stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

JANDARMA ALBAY İÇİN İSTENEN CEZA BELLİ OLDU!

JANDARMA ALBAY  İÇİN İSTENEN CEZA BELLİ  OLDU!
  • 02 Ağustos 2019, Cuma 18:00

FETÖ onu Balyoz davasına sızdırmıştı! İstenen ceza belli oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik ''ankesör-sabit kontörlü'' hatlara ilişkin yürütülen soruşturmada tutuklanan ve kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince "Balyoz planı" davası kapsamında beraat eden emekli Jandarma Albay Mustafa Aydın hakkında, ''FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, Aydın'ın terör örgütünün faaliyeti kapsamında söz konusu kamu davasına (Balyoz) örgütsel amaçlarla dahil edildiğinin değerlendirildiği belirtildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TSK'daki yapılanmasına yönelik ''ankesör-sabit kontörlü'' hatlara ilişkin soruşturmada tutuklanan ve kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince "Balyoz planı" davası kapsamında beraat eden emekli Jandarma Albay Mustafa Aydın hakkında, ''FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca,  FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik ''ankesör-sabit kontörlü'' hatlara ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan, sanıkları arasında yer aldığı  "Balyoz planı" davasında beraat eden emekli Jandarma Albay Mustafa Aydın hakkındaki soruşturma tamamlandı.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen 150 sayfalık iddianamede, FETÖ'nün yapılanması ve örgütün askeri mahrem oluşumunda iletişim amacıyla kullandığı ''ankesör-sabit kontörlü hatlara'' ilişkin detaylı bilgilere yer verildi.

Aydın'ın ankesör-sabit kontörlü hattan arandığına ilişkin 2012 ile 2014 yılları arasındaki kayıtlara yer verilen iddianamede, şüphelinin kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince, kamuoyunca "Balyoz Davası'' olarak bilinen davada sanık olarak yargılandığı anlatıldı. İddianamede, Aydın'ın, söz konusu davada, FETÖ/PDY mensubiyeti nedeniyle ihraçlarına karar verilen hakimlerden kurulu adı geçen ve ilk derece olarak görev yapan mahkemenin berat eden sanıklarından olduğu kaydedildi.

KARDEŞİ ''FETÖ İMAMI''

İddianamede şüpheli Aydın'ın eşinin KHK ile kapatılan iş yerinde SGK kaydının bulunduğu, babası hakkında ise FETÖ üyesi olduğuna ilişkin BİMER'e ihbar yapıldığı, annesinin ise Bank Asya'da hesabının tespit edildiği 2014 yılından sonra hesabında artış yaşandığı, kardeşi M.N.Y'nin ise Bylock kullanıcısı olduğu, KHK ile kapatılan iş yerinde SGK kaydının bulunduğu, ''Ürdün imamı'' olduğuna dair istihbari bilgilere ulaşıldığı aktarıldı.

İddianamede, yine şüphelinin ablası ve eniştesi hakkında, FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla ihbarda bulunulduğu ve ablasının 2016 yılında FETÖ'den tutuklandığı belirtildi.

İddianamede şüpheli Aydın'ın ifadeleri de yer aldı.

Mustafa Aydın, 1983 yılında Bursa'da FETÖ'ye bağlı Özel Nilüfer Ortaokulu'nda okuduğunu, 1984-85 yıllarında FETÖ'nün öğrencilere ders veren ve "belletmen" adı verilen Enes isimli Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisinin oluşturduğu gruba dahil olduğunu anlattı.

Aydın, örgüt ''abisinin'' askeri okula yönlendirdiğini, 1986 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'ne girdiğini, lisede okurken "Recep" isimli kişinin kendisiyle ilgilendiğini ifade etti. Şüpheli Aydın, 1990 yılında Kara Harp Okulu'na başladığını bu tarihlerden sonra örgütle bir irtibatının olmadığını iddia ederek, 2010 yılında Balyoz davasına dahil ediliğini ve dava sonucunda beraat ettiğini, bu kararın da 13 Eylül 2013 yılında onandığını söyledi.

Şüpheli ifadesinde, ''2011 yıllarında Kumkapı'da devre yemeğinde yaklaşık 40-50 devrem ile yemek yediğimiz esnada devrem olan Pilot Kurmay Albay C.H.Ç yanıma gelerek 'senin her şeyini biliyoruz, sen kardeşine dua et, onun sayesinde kurtuldun biz senin maillerin dahil her şeyini biliyoruz' dedi ben de bu laftan sonra küfrederek boğazına sarıldım bu esnada çevremizde olan devrelerimiz olayın ne olduğunu anlamadan bizi ayırdılar ve ondan sonra yemeği terk etti.'' dedi.

Kızını, daha sonradan örgütle bağlantısı olduğunu öğrendiği Boğaziçi Ufuk Kolejine kayıt ettirdiğini, eşinin de bu okulda çalışmaya başladığını anlatan Mustafa Aydın, 2012 yılından sonra örgütle temasını da şöyle anlattı:

"2012 yılında amcamın damadı M.H, dini bilgimin zayıf olması ve dindar bir yaşantımın olmamasından dolayı bana bazı telkinlerde bulundu ve beni Kur'an öğrenebilmem için bir arkadaşıyla tanıştırabileceğini söyledi. Bir süre sonra beni, ismini Kemal olarak bildiğim şahıs aradı ve numaramı Musa Hoca'dan aldığını, görüşmek istediğini söyledi. Sonrasında Gültepe'de Hamurabi Pastanesi'nde kendisi ile 10-15 dakikalık bir tanışma görüşmesi gerçekleştirdik. Bu görüşmede Kur'an öğrenmem hususunda yardımcı olabileceğini söyledi. Bende onun numarası yoktu, beni bir defa aradığı numaradan bir daha aramıyordu. Bu duruma birkaç aramadan sonra tepki gösterdim ve yüz yüze konuşurken normal telefonun varken neden ankesörlüden arıyorsun diye sordum o da cevaben; benimle görüşmesinin gizli kalması gerektiğini, kendisinin Fetullah Gülen cemaatinde üst rütbeli askerlerden sorumlularından olduğunu bu nedenle gizlilik içerisinde görüşebileceğini tedbirli olmamız gerektiğini söyledi.

2013-2014 yıllarındaki görüşmelerimizde genelde Fetullah Gülen'e ait kitabı okuyup bana anlatıyordu. Sohbetlerde Fetullah Gülen'i öven ve kutsallaştıran şeyler anlatıyordu. Bu ilginç hikayeleri anlattığı zaman benim aklıma Adnan Oktar cemaati geliyordu çünkü o da kendisini mehdi gibi gösteriyordu aynı şekilde anlattıkları hikayelerde de Fetullah Gülen mehdileştiriliyordu. Mart 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde ve Ağustos 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde AKP haricinde her türlü partiye hatta HDP'ye bile oy verilmesini telkin ediyordu. Ben internetten takip ettiğim kadarıyla bir cemaatin siyaset ile bu kadar ilgili olması bende tereddütler oluşturdu ve yavaş yavaş soğumaya başladım. Benim sadece Kemal isimli şahısla irtibatım vardı. 17-25 Aralık 2013 olaylarından sonra Kemal bana kızım Betül'ü, adı değişerek Boğaziçi Fatih Koleji olan fakat yönetim kadrosu aynı olan sonradan da FETÖ/PDY bağlantısı olduğunu öğrendiğim okuldan almamı, orada çalışan eşim Fatma'yı da okuldan çıkarmamı söyledi. Bende okulun eğitimi iyi olması ve eşimin de maaşının düzenli olmasından dolayı çıkartmadım. Kemal siyaseti arttırdığı için birkaç kez tartışma tarzı diyaloğumuz oldu. Bu nedenlerle aramız açıldı ve 2014 yılının sonlarına doğru beni bir daha arama diyerek görüşmeyi sonlandırdım.''

''ETKİN PİŞMANLIK İÇİN YETERSİZ İFADE''

İddianamede, şüphelinin ifadesinde geçen, örgütsel hiyerarşide kendisinden sorumlu sivil unsur olan Kemal (K) isimli terör örgütü mensubunun, kendisinin teşhisi doğrultusunda Ramazan Yılmaz olduğu belirtilerek, terör örgütünün sözde jandarma yapılanmasında örgütsel tabirle "müdür" konumunda yönetici olduğundan bahisle Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen soruşturma sonucunda kamu davası açıldığı kaydedildi.

Aydın'ın etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma talebiyle açıklamalarda bulunduğu ancak mevcut görev ve terör örgütü içerisindeki bulunma süresi, her farklı görev ve askeri okul yerinde, farklı bir sivil unsura devredilme olgusuna göre kendisinden sorumlu tek bir sivil unsur bulunmasının olanaksız olduğu vurgulanan iddianamede, ''Bu yönüyle eksik ve yetersiz beyanda bulunduğunun anlaşıldığı, kendisi ve birinci derece yakınlarının yukarıda açıklanan terör örgütüyle açık irtibatı, kendisinin kamuoyunda 'Balyoz' ismiyle bilinen kamu davası sürecinden sonra da terör örgütüyle irtibatını devam ettirmesi nazara alındığında beyanının bu yönüyle de aleyhindeki tespitlere aykırı olduğu ve gerçeği yansıtmadığı, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanamayacağı, ayrıca terör örgütünün faaliyeti kapsamında söz konusu kamu davasına örgütsel amaçlarla dahil edildiği değerlendirilmiştir.'' denildi.

Başsavcılıkça onaylanan iddianamede, şüpheli emekli albay Mustafa Aydın hakkında, ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

 

***

 

Akıncı Üssü davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili 475 kişinin yargılandığı davanın görülmesine savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı sanık savunmalarıyla devam edildi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanıklar ve yakınları ile taraf avukatları katıldı.

Darbe girişiminin yaşandığı dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK) Plan Prensipler Başkanlığı'nda görevli eski hava pilot kurmay yarbay Mustafa Bağatur savunma yaptı.

"Benim açımdan işlediğim bir suç yoktur." diyerek savunmasına başlayan Bağatur, 15 Temmuz'da HKK Genel Sekreterliğinden Ayhan Çatıkkaya'nın arayıp Akıncı Üssü 143. Filo'ya gitmesini söylediğini ileri sürdü.

Görev bilinciyle üsse gittiğini iddia eden Bağatur, üs komutanı Hakan Evrim ile konuştuğu iddiasının doğru olmadığını savundu.
Bağatur, Evrim ile karşılaştığını, nizamiyedeki Murat Bicil'e ulaşamadığı için onun talimatını iletmek üzere nizamiyeye gittiğini söyledi.
Üs nizamiyesinde giriş çıkışları kontrol ettiğine yönelik iddianın da doğru olmadığını öne süren Bağatur, böyle bir görev almadığını, sadece Bicil'e talimat için gittiğini yineledi.

Hakkındaki kamera görüntülerinde suç işlediğine dair bir tespit bulunmadığını da iddia eden Bağatur, buna rağmen görüntülerin hukuksuz olduğunu savundu.

Bağatur, örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmediğini ve tüm suçlamaları reddettiğini, aleyhinde sanık ve tanık beyanı, bilgi belge ile balistik ve biyolojik inceleme raporu bulunmadığını öne sürdü.

Duruşmaya yarın devam edilmek üzere ara verildi.

Kaynak: HÜRRİYET

FETÖ'CÜ JANDARMA ALBAY BAKIN NASIL GİZLENMİŞ! TERFİ ALARAK... FETÖ'CÜ JANDARMA ALBAY BAKIN NASIL GİZLENMİŞ! TERFİ ALARAK...
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık