Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş ve sözleşmeli erbaş/er, ile sivil memur haberleri

FETÖ SÖZLÜĞÜ YAZILDI! TİMAŞ, DOĞAN, OĞUZ, ATM...

FETÖ SÖZLÜĞÜ YAZILDI! TİMAŞ, DOĞAN, OĞUZ, ATM...
  • 07 Ocak 2020, Salı 18:05

FETÖ Sözlüğü yazıldı! AKP ‘Timaş’, CHP ‘Doğan’, MHP ‘Oğuz’

Hürriyet yazarı Nedim Şener, FETÖ’nün, örgüt içi iletişimde şifreli olarak kullandığı ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in vaaz adı altında yaptığı konuşmalarında geçen kelimelerin anlamının çözülerek Emniyet tarafından 'FETÖ/PDY Sözlüğü' adı altında kitaplaştırıldığını yazdı.

Nedim Şener, Hürriyet’teki köşesinde Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi, İstihbarat Dairesi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi ve Siber Suçlarla Mücadele Dairesi tarafından kitaplaştırılan 328 sayfalık “FETÖ/PDY Sözlüğü”nü yazdı. Sözlüğün en önemli kaynağının itirafçı ifadeleri olduğuna dikkat çeken Şener, uzmanların FETÖ’nün örgütsel faaliyetlerinde kullandığı terimlerin yanında örgüt üyelerine gizli taktik ve eylem talimatlarının verildiği 1094 kelimenin anlamını çözdüğünü kaydetti.

“FETÖ/PDY Sözlüğü”nde, FETÖ’nün Türkiye’yi 5’e böldüğü coğrafi yapılanma haritalarının yanı sıra, Öğrenci Yapılanması, Emniyet ve TSK Mahrem Yapılanması şemaları da yer alıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Önsöz’ü, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ın ‘Takdim’ yazıları ile başlayan kitapta, FETÖ elebaşının örgüt üyelerinden anlamını ezberlemelerini istediği 300 kelime ve anlamları da verildi” diyen Şener’in FETÖ Sözlüğü’nden aktardığı bazı kelimeler şöyle:

A-B-C KADRO ATAMA Örgütün mahrem olmayan yapılanmalarından mahrem yapılanmalara örgüt mensubu görevlendirilmesi.

A KATI Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanması.

ABİ/AĞABEY FETÖ içerisinde hayati önem taşıyan erkek örgüt mensubu.

ABİLİ TAKİP Mahrem hizmetler olarak adlandırılan TSK, Emniyet, Yargı, MİT, Mülkiye ve bazı özel kurumlara (TİB, ÖSYM, TÜBİTAK vb kritik birimler) yerleştirilme sürecinde olan örgüt mensuplarından, irtibatı zayıflayan ya da bağı kopanların tekrar örgüte kazandırılması veya bağlılığının güçlendirilmesi maksadıyla uygulanan yöntemlerden biri.

ADANMIŞ RUH Örgüte adanmış kimse. Örgütte sadakatinden şüphe edilmeyen kimseler için kullanılıyor.

ABLA Örgüt içerisinde hayati önem taşıyan kadın örgüt mensubu. Abi veya imam tabirinin kadın yapılanmalarındaki karşılığı olarak kullanılmakta.

ADİL Örgüt mensuplarından Adalet Bakanlığı’na sızdırılmış infaz koruma memurları (gardiyanlar).

AİDAT-I MESTURE Örtülü ödenek.

AKABE Örgütün başka görüşlerden, ideolojilerden eleman devşirmesi.

ÂLİ HEYET Örgütün istişare ve karar alma mekanizmasındaki en yüksek kurul.

ÂLİM ZAT Örgüt elebaşı Gülen’e verilen kod isimlerden.

AMERİKA ÖŞRÜ Bizzat Türkiye’de bulunan örgüt mensupları tarafından toplanan himmet gelirleri ve örgütün diğer finansal kaynaklarından örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e ayrılan pay.

ATM (ARAMA VE TARAMA MESULÜ) Örgütün mahrem ya da mahrem olmayan diğer yapılanmalarında faaliyet yürüten, bilişim alanında kabiliyetli ve uzman örgüt mensupları.

ARIZA MESULÜ Herhangi bir sebepten ötürü örgütten uzaklaşan, örgüt ile irtibatı zayıflayan veya tamamen kopan, ayrılan örgüt mensubunun tekrar örgütle irtibatını sağlamakla görevli örgüt üyesi.

AZIK Fetullah Gülen tarafından günlük, haftalık, aylık veya değişik zaman aralıklarını kapsayacak şekilde hazırlanan ideolojik eğitim modülleri. Bu modüllerde okunacak kitaplar, kitap bölümleri ya da diğer okunacak yayınlar, dualar ve namazlar gibi konular hakkında detaylı düzenlemeler bulunuyor.

BAHÇE Örgüt içerisinde özellikle lise 1. ve 2. sınıflarda eğitim gören öğrenciler arasından seçilmiş ve vasıflı olduğu değerlendirilen, örgüt açısından gelecek vaat ettiği düşünülen lise 3. ile 4. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin özel olarak hazırlandığı, kimsenin bilmediği öğrenci evleri. Bu evler örgüt içerisinde Abi evi, Işık Evi vb şekillerde de ifade edilmektedir.

BAHÇIVAN/BAHÇEVAN Örgüte her türlü örgüt mensubunu yetiştirmek üzere örgüt tarafından görevlendirilen şahıslar için bizzat örgüt elebaşı Fetullah Gülen tarafından kullanılan bir tabir.

BAŞYÜCELER Örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in “en iyi gönül eri” tanımına girenler. Örgütün en üst düzey yönetim organı.

BALLI ŞEKER Örgüt mensubunun rüyasında örgüt elebaşı veya peygamberlerle alakalı rüya görmesi.

BAŞHEKİM Örgüt tarafından MİT müsteşarına/başkanına verilen isim.

BELEDİYE/ZABITA (K) Örgütün öğrenci yapılanmasında faaliyet gösteren örgüt mensubu.

BEYAZ RENK Örgütte TSK mahrem yapılanmasında Deniz Kuvvetleri personeli olan örgüt mensupları “Beyaz” olarak da adlandırılıyor.

BOL ŞEKER Örgüt içinde “Çok iyi haber” demek.

BÜYÜK KÖY Örgütün Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yapılanmalarındaki örgüt mensubu subay personeli.

C KATI Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanması ile ilgili bir kavram.

ÇİÇEK Örgüt mensuplarının dinleme cihazına (böcek) verdikleri isim.

DİNOZOR EVİ Örgütün hâkim/savcı hazırlık evleri yapılanmasında kullanılan bir tabir.

FEDA GRUBU Örgütün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından oluşturmaya çalıştığı yeni yapılanmanın bir parçası. Bu yapılanma, en altta Feda grubu olmak üzere, Kaçak, Serdengeçti, İbn-i Erkam ve en üstte Yüceler gruplarından oluşmakta.

GASSAL Kelime anlamı olarak ölü yıkayıcı anlamına gelmektedir. Örgüt içinde, sorumlulara koşulsuz itaat edilmesi konusu işlenirken “Gassalın elindeki meyyit gibi olunması” örneği veriliyor.

RENKLİ-RENKSİZ AYRIMI
GENEL MÜDÜR

1) Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında örgütsel hiyerarşik kademelerden birisi.

2) TSK mahrem yapılanmasında örgütsel hiyerarşik kademelerden birisi. “Temsilci” ile aynı anlama geliyor.

3) Örgütün coğrafi bölge yapılanmasının yönetim ve finans yapılanması kısmında faaliyet gösteren örgüt mensupları.

GÖMLEK 1990 yılı ve sonrasında, ayrıca 28 Şubat sürecinde örgüt içi tedbirden dolayı örgütün topladığı kurban derilerine verilen isim.

GRİ DOSYA Örgütün TSK mahrem yapılanmasında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilen fişlemelerde kullanılan bir arşivleme sistemi.

HAKKI Hukuk alanında faaliyet yürüten terör örgütü mensuplarının evlilikleri ile ilgilenen Ege Bölgesi’ndeki erkek izdivaç sorumlusu örgüt mensubu.

KUTSAL HOCA PAYI FETÖ içerisinde toplanan himmet vb paraların il imamları aracılığıyla örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e gönderilmek üzere ayrılan kısmına verilen isim.

MABEDE GİDEN YOLLARIN KAPATILDIĞI ZAMAN DİLİMİ Fetullah Gülen’in Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dönemlerini kastetmek için kullandığı tabirlerden biri.

MUTFAK Örgüt içerisinde her ünitenin yaptığı istişare toplantılarında yeni fikirlerin, stratejik kararların çıktığı bölüme ‘mutfak’ bölümü deniliyor.

NOTÇU/NOTÇULUK Örgütün hâkim/savcı hazırlık evleri yapılanmasında faaliyet gösteren örgüt mensupları.

PIRLANTA Örgüt elebaşının yazdığı kitaplara verilen isim.

RENKLENDİRME/RENKLENME Herhangi bir FETÖ mensubunun, örgüt talimatı ile bilgi/belge sızdırmak veya deşifre olmamak amacıyla, “diğer oluşumların içine sızma” faaliyetine örgüt dilinde “renklendirme” adı veriliyor. Bu oluşumlar arasında…

– Mevcut hükümet karşıtı gruplar,

– Mevcut hükümet yanlısı gruplar,

– Çeşitli siyasi partilerin ideolojisini benimsemiş gruplar, tüm muhalif parti grupları,

– Diğer dini cemaatler,

– Farklı dini gruplar, farklı dini mezhep grupları (Aleviler),

– FETÖ’nün yapısına zıt bir yaşam tarzı yaşayan, böyle bir görüşe sahip olan gruplar, ulusalcı, Atatürkçü düşünceye sahip gruplar,

– Diğer terör örgütleri (PKK, DHKP-C) bulunuyor.

RENKSİZLİK Örgüt tarafından hiçbir oluşuma dahil olmayan, hiçbir oluşuma sızdırılmamış, bağlantısız gibi görünen örgüt mensuplarına verilen isim.

SİNCANİLER Ankara’nın Sincan ilçesindeki Sincan ceza infaz kurumlarında tutuklu veya hükümlü olarak bulunan örgüt mensuplarına verilen isim.

SIR KÂTİBİ Kendisine gizli yazılar yazdırılan, örgüt elebaşının gözü-kulağı olan örgüt mensubu.

ŞARJ EVLERİ Terminolojide “safe house/safe heaven-güvenli ev” ve “örgüt evi” olarak adlandırılan kavramların FETÖ’deki karşılıklarından biri şarj evleridir. Şarj evi, daha sık kullanılan ışık evi tabiri ile aynı anlama gelmektedir ve örgütün en temel hücre yapısıdır.

ŞEFKAT TOKADI İsteksizlik gösteren veya örgütsel vazifesini geri plana atıp dünya işleri ile uğraşan örgüt mensubunun tehdit edilmesi/korkutulması.

TOPRAK TSK mahrem yapılanmasında Kara Kuvvetleri’ne verilen kod.

TIRNAK Örgütün izdivaç yapılanmasında sorumlu örgüt mensuplarının kullandığı SD karta verilen isim.

ÜMİTÇİ/ÜMİT MESULÜ Herhangi bir sebepten ötürü örgütten uzaklaşan, örgüt ile irtibatı zayıflayan veya tamamen kopan, ayrılan örgüt mensubunun tekrar örgütle irtibatını sağlamakla görevli örgüt mensubudur. Ümit mesulü, TSK ve Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında kullanılan bir tabirdir.

ZİLLET TOKADI Örgütün bakış açısına göre örgüt içerisinde bulunan bir kişinin örgütten ayrılması halinde dinden çıktığına inanılmaktadır. Bu inanca göre örgütten ayrılan kişi, zillet tokadını yemiş ve her şeyini kaybetmiştir.

AKP ‘TİMAŞ’ CHP ‘DOĞAN’ MHP ‘OĞUZ’

– SÖZLÜĞÜN “Siyaset Yapılanması” maddesinde FETÖ’nün 2012’den itibaren siyasi parti teşkilatları üzerinde yaptığı çalışma anlatıldı. Örgüt siyasi partilere sızarak, bu partilerde örgüt lehine faaliyet gösteren örgüt mensuplarını “Yayın” olarak kodladı. Yayın faaliyetleri kapsamında, CHP için “Doğan”, AKP için “Timaş”, MHP için “Oğuz” kodlarını kullandılar. “Siyaset Yapılanması” maddesinde örgütün amacı şöyle anlatıldı:

SİYASETE SIZMAK

“Siyaset yapılanmasının temel amacı, siyasete müdahale ederek siyasi sonuçlar elde etmek ve bu sonuçları örgütün menfaatleri lehine kullanmaktır. Siyasete müdahaleler, örgüt mensuplarını milletvekili, mahalli idarelerde meclis veya encümen üyesi seçtirerek parti teşkilatlarına ‘sızmak’, seçilmiş olan siyasi parti temsilcileriyle örgütün amaçları doğrultusunda temas kurmak, onları örgüte kazandırmak, hükümet ve siyasi parti politikaları üzerinde etkili olmak ve politikaları yönlendirmek, karar süreçleri üzerinde söz sahibi olmak, örgüte muhalefet eden siyasi kişi veya kurumları itibarsızlaştırmak, aleyhte yayın yaparak yıpratmak, yıldırmak, baskı kurmak, korkutarak sindirmek, tehdit etmek, iş göremez hale getirmek…”

İŞE YARAMAYAN FETÖ’CÜYE ‘VC’ KODU

– FETÖ’cüler örgüt kurallarına uymayan ancak kurallara uyması istenen kişilere verdiği kod VC yani “vasıfsız cemaat”. Kitapta VC şöyle anlatılıyor:

ONLARA AYRI EV

“FETÖ mensubu olup kız arkadaşı olan, sigara içen, örgütün talimatlarına uymayan vb şekilde örgüt yapısına ters alışkanlıkları olan şahıslara ‘vasıfsız cemaat’ (VC) denilmektedir. Bu şahıslar örgüt evlerinde kalan ve disipline edilmesi istenen şahıslardır. ‘Vasıfsız cemaat’ olarak tabir edilen örgüt mensuplarına, manevi baskı yapılarak birtakım alışkanlıklarından uzaklaştırılması hedeflenmektedir. Bu şahısların diğer örgüt mensupları ile aynı evde kalmamasına dikkat edilmekte, sadece ‘vasıfsız cemaat’ denilen örgüt mensuplarının aynı evde kalması sağlanmaktadır.”

‘EZBER’ KELİMELERİ

– EMNİYET Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sözlüğün ikinci bölümünde, FETÖ elebaşının 1993 yılında örgüt içi eğitim içinde kullandığı Kevser Kitabı’ndan alıntı yapılan kelimelere ve anlamlarına yer verildi. Kevser kitabı, 1993 yılında sınırlı sayıda basılan, yalnızca örgüte mensup öğrencilere dağıtılan ve Fetullah Gülen’in birkaç kitabıyla çeşitli bölümlerden oluşan, aynı zamanda örgüt tarafından güvenlik tedbirleri çerçevesinde geri toplatılan derleme bir kitap olarak biliniyor. Bu kitap bir örgüt mensubunun nasıl davranması gerektiğini, zaman tanzimini nasıl ayarlaması gerektiğini, inanması gereken örgüt değerlerini, örgüt elebaşının kullandığı dili anlamak için ezberlemesi gereken kelimeleri anlatan el kitabı. Kitapta, FETÖ elebaşının ezberlenmesini istediği 300 kelime anlamlarıyla yer alıyor.

 

***

 

Emniyetten 'FETÖ/PDY Sözlüğü'

Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ/PDY'nin kullandığı şifreli dili, şüpheli, tanık/müşteki-mağdur veya bilgisi alınan kişilerin ifadelerinden çözerek sözlük hazırladı- Sözlükte kek, tereyağı, lahmacun, lokum, köylü, çöpçü, peyzajcı, depocu, KDV yüzde 12 sorumlusu, optik, kozmik, trend ve panik butonunun da aralarında olduğu gizli anlamlar yüklenen 1094 kelimeye açıklık getirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının kullandığı şifreli dili, şüpheli, tanık/müşteki-mağdur veya bilgisi alınan kişilerin ifadelerinden çözerek "FETÖ/PDY Sözlüğü" yayımladı.

Sözlükte kek, tereyağı, lahmacun, lokum, köylü ve peyzajcı gibi FETÖ/PDY'nin gizli anlamlar yüklediği 1094 kelimeye yer verildi.

Şüpheli, tanık/müşteki-mağdur veya bilgisi alınan kişilere ait ifadeler, raporlar, tahkikat evrakı, müfettiş raporları ile açık kaynaklardan faydalanılarak hazırlanan sözlük, 326 sayfadan oluşuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele dairesi başkanlıklarının müşterek hazırladığı "FETÖ/PDY Sözlüğü"nün ön sözü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, takdimi ise Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş tarafından kaleme alındı.

Üç bölümlük sözlüğün birinci bölümü terimler sözlüğü olup 1094 maddeden oluşuyor.

İkinci bölümde örgütün "Kevser" adını verdiği kitaptaki örgüt mensuplarından ezberlemeleri istenen kelimelerin listesi bulunuyor. "Kevser" kitabındaki ezberlenmesi istenen 756 kelimenin çoğu Farsça ve Arapça kökenli, bunların güncel Türkçe anlamları da sözcüklerin yanında yer alıyor.

Üçüncü bölümde ise örgüt yapılanmalarını ve hiyerarşik kademelerini gösteren örgüt şemaları bulunuyor.

Sözlükte örgütün dört temel yapılanmasından bilhassa mahrem yapılanmalar, coğrafi bölge yapılanması ve öğrenci yapılanması ile örgüt tarafından geliştirilen özel ve gizli dil üzerinde elde edilen bilgilerle doğru orantılı şekilde daha fazla duruldu.

Henüz deşifre edilememiş hususların aydınlatılmasıyla sözlükte belli periyotlarla güncelleme yapılması ve eksik noktaların giderilmesi planlanıyor.

- Örgüt mensuplarının ezberlemesi istenen kelimeler

Sözlüğün ikinci bölümünde FETÖ tarafından 1993'te yalnızca örgüt mensubu öğrencilerin ezberlemesi amacıyla hazırlanan 756 kelimenin bulunduğu "Kevser" isimli derleme kitabın kelime listesine yer verildi.

Sınırlı sayıda basılan, Fetullah Gülen'in birkaç eseri ile çeşitli bölümlerin yer aldığı kitabın, örgüt tarafından güvenlik tedbirleri çerçevesinde geri toplatıldığı bildirildi.

Sözlükte "Kevser" kitabının bir örgüt mensubunun nasıl davranması, zaman tanzimini nasıl ayarlaması gerektiği, inanması gereken örgüt değerleri ve elebaşı Gülen'in kullandığı dili anlaması için hazırlandığı kaydedildi.

- Örgüt yapılanması ve hiyerarşik kademelerin şemaları

Sözlüğün son bölümünde de FETÖ'nün coğrafi bölge, yönetim, finans, öğrenci, emniyet ve askeri mahrem yapılanmasına ilişkin şemalara yer verildi.

Coğrafi bölge yapılanması kapsamında Türkiye'nin 2003-2008 tarihli birinci şemada 7, 2008-2016 tarihli ikinci şemada ise 5 bölgeye ayrıldığı dikkati çekiyor.

- FETÖ askerleri "Gri Dosya" ile fişlemiş

"FETÖ/PDY Sözlüğü"den aralarında kek, tereyağı, lahmacun, lokum, köylü, çöpçü, peyzajcı, depocu, KDV yüzde 12 sorumlusu, optik, kozmik, trend ve panik butonunun da olduğu gizli anlamlar yüklenen 1094 kelimeye yer verildi.

Sözlükte farklı anlamlar yüklenen başlıca kelimeler şu şekilde:

"Adanmış Ruh: Örgüte adanmış kimsedir. Örgütte sadakatinden şüphe edilmeyen kimseler için kullanılmaktadır.

Akabe: Örgütün başka görüşlerden, ideolojilerden eleman devşirmesi anlamına gelmektedir.

A Katı: Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasıyla ilgili bir kavramdır.

Ali Heyet: Genel olarak örgütün istişare ve karar alma mekanizmasındaki en yüksek kurula verilen isimdir.

Altın Günü: Örgütsel kararların alındığı ve bunların örgüt mensuplarına iletildiği istişare toplantılarının örgüt içindeki şifreli kodudur.

B Katı: Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanması ile ilgili bir kavramdır.

Ballı Şeker: Örgüt mensubunun rüyasında örgüt elebaşı veya peygamberlerle alakalı rüya görmesi demektir.

Beyaz Renk: Örgütte TSK mahrem yapılanmasında Deniz Kuvvetleri personeli olan örgüt mensuplarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

C Katı: Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanması ile ilgili bir kavramdır.

Çiçek: Örgüt mensuplarının dinleme cihazına (böcek) verdikleri isimdir.

Çimen: TSK mahrem yapılanmasında jandarma birimini ifade etmek için kullanılmaktadır.

Çöpçü: FETÖ'nün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında daha önce örgütle bağı olan ancak sonradan örgütten kopmuş ve örgüte zarar veren, örgüt aleyhine bilgi veren veya gizli tanıklık yapan kişiler için kullanılan koddur.

D Katı: Örgütün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanması ile ilgili bir kavramdır.

Dayı: Örgüt mensuplarının örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e verdikleri kod isimlerdendir.

Dede: Örgüt mensuplarının örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e verdikleri kod isimlerdendir.

Duvarcı: Örgütün mason yapılanmasında Mason Locası'na üye olan örgüt mensuplarına denilmektedir.

Fen: TSK mahrem yapılanmasında Kara Harp Okulunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Geometri: TSK mahrem yapılanmasında Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

Gri Dosya: Örgütün TSK mahrem yapılanmasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilen fişlemelerde kullanılan bir arşivleme sistemidir.

Depocu: Örgütün hakim/savcı hazırlık evleri yapılanmasında faaliyet gösteren örgüt mensuplarıdır.

Emineri: Kendi evinde kalan üniversite öğrencileri (örgüt mensubu veya olmayan)

Halley Kuyruklu Yıldızı: Örgütün sembolü, Halley Kuyruklu yıldızıdır. Örgütün genel kabulü ve öğretisine göre ahir zamanda yeryüzüne gelecek "Mesih/Mehdi", Halley kuyruklu yıldızından zuhur edecektir.

Kainat İmamı: Örgütteki en üst, mutlak ve hatasız görülen örgüt elebaşının liderlik statüsüdür. Bu statünün sahibinin Fetullah Gülen olduğuna inanılmaktadır.

Kandan irinden deryaları geçmek: Fetullah Gülen'in yazılarında ve vaazlarında sık sık kullandığı bu tabir adeta bir slogandır. Zorluklara göğüs gerip hedeflere ulaşmayı ima etmektedir.

Kapadokya: Fetullah Gülen'in yazı ve vaazlarında sık kullandığı tabirdir.

KEK: "Kendi Evinde Kalan" anlamında örgütsel kısaltma. Emineri ile aynı anlama geliyor. Önceleri KEK tabiri kullanılırken daha sonra "Eminer/Emineri" tabiri kullanılmaya başladı.

KDV yüzde 12 sorumlusu: Örgütün topladığı himmet paralarının yüzde 12'sini oluşturan kısmının ayrılması ve yurt dışında kullanılmak üzere değerlendirilmesiyle ilgilenen örgüt mensuplarıdır.

Kınalama: TSK mahrem yapılanmasında, örgüt mensubu öğrencinin askeri mahrem yapılanmaya seçilmesi ile ilgili kavramdır.

Köylü: Örgüt jargonunda Menzil tarikatına bağlı insanları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Kozmik: İstihbarat birimlerine sızmış örgüt mensuplarını ifade etmektedir.

Kutsal Hoca Payı: FETÖ içinde toplanan himmet ve benzeri paraların il imamları aracılığıyla örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e gönderilmek üzere ayrılan kısmına verilen addır.

Lahmacun: Örgütün gizlilik ilkesi gereği kullanmış olduğu finansal kodlama. Bir lahmacun, 10 bin Amerikan dolarına karşılık geliyor. FETÖ'nün topladığı döviz cinsi paraların miktarlarında yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için son zamanlarda böyle bir tabir kullanılmaya başlandı.

Lokum: FETÖ mensuplarının bulundukları ülkedeki örgütün iş ve işlemlerini kolaylaştıran yetkililere verdikleri rüşvet için kullandıkları bir tabir. Rusya'da yaşayan örgüt mensupları Amerikan doları için de Lokum tabirinikullanmaktadır. Çok sık olmamakla birlikte bu tabir Türkiye'de de bir dönem kullanılmıştır.

Mabede giden yolların kapatıldığı zaman dilimi: Fetullah Gülen'in Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dönemlerini kastetmek için kullandığı tabirlerden biridir.

Malikhane: Örgütün MİT mahrem yapılanmasında MİT personeline verilen "Hastane" adının deşifre olması sonrası verilen yeni isimdir.

Mutfak: FETÖ tarafından kullanılan mecazi bir tabirdir. Örgüt içinde her ünitenin yaptığı istişare toplantılarında yeni fikirlerin, stratejik kararların çıktığı bölüme "Mutfak" bölümü denilmektedir.

Müzik: Örgütün siyasi partiler yapılanması ile ilgili bir kodlamadır. Siyasi parti içine yerleştirilen örgüt mensuplarının deşifre olmaması için siyasi partiler "Müzik" şeklinde kodlanmaktadır.

Nefis terbiyesi: Örgütün özel iletişim dilinde beyin yıkamak anlamına gelen bir kavramdır.

Notçu/Notçuluk: Örgütün hakim/savcı hazırlık evleri yapılanmasında faaliyet gösteren örgüt mensuplarıdır. Yeni kanun düzenlemelerine göre çalışma notlarını ve kitapçıklarını revize etmekle görevlidirler.

Norm: Örgüt içinde dini bir yaşantı açısından arada kalmış, yani hem camiye giden hem de alkol alan, ehli dünya vesaire kişilere denilmektedir.

Oğuz: Fetullahçı Terör Örgütü'nce 2012'den sonra Milliyetçi Hareket Partisine verilen kod isim.

Pırlanta: Örgüt elebaşının yazdığı kitaplara verilen isim.

Şefkat tokadı: İsteksizlik gösteren veya örgütsel vazifesini geri plana atıp dünya işleri ile uğraşan örgüt mensubunun tehdit edilmesi/korkutulması.

Tereyağı: FETÖ mensuplarının telefon görüşmesi ya da yazılı haberleşme sırasında "himmet" dedikleri para toplama faaliyeti için kullandıkları tabirdir.

Yayın mahrem yapılanması: Örgütün siyaset yapılanması ile ilgili bir terim.

Doğan: Fetullahçı Terör Örgütü'nce 2012 yılından sonra Cumhuriyet Halk Partisine verilen kod isimdir.

Timaş: Örgüt tarafından 2012 yılından sonra Adalet ve Kalkınma Partisine verilen kod isimdir.

Optik: Fetullahçı Terör Örgütü'nün Emniyet Teşkilatı mahrem yapılanmasında veya diğer faaliyet alanlarında örgüte yeni eleman yapılması planlanan ya da bir görev verilmesi düşünülen şahıslar hakkında örgüt tarafından yapılan detaylı istihbari araştırmadır. Örgüt içinde "optimize etmek" olarak da adlandırılmaktadır.

Panik butonu: Örgüt mensuplarının cep telefonlarında bulunan bir uygulamadır. Ani bir durumda bu butona basıldığında telefondaki bilgiler geri döndürülemeyecek şekilde silinmekte, en son program kendisini de silerek işini tamamlamaktadır.

Peyzajcı: Örgütün mason yapılanmasında Rotary Kulübüne üye olan örgüt mensuplarına denilmektedir.

Trend: Örgüt içinde sözleşmeli olarak çalışanlara verilen isimdir. "Sözleşmeye tabi (ST)", Tayine tabi olmayanlar" tabirleri, trend ile aynı anlama gelmektedir.

Tereyağı: Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının, telefon görüşmesi ya da yazılı haberleşme sırasında "himmet" dedikleri para toplama faaliyeti için kullandıkları tabirdir."

Kaynak: HÜRRİYETHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık