stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

JÖH PERSONELİ ASTSUBAYIN CEZASINDA İNDİRİM VE TAHLİYE!

JÖH PERSONELİ ASTSUBAYIN CEZASINDA İNDİRİM VE TAHLİYE!
  • 23 Kasım 2018, Cuma 11:16

Etkin Pişmanlıktan Yararlanan Fetö Sanığının Cezasında İndirim

Erzurum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) askeri mahrem yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla yargılanan eski jandarma astsubaya, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığı için cezasında indirime gidilerek "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık eski jandarma astsubay İ.G'nin avukatı Yunus Ekinci katıldı. Sanık ise duruşmaya Samsun T Tipi Cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, ByLock tespiti, adli kolluk tutanakları ve tüm evraklar birlikte değerlendirildiğinde sanığın FETÖ/PDY'nin askeri yapılanması içerisinde yer aldığından ve örgüt yapısı içerisinde emir ve talimat aldığından "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

İ.G'nin samimi ve faydalı bilgiler verdiğinden hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını isteyen savcı, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Avukat Ekinci, esas hakkındaki mütalaaya karşı yaptığı savunmada, müvekkilinin örgüte ilişkin bilgiler verdiğine işaret ederek, "Sanık hakkında en üst sınırdan etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz. Sanık başından beri samimi beyanlarda bulunmuş, faydalı bilgiler vermiştir. Beraatini talep ediyoruz." diye konuştu.

Son sözü sorulan sanık ise "Yazılı savunmada bulunmuştum. Ekleyecek bir şeyim yok." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanığı önce "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıl hapse mahkum etti.

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bu cezayı 7 yıl 6 aya çıkaran heyet, sanık hakkında etkin pişmanlık ve takdir indirimi uygulayarak cezayı 3 yıl 1 ay 15 güne indirdi.

Heyet, ayrıca sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak hükümle tahliye edilmesini kararlaştırdı.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Erzurum Jandarma Komando Özel Harekat Tabur Komutanlığında görevli jandarma astsubay İ.G'nin 3 Kasım 2016'da görevden uzaklaştırıldığı bildiriliyordu.

İ.G'nin FETÖ/PDY'nin mahrem askeri yapılanmasında bulunduğu ihtimali üzerine başsavcılıkça soruşturma başlatıldığı aktarılan iddianamede, sanığın ByLock'u ilk kez 21 Ağustos 2014'te kullanmaya başladığı ve tabletinde bu programın kalıntılarının bulunduğu kaydediliyordu.

İddianamede, sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

 

***

 

Jandarmanın İstanbul'daki Darbe Faaliyetlerine İlişkin Dava
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 44'ü tutuklu 76 sanığın yargılandığı davada, tanıklar dinlenildi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinin karşısında bulunan binada yapılan duruşmada, tanıkların dinlenilmesine devam edildi.

Duruşmaya SEGBİS aracıyla il dışından bağlanan tanık Ender Anıl Çalgın, 14 Temmuz 2016'da eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan ile eski 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit'in Atatürk Havalimanına geldiğini, Sercan'ın kendisinden havalimanının krokisini istediğini anlattı.

Tanık Çalgın, Sercan'ın kendisinden kroki üzerinde havalimanının kritik noktalarını göstermesini istediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Havalimanı giriş-çıkışlarını, Cumhurbaşkanımızın uçağının kalktığı, indiği yerler, kulelerin olduğu yerler gibi. Bütün soruları Gürcan Sercan sordu, Mehmet Nail Yiğit bir şey sormadı. Ben odadan çıktıktan yarım saat sonra Mehmet Nail Yiğit çıktı, 20 dakika sonra da Gürcan Sercan ayrıldı. İlk defa böyle bir şeyi 14 Temmuz'da istediler. Havalimanında iki kroki var, biri VIP odasında, biri de benim birliğimde. Yaptığım görevle alakası olmayan şeyler sordular. Gürcan Sercan, Cumhurbaşkanımızı haftanın 3 günü havalimanında karşılayan kişiydi, devlet konukevini bilmemesi imkansız."

Mahkeme Başkanı Mustafa Çakar'ın "Gürcan Sercan senden daha önce bu şekilde bilgi aldı mı?" sorusuna tanık Çalgın, "İlk kez o gün geldi o şekilde." cevabını verdi.

Sanık Sercan'ın, Yiğit ile uzman erbaşların durumunu konuştuğunu söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Çakar, "Siz havalimanına gittikten 24 sonra darbe girişimi gerçekleşmiş. Darbecilerin Vatan Caddesi'ni işgal etmeye çalıştığı taburun komutanıyla havalimanına gitmişsiniz. Gidiş amacınız uzman erbaşların durumunu sormak mıydı?" sorusunu yöneltti.

Sanık Sercan, kendisinin de Yiğit'in de havalimanını bildiğini, insanın bilmediği şeyin keşfini yapabileceğini, uzman erbaşların konusunun konuşulduğunu söyledi.

"Trafik yoğun olduğu için gidemedim"

Bir diğer tutuklu sanık Nurettin Çakmak, tanığa kendisini tanıyıp tanımadığını sorması üzerine tanık Çalgın, Çakmak'ı tanıdığını, olay günü kendisinin vekaleten birinci amiri olduğunu belirtti.

Tanık Çalgın, Çakmak'ın birinci amiri olarak vekalet ettiğini, Çakmak'ı 4-5 defa aradığını anlatarak, "Yarbay Nurettin Çakmak'a havalimanındaki durumu söyledim ve havalimanına gelmesini istedim. Bana yolların kapalı olduğu için gelemeyeceğini söyledi. Biz o an yol durumuna baktık, yollar açıktı. O gün jandarma olarak en sıkıntılı bölge benim bölgemdi. Yardım talebinde bulundum. Üstümde polis yeleğiyle görev yaptım. Yarbay Nurettin Çakmak'a sıkıntıları söyledim, 'Trafik yoğun gelemeyeceğim.' dedi. Her aradığımda aynısını söyledi." diye konuştu.

Çakmak da "Trafik yoğun olduğu için gidemedim. Ben kendisini yönlendirdim. Anıl'ın durumu çok kötüydü. İddianamede de yolların kapalı olduğu yazıyor. Yol kapalı, nasıl gideyim." şeklinde cevap verdi.

"Gerekirse yürünür"

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Çakar, "Gürcan Sercan köprüde bot bulup karşıya geçmiş. Yollar kapalıydı ama havalimanına vatandaşlar yürüyerek gitti. Tanık senden yardım istediğini söylüyor. Orası işgal edilmiş. İnsan halı saha maçına trafik olsa bile gidiyor. Darbe girişimi olmuş gerekirse yürünür." dedi.

Sanık Çakmak "Gece boyunca teselli etmeye çalıştım. Tek sorumlu olduğum yer orası değildi. O esnada düşünemiyorsunuz. Yollar kapalıydı." şeklinde konuştu.

Bir diğer tanık Devran Karatay, olay günü İstanbul İl Jandarma Komutanlığında şoför olarak vatani görevini yaptığını, saat 19.00'dan sonra anormal bir hareketlilik olmaya başladığını, yerleşkede jandarma olmayan subayları da gördüğünü, 04.00-05.00'e kadar hareketliliğin devam ettiğini aktardı.

Tanık Karatay, ulaştırma erlerinin hazır olması için emir verildiğini, kapıya götürüldüklerini anlatarak, "Sivil araçlar ve zırhlı landler gelmeye başladı. Kayıt yapılmıyordu. İlk defa o gün araçlar kayıt yapılmadan alındı. Kayıt yapılmadan normalde içeri alınmaz araçlar. Karargahtan gelen bir telefon üzerine kayıt yapılmama emri verildi. Albay Haydar Yalım, bizi denetliyordu. Kapıdakiler emri ondan alıyordu. Astsubaylar kendi aralarında darbe girişimi olduğunu konuşuyorlardı. Yalım, aranmaması gereken araçları arama şeklinde başkalarıyla konuşuyordu." ifadelerini kullandı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Gürcan Sercan ve yardımcılarının bulunduğu 73 jandarma personelinin darbe girişimi akşamı yaptığı faaliyetler anlatılıyor.

İddianamede, aralarında FETÖ'nün jandarma yapılanmasının sözde "manevi abisi" Şemsi Zafer Yalçın ile sözde "Marmara Bölge Temsilcisi" Nihat Keskin'in de bulunduğu 19 sanığın, örgütteki yerleri ve jandarmayla ilişkilerine vurgu yapılıyor.

Darbe giris¸imi günü Harp Akademilerinden subayların I·l Jandarma Komutanlıgˆı'na gelerek Albay Gürcan Sercan ve yardımcısı Yarbay Birol Abbas'la görüs¸tükleri, sanıkların darbe giris¸imine hazırlık olarak degˆerlendirilen bu faaliyetlerini "tez çalıs¸ması" şeklinde adlandırarak gizledikleri belirtilen iddianamede, İl Jandarma Komutanlığındaki kamera kayıtlarının bulunduğu 2 harddiski teslim alan Sercan'ın bunları sanık Albay Haydar Yalın'a verdigˆi ve bu görüntüleri birlikte imha ettiklerinin değerlendirildiği aktarılıyor.

İddianamede, Sercan'ın darbe girişimi gecesi gittiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kendisine tahsis edilen botla ayrıldığı, dönemin I·stanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın bot talebinin ise yerine getirilmediği anlatılıyor.

İstenen cezalar

İddianamede, aralarında Sercan ve yardımcılarının da bulunduğu albay, yarbay, yüzbaşı, üsteğmen, astsubay ve uzman çavuş rütbesindeki 73 sanığın "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan da 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Aralarında terör örgütünün "manevi abisi" Şemsi Zafer Yalçın ve "Marmara Bölge Temsilcisi" Nihat Keskin'in de bulunduğu sözde "abi" konumundaki 12 sanığın da aynı suçlardan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, bu sanıkların "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, örgütün sözde "abi"lerinden 5 kişi hakkında "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 22,5 yıla kadar, 2 sanık hakkında ise "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

 

Kaynak: HABERLER.COM

CUMHURBAŞKANI ÖNCE JÖH, SONRA DA PÖH'Ü ZİYARET ETTİ... CUMHURBAŞKANI ÖNCE JÖH, SONRA DA PÖH'Ü ZİYARET ETTİ...

JÖH TABUR KOMUTANINDAN TÜMGENERALİ TUTUKLAMA EMRİ! JÖH TABUR KOMUTANINDAN TÜMGENERALİ TUTUKLAMA EMRİ!

JÖH TABUR KOMUTANI; 'MUSA PAŞAYI TUTUKLAYIN!' JÖH TABUR KOMUTANI; 'MUSA PAŞAYI TUTUKLAYIN!'
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık