale getirilen müşteki amiraller Ahmet İskender Yıldırım ve Yalçın Payal'ın cezaevi aracına konularak İstanbul'a götürülmeleri, Merkez Komutanlığı Koruma Birlik Komutanı Albay Uğur Çelikten'in gözaltına alınması ve etkisiz hale getirilmesi sürecinde aktif olarak bulunduğu" iddiasıyla hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık, o dönem Donanma Komutanlığı Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda uzman çavuş olarak görev yapan E.K, esasa ilişkin savunma yaptı.

Sanık E.K, 15 Temmuz akşamı televizyondan, İstanbul'da askerlerin Boğaz Köprüsü'nü kapattığını ve bazı olayların yaşandığını gördüğünü, "WhatsApp" grubundan acil olarak Donanma Komutanlığı'na gelmesi yönünde mesaj aldığını ve görev yerine gittiğini söyledi.

Üssün önünde halkın toplanmaya başladığını anlatan E.K, "Ben donanmaya sabotaj olduğunu düşündüm. Üs komutanı Amiral Hayrettin İmren beni Albay Muharrem Aslan'ın yanına götürerek, burada kalmamı emretti. Bu arada İmren, Albay Uğur Çelikten'e bağırarak, 'Sen benim emrimi nasıl dinlemezsin.' diye çekiştirerek, nezarete attırdı." diye konuştu.

Kendisine kimsenin darbe girişimi olduğunu ve Hayrettin İmren'in darbeci olduğunu söylemediğini öne süren E.K, "Amiral emir verdi diye yanında gittim. Kanunsuz bir emir almadım. Sabaha kadar Merkez Komutanlığı'nın çardağında oturdum. Orada kimsenin başında nöbet tutmadım. Bazı sicil amirlerim darbe olduğunu kapının önünde toplanan vatandaşlardan öğrenmiş. Ama beni uyarmadılar, yönlendirmediler." ifadelerini kullandı.

 

 

Amirallerin, Hayrettim İmren tarafından gözaltına alınarak cezaevi aracına bindirilmesi olaylarında orada olmadığını, evde olduğunu ileri süren E.K, şöyle konuştu:

"Donanma Komutanı Veysel Kösele, Albay Uğur Çelikten'i telefonla arayarak, Hayrettin İmren'in darbeci olduğunu, emir komuta zincirinden çıkarıldığını, onun emirlerine uyulmaması gerektiğini emretmiş. Uğur albaya bir ihtiyacının olup olmadığını sorduğumda bana Donanma Komutanı'nın İmren hakkındaki emirlerinden bahsetmedi. Bana bunu söyleseydi ben şimdi burada yargılanıyor olmazdım. Sabah İmren'in botla kaçtığını öğrendim. Niye kaçtı, deli divane mi bu adam diye tepki gösterdim."

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen E.K, beraatini ve tahliyesini talep etti.

- Tutuklu sanık E.Ö'nün savunması

Darbe girişimi sırasında, "Darbeci Amiral Ayhan Bay tarafından TCG Yavuz Savaş Gemisi Komutanı Sezai Özgür Öztürk'e verilen ve gemide uygulanan kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uyguladığı ve darbecilerle birlikte hareket ettiği, gemide Donanma Komutanı Veysel Kösele ve 2 Komodor Levent Kerim Uça'nın kamaraya kapatılarak etkisiz hale getirilmesi, yine silah zoruyla Donanma Komutanı'nın Emir Astsubayı Yalçın Gül'ün ve Koruma Astsubayı Ebubekir Öztürk'ün etkisiz hale getirilmesi, Ebubekir Öztürk'ü etkisiz hale getirirken silah kullanılması olayları sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele ve Komodor Levent Kerim Uça'nın kamarasının dışarıya açılan iple bağlanan kapısının önünde nöbet tutan sanıklardan olduğu, sanığın babasının adına kayıtlı telefon hattının, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce kullanılan sabit hatla arama kaydının olduğu" suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık, eski TCG Yavuz Gemisi'nin Savaş Harekat Merkezi Subayı Teğmen E.Ö, esasa ilişkin savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Geminin en kıdemsiz subayı olduğunu ifade eden E.Ö, 15 Temmuz 2016'da Deniz Lisesi mezuniyet törenine katılmak için İstanbul'a gittiklerini, program dönüşünde geminin tatbikat yapılacak gerekçesiyle İzmit Körfezi'nden Marmara Denizi'ne geri döndürüldüğünü belirtti.

Sanık E.Ö, akşam saatlerinde mesaj geldiğini, Komodor Levent Kerim Uça, Sezai Özgür Öztürk ve 2. komutan Meftun Metin'in mesajı okurken "sıkıyönetim direktifi" dediklerini duyduğunu belirterek, "Daha sonra 00.30 sıralarında kamarama gidip uyudum. Sabah 06.00 gibi uyandırılarak, gemi komutanı tarafından amiral kamarasının arka tarafında durmam için emir verildi. Ben o kamarada Donanma Komutanı'nın tutulduğunu veya içeride herhangi birinin olup olmadığını bilmiyordum. Gemide geçen olaylara hiç karışmadım. Donanma Komutanı'nın gemiye geldiği ve tecrit edildiğinde, koruma astsubayının kelepçelenmesi, silahla ateş edilmesi esnasında ben kamaramda uyuyordum." sözleriyle kendini savundu.

Babasına ait telefon hattını kullandığı, bu hatta FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce kullanılan sabit hatla arama kaydının olduğu yönündeki iddiaları da cevaplayan sanık E.Ö, "2013 yılında ben askeri öğrenciydim. Telefona iki kez çağrı yapılmış. Bu çağrıyı kimin yaptığı belli değil. Zaten görüşme de olmamış. Bunun örgütsel bir faaliyet olduğu söylenemez." diye konuştu.

Hakkındaki iddialarla ilgili dosyada somut delilin olmadığını, sadece gemi komutanının emri ile kamaranın arkasında durduğunu ve olaylardan haberinin olmadığını ileri süren E.Ö, beraatini ve tahliyesini talep etti.

- "Personel ve ben darbecilere küfür ederek, tepkimizi gösterdik"

 

 

Darbe girişimi sırasında, "Darbeci amiral Ayhan Bay tarafından Gemi Komutanı Sezai Özgür Öztürk'e verilen ve gemide uygulanan kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uyguladığı ve darbecilerle birlikte hareket ettiği, gemide Donanma Komutanı Veysel Kösele ve 2 Komodor Levent Kerim Uca'nın kamaraya kapatılarak etkisiz hale getirilmesi, Donanma Komutanı'nın emir astsubayı Yalçın Gül'ün ve koruma astsubayı Ebubekir Öztürk'ün etkisiz hale getirilmesi olayları sırasında, Ebubekir Öztürkün ellerinin bağlanması için gerekli olan 'sıçan kuyruğu' olarak tabir edilen bağlama aparatı temin ettiği, sabah saatlerinde müşteki Ebubekir Öztürk plastik kelepçe çıkarıldıktan sonra onunla birlikte diğer müşteki Yalçın Gül'ün gemide başçarkçı kamarasına kilitlenmesi eyleminde bulunduğu" suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık, o dönem TCG Yavuz Savaş Gemisinde makine elektronik astsubayı görevini icra eden A.C.Ö, esasa ilişkin savunmasında hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Sanık A.C.Ö,15 senedir üniforma giydiğini ancak gemi komutanı ve personelin gemide silahla dolaştığını görmediğini, ama o gece gemi komutanının gemiyi silahla yönettiğini ifade ederek, "Astsubay salonunda televizyondan darbe girişimini görünce, darbeye karşı olduğumu söyledim. Diğer personel ve ben darbecilere küfür ederek, tepkimizi gösterdik. Gemide kim darbeci, kim darbe karşıtı belli değildi. Gemi 2. komutanı Meftun Metin, 'Donanma Komutanı'nı misafir ediyoruz. Bizim darbecilerle bir alakamız yok' dedi." şeklinde konuştu.

Donanma Komutanı'nın kapatıldığı kamaranın arka kapısının bağlandığı ipi kendisinin vermediğini ileri süren A.C.Ö, şunları kaydetti:

"Rıfat astsubay ipi verenin 'abi' diye hitap ettiğini söylemiş. Benden yaşça küçük olan kimseye ben 'abi' diye hitap etmem. Beni başka birisiyle karıştırıyor olabilir. Bir şeylerin ters gittiğini anladım ama yanımda silah olmadığı için gemi komutanına ve 2. komutana müdahale edemedim. FETÖ'cü ve darbeci değilim. Sıkıyönetim mesajından haberim olmadı. Donanma Komutanı'nın koruma ve emir astsubayına refakat ettim ama cebir ve şiddet uygulamadım. Suçsuzum. Beraatimi ve tahliyemi istiyorum."

- Tutuklu sanık Arif Çırtlık'ın savunması

Darbe girişimi sırasında, "TCG Salihreis Savaş Gemisi Komutanı görevinde bulunduğu, ancak 5 Komodor Önder Öngör'ün talimatıyla vekil komutan olarak TCG Kemalreis Savaş Gemisi'ni seyre kaldırdığı, darbeci amiral Ayhan Bay tarafından Komodor Önder Öngör vasıtasıyla kendisine verilen ve gemide uygulanan kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uyguladığı ve darbecilerle birlikte hareket ettiği, kendisine verilen Marmara Denizi'nde darbecilerin kararlılığını göstermek amacıyla 3 atım top atışı yapılması talimatını yerine getirerek, İstanbul Moda açıklarında 3 atım top atışı yaptırdığı, akabinde tekrar bir üç atım daha atış yapması yönündeki talimat doğrultusunda atış yaptırmak istediği ancak topun arıza vermesi sebebiyle atışın yapılamadığı, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mahrem abilerince kullanılan sabit hatla cep telefonuna ardışık aranmaktan HTS kaydının olduğu, WhatsApp menüsü içerisinde bulunan konuşmalarda Deniz Lisesi 1990 sınıfı grubunun üyelerinden M.A.Y. adına kayıtlı hattan sıkıyönetim direktif konulu yazının resim olarak paylaşıldığı,

M.A. adına kayıtlı bulunan hattan sıkıyönetim atama listesinin paylaşıldığı" suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanık, eski TCG Salihreis Savaş Gemisi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Arif Çırtlık, esasa ilişkin savunma yaptı.

TCG Kemalreis'i emir komuta dışında ve kanunsuz olarak seyre kaldırdığı iddialarını kabul etmeyen Çırtlık, gemi komutanının yıllık izinde olmasından dolayı komutan vekili olduğunu, Komodor Önder Öngör'ün terör saldırısı olacağını söyleyerek, geminin acil olarak seyre kaldırması yönünde emir verdiğini ileri sürdü.

Sadece emirleri yerine getirdiğini ve darbe olduğunu bilmediğini savunan Çırtlık, şöyle konuştu:

"Ben terör saldırı nedeniyle geminin güvenliğini sağladım. 'TSK yönetime el koydu, hükümet ve Meclis feshedildi' gibi bir konuşma olmadı. Tanık ve sanık ifadeleri bunu teyit ediyor. Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin Yavuz Gemisi'ne giderken şüpheli bir botun onu takip ettiği bilgisi geldi. Komodor Önder Öngör, terör unsurlarına uyarı atışı yapılmasını emretti. O sıralarda İstanbul üzerinden F16 uçakları ve helikopterler alçak uçuş yapıyordu. Ben de İstanbul Moda açıklarında saat 03.30'da 3 el top atışı yaptırdım. Komodor, 05.51'de tekrar atış yapmamızı emretti. Ancak arıza olduğu için yapamadık. Amacımız iddia edildiği gibi darbecilerin kararlılığını göstermek değildi. Terör unsurlarını caydırmak için top atışı yaptırdık. Amacımız Donanma Komutanı'nı korumaktı. Atışı karaya, canlı ve cansız hedefe yapmadık. Denize doğru yaptık."

 

 

Sanık Arif Çırtlık, gemiyi seyre kaldırması ve top atışı yapmasının suç teşkil etmediğini, yaptığının doğru olduğunu ve sadece emirleri uyguladığını ileri sürerek, "Kim darbeci kim değil o gecenin şartlarında teşhis yapmak kolay değildi. Üstlerim beni bu konuda bilgilendirmemişken ben nereden bilebilirdim. Ben doğru olanı yaptım." savunmasında bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklar E.Ö ve E.K'nın tahliye talebini reddederek, saatin geç olması nedeniyle tutuklu sanık Arif Çırtlık'ın savunmasının kaldığı yerden devam etmesi için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

- Mütalaada ağırlaştırılmış müebbet talebi

Mütalaada, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile kurmay albayların da aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında, "anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele ile Komodor Levent Kerim Uça'nın derdest edildiği TCG Yavuz Gemisi Komutanı eski Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk ve 15 personeli ile İstanbul Moda açıklarında top atışı yapılan TCG Kemalreis Gemisi Komutanı Yarbay Arif Çırtlık, TCG Turgutreis Gemisi 2. Komutanı Kurmay Yarbay Ali Kocamanoğlu, TCG Salihreis Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar, TCG Oruçreis Gemisi 2. Komutanı Özgür Gencer, bu suçtan cezalandırılmaları istenen sanıklar arasında yer alıyor.

- İddianameden

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 90 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl altışar aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan yirmidokuzar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Kaynak: HABERLER.COM

AMİRAL; ASTSUBAYLAR NE YAPIYOR? AMİRAL; ASTSUBAYLAR NE YAPIYOR?

(E) TUĞAMİRALE HAPİS CEZASI! (E) TUĞAMİRALE HAPİS CEZASI!

99 GENERAL VE AMİRAL TUTUKLANDI,  İŞTE TÜM İSİM LİSTESİ! 99 GENERAL VE AMİRAL TUTUKLANDI, İŞTE TÜM İSİM LİSTESİ!

DARBECİ AMİRAL ZORLA BAĞIŞ TOPLAMIŞ! DARBECİ AMİRAL ZORLA BAĞIŞ TOPLAMIŞ!
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık