Türkiye'nin Askeri Haber Portalı...

DÖNEMİN İL JANDARMA KOMUTANI JANDARMA ALBAYA EV HAPSİ!

PES24, Türkiye'nin Askeri Haber Portalı...

DÖNEMİN İL JANDARMA KOMUTANI JANDARMA ALBAYA EV HAPSİ!
  • 08 Ocak 2021, Cuma 8:01

Hrant Dink davasında Veysal Şahin ile Volkan Şahin hakkında tutuklama kararı

Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 117. duruşmasında Veysal Şahin ile Volkan Şahin’in tutuklanmasına karar verildi.

Meltem AKYOL
 

Hrant Dink cinayetine ilişkin dava esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarla devam ediyor. Davanın 117. duruşmasında dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Görevlileri Veysal Şahin ile Volkan Şahin’in tutuklanmasına karar verildi.

Duruşmada dinlenen Eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, cinayette ihmali olmadığını söyleyerek kendisini “47 yıl devletime hizmet ettim. Ufak da olsa sabıkalanmak istemem” diyerek savundu. Hrant Dink öldürüldüğü tarihte Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ise Hrant Dink adını cinayetten önce duymadığını savundu. Yargılama sırasında Dink’in öldürüleceğine ilişkin istihbarat olmasına rağmen gereğini yapmadığı ortaya çıkan Öz, sorumluluğu emrindeki personele attı. Ayrıca Öz, geçtiğimiz duruşmada ortaya çıkan ‘Gürcistan’a kaçmaya çalıştığı’ suçlamasını ise reddetti.

DİNK DAVASINDA SONA DOĞRU

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin yargılandığı dava esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarla devam ediyor. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki görülen 117’nci duruşmaya, başka suçtan tutuklu bulunan bazı sanıklar, tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile katılırken, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu 6 tutuksuz sanık ve avukatları da salonda hazır bulundu. Dink ailesi avukatlarının da katıldığı duruşmayı, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu izledi.

CERRAH: UFAK DA OLSA SABIKALANMAK İSTEMEM

Duruşmada ilk olarak, Hrant Dink cinayeti işlendiği sırada İstanbul Emniyet Müdürü olan Celalettin Cerrah esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptı. ‘Görevi kötüye kullanmak’ suçundan cezalandırılması talep edilen Cerrah, üzerine düşenleri yaptığını savundu, sorumluluğu Trabzon Valiliği’ne attı.

Daha önceki savunmalarında söylediklerini tekrar ettiğini söyleyen Cerrah, “Trabzon Valisinin konuyu İstanbul Valisine bildirmesi gerekirdi, hatta bu tür konularda İçişleri Bakanlığının bilgilendirilmesi gerekir. Bunlar yapılsaydı ben üzerime düşeni yapardım. Diğer konularda üzerime düşenler zaten yapılmıştır” diyerek, görevi esnasında herhangi bir eksiklik yaşanmadığını iddia etti.

47 yıl görev yaptığını söyleyen Cerrah, “Devletime ve milletime 47 yıl hizmet ettim, 47 yılda herhangi bir sabıka kaydım bile yoktur, bunun böyle kalmasını isterim. Ufak da olsa sabıkalanmak istemem” diyerek beraatını talep etti.

Ardından konuşan Cerrah’ın avukatı Mehmet Köksal da Cerrah’ın görevlerini yerine getirdiğini savundu. Köksal, “Cinayet hazırlığına ilişkin F4 istihbarat belgesinin müvekkilimden saklandığı da bir gerçektir. Müvekkilin kendi kendine Hrant Dink için şahsi koruma kararı vermesi imkan dahilinde değildir. Bu sebeple görevi ihmal suçu oluşmamıştır. Hrant Dink ile ilgili bilgi ve belgeler müvekkilime ulaştırılmış olsaydı, koruma için ilgili kurulları harekete geçirir ve alınacak kararı uygulardı” diyerek bir kez daha kendilerinden belge saklandığını savundu.

KÜÇÜK’TEN ‘KUMPAS SAVUNMASI’

Cerrah’ın ardından dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Mustafa Küçük’ün beyanına geçildi. Küçük’ten önce eşi Özlem Küçük tanık olarak dinlendi. Ankesörlü telefon aramalarına ilişkin konuşan Özlem Küçük, “Eşim İstanbul’a geldikten sonra 2 hat aldı birinin sonu 19, diğerinin sonu 20. Sonu 20 olanı 10 yıldan fazladır ben kullanıyorum. Öğretmenim, numarayı benim kullandığım bellidir. Bir gün sabah telefonum çaldı, eşimin kız kardeşiydi, paralı telefondan aradığını söyledi. Ankara’ya gitmiş ve telefonunu kardeşimin arabasında düşürmüş, paralı telefondan kendi telefonuna ulaşamayınca beni aradı, kardeşimin numarasını istedi. Ankesörlü arama denilen bundan ibaret” dedi.

Mustafa Küçük, 2007’de aktif görevden pasif göreve atandığını söyledi. Bunun bir tesadüf olmadığını savunan Küçük, “Bu FETÖ’cüler tarafından yapılan bir şeydir. Ben o zamanki adı ‘cemaat’ olan FETÖ’cülere karşı çalıştığım için bunun olduğunu biliyordum. Hakkımda Balyoz davasında soruşturma açıldı. Ardından FETÖ davasına dahil edildim. Bunlardan bıktığım için emekli oldum” diyerek kendisine kumpas kurulduğunu savundu, beraatını talep etti.

ÖZ, KAÇMA GİRİŞİMİ OLMADIĞINI SAVUNDU

Dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz’ün savunmasına geçildi. Mahkeme başkanı geçtiğimiz duruşmada İstanbul Emniyetinden gelen yazıyı hatırlatarak Öz’ün kaçma girişiminde bulunmak için Gürcistan ile bazı temasları olduğunu belirtti. Öz ise herhangi bir kaçma girişimi olmadığını savunarak, “Asla bir temasım olmadı. Kaçma girişimim olmamıştır, HTS kayıtlarına bakılabilir” dedi.

CİNAYET İSTİHBARATINI ALAN ÖZ, HRANT’IN ADINI CİNAYETTEN ÖNCE DUYMAMIŞ

Yargılama sırasında Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisine rağmen herhangi bir adım atmadığı ortaya çıkan Ali Öz, Hrant Dink adını cinayetten önce hiç duymadığını savundu. Öz, “Kim olduğunu öldürülmesinden sonra öğrendim. Emrimde çalışan personel Hrant Dink’in öldürüleceği bilgisini alıyor personel, sabah toplantıda şifai olarak söylüyor. Bunu kayıt altına almıyor. Emrimde görev yapan personelin suçlamalarını kabul etmiyorum. Yapmakla yükümlü oldukları belli olan eğitim görmüş kişilerin ben söyledim diyerek sorumlulukları ortadan kalkmaz. İstihbarat personelleri görevlerini tam olarak yapsalardı bu olmazdı. Her zaman yaptıkları gibi hazırlayıp getirselerdi imzalar gereğini yapardım” diyerek emrinde çalışan personeli suçladı.

SEVİNDİK, ARAÇ TAHSİS ETTİĞİ GÖREVLİLERE ‘NE İÇİN’ DİYE SORMAMIŞ!

Daha sonra dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Görevlisi Ali Barış Sevindik’in savunmasına geçildi. Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerince, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi sanıklarla kontak kurularak, cinayetin planlanması ve icrası noktasında müşterek hareket etmekle suçlanan Sevindik, Trabzon’dan firari zanlı Coşkun Aydın'ın yakalanması için İstanbul’a gelen ekibin kendilerinden araç ve personel istediğini söyledi. Sevindik, “Verilen emirle araç ve iki personel tahsis ettim. Ne için Trabzon’dan İstanbul’a geldiklerini sormamız doğru olmadığı için sormadım da. Sonradan öğrendik ki Bakırköy'de bir elemanlarıyla buluşmuşlar. Bu ekibi önceden tanımam, Bir irtibatım yoktur” iddiasında bulundu. Sevindik, Hrant Dink Cinayeti sonrasında sadece dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Bölücü Faaliyetler İstihbarat Tim Komutanı Muharrem Demirkale ile değil pek çok kişiyle konuşup bilgi aldığını savunarak beraatını talep etti.

SAVUNMALARA GÖRE KİMSENİN CİNAYETLE İLGİSİ YOK!

Cinayetin işlendiği 19 Ocak 2007’de İstanbul Jandarma İstihbarat Görevlisi olan Bekir Yokuş söz aldı ve beraatini talep etti.

İddianamede İstanbul Jandarma İstihbarat görevlileri Emre Cingöz, Yusuf Bozca, Kadir Yıldırım, Eyüp Temel, Hacı Şefik Şimşek ve Niyazi Malkoç ile brlikte cinayete nezaret etmekle suçlanan Yokuş'un avukatı...

"Müvekkilimin dosyadaki sanıklarla hiçbir irtibatı yoktur, Trabzon Jandarma personeli ile kontak kurmamıştır. Müvekkilim adı geçen sanıkları ilk kez yargılama esnasında görmüştür" iddiasında bulunarak beraat talep etti.

Yargılama sırasında dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz’ün talimatı ile müfettişlere gerçeğe aykırı bilgi verdiğini açıklayan dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Görevlisi Önder Araz, “Ben aktif olarak göreve çıkmadım. Masa başında çalışıyor idim. Hrant Dink ile ilgili gelişmeler olduğunda yıllık izindeydim” diyerek beraatını talep etti.

Bugün dinlenmesi planlanan dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdür Yardımcısı Ali Poyraz dinlenmedi. Poyraz 8 Ocak Cuma günü yapılacak duruşmada dinlenecek.

VOLKAN ŞAHİN VE VEYSEL ŞAHİN İÇİN TUTUKLAMA KARARI VERİLDİ

Bugün dinlenmesi planlanan sanıkların tamamlanması sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, kaçma şüphesiyle haklarına geçen duruşma ev hapsi kararı verilen dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ile dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Görevlisi Ecevit Emir hakkındaki ev hapsi ile dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat Görevlisi Emre Cingöz hakkındaki İstanbul’u terk etmeme kararını 'duruşmaya gelerek takip etmeleri dikkate alınarak' kaldırılmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Görevlileri Veysal Şahin ile Volkan Şahin’in, cinayetten önceden haberdar olduklarının dosyadaki delillerle sabit olduğunu belirterek iki ismin tutuklanmasına karar verdi.

 

Son dakika: Dink davasında son dakika gelişmesi! Eski albay Ali Öz’e ev hapsi

Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlileri ve gazetecilerin yargılandığı davada mahkeme başkanı Akın Gürlek, sanıklardan astsubay Emre Cingöz’ün kaçma girişiminde bulunduğuna ilişkin emniyetten mahkemeye bilgi geldiğini açıkladı. Gürlek, kaçma girişimi konusunda Batum’dan gelen bir yazı ile İstanbul Emniyetinin uyarıldığını bildirdi. Mahkeme heyeti, kaçma ihtimaline karşı Cingöz’ün İstanbul’u terk etmemesi, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ile uzman çavuş Ecevit Emir hakkında da ev hapsi kararı verdi.

FATİH ULAŞ

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde eski kamu görevlilerinin yargılandığı davada 115'inci duruşma yapıldı. Cinayetin işlendiği tarihte Trabzon Emniyet İstihbarat Şube Müdürü olan ve "görevi kötüye kullanma" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istenen Engin Dinç, "17 Şubat 2006'da yazdığımız 'ses getirici eylem' notunu İstihbarat Daire Başkanlığına gönderdik. Dolayısıyla görevimi yaptım. Böyle bir zorunluluk olmamasına karşın çalışma arkadaşlarıma notu İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne de göndermesini söyledim. O dönemin yetkililerini de telefonla bilgilendirdim. Yasin Hayal hakkında genel bilgileri rapora aktardım. Yazıda Hayal'in nasıl birisi olduğunu, daha önce neler yaptığını anlattık. Devamında İstanbul'da eylem planladığını söyledik. Bütünsel olarak olay aktarıldı. 'Ses getirici eylem' tabiri istihbaratta genel bir jargondur. Diğer yandan yazının bütünü dikkate alındığında bombalı eyleme karışan birinin sıradan bir eylem yapmayacağı anlaşılır" dedi.

IŞIK EVLERİNDEN TSK'YA...

Cinayetin işlendiği tarihte İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nda astsubay başçavuş rütbesiyle İstihbarat Şube Müdürlüğü Aşırı Sağ Faaliyetler Unsur Komutanı olarak görev yapan Mikdat Özbek, FETÖ üyeliği ile suçlandığını ancak halen görevde olduğunu dile getirdi. İstanbul'da görev yaptığı dönemde FETÖ'nün Işık Evlerinde yetişmiş bazı kişilerin TSK'ya yerleştirildiği yönünde duyum üzerine çalışma yaptıklarını öne süren Özbek, bir ailenin talebi üzerine örgüt evinde yaşayan çocuklarla temas kurulduğunu ve raporlama yapıldığını söyledi.

Duruşmada ayrıca İstanbul Jandarma Komutanlığı görevlileri Eyüp Temel ve Musa Yıldırım, Trabzon Jandarma Komutanlığı görevlileri Hacı Ömer Ünalır, Hüseyin Yılmaz, Trabzon Emniyet görevlisi Hasan Durmuşoğlu, Samsun Jandarma görevlisi Murat Bayrak'ın da son savunmaları alındı.

FİRAR İSTİHBARATI BATUM'DAN GELDİ

Duruşmaya görüntülü olarak bağlanan eski jandarma tuğgeneral Hamza Celepoğlu, şubat ayında son savunmasını yapmak istediğini bildirdi. Mahkeme başkanı Akın Gürlek ise Celepoğlu'na ocak ayında savunmasını yapması gerektiğini söyledi.

Mahkeme başkanı Akın Gürlek ayrıca, sanıklardan Emre Cingöz'ün kaçma girişimiyle ilgili hakkında Emniyetten yazı geldiğini bildirdi. Gürlek, kaçma girişimi konusunda Batum'dan gelen bir yazı ile İstanbul Emniyetinin uyarıldığını iletti. Cinayet tarihinde astsubay rütbesiyle İstanbul Jandarma İstihbarat Komutanlığı görevlisi olan sanık Cingöz ise kaçma girişiminde bulunmadığını iddia etti. Mahkeme heyeti, kaçma ihtimaline karşı Cingöz'ün İstanbul'u terk etmemesi, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ile uzman çavuş Ecevit Emir hakkında da ev hapsi kararı verdi. Duruşma 6 Ocak'a ertelendi.

CİNAYETE İŞTİRAK ETTİLER

Cumhuriyet savcısının esasa ilişkin mütalaasında, FETÖ'cü eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ve eski tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun aralarında olduğu sanıkların, Dink cinayetine iştirak ettiklerini belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmalarını isteniyor. Mütalaada bu sanıkların, FETÖ'nün amaçları doğrultusunda önceden öldürüleceğini bildiği Hrant Dink'in hayatını korumak için görevini yerine getirmedikleri, bu nedenle sanıkların eylemlerinin bir kişiyi tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak suçunu oluşturduğu belirtiliyor.

Mütalaada 11 sanığın beraatleri yönünde görüş bildirilirken, diğer sanıkların da benzer suçlardan çeşitli oranlarda hapis cezalarına çarptırılmaları öngörülüyor.

Kaynak: SABAHHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık