stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

ESKİ TUĞAMİRALE HAKİMDEN TEPKİ!

ESKİ TUĞAMİRALE HAKİMDEN TEPKİ!
  • 27 Şubat 2019, Çarşamba 7:50

Donanma Komutanlığındaki Darbe Girişimine İlişkin Dava

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuklu, 13'ü firari 35 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşmasında tanıklar dinlenildi.
 

Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 90 sanığın yargılandığı davada, 25 Ekim 2018'de açıklanan kararda, bazı sanıklara ceza verilmesinin yanı sıra dosyalarının ayrılmasına hükmedilen firari sanıklar örgüt elebaşı Fetullah Gülen, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay ve tutuklu sanık eski Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma ile 2'si tutuklu 12'si firari sivil "mahrem imam" olmak üzere 35 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesince, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde özel olarak yaptırılan 250 kişi kapasiteli salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları ve sanık yakınları katıldı.

Cumhurbaşkanlığı adına avukat Abdullah Yörük'ün de hazır bulunduğu duruşmayı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar da takip etti.

Darbe girişiminde, Deniz Hava Komutanlığında binbaşı rütbesiyle Deniz Hava Eğitim Merkezi'nde öğretmen uçucu olarak görev yapan ve daha sonra istifa eden Y.U, Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlanarak, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Hava Komutanlığındaki eylemlere ilişkin tanıklık yaptı.

Tanık Y.U, darbe girişimi akşamı yaşanan olaylar üzerine birliğine gittiğini ve tutuklu sanık eski Harekat Komutanı Deniz Kurmay Albay O¨mer Faruk Gülbahçe'nin kantinin önünde askerlerle diyalog halinde olduğunu gördüğünü söyledi.

Gülbahçe'nin, "Ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Üssün güvenliği için buradayız." şeklinde konuştuğunu belirten Y.U, şunları anlattı:

"Komutan bana görev yerime gitmemi söyledi. Ben de nöbetçi amir Yüzbaşı Asım Beşli'yi aradım, cevap vermedi. Daha sonra yanına gittim, silah kuşanıyordu. Tezcan Kızılelma'yı aracıyla üsse girerken görüm. Daha sonra hiç karşılaşmadık. O ana kadar darbe girişiminden haberim yoktu. Neler olduğunu anlamaya çalışıyordum. Daha sonra televizyondan ülke genelinde bir kalkışma olduğunu anladım."

Gülbahçe'nin, "Benim darbeyi övücü bir konuşmamı veya darbe yanlısı bir faaliyetimi gördün mü?" şeklinde sorusuna Y.U, "Eğitim Merkezinde böyle bir şey olmadı. Kimseden darbeye yönelik bir emir almadım." şeklinde cevap verdi.

Duruşmaya Uşak'tan SEGBİS ile bağlanan ve darbe girişimi sırasında Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda şoför er olarak görev yapan tanık R.K. ise koğuşta bulundukları sırada üs komutanının emriyle silahlı olarak içtima alanında toplandıklarını anlattı.

Alanda bekledikleri sırada tabur komutanının geldiğini belirten R.K, şu bilgileri verdi:

"Askerlerin koğuşlarına gidip istirahat etmelerini, nöbetçilerin de nöbet yerlerine gitmelerini emretti. Bende dinlenmeye çekildim. Daha sonra saat 04'te nöbete gittim. O sırada vatandaşların üssün kapısının önünde toplandığını gördüm. Darbe aleyhine bağırışıyorlardı. Daha sonra iş makineleriyle kapıların kapatıldığını duydum."

Tanık F.A. da Deniz Hava Komutanlığında şoför uzman çavuş olarak görev yaptığını, hasta olduğu için rapor aldığını ve evde istirahat halindeyken telefonla birliğe çağrıldığını söyledi.

Üssün kapısının önüne park eden iş makinelerinin kaldırılmasının istendiğini belirten tanık F.A, "Bölük Komutanımız Üsteğmen Tolga Gökduman bu emri uygulamadı. Karargah Komutanı Albay Ali Yılancı emir vermeden bir şey yapmayacağını söyledi. Üsse ait iş makineleri Lumbarağzına kadar gitti ancak dışarı çıkmadı. İş makinelerinin üssün kapılarına park edilmesi emrini dönemin valisi tarafından verildiğini bilgisini alınca, müdahale edilmedi. Kapıdaki iş makinelerinin çekilmesi emrini kimin verdiğini bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

Darbe girişiminde 301 Hat Bakım komutanlığı uçak bakım astsubayı olarak görev yapan tanık S.S. ise 15 Temmuz akşamı Tolga astsubayın çağırması üzerine birliğe gittiğini söyledi.

Uçaklara bakım yapmadığını, yapıldığını görmediğini belirten S.S, sadece ART tipi uçağa yakıt ikmali yapıldığını gördüğünü ifade ederek, "Askerlerin köprüyü kapattığını öğrendiğimde bunun bir terör saldırısı olabileceğini düşündüm. Uçağa yakıt verildiğin de ise darbe girişimi olduğunu öğrenmiştim. Yakıt ikmalinin kimin emriyle verildiğini bilmiyorum." dedi.

Tutuklu amiralin "organ nakli" savunmasına hakimden tepki

Söz alan tutuklu sanık eski Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, uçakların her an göreve hazır olması için bakımının ve yakıt ikmalinin yapılmasının rutin bir uygulama olduğunu öne sürerek, "Sağlık Bakanlığının talebi doğrultusunda gecenin her saati organ nakli veya başka sağlıkla ilgili acil durumlarında uçak kaldırıyorduk. Uçağa yakıt alınması darbeye yönelik bir faaliyet olarak değerlendirilemez." diye konuştu.

Bunun üzerine üye hakim, Kızılelma'ya, "Türkiye'de bir darbe girişimi oluyor, yer yerinden oynuyor ama siz kalkmışsınız organ naklinden bahsediyorsunuz. Yakıt ikmalini organ nakliyle nasıl bağdaştırıyorsunuz." şeklinde tepki gösterdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Yusuf Sevimli'nin, Bakım Komutanı Albay Bülent Yakın'ı o gece görüp görmediğini sorması üzerine tanık S.S, "Evet, Bülent Albay'ı gördüm. Bize, 'Amacımız birliğin ve hava araçlarının güvenliğini sağlamaktır.' dedi. Bülent Albay'ın söylem ve faaliyetlerinden bende onun darbeci olmadığı intibasını oluşturdu." şeklinde cevap verdi.

Tutuklu sanık Hacı Darıcı'nın, uçaklara bakım yapmak ve yakıt vermek uçuş yapılacağı anlamına mı gelir şeklinde sorusunu ise sanık S.S, "Uçuş yapılacağı anlamına gelmez ama uçuşa hazır olduğu anlamına gelir." diye yanıtladı.

"Emrin kimin tarafından verildiğini bilmiyorum"

Helikopter Bakım ve Analiz Kayıt Astsubayı T.Y, o gece telefonla çağrılması üzerine üsse gittiğini ve Filo'dan 4 Seahawk helikopterin dışarıya çıkarılmış olduğunu gördüğünü belirterek, "Bu helikopterlere henüz bakım yapılmamıştı. Emrin kimin tarafından verildiğini bilmiyorum. Daha sonra Bülent Yakın Albay gelerek, üssün güvenliği için burada olduğumuzu söyledi. Ardından hangardan çıkarılan helikopterlerin yeniden hangara konulması talimatını verdi." şeklinde konuştu.

Filo'dan 4 Seahawk ve 4 AB-212 tipi olmak üzere 8 helikopterin bakımının yapılıP hazır edilmesinin istendiğini anlatan tanık T.Y, şöyle konuştu:

"Serhat Yüzbaşı, helikopterlere Chaff/Flare (hava araçlarında güdümlü mermilere karşı kullanılan savunma sistemi) takılmasını istenmiş. Bu emrin harekattan gelmesi gerektiğini söyledim. Sonra oradan aradılar. Ben de durumu Erkan Binbaşı'ya ilettim. Binbaşı, 'Bu da nereden çıktı. Bu saatte cephaneliği mi açtıracağım. Neden istendi.' şeklinde tepki gösterdi."

Mahkeme ara kararını açıkladı

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, tutuklu sanıklara atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunda sanıklar lehine değişiklik olmaması ve kaçma olasılıklarına göre tahliye taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

Söz verilen sanıklar tahliyelerini ve beraatlerini talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, bazı eksik dosyaların tamamlanması ve dijital materyallere ait raporların ilgili kurumlardan gelmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı 15 Nisan'a erteledi.

İddianameden

İddianamede, firari sanıklar örgüt elebaşı Fetullah Gülen ve eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, helikopterlere yakıt ikmali yapılması emrini verdiği gerekçesiyle "Cumhurbaşkanına suikaste yardım etmek" suçlamasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanık eski Deniz Hava Ana Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma'nın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıldan 36 yıl altışar ay, diğer sanıklar hakkında da 7 yıl 6 aydan yirmi dokuzar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 

***

 

Fetö'nün Atatürk Havalimanı'nı İşgal Girişimi Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde, Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin, 77'si tutuklu 159 sanığın yargılandığı davanın 43. duruşması başladı.
 

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmaya, 49'u tutuklu 60 sanık ve avukatları katıldı.

Duruşmada, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen avukatları ile mağdur ve müştekiler hazır bulundu.

Tanık beyanlarının alınmasıyla duruşma devam ediyor.

İddianameden?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan 708 sayfalık iddianamede, şehitler Mahir Ayabak ve Zekeriya Bitmez "maktul", 46 kişi "mağdur" ve 129 kişi "müşteki" sıfatıyla yer alırken suçtan zarar görenler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65. Hükümet ve TBMM de bulunuyor.?

Tüm sanıkların "anayasayı ihlal", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve "terör örgütüne üye olmak" suçundan da on beşer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, bazı sanıklar hakkında "kasten öldürme", "öldürmeye teşebbüs etme", "kamu kurumu faaliyetini cebir veya tehdit kullanarak engelleme", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "hava ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma", "konut dokunulmazlığı ihlali", "silahla tehdit", "kasten yaralama" ve "mala zarar verme" suçlarından 15 yıl ile 1 kez ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.?

"Hava sahasının kontrol altına alınması istendi"??

İddianamede, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeci askerler tarafından İstanbul'da uluslararası uçuşlara açık bulunan Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarının işgal edilmek istendiği belirtilerek, Avrupa Yakası'ndaki Atatürk Havalimanı'nın işgal girişiminde 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı birlikler ve Hava Harp Okulu'na bağlı bir grup askerin görev aldığı anlatılıyor.?

Darbe girişimini planlayan askerler tarafından uluslararası hava alanlarının uçuşlara kapatılarak, hem Türk vatandaşlarının yurt dışına çıkışlarını engellemek hem de ülke giriş çıkışlarının kontrol altına alınmak istendiği kaydedilen iddianamede, ayrıca uçuşların kontrol edildiği "Smart Kule" tabir edilen kontrol kulesinin de darbeci askerler tarafından zapt edilerek, hava sahasının kontrol altına alınmasının istendiği vurgulanıyor.?

İddianamede, işgal eylemini gerçekleştirmeye çalışan sanıkların, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan çıkış yaptıkları anlatılarak, söz konusu tugayda yapılan darbe girişiminin planlandığı toplantılara katılan sanık eski Yarbay Serbülent Eken ve sanık eski Albay Ömer Korkut'un, Atatürk Havalimanı'nın işgalinden sorumlu olarak görevlendirildikleri belirtiliyor.
HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık