stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

HAKİM ALBAY; BABAM FETHULLAHÇI DEĞİL, SÜLEYMANCI'

HAKİM ALBAY; BABAM FETHULLAHÇI DEĞİL, SÜLEYMANCI'
  • 08 Eylül 2018, Cumartesi 19:23

Babam Fethullahçı değil Süleymancı

Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında adli müşavir, hakim ve savcı olarak görev yapan isimlerin yargılandığı davanın 7'inci celsesi bugün görüldü.

15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında adli müşavir, hakim ve savcı olarak görev yapan isimlerin yargılandığı davanın 7'inci celsesi bugün görülüyor.

“YARIN SANA OPERASYON YAPILACAK”

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada ilk olarak İzmir casusluk kumpası sanıklarından bugünün Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hukuk Hizmetleri Başkanı (Adli Müşavir) Mehmet Yüzbaşıoğlu tanık olarak dinlendi. Beyanına, "Ben 5 duyu organımla tanıklık yapacağım. 'Söyleniyordu, duymuştum' değil, gerçekten gördüklerimi, bildiklerimi söyleyeceğim" diyerek başlayan Yüzbaşıoğlu, Genelkurmay Askeri Mahkemesinde görülen Dursun Çiçek (İrticayla Mücadele Eylem Planı), Mustafa Dönmez (Zir Vadisi), Ahmet Zeki Üçok (Kayseri) davalarında sanıklardan Bedrettin Özgür'ün tavrını anlattı. Bir gün Özgür'ün, "Ben HKK adli müşaviri olacağım. Kimseye söylememem istendi" dediğini belirten Yüzbaşıoğlu, sanıklardan Erhan Ermişoğlu için de, "Çok iyi, sevilen bir hakimdi. Ama vicdanıyla mı karar veriyordu, onda şüphelerim var. Çünkü iyi hakimliğe uymayan kararlar veriyordu" diye konuştu. İzmir Casusluk kumpası Nazlı Ilıcak ve Yener Dönmez'in aleyhinde birçok haber yaptığını bildiren Yüzbaşıoğlu, şöyle devam etti:

"Bir akşam telefonla arandım. Polis olduğunu söyleyen biri. 'İzmir'den arıyorum. Yan odada Ali Bilkay ve Zafer Kılınç yan odada. Yarın sana operasyon yapılacak. Ya istifa et, ya da pasif göreve geç' dedi. Küfrettim, 'Ne yapacaksanız, yapın' dedi. Ertesi gün İstihbarat Başkanı Yaşar Güler'le görüştüm, bu olayı anlattım. 'Olur mu öyle şey' dedi. Beni arayan numarayı MİT'e sordu. Tabii patates hat çıktı. Özetle askeri yargı dizayn ediliyordu."

Yüzbaşıoğlu, davanın en önemli sanığı Genelkurmay eski Adli Müşaviri Muharrem Köse hakkında da şunları anlattı:

"2013 Mart'ında benimle ilgili bir haber daha yapıldı, 'bunun kesin olarak tutuklanması lazım' diye. Muharrem Köse'ye gittim. Genelkurmay Başkanı ile görüşmesini, mahkeme başkanlığından çekilebileceğimi veya istifa edebileceğimi söyledim. Köse birkaç gün sonra, Genelkurmay Başkanıyla görüştüğünü, 'isimsiz ihbarları ciddiye almıyorum, çalışmaya devam etsin' dediğini aktardı. Ama 3 ay sonra 3. Kolordu'ya disiplin subayı olarak atandım. Bu askeri yargıda görülmüş şey değil. Ya Yargıtay üyesi ya emekli olunur, ya da Erhan Ermişoğlu gibi sanık olunur.

BABASININ FETÖ FİNANSÖRÜ OLDUĞU BİLGİSİ YOK EDİLDİ

Muharrem Köse Yargıtay üyesi olduktan kısa bir süre sonra Genelkurmay’a adli müşavir olarak değil şube müdürü olarak geldi. Bu feragate çok şaşırdık, çünkü şube müdürlüğü çok teminatsız bir yerdi. Sonra çok genç olmasına rağmen müşavir oldu. Askeri yargıda kıdem, rütbe çok önemlidir. Muharrem Köse'nin daha askeri liseye girmeden babasının Merzifon'da cemaatin yurtlarına finansörlük yaptığı, bu bilginin askeri liseye geldiği, ama dosyalardan bir el tarafından yok edildiğini tespit ettik. O yüzden Köse'nin Yargıtay'ı bırakmasını kişisel karar olarak görmüyorum. Hırslı, çalışkan biridir. Kozmik oda operasyonu sırasında Yargıtay'da, ama ne ilgisi varsa, Savcı Mustafa Bilgili'nin odasında görülüyor. Askeri hakimler her yerde komutanları yönlendirir. Okşan Çiğdem ifadesine, kozmik oda hard diskinin savcılığa verilmemesi yönünde görüş yazdığını, Köse'nin verilmesini istediğini bildiriyor. Evet Genelkurmay Başkanı, 'verilsin' demiş. Çünkü Köse, 'verilmesin' dememiş. Gitse, 'bu verilmemeli, çünkü bu TSK'nın namusu' dese Genelkurmay Başkanı, 'verilsin' demezdi. Bu yollarla TSK dizayn edildi. Askeri yargı ile tasfiyeler yapılarak, bugün darbeden yargılananlar işbaşına getirildi. Doğru düzgün mesaiye gelmeyen Köse, 15 Temmuz'da tam gün orada, bekliyor. Silahların gölgesinde kendisine görev tevdi ediliyor. Kimse aklımızla alay etmesin, darbeyi biliyor ve kabul ediyor. Ben OHAL komisyonunda da görev yaptım. Burada gördüğümüz herkesin ülkem için ihraç edilmelerinden vicdanen rahatım."

"YÜKSELİŞ ÇİZGİSİ NORMAL DEĞİL"

Yüzbaşıoğlu, darbeden 2-3 ay önce sanıklardan Mehmet Emin Tekpınar'ın Mehmet Ali Almış'ın odasına gittiğinde, Yasin Akdeniz'le çalışırken gördüğünü, "ne yapıyorsunuz?" diye sorunca bu kişilerin, "sıkıyönetim mahkemelerini çalışıyoruz" karşılığını verdiklerini söylediğini belirtirken, Mahkeme Başkanın sorusu üzerine 15 Temmuz'da Genelkurmay Adli Müşaviri olan sanıklardan Hayrettin Kaldırımcı için, "yükseliş çizgisi normal değil" dedi.

Sanıkların, Yüzbaşıoğlu'na soru sorma aşamasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bedrettin Özgür Yüzbaşıoğlu'na, "Bu davanın şikayetçisi, mağduru, savcısısınız. Elinizden gelse davanın hakimi de olacaksınız. Ben sizi nasıl mağdur ettim?" diye sordu. Yüzbaşıoğlu, "Ben bu örgütün ülkemizi mağdur ettiğini düşünüyorum" karşılığını verdi.

Sanıklardan Erhan Ermişoğlu geçmişte Yüzbaşıoğlu'yla birlikte baktıkları önemli davaları anlatınca, Mahkeme Başkanı, "Burada tüm dosyalarınızı dinleyecek değiliz" uyarısında bulundu. Ermişoğlu da Yüzbaşıoğlu'nun kendisi hakkında 2 dosya üzerinden görüş verdiğini hatırlattı.

“BAŞKAN: BU NE BİÇİM SORU? TANIĞI YARGILAMIYORUZ”

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Muharrem Köse, tanık Yüzbaşıoğlu'na sorular yöneltirken, şu diyaloglar yaşandı:

Köse: Sayın Başkan, tanığa yalancı tanıklığın cezasını hatırlatmanızı istiyorum, çünkü gerçek dışı şeyler söyledi.  "Babasının cemaat finansörü olduğunu tespit ettik" dedi.

Yüzbaşıoğlu: Tespit ettik demedim, belge geldi dedim.

Köse: Cemaatten Fetullah Gülen anlaşılıyor.

Yüzbaşıoğlu: Fetullah Gülen demedim, cemaat dedim.

Köse: Böyle bir algı oluşturdunuz. Bir de suçun şahsiliği ilkesini bilmiyor mu? Anlatayım, babam Süleyman Hilmi Tunahan yani Süleymancılar diye bilinen cemaate mensuptu ben askeri liseye girmeden önce. Askeri liseye 1984'te girdim. 1985'te bu bilgi gelince değerlendirildi ve okuldan çıkarılmamama karar verildi. Tanık yalan söylüyor.

Yüzbaşıoğlu: Ben Fetullah Gülen demedim ki!

Köse: Burada ne algılandı? Ölmüş babamı getirdi gündeme.

Başkan: Tamam, anlaşıldı. Daha saygılı konuşun.

Köse: Yargıtay üyesiyken yetkim olmadığı halde kozmik odayla ilgili Savcı Mustafa Bilgili ile görüştüğümü söyledi. Yalan söylüyor. 2013'te adli müşavirken Genelkurmay Başkanın emriyle telefonla görüşmem var. Bir de 28 Şubat davasında 1. Ordu Komutanı Yalçın Ataman'ın ifadesi alınacaktı. Genelkurmay Başkanı, 'sansasyon olmasın' dedi, bunun için görüştüm. Söyledikleri tamamen yalan, iftiradır. Siz herhangi bir örgüt üyesi misiniz?

Başkan: Bu ne biçim soru? Tanığı yargılamıyoruz.

Köse: Unutkanlığınız var mı? Akıl ve ruh sağlığınız yerinde mi? Bazı şeyleri birbirine karıştırdınız da onun için soruyorum.

Başkan: Tamam, sağlık mağlık geç.

Köse: Askeri yargıda FETÖ'cüler listesini hazırlayanlardan biri bu tanıktır. "Bak, bunlar tutuklandı. Demek benim listem doğru" dedi. Zaten tutuklanmamızın sebebi, senin hazırladığın liste. Listeyi neye göre yaptınız?

Yüzbaşıoğlu: İhbarlar, basında yazılanlar vardı.

Köse: Duygularınızla, husumetinizle bir liste oluşturdunuz.

Başkan: Burada komisyon faaliyetlerini yargılamıyoruz.

Köse: Soruşturma sürecinde dönemin savcıları Necip Cem İşçimen ve Selda savcı ile görüştünüz mü?

Yüzbaşıoğlu: Görüştüm. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı adına tüm tanıkların ifadesini alıyorum. Savcılarla görüşmemden daha doğal ne olabilir?

Köse: Benim adli müşavir olarak savcıyla görüşmen niye anormal oluyor?.. Kozmik oda harddiski konusunda söyledikleri doğru değil.

Yüzbaşıoğlu: Ben Okşan Çiğdem'in ifadesini aktardım.

Başkan: Tamam kapatıyoruz. 1 saatten fazla soru cevap aldık.

Köse: Tanığın bir sürü yalanı daha var.

Başkan: Daha sonra vakit kalırsa, sorarsın.

"KARARLARIMI ÖRGÜT TALİMATIYLA MI VERDİM"

Sanıklardan Müjdat Eski de Yüzbaşıoğlu'na, "Kararlarımı örgüt talimatıyla mı verdim?" diye sordu. Yüzbaşıoğlu, "Bilemem" karşılığını verince Eski, "Ben mi bileceğim? Bu tanıklık değil" şeklinde tepki gösterdi. Bunun üzerine Yüzbaşıoğlu, "Başkanım, burada ben mi yargılanıyorum?" dedi.

Sanıklardan eski adli müşavir Hayrettin Kaldırımcı, İstanbul'da 2 yıl beraber çalıştıkları Hulusi Akar'ın daveti üzerine kamu görevinin 33. yılında Genelkurmay Askeri Savcılığına geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"Tayinimde de terfiimde de öyle örgüt desteği yok. General olduktan sonra teamül gereği MSB'na gitmem gerekiyordu. Ama sürpriz bir şekilde savcılığa devam kararı çıktı. Necdet Özel çağırdı, 'Genelkurmay zor dönemden geçiyor, MSB'na gitmeni ben istemedim, sana ihtiyacımız var' dedi. Acaba bundan sonra hala savcılıkta kalmamı sürpriz sayıyor mu?"

Yüzbaşıoğlu, bu soruyu şöyle cevapladı:

"Hayrettin Kaldırımcı'nın savcılıkta kalmasının bende şüphe uyandırdığını söyledim. Böyle bir kararda tek irade var. Komutan veya Bakandır. İkisinin uzlaşması dışında atanamaz. Orada haklı."

“TADIMA MI BAKTIN, KOKUMU MU ALDIN”

Sanıklardan Şaban Gül de Yüzbaşıoğlu'nun kendisi hakkında, "ABD'ye Gülen'i ziyaret ettiği söylendi, ama itibar etmedim" dediğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Evet 2000'de Ahmet Zeki Üçok'la ABD'ye gittik. Sonra bir kez daha gittim, ama Gülen'i ziyaret etmedim. Bunu söyleyen namerttir, yalancıdır. İtibar etmediğiniz şeyi niye söylüyorsunuz?"

 Yüzbaşıoğlu'nun, "25 aydır tutukluluklarını da biz mi yaptık?" cevabı üzerine Gül,"Aynen öyle oldu. Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan meselesi. Komisyon kararı olmasa tutuklanmazdım. Tutuklansam da tahliye edilirdim. Tek soru sorulmadan atıldım. 5 duyuyla tanıklık böyle mi olur? Tadıma mı baktın, kokumu mu aldın? Burası kadı mahkemesi değil" dedi.

Dönemin KKK Adli Müşaviri Mehmet Emin Yapar,  Yüzbaşıoğlu'nun gündeme getirdiği bir iddiayla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar'ın emriyle Balyoz sanıklarının sorunlarını tespit etmek için Yüzbaşıoğlu'yla birlikte Mamak Cezaevine gittik. Evet, Şafak Yürekli, 'Sen de mi FETÖ'cüsün?' dedi. Ama söylediği gibi tepkisiz kalmadım. Bunu hakaret saydığımı belirtip, hakkında suç duyurusunda bulunabileceğimi söyledim. Sonra ortamı yumuşatmak için çay, kahve ikram ettiler. Dönüşte durumu Hulusi Paşa'y anlattım. 'Ben KKK olarak onların sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyorum, onlar böyle davranıyor. Üzülme, olur böyle şeyler' dedi."

Kaynak: ODA TV

TÜM ASKERİ HAKİM VE SAVCILAR GÖREVDEN ALINDI! TÜM ASKERİ HAKİM VE SAVCILAR GÖREVDEN ALINDI!

İŞTE TSK'DAN ATILAN ASKERİ HAKİMLER! İŞTE TSK'DAN ATILAN ASKERİ HAKİMLER!

233 ASKER VE 7 ASKERİ HAKİME İHRAÇ! 233 ASKER VE 7 ASKERİ HAKİME İHRAÇ!

O GENERALİN EŞİ HAKİM KARŞISINDA! O GENERALİN EŞİ HAKİM KARŞISINDA!

HAKİM VE SAVCILARA YÜZDE 25 ZAM GELİYOR! HAKİM VE SAVCILARA YÜZDE 25 ZAM GELİYOR!

227 HAKİM VE SAVCI İHRAÇ EDİLDİ! 227 HAKİM VE SAVCI İHRAÇ EDİLDİ!

ÖZTÜRK'TEN ASKERİ HAKİME KÜFÜR! ÖZTÜRK'TEN ASKERİ HAKİME KÜFÜR!

O GENERALİ FETÖ'CÜ ASKERİ SAVCI AKLAMIŞ! O GENERALİ FETÖ'CÜ ASKERİ SAVCI AKLAMIŞ!

ASKERİ HAKİM KONSOMATRİSİ FENA ÇARPTI AMA... ASKERİ HAKİM KONSOMATRİSİ FENA ÇARPTI AMA...
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık