stats
Engelleyiciyi kapattım!

Türkiye'nin Askeri Haber Portalı. Tüm, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman çavuş, sözleşmeli erbaş/er ile sivil memur haberleri...

DARBECİ AMİRALDEN ASTSUBAYA ŞOK YANIT!

DARBECİ AMİRALDEN ASTSUBAYA ŞOK YANIT!
  • 05 Temmuz 2018, Perşembe 19:50

Donanma Komutanlığı'ndaki Darbe Girişimi Davası
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 90 sanığın yargılanması sürdü.
 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya Başbakanlık adına müdahil olan avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarıyla haklarında iddianame düzenlenen ve dosyaları bu davayla birleştirilen Donanma Komutanlığı Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda görevli astsubaylar İ.Ç. ve R.P'nin savunmaları alındı.

Tutuksuz sanık R.P, "darbeci amiral Hayrettin İmren'le birlikte hareket ettiği, emir ve talimatlarını sorgulamadan yerine getirdiği, İmren'in ateş emri verdiği grubun içerisinde olduğu" iddialarını reddetti.

Darbe girişimi olduğunu Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyona yansıyan açıklamalarından öğrendiğini ve bunun üzerine emrindeki 6 askerin başına gittiğini belirten R.P, ilk andan itibaren olayları sorgulamaya başladığını savundu.

R.P, olayların başında Donanma Komutanlığı içerisinde darbeci olan ve olmayan grupları anlamaya çalıştığını ve Donanma Komutanı ile Üs Komutanı Hayrettin İmren'in askeri birbirine kırdırma ihtimaline karşı plan yaptıklarını anlattı.

Hayrettin İmren'in talimatı üzerine emrindeki askerlerle birlikte olayların yaşandığı Kapı-2 bölgesine gittiğini aktaran R.P, "Kapıya gittiğimde halktan bazıları içeriye girmeye çalışıyordu, Merkez Komutanlığı'nı çevreleyen demirlerin üzerine çıkmaya çalışanları görüyorduk. Hayrettin İmren de bölgedeki personeli ileri çıkarttı. Biz ileri çıkınca halk daha çok sinirlendi." diye konuştu.

Merkez Komutanlığı'nın demirlerine çıkan vatandaşları indirmeye çalıştığı sırada İmren'in silahını kaldırdığını ve ardından ateşin başladığını belirten R.P, "Havaya ateş devam ederken Hayrettin İmren'in 'Vurun lan şunları' dediğini duydum. Ben bunu duyar duymaz 'ateş kes' emri verdim ve ateş durdu. Benim verdiğim 'ateş kes' emri Gölcük halkı kastedilerek 'Vurun lan şunları' emrini durduran bir emirdir." ifadelerini kullandı.

R.P, ateş durduktan sonra askeri geri çektiğini kaydederek, "Hayrettin İmren bölgedeki personeli hilal şeklinde etrafında topladı. 'Arkadaşlar burası bizim kalemiz, son damlasına kadar savunacağız.' dedi. Bu sırada donanma komutanının nerede olduğunu soran İdris astsubayın üzerine yürüyerek, 'Senin donanma komutanı dediğin Cumhurbaşkanının yalakası bir haindir.' diye karşılık verdi." şeklinde konuştu.

İmren'in ateş emri verdiği grubun içerisinde olduğunu fakat o grubun içerisinde olmasa ateşi kestirmesinin de mümkün olmayacağını savunan R.P, "Ateş kes' emri vermeseydim, şu an şehit vatandaşlarımızın da konu olduğu bir yargılanmanın içerisinde olacaktık. Ben bir astsubay olarak o gece Hayrettin İmren'i durdurmak için elimden geleni yaptım." dedi.

"İmren, 'Donanma Komutanı haindir' dedi"

Diğer tutuksuz sanık İ.Ç. de olay akşamı darbeci amiral Hayrettin İmren'le birlikte hareket ettiği ve sözde "mahrem imam İbrahim Tosun" ile HTS kayıtlarının tespit edildiği iddialarına ilişkin savunma yaptı.

Olay akşamı "turuncu" alarma geçilmesinin ardından birliğe giderek bu durumun gereklerini yerine getirmeye başladıklarını belirten İ.Ç, saat 00.30'dan sonra üst savunma harekat merkezinin hazır kıta timlerini Kapı-2'ye sevk ettiğini söyledi.

Sanık İ.Ç, kapıya gittiğinde İmren'in bölgedeki personeli etrafında hilal şeklinde toplandığını anlatarak, "Hayrettin İmren 'Emir komuta bende' deyince, ben de kendisine 'Donanma Komutanımızla bir irtibatınız var mı?' diye sordum. Elini yumruk yapıp, beni tehdit etti. Sonra geriye doğru gidip, 'Senin Donanma Komutanı dediğin Cumhurbaşkanıyla hareket eden bir haindir' dedi." ifadelerini kullandı.

İmren'in darbeci olduğunu olayların başında anladıklarını ve bunu öğrendikten sonra da onu durdurmaya çalıştıklarını ileri süren İ.Ç, "Ben Hayrettin İmren'den hiçbir talimat almadım, emirlerini sorgulayabildiğim kadar sorguladım. Atış olduğu esnada bölgede değildim. Tüm silahlarımı temiz olarak teslim ettim." savunmasını yaptı.

İ.Ç, sözde mahrem imam İbrahim Tosun ile HTS kayıtlarının tespit edilmesine ilişkin ise şunları kaydetti:

"İbrahim Tosun'la 2004 yılında askeri sınavlara gireceğim dönem tanıştım. Sınav öncesi aynı misafirhanede kaldık. Benim babamla İbrahim'in babası aynı firmada çalışıyordu. O zaman numarasını telefonuma kaydettim. Askeri okula girdikten sonra 10 yıl boyunca hiç görüşmedik. 2014 yılında ailemden Kocaeli'ye geldiğini duydum, önceden tanıdığım için ailece birkaç kez görüştük. İbrahim bana FETÖ'den hiç bahsetmedi. FETÖ ile irtibatı olduğunu bilmiyordum. Mahkemede dinlenmesini istiyorum."

"Örgüt evinde askeri sınavlara hazırlandık"

Duruşmada, tutuksuz sanıklar R.P. ve İ.Ç'nin savunmalarının ardından tanıkların dinlenilmesine geçildi.

Doğubeyazıt Sulh Ceza Hakimliği duruşma salonunda SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan tanık A.S, tutuklu sanık eski Deniz Hava Filo Komutanı Deniz Kurmay Binbaşı Hacı Darıcı hakkında ifade verdi.

A.S, sanık Hacı Darıcı ile 1990-1992 arasında örgüt evlerine giderek birlikte askeri sınavlara hazırlandıklarını, Heybeliada Deniz Lisesi'ni kazanan Darıcı'nın örgütün sözde imamları tarafından yönlendirildiğini öne sürdü.

Sanık Darıcı, tanığın ifadelerini reddederek, baskı altında verdiğini düşündüğünü söyledi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonundan SEGBİS aracılığıyla bağlanan tanık G.K. de tutuklu sanık eski Salihreis Savaş Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar hakkında ifade verdi.

Deniz Lisesindeyken 1994-1995 yılları arsında ders çalışmak için sınıf arkadaşı Sami Tulgar'la söz konusu yapının evlerine gittiklerini anlatan G.K, şu ifadeleri kullandı:

"İlk zamanlar sadece ders çalışılıyordu. Lise 2. sınıfın sonlarına doğru görüşme sıklığı arttı, Fetullah Gülen ile ilgili kitap ve kasetler çıkmaya başladı. Ben sınıfın sonuna doğru ayrılarak, ilişkimi kestim. Sami'yle arkadaşlığımız devam etti. Liseden sonra 2 defa karşılaştım, bir de 2014-2015'te Ereğli'de çalıştık. O yapıyla görüşmeye devam edip etmediğini bilmiyorum ancak Ereğli'deyken aile yakınları olarak tanıttığı Orhan isimli kişiyle 2 defa yemek yemeye gitmiştik. Misafirliğe gittiğimiz Orhan isimli kişinin örgüt üyesi olduğunu gözaltına alınınca öğrendim."

Sanık Tulgar, G.K'nin hakkındaki ifadelerini reddetti.

Mahkeme heyeti, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olayları kayda alan güvenlik kameralarının görüntülerini incelemek için duruşmayı 11 Temmuz'a erteledi.

İddianameden

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in 1 numaralı şüpheli olduğu iddianamede, eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Kurmay Başkanı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici, eski Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekat Başkanı Süleyman Yarayan, eski Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay, eski Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, eski Genelkurmay Konsept Teşkilat ve Harbe Hazırlık Daire Başkanı Gürel Kaynak, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Muharrem Aslan, eski Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanı Murat Erdem ile Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abi"leri konumundaki 18 sivil ve 1 asker öğretmenin de aralarında yer aldığı 90 sanık bulunuyor.

İddianamede, terör örgütü elebaşı Gülen hakkında, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurma veya yönetme" ve "silahla birden fazla kişiyle birlikte yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Şüpheli askerlerle irtibatlı olan, onları darbe toplantılarına götüren ve kaçtıkları dönemde saklayan, Donanma Komutanlığı'nda görevli askerlerin "mahrem abileri" konumundaki 18'i sivil, 1'i asker öğretmen ile Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini yönettiği belirtilen tutuklu sanıklar Hakan Üstem, Hayrettin İmren, Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici, Süleyman Yarayan, Tezcan Kızılelma, Gürel Kaynak, Muharrem Aslan ve Murat Erdem ile firari sanık Ayhan Bay hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 19 yıldan 36 yıl 6 aya kadar hapis cezası istenen iddianamede, diğer sanıkların ise ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl 6 aydan 29 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

 

***

 

Sakarya'daki Darbe Girişimi Davası

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.
3 Temmuz 2018 Salı 20:34
 

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.

İki celse arasında mahkeme dosyasına Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve diğer kurumlardan gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından, sanık ve avukatları esas hakkındaki savunmalarını yapmaya başladı.

Tutuklu sanık eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, esas hakkındaki savunmasında birlik komutanı olarak sorumluluğunu inkar etmediğini, reddetmediğini söyledi.

İlk celsedeki savunmasında bazı hususları belirttiğini aktaran tutuklu sanık Coşkun, "İlk savunmamda tek bir talebim vardı, gerçeklerin açığa çıkartılması fakat mütalaa iddianamenin tekrarı niteliğindedir. 15 Temmuz ile ilgili davalar ayrı ayrı görülüyor. Eğer bu olay bir hiyerarşi içerisinde yapılmışsa yargılama tek olmalıydı. 15 Temmuz'dan önce darbe olacağına ilişkin emarelere karşın maalesef bir önlem alınamamıştır." dedi.

Tutulu sanık Coşkun, mütalaada darbe mesajlarının bizzat şahsına gönderildiğinin belirtildiğini ifade ederek şöyle devam etti:

"Mütalaada benimde bu mesajları birliklere gönderdiğim yazılı. Savunmamda ben bu mesajları hiç görmediğimi söylediğim halde mütalaada yer verilmiştir. TSK'da emir ve mesajlar ilgili komutanlıklara yayımlanır. Bu durumda mesajların şahsıma gönderilmeyeceği açıktır. O saatte kışlada olmadığım için personele okumam da mümkün değildir. Ben bunları birliklere yayımlamışsam bununla ilgili yazılı emir olması gerekiyor ama böyle bir şey de yok."

Olaylardan sonra askerlerin kışlaya dönmesi için emir verdiğini belirten sanık Coşkun, "Dönen oldu, dönemeyen oldu. Dönemeyenlere emniyetlerini kendilerinin almaları emrini verdim. Adam öldürmeye teşebbüs suçlaması gerçeği yansıtmıyor çünkü yaralananların kim tarafından hangi silahla yaralandığı belli değil. Kimsenin ölmemesi bizim için en sevindirici nokta. Hiç bir askerin halka ateş ettiğini sanmıyorum. Gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyorum." şeklinde savunma yaptı.

Tutuklu sanık eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan da esas hakkındaki savunmasında "Darbe teşebbüsünde yer almadım, desteklemedim, FETÖ'cü değilim. Lehime olan birçok delil mütalaada belirtilmemiştir. Darbe bildirisinin gelmesiyle buna uymayacağımı yanımdaki insanlara söyledim. Kışladan çıkılmayacağı, devriyedekilerin kışlaya dönmesi emrini verdim. İddianamede ve mütalaada şahsımla ilgili iddiaları kabul etmiyorum. Suçsuzum, beraatıma ve tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum." dedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını, mütalaada kendileri ile ilgili olan kısımları kabul etmediklerini belirterek, sanıkların tahliyelerini ve beraatlarini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapması için duruşmaya yarına kadar ara verdi.

Mütalaadan

Geçen celse açıklanan mütalaada, aralarında meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'ın da bulunduğu 86'sı tutuklu 127 sanığın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada, ayrıca 3 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis, "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep edilen ve soruşturma safhasında adli kontrol kararıyla tahliye edilen 15 sanık ile yargılama aşamasında tahliye olan 29 sanık için yakalama kararı çıkartılması, davada yargılanan 92 tutuksuz sanık hakkında ise beraat talebinde bulunulmuştu.

İddia makamı ayrıca, Sakarya Valiliği'nin kuşatılmasına yönelik yönetici durumunda oldukları değerlendirilen ihraç edilen askerler Uğur Coşkun, Bahri Gürhan, İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ve Hakan Güler'in, "silahlı örgüt kurma ve yönetme" ile mağdur/müşteki sayısınca 12'şer kez "adam öldürmeye teşebbüs" suçlarından da cezalandırılmalarını istemişti.

İddianameden

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği'nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309, "kasten öldürmek" suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altı aydan 319'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor.

Mahkeme heyeti, eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut'un davaya müdahil olma taleplerini kabul etmişti.

Mahkeme heyeti, örgütün elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ve "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığından dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.

Kaynak: AJANSLARHABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık